صندوق تامین مالی چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

صندوق تامین مالی که با عنوان صندوق بخش مالی نیز شناخته می‌شود عمدتا در سهام شرکت‌هایی سرمایه گذاری می‌کند که در زمینه ارائه محصولات و خدمات مالی به مصرف‌کنندگان فعال هستند. نمونه‌هایی از مشاغل در بخش مالی شامل بانک‌ها، شرکت‌های کارت اعتباری، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های کارگزاری هستند. در این مقاله صندوق تامین مالی را با جزئیات شرح داده‌ایم.

تعریف صندوق تامین مالی

صندوق‌ تامین مالی یکی از استراتژی‌های سرمایه گذاری است که به شما امکان می‌دهد پول خود را با سرمایه‌گذاران دیگر جمع کنید تا مجموعه‌ای از سهام، اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار را خریداری کنید. قیمت صندوق تامین مالی مشترک که به عنوان ارزش خالص دارایی (NAV) نیز شناخته می‌شود؛

این قیمت بر اساس ارزش اوراق بهادار نگهداری شده توسط پرتفوی، در پایان هر روز کاری در نوسان است. توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاران صندوق تامین مالی در واقع مالک اوراق بهاداری نیستند که صندوق در آن سرمایه گذاری می‌کند؛ آن‌ها فقط سهام خود صندوق را دارند.

در مورد صندوق‌های تامین مالی متقابل با مدیریت فعال، تصمیم خرید و فروش اوراق بهادار توسط یک یا چند مدیر پورتفولیو و یک تیم محقق انجام می‌شود. هدف اصلی یک مدیر پورتفولیو جستجوی فرصت‌های سرمایه گذاری است که به صندوق کمک می‌کند تا از معیار خود، عملکرد بهتری داشته باشد. یکی از راه‌های تشخیص عملکرد مدیر صندوق این است که به بازده صندوق نسبت به این معیار نگاه کنید. توجه داشته باشید که اگر چه ممکن است هنگام ارزیابی یک صندوق، تمرکز بر عملکرد کوتاه مدت وسوسه‌انگیز باشد اما اکثر کارشناسان به شما خواهند گفت که بهتر است به عملکرد بلندمدت مانند بازده ۳ و ۵ ساله نگاه کنید.

انواع صندوق تامین مالی

به صورت کلی می‌توان سه نوع صندوق تامین مالی را مورد بررسی قرار داد. این انواع شامل صندوق سرمایه گذاری پروژه، صندوق زمین و ساختمان و صندوق جسورانه است. تمامی این صندوق‌ها از چند مرحله اساسی پیروی می‌کنند. این مراحل عبارتند از:

  • تهیه طرح توجیهی پروژه و تعیین ارکان
  • دریافت مجوز تاسیس از سازمان
  • ثبت صندوق نزد مرجع ثبت شرکت‌ها
  • دریافت مجوز فعالیت از سازمان
  • تاسیس صندوق و فروش واحدهای سرمایه گذاری
  • تاسیس شرکت پروژه و اجرای پروژه از محل منابع صندوق

مزایای صندوق تامین مالی

برای یک سرمایه‌گذار کوچک یا متوسط، صندوق تامین مالی می‌تواند روشی هوشمندانه و مقرون به صرفه برای سرمایه گذاری باشد. در حالی که حداقل خرید فردی ممکن است بسته به صندوق متفاوت باشد. علاوه بر این اگر سرمایه‌گذاران صندوقی را در یک حساب بازنشستگی بخرند یا از ویژگی‌های خاص کارگزاری مانند سرمایه گذاری‌های خودکار برای سرمایه گذاری منظم در یک دوره زمانی معین استفاده کنند، حداقل‌ها اغلب لغو یا کاهش می‌یابند.
خرید سهام در یک صندوق تامین مالی نیز یک راه آسان برای کمک به تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری شما است، که در واقع راه دیگری برای گفتن این است که شما تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نخواهید داشت. به عنوان مثال اکثر صندوق‌های تامین مالی بیش از ۱۰۰ اوراق بهادار دارند. برای کسی که مبلغ کمی برای سرمایه گذاری دارد، ایجاد و مدیریت یک سبد دارای این تعداد اوراق بهادار به طور بالقوه بسیار غیرعملی و تقریبا غیرممکن است.

۱/ مدیریت حرفه‌ای

به عنوان یک سرمایه‌گذار صندوق تامین مالی می‌توانید با داشتن یک مدیر حرفه‌ای که سبد سهام را به طور مداوم بررسی می‌کند، از مزایای مدیریت حرفه‌ای بهره‌‍مند شوید. مدیران و تحلیل‌گران حرفه‌ای پورتفولیو دارای تخصص و منابع مورد نیاز برای تحقیق، آنالیز و تجزیه و تحلیل اطلاعات بازار هستند. این فرآیند قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه گذاری بسیار حیاتی است. مدیران صندوق از طریق ارزیابی امنیت فردی، تخصیص بخش و تجزیه و تحلیل عوامل فنی، در می‌یابند که کدام اوراق را بخرند و کدام را بفروشند. برای کسانی که نه زمان و نه تخصص لازم برای نظارت بر سرمایه گذاری‌های خود دارند، این امر به طور بالقوه می‌تواند ارزشمند باشد.

