logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

اختیار معامله چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > اختیار معامله چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
قرارداد اختیار معامله

اختیار معامله چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

اختیار معامله یا Option ، اصطلاحی است که معمولا توسط فعالان بازار سهام استفاده می‌شود. این قرارداد میان خریدار و فروشنده نوشته می‌شود به صورتی که دو طرف توافق می‌کنند که در آینده معامله مشخصی را انجام دهند. خریدار در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، حق خرید یا فروش دارایی ثبت شده در قرارداد را با قیمت مشخص شده در قرارداد و در زمان تعیین شده به دست می‌آورد. فروشنده هم حق خرید یا فروش دارایی مذکور را به خریدار می‌دهد. حال ممکن است در زمان مشخص شده خریدار دارایی مورد نظر را خرید و فروش نکند، در این حالت دارایی مذکور در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت و خریدار مبلغ پرداخت شده را از دست خواهد داد.

به شما حق می‌دهیم که احساس سردرگمی ‌داشته باشید، مفهوم اختیار معامله یکی از پیچیده ترین مفاهیم بازار سرمایه است اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید ما در زندگی روزمره از این مفهوم بسیار استفاده می‌کنیم; در واقع مفهوم اصلی اختیار معامله این است که در زمان حال، ابهامات آینده را پیش بینی کرده و آنها را ارزش گذاری کنیم.اجازه بدهید با چند مثال مفهوم اختیار معامله را به ساده ترین صورت توضیح دهیم.

 

از قضیه تالس تا اختیار معامله

 

شاید بتوان گفت تالس ( فیلسوف اهل میلیتوس) اولین کسی است که از اختیار معامله استفاده کرده است. شهر میلیتوس در غرب ترکیه امروز درختان زیتون فراوانی داشت و کشت زیتون و روغن کشی از آن از شغل‌های رایج آن روزگار بوده است. به دلیل تغییرات محیطی و آب و هوا تولید محصول زیتون هر ساله متغیر بود تولید کنندگان زیتون در یک سال سود بسیار خوبی کسب می‌کردند و سال بعد ضرر می‌دیدند.

تالس با صاحبان دستگاه‌های روغن کشی قرارداد جالبی بست. محصولات زیتون در فصل بهار برداشت می‌شدند، تالس در فصل زمستان در ازای پرداخت مبلغی، دستگاه‌های روغن کشی را برای فصل بهار اجاره کرد با این شرط که اگر دستگاه‌ها را نخواستم  مبلغ اجاره برای خود صاحبان دستگاهها باشد و تالس ادعایی بابت ان نداشته باشد.

سال بعد که زیتون‌ها بسیار زیاد بودند، تالس دستگاه‌ها را با همان مبلغ توافق شده اجاره کرد و دوباره آنها را در اختیار صاحبان دستگاه‌ها و سایر افراد قرار داد و از این راه سود زیادی به دست آورد.

در واقع در این معامله، یک اختیار مورد توافق قرار گرفت. تالس چون بهای اجاره را از پیش پرداخت کرده بود این اختیار را داشت که از دستگاه‌ها استفاده کند یا نکند، دقت کنید که الزام و تعهدی نداشت، صاحبان دستگاهها هم تعهد داده بودند که اگر تالس بخواهد از دستگاه‌ها استفاده کند باید با همان قیمت از قبل تعیین شده موافق باشند.

خب حالا این سوال پیش می‌آید که چرا صاحبان دستگاه‌ها با این معامله موافقت کردند؟

دلیل اصلی وجود ابهام در آینده کاری آنها بود. آنها نمی‌دانستند که در سال بعد می‌توانند قرارداد‌های خوبی ببندند یا خیر، پس ابهام آینده را ارزش گذاری کردند; به این معامله اختیار خرید (Call Option) می‌گوییم.

 

هر وقت دوست داشتی از پارکینگ استفاده کن.

یک مثال دیگر پرداخت حق پارکینگ است، فرض کنید شما پارکینگ یک مرکز تجاری یا مسکونی را برای مدت مثلا یک سال در قبال مبلغ مشخصی اجاره می‌کنید. شما این اختیار را دارید که از پارکینگ استفاده کنید یا خیر. اما مبلغ توافق شده را در همان ابتدای سال پرداخت می‌کنید و صاحب پارکینگ هم متعهد است که در این یک سال هر وقت خواستید پارکینگ را در اختیار شما قرار دهد. شما با این کار ابهام نداشتن پارکینگ در طول یک سال را با پرداخت مبلغی به حداقل رسانده‌اید.

 

رزرو هتل و اختیار معامله

بیشتر هتل‌ها این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کنند که با پرداخت مبلغی به عنوان اجاره، امکانات و خدمات مورد نظر خود را برای مدت زمان خاص مثلا شش ماهه یا یک ساله رزرو کنند.در این حالت حتی در شلوغ ترین زمان استفاده از هتل‌ها هم خیالتان راحت است که هتل همیشه جایی را برای شما خالی می‌گذارد و اگر هم از امکانات استفاده نکنید، پول پرداخت شده در اختیار هتل است و شما حقی نسبت به آن ندارید.

 

یک اختبار معامله باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

 

 • نوع اختیار معامله مشخص باشد ( اختیار خرید یا اختیار فروش) (Call or Put Options)
 • زمان سررسید (Expiration Date) که خریدار می‌تواند از حق اختیار خود استفاده کند.
 • قیمت اعمال (Strike Price) که در زمان سررسید، خرید یا فروش بر اساس آن صورت می‌گیرد.
 • قیمت اختیار (Premium) که همان مبلغی است که در ابتدا خریدار بابت حق اختیار پرداخت می‌کند.

