صندوق سرمایه گذاری

فرصت مدیریت مطمئن و بی‌دغدغه دارایی‌ها

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش‌های غیرمستقیم مدیریت دارایی‌ها در بورس محسوب می‌شوند. این صندوق‌ها با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و با تجربه به کمک افرادی می‌آیند که دانش کافی یا زمان لازم برای تحلیل این بازار را ندارند و با تشکیل سبدی متنوع از اوراق بهادار مختلف، سرمایه آن‌ها را مدیریت می‌کنند. سرمایه‌گذاران بازارهای مالی با خرید واحدهای این صندوق ها می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. نکته جالب درباره صندوق های سرمایه‌گذاری این است که افراد با هر میزان سرمایه، با هر مقدار ریسک‌پذیری و هر افق زمانی که برای کسب سود در بازار سرمایه دارند، می‌توانند با انتخاب انواع مختلف صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری مطابق با اولویت‌های خود را در این بازار تجربه کنند.

فرصتی برای سرمایه های خرد

فرصتی برای سرمایه‌های خرد

کاهش ریسک_۱

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری

صرفه جویی در وقت

صرفه جویی در وقت و هزینه

نقدشوندگی بالا_۱

نقدشوندگی بالا

مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری

انواع صندوق های سرمایه‌گذاری

یکی از مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنوع آن‌ها است. ویژگی که موجب می‌شود سرمایه‌گذاران مختلف با روحیات و اهداف گوناگون، بتوانند سرمایه‌گذاری مناسبی را تجربه کنند. این صندوق‌ها براساس نحوه خرید و فروش به دو دسته صندوق‌های قابل معامله (ETF) و صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم می‌شوند. براساس ترکیب دارایی نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری، انواع مختلفی دارند که مهمترین آن‌ها صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با پشتوانه طلا هستند.

صندوق درآمد ثابت چیست

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

این صندوق‌ها عمده دارایی خود را به اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند و به همین دلیل ریسک حضور در بازار سرمایه را به حداقل می‌رسانند. صندوق های درآمد ثابت، غالبا سودی مطمئن و بیشتر از سپرده‌های بانکی برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد می‌کنند.

صندوق سهامی چیست

صندوق سهامی

سرمایه‌گذاری در صندوق های سهامی با بازدهی بالاتری نسبت به سایر صندوق‌های بازار سرمایه همراه است، چرا که اکثر دارایی این صندوق‌ها را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. بازدهی بیشتر در بازار سرمایه معمولا با ریسک بیشتری هم همراه است اما ریسک صندوق های سهامی تا حد زیادی با مدیریت حرفه‌ای این صندوق‌ها کنترل می‌شود.

صندوق طلا

تنها روش سرمایه‌گذاری در بازار طلا، خرید آن به صورت فیزیکی نیست، صندوق های با پشتوانه طلا گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری در این بازار محسوب می‌شوند. عمده دارایی این صندوق‌ها در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق های سرمایه‌گذاری آگاه‌

یکی از مهمترین سوالات کسانی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس را دارند، انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری است. برای انتخاب بهترین صندوق، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طی ماه‌ها و سال‌های قبل معیاری بسیار مهم محسوب می‌شود. نکته‌ای که در ارزیابی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری باید به آن دقت داشت، این است که با توجه به نوع صندوق‌ها، شرایط بازار، اهداف و میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، افق زمانی که افراد برای رسیدن به سود برای خود تعیین کرده‌اند و عواملی از این دست، ارزیابی عملکرد صندوق‌ها نیز با معیارهای متفاوتی انجام می‌شود. در این میان نام صندوق های سرمایه گذاری آگاه همواره در میان پربازده ترین صندوق‌های بازار دیده می‌شود و از نظر بازدهی و عملکرد در میان صندوق‌های برتر بورس کشور قرار دارند. در وب‌سایت هر صندوق می‌توانید عملکرد آن را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنید.

با سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت، بدون اینکه متحمل هیچ‌گونه ریسکی شوید، می‌توانید مشابه سپرده‌های بانکی اما با نرخ سود بالاتر و به صورت روزشمار سود دریافت کنید.

یاقوت آگاه

همای آگاه

صندوق سهامی مناسب افرادی است که تا حدودی ریسک‌پذیر هستند و انتظار بازدهی بالایی از سرمایه‌گذاری دارند. همچنین این صندوق بیشتر به افرادی با دید بلندمدت توصیه می‌شود، چرا که در گذر زمان می‌تواند سرمایه آن‌ها را چند برابر کند.

یاقوت آگاه

همای آگاه

صندوق طلا، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که با هر میزان سرمایه در یک دارایی امن مانند طلا سرمایه‌گذاری کنند و همسو با بازدهی طلا در بازار فیزیکی و نرخ دلار، به سود برسند.