۲/ نقد شوندگی و راحتی

همه صندوق‌های تامین مالی به شما این امکان را می‌دهند که سهام صندوق خود را در پایان بازار در NAV صندوق بخرید یا بفروشید. همچنین می‌توانید به طور خودکار درآمد حاصل از سود سهام و توزیع سود سرمایه را مجددا سرمایه گذاری کنید یا در هر زمان که می‌خواهید سرمایه گذاری اضافی انجام دهید. برای اکثر صندوق‌های سهام، حداقل سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز ممکن است به میزان قابل توجهی کمتر از آن چیزی باشد که برای ایجاد یک سبد متنوع از سهام فردی نیاز است.

۳/ ملاحظه مالیاتی

اوراق بهادار نگهداری شده در صندوق‌ تامین مالی، اغلب سود سهام یا بهره پرداخت می‌کنند. اوراق بهادار نیز پس از افزایش ارزش توسط مدیر صندوق قابل فروش است. این نوع رویدادها می‌تواند به ایجاد درآمد برای صندوق کمک کند که طبق قانون باید در قالب توزیع‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذاران پرداخت شود. در بیشتر موارد سرمایه‌گذارانی که در زمان انجام این توزیع‌ها دارای سهام در صندوق سرمایه گذاری مشترک هستند، مسئول مالیات آن پول هستند. با این حال درآمد حاصل از وجوهی که در اوراق قرضه شهرداری سرمایه گذاری می‌کنند ممکن است از مالیات فدرال و در برخی موارد مالیات‌های ایالتی معاف باشد.
سرمایه‌گذارانی که دارای وجوه متقابلی هستند که در یک IRA یا سایر حساب‌های دارای مزیت مالیاتی نگهداری نمی‌شوند ممکن است مشمول سه نوع مالیات مختلف شوند:

  1. درآمد سود سهام که عموما بر اساس نرخ مالیات بر درآمد معمولی شما مشمول مالیات است.
  2. سود سرمایه ناشی از فروش اوراق بهادار که می‌تواند بر اساس نرخ مالیات بر درآمد عادی شما یا نرخ سود سرمایه بلندمدت مطلوب‌تر، بسته به مدت زمانی که اوراق در صندوق نگهداری شده است، مشمول مالیات شود.
  3. مالیات بر سود سرمایه با توجه به زمانی که واحدهای صندوق را نگه‌داری کرده‌اید. مالیات بر این عایدی نیز ممکن است، بسته به مدت زمانی که واحدهای صندوق را در اختیار داشته‎اید، با نرخ مالیات بر درآمد معمولی یا با نرخ مالیات بر سرمایه گذاری بلندمدت محاسبه شود.

چشم انداز وجوه مالی

اکنون ممکن است بهترین زمان برای سرمایه گذاری در سهام مالی باشد. شرکت‌های فعال در صنعت مالی توانسته‌اند با یافتن راه‌های جدید و نوآورانه برای ارائه محصولات و خدمات مالی با هزینه کم به مصرف‌کنندگان، سود خود را افزایش دهند. می‌توان به شرکت‌های بانکی، کارگزاری و کارت اعتباری به راحتی از طریق اینترنت و از طریق برنامه‌های کاربردی تلفن‌های همراه دسترسی داشت. همچنین بزرگترین بخش از جمعیت جهان، به طور چشمگیری تقاضا برای محصولات و خدمات مالی را افزایش می‌دهند.

بهترین صندوق های مالی برای خرید بلند مدت

هنگام انتخاب صندوق‌های مالی، سرمایه‌گذاران معمولا صندوق‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، صندوق‌های شاخص و صندوق‌های تخصصی را انتخاب می‌کنند. همچنین صندوق‌های مالی ممکن است یا صندوق سرمایه گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله (ETF) باشند. سرمایه‌گذارانی عاقل هستند که چشم‌انداز بلندمدت وجوه مالی را حفظ کنند. در کوتاه‌مدت، سهام مالی ممکن است بهترین سودها را داشته باشند اما چشم انداز بلندمدت برای صندوق‌های مالی سالم‌تر است. در کنار بخش‌های فناوری و سلامت، بخش مالی چشم‌انداز رشد بسیار قوی‌تری دارد. عوامل کلان اقتصادی مانند جمعیت سالخورده و پیشرفت در بهره‌وری ناشی از فناوری، احتمالا به حمایت از سهام مالی ادامه خواهند داد.

هزینه‌های مرتبط با صندوق تامین مالی

هزینه‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است با صندوق‌ تامین مالی مرتبط باشد. برخی از وجوه دارای هزینه‌های مبادله‌ای برای خرید و فروش یا کمیسیون‌هایی هستند که به عنوان بار شناخته می‌شوند. وجوهی وجود دارد که اگر سهامی را که فقط برای مدت کوتاهی مالک آن بوده‌اید بفروشید، کارمزد بازخرید دریافت می‌کنند.
سرمایه‌گذاران همچنین هزینه‌های جاری را برای پوشش هزینه‌های عملیاتی صندوق پرداخت می‌کنند. این شامل هزینه‌های مشاوره سرمایه گذاری (پرداخت به مدیر صندوق و کارکنان تحقیقاتی) و همچنین هزینه‌های مبادله‌ای مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار در صندوق است. هنگام ارزیابی یک صندوق، به یاد داشته باشید که کارمزدها یک عامل هستند و ممکن است در طول زمان عملکرد صندوق را کاهش دهند.

جمع بندی

در صندوق‌ تامین مالی پول این امکان وجود دارد که پول افراد جمع‌آوری شود تا با آن مجموعه‌ای از سهام، اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار خریداری شود. در این مقاله می‌توانید با این نوع صندوق‌ها بیشتر آشنا شوید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است