دریافت کد اختیار معامله

با پیمودن چند گام می‌توانید کد اختیار معامله خود را دریافت کنید. در اولین گام باید مناسب‌ترین کارگزاری را برای انجام معاملات آپشن سهام خود انتخاب کنید. در قدم دوم در سایت کارگزاری مورد نظرتان ثبت نام کنید. قدم سوم مهر و امضای قراردادهای بیانیه ریسک برای دریافت کد معاملاتی اختیار است. بسته به کارگزاری که انتخاب کرده‌اید احراز هویت شما برای دریافت کد اختیار معامله به صورت حضوری یا غیر حضوری انجام می‌شود.
مدارکی که از افراد حقیقی برای دریافت کد اختیار معامله گرفته می‌شود به شرح زیر است:

• کپی برابر اصل شده پشت و روی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
• فرم معرفی اطلاعات حساب‌های بانکی مشتری
• اقرار‌نامه و بیانیه ریسک معاملات قراردادهای آتی

بعد از ارسال مدارک توسط کارگزار، در صورتی که در مدارک ایرادی وجود نداشته باشد، طی ۳ الی ۴۰ روز کاری در سیستم، کد مشتری ثبت می‌شود و بعد از تایید نهایی توسط مدیریت، مشتری می‌تواند در بازار اختیار معامله فعالیت خود را آغاز کند.

 

تفاوت قرارداد آتی و اختیار معامله

تفاوت‌هایی بین قرارداد آتی و اختیار معامله وجود دارد که مهمترینش این است که در قراردادهای آتی، زیان فی نفسه سفته باز در مقایسه با سود احتمالی آن بیشتر است که در قراردادهای اختیار معامله بدون توجه به مقدار کاهش قیمت دارایی پایه، ضرر خریدار ثابت است و این مبلغ برابر با مبلغ پرداختی برای خرید اختیار است.
تفاوت دیگری که بین قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله وجود دارد و بسیار با اهمیت است این است که در قرارداد آتی، طرفین قرارداد متعهد به اجرای آن هستند اما در قرارداد اختیار معامله، تنها یک طرف قرارداد متعهد به انجام می‌شود و طرف دیگر برای اجرای قرارداد دارای اختیار است.

 

قیمت گذاری اختیار معامله اوراق بهادار

اوراق اختیار از ابزارهای با اهمیت در بازارهای مالی هستند و قیمت‌گذاری این اوراق با معادله قیمت‌گذاری بلک شولز بسیار متداول است. معادله بلک شولز برای قیمت‌گذاری اختیارهای اروپائى استفاده می‌شود و با بکارگیری علوم ریاضی در مباحث مالی، امکان ارائه مدل‌های جدیدتر قیمت‌گذاری اختیار معامله فراهم می‌شود.
سه مدل دیگر قیمت‌گذاری اختیار معامله در بورس شامل مدل توزیع یکنواخت قیمت سهام، مدل توزیع دو جمله‌ای قیمت سهام و مدل توزیع نرمال لگاریتمی است. در واقع وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار ایجاد یک بازار کارآ برای قیمت‌گذاری عادلانه اوراق بهادار است که این وظیفه از طریق خبرگان مالی اعمال می‌شود. خبرگان مالی اطلاعات مورد نیاز برای قیمت‌گذاری را بر اساس مدل‌های قیمت‌گذاری که بر پایه مفروضات صحیح و مطابق بازار طراحی شده است را به دست می‌آورند.

 

انواع اختیار معامله

 

اختیار خرید

این نوع اختیار به خریدار این حق را می‌دهد که در زمان مشخص در ازای مبلغ تعیین شده مقدار مشخصی از یک دارایی را از فروشنده خریداری کند.

 

اختیار فروش

این نوع اختیار به خریدار این حق را می‌دهد که در زمان مشخص در ازای مبلغ تعیین شده مقدار مشخصی از یک دارایی را به فروشنده بفروشد.

 

انواع سبک اعمال اختیار معامله

 

اختیار معامله اروپایی

در اختیار معامله اروپایی، خریدار در سررسید زمان مشخص شده می‌تواند از اختیار خود استفاده کند و قبل از سررسید نمی‌تواند. به عنوان مثال اگر قرارداد اختیار معامله یک ساله بسته شده باشد، خریدار در پایان یک سال می‌تواند حق اختیار خود را اعمال کند.

 

اختیار معامله آمریکایی

 

در اختیار معامله امریکایی خریدار در طول زمان مشخص شده، اگر احساس کند که با استفاده از حق اختیار خود می‌تواند سود بیشتری به دست آورد، از اختیار خود استفاده می‌کند و نیاز نیست حتما زمان تعیین شده به پایان برسد.

نکته: اختیار معامله آمریکایی نسبت به نوع اروپایی ریسک بالاتری دارد و به همین دلیل قیمت بیشتری برای آن تعیین می‌شود.

سود و زیاد خریدار و فروشنده چگونه محاسبه می‌شود؟

در معاملات اختیار معامله با دو گروه خریداران (Holder)  و فروشندگان (Writer) طرف هستیم.  هر دو گروه می‌توانند اختیار خرید یا فروش را در اختیار داشته باشند.