یاقوت آگاه

همای آگاه

صندوق‌های بخشی بیشترین درصد دارایی‌های خود را به یک صنعت اختصاص می‌دهند و با مدیریت حرفه‌ای، می‌توانند بیشترین سود آن صنعت را در اختیار سرمایه‌گذاران بگذارند.

یاقوت آگاه

همای آگاه

صندوق اهرمی نوعی صندوق سهامی است که بخش اعظم دارایی آن به سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی اختصاص می‌یابد و با استفاده از اهرم مالی، امکان کسب بازدهی مضاعف را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد.

شتاب آگاه

اطلاعات بیشتر

یاقوت آگاه

همای آگاه

سؤالات متداول

سود صندوق‌ها چقدر است؟

صندوق‌ها بر اساس ترکیب دارایی خود به ۳ دسته «با درآمد ثابت، مختلط و در سهام» تقسیم می‌شوند که هریک به لحاظ ریسک و بازدهی متفاوت است. همچنین عملکرد صندوق‌ها تابعی از شرایط بازار نیز می‌باشد؛ به همین دلیل در شرایط مختلف بازار بازدهی‌های متفاوتی خواهند داشت لذا در این رابطه نمی‌توان حکم کلی داد. برای آگاهی از سود صندوق‌ها در ادوار مختلف می‌توان به وب‌سایت آن صندوق مراجعه کرد.

هزینه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها چقدر است؟

هزینه‌های هر صندوق به دو بخش تقسیم می‌شود. بخشی از محل دارایی‌های آن و برخی دیگر توسط شخص سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.برای مشاهده هزینه‌های هر صندوق باید به امیدنامه آن صندوق مراجعه کرد.

آیا تضمینی برای سودآوری صندوق‌ها وجود دارد؟

صندوق‌های سهامی بخش عمده دارایی سرمایه‌گذاران خود را در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند و به همین دلیل سود تضمین‌شده ندارند. این صندوق‌های درآمد ثابت هستند که در آن‌ها حداقل سود تضمین‌شده تعریف شده است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به چه صورت است؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF آگاه (همای، یاقوت، آگاس، پتروآگاه، شتاب و مثقال) کافی است نماد این صندوق‌ها را در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود جست‌و‌جو و به راحتی واحدهای این صندوق‌ها را خریداری کنید. برای خرید صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال آگاه (صندوق مشترک آگاه، زمرد و مروارید) هم به صورت حضوری یا آنلاین، با پر کردن فرم ثبت‌نام می‌توانید واحدهای این صندوق‌ها را خریداری کنید.

آیا می‌توان هر زمان واحدهای صندوق را ابطال کرد؟

بله، در صندوق‌‌های مبتنی بر صدور و ابطال شما هر زمانی که نیاز به ابطال واحدهای خود داشته باشید می‌توانید به صورت آنلاین با مراجعه به سایت صندوق و یا حضوری با در دست داشتن مدارک هویتی خود اقدام به ابطال واحدهای خود کنید.
در صندوق‌های قابل معامله در بورس نیز از طریق پنل معاملاتی کارگزاری خود می‌توانید اقدام به فروش واحدهای صندوق خود کنید.

آیا تغییر در نرخ سود بانکی تأثیری در سودآوری صندوق‌ها دارد؟

از آن جایی که سپرده‌های بانکی در صندوق‌های با درآمد ثابت بخش عمده دارایی‌های صندوق را تشکیل می‌دهند، سود حاصل از این سپرده‌ها و هرگونه تغییر در نرخ سود سپرده‌ها در NAV و بازده این گونه صندوق‌ها تأثیرگذار است اما در سایر صندوق‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای ندارند.

آیا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت ماهانه سودی تقسیم می‌شود؟

در مورد برخی صندوق‌های با درآمد ثابت، سود به صورت دوره‌ای (ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه) تقسیم می‌شود. تقسیم سود ماهانه در صندوق‌های سهامی کمتر دیده می‌شود اما برخی صندوق‌های سهامی مانند صندوق زمرد آگاه به سرمایه‌گذاران خود سود نقدی دوره‌ای (سه ماهه) پرداخت می‌کنند.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها چقدر است؟

در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری معمولا به اندازه خرید حداقل یک واحد از این صندوق‌ها است. در صندوق‌‌های ETF یا همان صندوق قابل معامله در بورس، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، به اندازه حداقل ارزش سفارش خریدی است که می‌توان ارسال کرد. در حال حاضر حداقل ارزش سفارش در بازار بورس ایران، برابر ۱۰۰ هزار تومان است.

چه مدّت پس از ثبت درخواست ابطال واحدهای صندوق می‌توان وجه خود را دریافت کرد؟

در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال این فرآیند عمدتاً بین ۲ تا ۷ روز کاری زمان نیاز دارد. اما در صندوق‌های سهامی ETF، طبق الزام سازمان بورس این فرآیند ۲ روز کاری بعد و در صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در بورس یک روز کاری بعد انجام می‌شود.