سود خریداران اختیار  معامله (خرید دارایی یا فروش آن فرقی ندارد) نامحدود است، و میزان زیان همان مقدار مبلغی است که در ابتدا در برابر خرید حق اختیار پرداخت کرده اند.

سود فروشندگان اختیار معامله (فروش  دارایی یا خرید آن فرقی ندارد) محدود است. در واقع همان میزانی است که در ابتدا در ازای اعطای حق اختیار از خریدار دریافت کرده اند، اما اگر نتوانند پیش بینی خوبی از آینده داشته باشند ممکن است متحمل ضرر بسیار زیادی شوند.

 

قراردادهای اختیار معامله در وضعیت‌های مختلف سود یا زیان

یک قرارداد اختیار معامله از نظر بازدهی می‌تواند در یکی از سه حالت اختیار معامله در سود، اختیار معامله بی‌تفاوت و اختیار معامله در زیان قرار داشته باشد.

 

۱/ اختیار معامله در سود (In The Money)

زمانی یک اختیار‌ معامله‌ را در سود می‌نامیم که فرد خریدار با اعمال آن به سود برسد. مثلا اگر در قرارداد اختیار خرید، قیمت نقدی کالا بیشتر از قیمت اعمال قرارداد اختیار باشد این یعنی خریدار با اعمال اختیار، کالای مورد نظر را با قیمتی کمتر از قیمت نقدی، از فروشنده اختیار خواهد خرید و این کار منجر به سود می‌شود. این حالت، اختیار معامله‌ در سود نامیده می‌شود.

 

۲/ اختیار معامله‌ بی‌تفاوت (At The Money)

زمانی یک اختیار معامله را بی‌تفاوت می‌نامیم که فرد خریدار با اعمال آن نه به سودی برسد و نه زیان کند. مثلا اگر در قرارداد اختیار خرید، قیمت اعمال قرارداد اختیار برابر با قیمت نقدی کالا باشد، این یعنی برای خریدار اختیار فرقی ندارد که کالا را از بازار نقدی تهیه کند یا از بازار اختیار معامله، قرارداد را اعمال کند. این حالت اختیار معامله‌ بی‌تفاوت نسبت به سود یا زیان نامیده می‌شود.

 

۳/ اختیار معامله‌ در زیان (Out of The Money)

زمانی یک اختیار معامله را در زیان می‌نامیم که خریدار آن با اعمال اختیار معامله زیان کند. البته اختیار معامله‌های در زیان هیچ‌گاه اعمال نمی‌شوند چرا که وقتی فرد می‌تواند کالای مورد نظر خود را با قیمت پایین از بازار نقدی تهیه کند از اختیار معامله استفاده نمی‌کند و این منطقی نیست. این موضوع بستگی به وضعیت بازدهی یک اختیار دارد. وضعیت بازدهی یک اختیار نیز در هر زمانی قبل از سررسید تا سررسید قرارداد قابل ‌بررسی است. هرچند در قراردادهای اختیار معامله قبل از سررسید امکان اعمال وجود ندارد، ولی با در نظر گرفتن فرض اعمال می‌توان وضعیت بازدهی آن را مشخص کرد.

 

مزایای قرارداد اختیار معامله

 

 

زمان بخرید

با توجه به اینکه در قراردادهای اختیار معامله بازه زمانی در نظر گرفته می شود، سرمایه گذار یا همان خریدار این فرصت را دارد که برای تصمیم گیری مناسب زمان بخرد. خریدار می تواند تصمیم خود مبنی بر خرید یا فروش را تثبیت کند و در مدت زمان باقیمانده تصمیم بگیرد که چه زمانی سهام خود را بفروشد و یا نگه دارد.

 

 

ریسک معامله را کاهش دهید

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اختیار معامله در واقع این امکان را به ما می‌دهد که با پیش بینی اتفاقات آینده، ابهام را به حداقل خود برسانیم و میزان ریسک پذیرفته شده ارزش گذاری کنیم. در اختیار معامله خریدار فقط به میزان هزینه ای که برای خرید حق اختیار پرداخت کرده است، متضرر می شود.

 

 

درآمد کسب کنید

سرمایه گذار می‌تواند با فروش قرارداد اختیار معامله سهام، درآمد خود از سهام را تنها به بازدهی سهام و سود تقسیمی محدود نکند. فروش اختیار معامله سهام متعلق به سرمایه گذار یا سهامی که قصد خرید آن را دارد، یکی از ساده ترین راهبردهای معاملاتی است.

 

 

با نقدینگی کمتر،سود بیشتر کسب کنید

آورده اولیه خریدار یا سرمایه گذار در قراردادهای اختیار معامله، همان مبلغ اختیار معامله است، اما در صورتی که خریدار سود کند، ارزش سود وی چندین برابر آورده اولیه خواهد بود و اگر ضرر کند فقط به میزان آورده اولیه زیان خواهد دید.

به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید سرمایه گذار با پرداخت ۵۰۰۰ ریال اختیار خرید ۱۰ هزار سهم شرکت ایران خودرو با قیمت توافقی ۳۳۰۰ ریال با سررسید شش ماهه خریداری می کند.

با رشد گروه خودرویی فرض کنید قیمت هر سهم ایران خودرو در سررسید به ۴۰۰۰ ریال رسیده است .

در این صورت خریدار اختیار با اعمال اختیار خود مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰=(۱۰۰۰۰*(۳۳۰۰-۴۰۰۰)) ریال سود در مقابل پرداخت ۵۰۰۰ ریال دریافت می کند و فروشنده اختیار با دریافت مبلغ ۵۰۰۰ ریال متحمل زیان ۷۰۰۰۰۰۰ ریالی می شود.

 

در انتها می توان گفت توانایی پیش بینی آینده بازار، استمرار در انجام این نوع معاملات، استعداد تحلیل بازار و نگاه رو به جلو عواملی هستند که موجب می شوند افرادی که در این نوع معاملات وارد می‌شوند بتوانند در دراز مدت سود خوبی کسب کنند و قدرت ارزش گذاری ابهامات آینده را در خود تقویت کنند.

 

نویسنده: المیرا زارعی

 

88 دیدگاه
 • آناهیتا قیاسی
  پاسخ
  ارسال شده در15:09,1398/07/21

  سلام
  در چه شرایطی امکان فسخ اختیار معامله وجود دارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در16:13,1398/07/21

   با سلام و احترام

   شما اگر در هر موقعیتی باشید (خرید یا فروش) اگر موقعیت معکوس را لحاظ کنید قرارداد بسته می‌شود یعنی مثلاً اگر موقعیت خرید داشته باشید ولی موقعیت فروش اتخاذ کنید قرارداد بسته خواهد شد.

 • fatima
  پاسخ
  ارسال شده در15:19,1398/10/08

  فوق العاده جذاب و خوب توضیحات ارائه شده است. ممنون از زحمات شما

 • hamid
  پاسخ
  ارسال شده در19:28,1398/11/13

  کاش یک مثال هم راجب فروش میزدین

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:03,1398/11/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، این نوع اختیار به خریدار این حق را می‌دهد که در زمان مشخص در ازای مبلغ تعیین شده مقدار مشخصی از یک دارایی را به فروشنده بفروشد.

   • علی گوری
    پاسخ
    ارسال شده در20:28,1398/12/01

    اینطوری که دوباره خریدار همون فروشنده میشه

    • Agahinvest
     پاسخ
     ارسال شده در09:53,1398/12/03

     با سلام و احترام
     اختیار معامله قراردادی دوطرفه مابین خریدار و فروشنده است که براساس آن خریدار قرارداد، این اختیار را دارد که مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمتی معین و در زمان مشخصی بخرد یا بفروشد.

 • Sara
  پاسخ
  ارسال شده در19:17,1398/11/29

  سلام چطور می تونیم از این ویژگی عالی استفاده کنیم؟باید به کارگزاری درخواست داد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:00,1398/12/03

   با سلام و احترام
   برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • حاتم
  پاسخ
  ارسال شده در20:12,1398/11/29

  سلام و عرض ادب
  تا جایی که متوجه شدم، خریدار اختیار معامله امکان سود بزرگ داره، ولی ضررش به میزان هزینه‌ای که برای خرید حق اختیار معامله صرف کرده محدوده. اما فروشنده میتونه ضرر بسیار بزرگی کنه.
  مسئله‌ای که نمی‌تونم حل کنم اینه که چرا یک نفر باید در چنین بازی نابرابری فروشنده بشه. آیا نکته‌ای هست که متوجه نشدم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:58,1398/11/30

   با سلام و احترام
   اساساً هر معامله‌ای مبتنی بر تحلیل طرفین معامله انجام می‌پذیرد، مشخصاً در مورد قرارداد اختیار معامله، طرف فروشنده قرارداد بر اساس تحلیل خود از قیمت آتی یک دارایی به این نتیجه می‌رسد که قیمت مذکور کاهش خواهد یافت از طرفی خریدار قرارداد عکس این تحلیل را درست می‌پندارد و هریک از طرفین با بررسی‌های انجام شده باید ریسک تصمیم خود را نیز بپذیرند. فروشنده قرارداد اگر حق فروش یا خرید یک دارایی را به طرف خریدار قرارداد واگذار می‌کند معتقد به تحمل زیان در آینده است که امروز حاضر به دریافت مبلغ توافقی است.

 • امید اسلام پناه
  پاسخ
  ارسال شده در12:09,1398/11/30

  سپاس مفید بود

 • ابراهیم ایماعیلی
  پاسخ
  ارسال شده در13:02,1398/11/30

  خیلی جالب بود وابزار خوبی برای معامله گران با افق دید پیش بینی درست دارن

 • مسعود مهری
  پاسخ
  ارسال شده در13:41,1398/11/30

  خیلی ممنون از مقالات زیبایی که میزارید

 • صدیقه
  پاسخ
  ارسال شده در13:45,1398/11/30

  ممنون از مطلب خوبتون

 • علی شیر وحدت بیورزنی
  پاسخ
  ارسال شده در14:32,1398/11/30

  با سلام در زمان تقسیم سود چه اتفاقی می افتد .

 • مهرداد
  پاسخ
  ارسال شده در14:45,1398/11/30

  عالی بود

 • سجاد
  پاسخ
  ارسال شده در15:47,1398/11/30

  عالی بود خسته نباشید

 • سجاد
  پاسخ
  ارسال شده در15:48,1398/11/30

  ممنون

 • سجاد
  پاسخ
  ارسال شده در16:35,1398/11/30

  فوق العاده خوب توضیحات ارائه شده است. ممنون

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در16:54,1398/11/30

  بسیار جذاب و کاربردی…ممنون از توضیحات خوبتون

 • ارسال شده در17:05,1398/11/30

  واقعا جالب بود…خیلی کاربردی…متشکر آگاه.

 • ارسال شده در17:06,1398/11/30

  خیلی جالب و کاربردی بود..متشکر

 • ارسال شده در17:25,1398/11/30

  سود خریداران اختیار معامله (خرید دارایی یا فروش آن فرقی ندارد) نامحدود است، و میزان زیان همان مقدار مبلغی است که در ابتدا در برابر خرید حق اختیار پرداخت کرده اند.(:

 • شهاب
  پاسخ
  ارسال شده در17:43,1398/11/30

  سلام عالی بود

 • محمد
  پاسخ
  ارسال شده در19:17,1398/11/30

  سلام
  دربازار بورس ایران این نوع معامله امکانپذیر است چگونه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:01,1398/12/03

   با سلام و احترام
   بله، برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • ارسال شده در22:21,1398/11/30

  ممنون از مطالب عالی استفاده کردم .

 • مجتبی
  پاسخ
  ارسال شده در23:15,1398/11/30

  بسیار عالی بود تشکر از تهیه کنندگان آگاه

 • جواد
  پاسخ
  ارسال شده در23:30,1398/11/30

  با عرض سلام خدمت مدیریت محترم و اعضای عزیز
  نحوه ی خرید و فروش در اختیار به معامله مثل خرید و فروش سهام هست؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:57,1398/12/01

   با سلام و احترام
   برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • ارسال شده در12:32,1398/12/01

  سلام، ممنون از مطلب جالبتون؛ میشه سیستم آپشن در ایران رو هم توضیح بدین و بفرمایید چطور ما میتونیم ازش استفاده کنیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:55,1398/12/03

   با سلام و احترام
   برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • فاطمه مودب
  پاسخ
  ارسال شده در08:03,1398/12/02

  بسیار هم عالی

 • سعید
  پاسخ
  ارسال شده در09:44,1398/12/02

  مطلب خلاصه و مفیدی بود

 • Yazdan
  پاسخ
  ارسال شده در14:00,1398/12/02

  سلام .اختیار معامله امریکایی در برابر اروپایی ریسک بیشتری داره ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:17,1398/12/03

   با سلام و احترام
   بله، به‌طور کلی اختیار معامله‌های آمریکایی در مقایسه با اختیار معامله‌های اروپایی از ریسک بالاتری برای فروشنده اختیار معامله برخوردار هســتند، در نتیجه قیمت بالاتری از نوع اروپایی دارند.

 • حسن خانی
  پاسخ
  ارسال شده در15:32,1398/12/02

  سلام و احترام و عرض خدا قوت
  لطفا یک مثال عینی در خصوص زمان مشخص بزنید و اینکه
  مثلا اختیار خ وغدیر -۶۰۰۰-۱۳۹۹/۲/۲۹ (صغدر۲۰۱۵) یعنی چی ؟
  برای مثال فوق الان قیمت سر خط ۲۲۱ ریال است در صورتی که قیمت امروز ( پایانی ) وغدیر ۵۱۷۲ میباشد .
  در این صورت شرح دهید که چه اتفاقی میافتد اگر من امروز اختیار خ فوق را بخرم و ده روز دیگر بفروشم و آیا اصلا میتوانم قبل از سررسید بفروشم ؟
  و اگر نفروشم در سررسید چه وضعی پیش خواهد آمد ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:52,1398/12/04

   با سلام و احترام
   اختیار معامله از انواع اوراق مشتقه است که ماهیت آن کاهش ریسک معامله در سهام مختلف بازار است.در بازار سرمایه ایران فقط اختیار خرید وجود دارد.که در اینجا به معنی اختیار خرید سهم وغدیر که سررسید اعمال آن ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ بوده و فقط در آن تاریخ (نه قبل و نه بعد)اعمال می شود و اگر در تاریخ سررسید اعمال نشود پس از آن هیچ اعتباری ندارد. این اوراق به صورت جداگانه در ساعت بازار با قیمت خاص خود معامله می‌شوند. راه‌های مختلفی برای محاسبه قیمت اوراق اختیار معامله وجود دارد ولی در هرصورت قیمت آن از خود سهم به مراتب کمتر خواهد بود.

 • Sara
  پاسخ
  ارسال شده در19:13,1398/12/02

  سلام چطوری می تونیم از اختیار معامله در هنگام خرید سهام استفاده کنیم ایا به کارگزاری باید درخواست بدیم به چه شکل؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:49,1398/12/04

   با سلام و احترام
   برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • وحید
  پاسخ
  ارسال شده در00:36,1398/12/03

  مطلب خیلی مفیدی بود

 • ستار اکبری نخجوانی
  پاسخ
  ارسال شده در13:08,1398/12/03

  عالی بود.

 • ارسال شده در16:40,1398/12/03

  توضیحات بسیار عالی و کامل بود ممنون

 • علی گوری
  پاسخ
  ارسال شده در20:26,1398/12/03

  کجا و چطور میتونیم در بورس ایران این نوع معاملات انجام بدهیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:54,1398/12/04

   با سلام و احترام
   برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • محمد
  پاسخ
  ارسال شده در09:29,1398/12/04

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
  سوالی که دارم این است که آیا این نوع بازار در ایران موجود است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:50,1398/12/05

   با سلام و احترام
   بله، برای انجام معاملات اختیار معامله شما ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و پس از آن برای انجام احراز هویت به صورت حضوری به شعب کارگزاری مراجعه و درخواست تکمیل فرم مخصوص به معاملات اختیار معامله کنید و پس از ۲ روز کاری دسترسی شما به پنل مخصوص معاملات اختیار معامله فعال خواهد شد.

 • حامد دربانیان
  پاسخ
  ارسال شده در13:02,1399/01/28

  با سلام

  ببخشید مثلا الان سهام غدیر که دوستمون گفتن قیمت اختیار خریدش ۳۰ تومن باشه و ما ۱۰۰هزارتا بخریم و قیمت الان و غدیر ۵۵۰ باشه

  و بعد تاریخ سررسید قیمت وغدیر ۸۰۰تومان شود مبلغ۲۲۰ تومان به ازای هر خرید سود به حسابمون واریز میشه یا باید پول سهام ۵۵۰ تومان هم واریز کنیم و سهام رو به قیمت قبل بخریم ؟

  و دوم اینکه اگه قیمت و غدیر در تاریخ سررسید همون ۵۵۰ تومن یا پایینتر اومد اون بلغ ۳۰ تومن اختیار خرید که پرداخت کردیم ضرر ما محسوب میشه ؟

  و اخرین سوال اینکه هختیار خریدی که ما خریدیم میتونیم قبل از تاریخ سررسید بفروشیم توی بازار یا خیر؟

  ممنون ازینکه وقت میگذارید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:15,1399/02/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، مبلغ اولیه که خریدار پرداخت می‌کند همان مبلغ قیمت اختیار خرید در روز معامله است. در صورت کاهش قیمت، خریدار به میزان قیمت خرید اختیار و قیمت روز ضرر می‌کند. قرارداد اختیار معامله را در هر زمانی می‌توان به فروش رساند.

 • Kivan
  پاسخ
  ارسال شده در19:42,1399/02/16

  با سلام اگر در تاریخ سررسید سهم‌ متوقف بود ویا اصلا سایت خراب شد ویا … تکلیف چیه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:33,1399/02/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، توقف و بازگشایی نماد معاملاتی قراردادهای اختیار معامله به طور همزمان با توقف و بازگشایی سهم پایه در بازار نقدی و به یک روش انجام می شود و در صورت توقف سهم تسویه نقدی بر طبق قیمت سهم در زمان بسته شدن انجام می‌گیرد.

 • یاسر
  پاسخ
  ارسال شده در13:10,1399/02/25

  باسلام
  من از آگاه کد دارم بخوام معاملات آپشن انجام بدم دقیقا چه باید بکنم؟
  چون هم باشگاه رو گشتم هم خود پنل کاربری ندیدم درمورد آپشن گزینه ای

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:51,1399/02/27

   با سلام و احترام

   دوست عزیز در صورت داشت کد بورسی لازم است کد معاملات مشتقه سهام را نیز دریافت نمایید. برای اخذ کد معاملات مشتقه باید به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید. پس از مراجعه حضوری و تکمیل فرم‌های مربوطه، دسترسی آنلاین این معاملات برای شما صادر می‌شود.
   سامانه آنلاین معاملات اختیار معامله در کارگزاری آگاه، سامانه صحرا است. افرادی که کد بورسی از کارگزاری آگاه دریافت نموده‌اند و در سامانه آنلاین آسا فعالیت می‌کنند برای معاملات اختیار باید وارد سامانه آنلاین صحرا شوند. لینک ورود به سامانه آنلاین صحرا برای معاملات اختیار معامله (آپشن) https://agah.exphoenixtrade.com است که از طریق پیامک ارسال می‌شود.
   همچنین نام کاربری و رمز عبور برای معاملات اختیار معامله، متفاوت از نام کاربری و رمز عبور سامانه آنلاین آسا خواهد بود. لازم به ذکر است که معاملات اختیار معامله سهام فقط از طریق سامانه آنلاین امکان‌پذیر است و هیچ سفارشی به‌صورت تلفنی و یا آفلاین انجام نخواهد شد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله چگونه ریسک سرمایه گذاری سهام خود را کاهش دهیم؟ (معاملات آپشن سهام) به شما پیشنهاد می‌شود.

 • حامد
  پاسخ
  ارسال شده در01:38,1399/03/05

  سلام
  برای ثبت نام اختیار به شعبه مراجعه کردم گفتن فعلا ثبت نام نداریم ؟

  چه زمانی برای ثبت نام میشه اقدام کرد ؟؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:29,1399/03/07

   با سلام و احترام
   دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر دراین خصوص با همکاران ما در واحد معاملات آتی تماس حاصل نمایید.

 • حامد
  پاسخ
  ارسال شده در01:42,1399/03/05

  سلام
  برای ثبت نام اختیار به شعبه مراجعه کردم گفتن فعلا ثبت نام نداریم ؟

  چه زمانی برای ثبت نام میشه اقدام کرد ؟؟؟

  هم کد بورسی دارم و هم آتی کالا

 • حامد
  پاسخ
  ارسال شده در20:23,1399/03/20

  سلام
  یه سوالی داشتم در قرارداد اختیار خرید مانند ضپار۸۰۱۹ دقیقا فروشنده کی هست ؟ چه کسی تعهد داده در تاریخ سررسید اون تعداد سهم رو بفروشه و چه مزایایی برایش دارد.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:18,1399/03/26

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، فروشنده قرارداد کسی است که قبلا این دارایی را خریده است و بر اساس تحلیل خود از قیمت آتی دارایی به این نتیجه می‌رسد که قیمت مذکور کاهش خواهد یافت.

 • دکتر
  پاسخ
  ارسال شده در13:38,1399/03/31

  سلام
  بسیار عالی و شیوا بود
  ممنون از پاسخگویی کامنت دوستان که خیلی ابهامات دیگه برطرفش شد
  فقط لطفا چند مثال عینی در بازار رو مطرح کنید تا درک بهتری از روش معاملات و قیمتها بدست بیاریم
  تشکر

 • حبیب آزرمی
  پاسخ
  ارسال شده در09:20,1399/04/31

  سلام میخواستم یک راهنمایی بگیرم
  میشه سهامی رو با سررسید چند ماهه خریدیم رو تابعداز پایان سررسید نگه داریم ونفروشیم ایا بااین کار ضرری متوجه من میسه یانه .

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:55,1399/04/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، سهام تاریخ سر رسید ندارد، اگر منظور شما اوراق است باید سوال خود را در خصوص نوع اوراق مد نظر خود دقیق‌تر بفرمایید تا کارشناسان ما قادر به راهنمایی شما باشند.

 • محمد جواد
  پاسخ
  ارسال شده در16:11,1399/05/24

  این قرارداد برای ما از نوع اروپایی هست یا آمریکایی؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:49,1399/05/26

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، سبک اعمال قرارداد‌های اختیار معامله در شرکت بورس کالای ایران اروپایی است.

 • احمد
  پاسخ
  ارسال شده در14:52,1399/05/27

  سلام
  کارگزاری آگاه دیگه با سامانه صحرا کار نمی کنه. چرا کارگزاری بزرگ آکاه دیگه معاملات آپشن انجام نمیده؟؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:07,1399/05/29

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، معاملات آپشن در حوزه فعالیت‌های مجموعه مدیریت دارایی آگاه نیست و در این خصوص اطلاعی ندارد و معاملات آپشن به کارگزاری آگاه مربوط می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس حاصل نمایید.

 • مرتضی بابالویان
  پاسخ
  ارسال شده در16:11,1399/06/19

  الان در تاریخ ۱۹ شهریور ۹۹ ارزش هر سهم اختیار خ وبصادر -۵۵۰۰-۹۹/۸/۱۱ (ضصاد ۸۰۲۴) برابر ۲۹۰ ریاله.
  آیا معنیش اینه که اگر من فقط ۲۹۰ ریال پرداخت کنم و یک سهم ضصاد بخرم میتونم تو تاریخ ۹۹/۸/۱۱ ده هزار سهم وبصادر با قیمت ۵۵۰۰ ریال بخرم ؟
  یا اینکه باید ده هزار تا سهم ۲۹۰ ریالی ضصاد بخرم تا بتونم تو تاریخ مذکور ده هزار سهم وبصادر با قیمت ۵۵۰۰ ریال بخرم؟

  توضیح شما مورد اول رو تایید می‌کنه . اگر اینطور باشه که هیچ ریسکی واسه من نداره چون اگر نخوام از اختیارم استفاده کنم فقط پول بسیار ناچیز ۲۹۰ ریالی از دست دادم !!!
  و شرکت هم فقط همین مبلغ رو سود میکنه از من !!!
  در حالی که اگر پیش بینی من درست بوده باشه سهم رشد کنه و در تاریخ مذکور قیمت سهم به مثلا ۶۰۰۰ ریال برسه من با استفادا از اختیار خریدم میتونم ده هزار سهم وبصادر رو با قیمت ۵۵۰۰ بخرم و این یعنی تو هر سهم ۵۰۰ ریال سود کردم که واسه ده هزار سهم میشه ۵ میلیون ریال!!!و این به ضرر شرکته.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:40,1399/06/22

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برای کسب اطلاعات بیشتر شما باید با کارگزاری تماس حاصل نمایید.

 • سلیمی
  پاسخ
  ارسال شده در16:59,1399/07/12

  سلام تو tsetmc سرچ کردم قرارداهای اختیار معامله نرخ اعمال قرارداد مشخص نیست یعنی از کجا میتونم بفهمم این قراردادی که میخرم قیمت سهم در تاریخ اعمال چنده؟ پیام ناظر نماد هیچی ننوشته سابقه معاملات رو هم نشون نمیده
  و سوال دوم آیا در ایران قرارد اختیار فروش هم هست یا فقط اختیار خرید وجود داره ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:32,1399/07/13

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، اطلاعات لازم در خصوص زمان سر رسید، قیمت اعمال و تعداد سهام بیمه شده در پیام ناظر اختیار معامله مورد نظر ذکر شده است.

 • موسوی
  پاسخ
  ارسال شده در20:07,1399/08/08

  با سلام و خسته نباشید در اختیار معامله برای هر نماد سه تا گزینه در قیمتهای بسیار نزدیک به هم است میشود توضیح بدهید و کدام را بخریم بهتر است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:18,1399/08/10

   با سلام و احترام؛
   دوست عزیز، طبیعتاً هر چه قیمت خرید کمتر باشد سرمایه کمتری برای خرید هزینه می شود.

 • فرشید
  پاسخ
  ارسال شده در16:43,1399/11/11

  سلام در مثال شما که :
  “با پرداخت ۵۰۰۰ ریال اختیار خرید ۱۰ هزار سهم شرکت ایران خودرو با قیمت توافقی ۳۳۰۰ ریال با سررسید شش ماهه…”
  و گفتید زمان سررسید قیمت هر سهم به ۴۰۰۰ ریال رسیده است در نتیجه ۷میلیون تومان سود حاصل میشه.

  سوال من اینه که هزینه ای برای این رزرو پرداخت میکنیم چی میشه ؟ چون در شرایط مختلف بازار قیمت خرید نوسان زیادی داره مثلا ممکنه ۶ میلیون تومان اختیار خرید این ۱۰ هزار سهم شده باشد، و در حقیقت تهش ۱ میلیون سود شده ؟ این که باچه قیمتی رزرو کردیم در روز تسویه سررسید تاثیری بر فاصله قیمت اعمال تا پایه داره؟ یعنی در هر حال پولی که برای رزرو میدیم سخوت میشه ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:58,1399/11/12

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، هزینه‌ای که بابت خرید حق پرداخت می‌کنید، تنها هزینه‌ای است که می‌پردازید. در صورتی که تحلیل درست و مناسبی نداشته باشید، به اندازه هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید، ضرر می‌کنید.

 • فرهاد
  پاسخ
  ارسال شده در19:23,1399/12/12

  با سلام و عرض خسته نباشید
  در یکی از پاسخها فرمودید در بازار ایران فقط اختیار خرید وجود دارد . پس در این صورت همه خریدار هستند خب چه کسی فروشنده این اختیار و در نهایت این سهام است ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:31,1399/12/13

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، اختیار معامله یک ابزار مشتقه در بازارهای مالی است که اختیار خرید یا اختیار فروش یک دارایی مشخص را به خریدار قرارداد اختیار خرید یا خریدار اختیار فروش می‌دهد. نباید اختیار خرید را معادل خریدار یا اختیار فروش را معادل فروشنده گرفت. هر قرارداد اختیاری از یک فروشنده به یک خریدار فروخته می‌شود. به عنوان مثال شما از مالک یک دارایی می‌توانید اختیار فروش دارایی او را خریداری کنید.

 • شادی
  پاسخ
  ارسال شده در12:50,1400/01/10

  سلام میشه بگید الان در کدوم کارگزاری ها میتونیم حساب اختیار معامله باز کنیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:24,1400/01/10

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، لطفاً با همکاران ما در کارگزاری با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • مهرداد
  پاسخ
  ارسال شده در09:30,1400/01/14

  با سلام
  اگر قیمت خرید را اشتباه وارد کنیم (مثلا ۱۰ برابر گرانتر بخریم)امکان فسخ معامله وجوددارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:41,1400/01/15

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، اگر تفاوت قیمت به حدی باشد که کل وجوه تضمین را تحت تأثیر قرار دهد؛ امکان فسخ معامله وجود دارد ولیکن این نکته را در نظر داشته باشید که با توجه به عدم وجود دامنه نوسان، معامله گران می بایست توجه کافی هنگام ثبت سفارش داشته باشند تا چنین اشتباهاتی صورت نگیرد.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در13:40,1400/05/12

  سلام آیا می توانم امروز اختیار خ را بخرم و فردا ۱۰ درصد بالاتر بفروشم؟؟؟
  امکان خرید و فروش در هر روز وجود دارد؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:48,1400/05/24

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، اوراق اختیار خرید فقط توسط ناشر قابل فروش هستند و توسط خریدار فقط قابل استفاده یا ابطال می باشند.

 • محمدروحی
  پاسخ
  ارسال شده در13:48,1400/05/24

  با سلام.
  قیمت اختیار معامله که ابتدای معامله به فروشنده داده میشه، باچه روشی محاسبه میشه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:36,1400/05/26

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، قیمت اوراق اختیار معامله براساس پیشنهاد منتشر‌کننده و برمبنای تحلیل‌هاو انتظارات از آینده‌ی کسب و کار شرکت است و مبنای محاسبه ثابت و مشخصی ندارند.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در01:51,1400/10/06

  در مثالی که زدید تحت عنوان سود بیشتر با آورده ی کمتر در تاریخ انقضای قرارداد فقط ما به التفاوت قیمتِ روز و قیمتِ مندرج در قرارداد به طرف معامله پرداخت میشه و سهام جابجا نمیشه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:08,1400/10/06

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، صاحب اوراق اختیار خرید با اعمال اختیار، خرید انجام میدهد و برای شناسایی سود نیز باید سهام مربوطه را بفروشد.

 • کوروش
  پاسخ
  ارسال شده در15:07,1400/10/26

  سلام من امروز یک اختیار خرید را می خرم و یک هفته بعد آنرا می فروشم – در این حالت آیا من در مقام فروشنده حق اختیار قرار می گیرم یا اینکه کلا از گردونه خارج می شوم ؟ به عبارت دیگر در سررسید خریدار حق معامله ایی که آنرا از من خریده است اگر بخواهد حق خود را اعمال کند با من طرف میشود و من در قبال وی دارای تعهد خواهم بود یا اینکه من از گردونه کلا و بدون داشتن تعهد خارج شده ام و ناشر اولیه همچنان در قبال دارنده نهایی حق اختیار معامله متعهد خواهد بود؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:50,1400/10/29

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، کلیه تعهدات مربوط به اوراق اختیار صرف نظر از معاملاتی که با آن انجام شده ، به عهده‌ ناشر اوراق است.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما