logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > صندوق سرمایه گذاری چیست؟
صندوق سرمایه گذاری چیست؟

در کنار سبدگردانی اختصاصی‌، صندوق های سرمایه گذاری نیز یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بورس هستند. صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه سرمایه گذاران با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده است و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می‌کند.
در ادامه تعریف صندوق سرمایه گذاری چیست؟ باید بگوییم که صندوق های سرمایه گذاری با تجمیع وجوه سرمایه‌گذاران و در اختیار داشتن منابع مالی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، تلاش می‌کنند این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم ‌کنند تا با دارایی مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. سرمایه گذاران با خرید واحدهای (یونیت) صندوق‌ها قادر به سرمایه‌گذاری در آن هستند.

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به نحوه سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از صندوق‌های مشترک، درآمد ثابت، سهامی، مختلط، قابل معامله در بورس و صندوق طلا. 

 

۱/ صندوق سرمایه گذاری مشترک

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، آورده سرمایه‌گذاران جمع‌آوری و در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌شود. دارایی این صندوق‌ها در انواع اوراق بهادار مانند سهام و اوراق با درآمد ثابت و … سرمایه‌گذاری می‌شود. با افزایش قیمت سهام موجود در پرتفوی صندوق، قیمت واحدها افزایش می‌یابد و به این ترتیب سود سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود. 

 

۲/ صندوق درآمد ثابت

در صندوق‌های‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، غالب دارایی‌های موجود در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شوند و معمولا سود حاصل شده این صندوق‌ها در مقاطع یک‌ماهه، سه‌ماهه و شش‌ماهه بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود. 

 

۳/صندوق سهامی

ترکیب غالب دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی، سهام شرکت‌های در بورس است. به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها بالاست و متقابلا به نسبت صندوق‌های دیگر بازدهی بالاتری نیز ارائه می‌کنند.

 

۴/ صندوق سرمایه گذاری مختلط

 

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط نیز ترکیب دارایی بینابین دارند. یعنی حدودا نیمی از دارایی موجود در پرتفوی یک صندوق مختلط، سهام و نیمی دیگر سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت است. این صندوق‌ها مناسب افرادی است که روحیه ریسک‌پذیری متوسطی دارند.  

 

۵/ صندوق طلا

صندوق‌های طلا نیز یکی از ابزارهای جدید سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است که در آن با خرید واحدهای طلا می‌توان در این کالای ارزشمند سرمایه‌گذاری کرد و متناسب با رشد طلا، شاهد افزایش سرمایه خود بود.

 

۶/ صندوق قابل معامله در بورس

صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF به صندوق‌هایی اطلاق می‌شود که در ساعات معاملات بازار قابلیت خرید و فروش دارند. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است کد بورسی داشته باشید و با ورود به سامانه معاملاتی خود و جست‌و‌جوی نماد مورد نظر، واحدهای این صندوق‌ها را خریداری کنید. 
برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، لازم است از طریق سامانه اختصاصی صندوق یا مراجعه حضوری به شعب اقدام کنید.

 

چرا باید در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

با توجه به تورم حال حاضر ایران، نگهداری پول چندان منطقی نیست. چرا که با گذر زمان، کم کم ارزش پول و سرمایه‌ از بین می‌رود. بهترین اقدام در این شرایط سرمایه‌گذاری است.    
روش‌ها و بازارهای متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که هر کدام معایب و مزایای مختص به خود را دارند. به عنوان مثال برای سرمایه‌گذاری در بازار ملک احتیاج به سرمایه زیادی داریم یا برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز، لازم است نوسانات این بازار را در نظر بگیریم. خرید طلا نیز با ریسک نگهداری و سرقت همراه است.
در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری روشی برای بهره بردن از سود بازار سرمایه است. روشی که در آن می‌توان به تجربه و تبحر متخصین این بازار تکیه کرد تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش داد. به تعبیر دیگر سرمایه‌گذاری در صندوق‌، روش امن سرمایه‌گذاری در بازار پر تلاطم بورس است. روشی که در آن می‌توان استرس کم شدن ارزش سرمایه را به حداقل رسانید و با داشتن دید بلند مدت (حداقل یک سال) به سود مناسب و دلخواه رسید. 

 

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، در ابتدا باید شناختی نسبت به روحیات خود داشته باشید. به عنوان مثال افرادی که روحیه ریسک‌پذیری بالایی دارند و به دنبال بازده بالا نیز هستند بهتر است در صندوق‌های سهامی سرمایه‌گذاری کنند. در مقابل سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت مناسب افرادی است که روحیه ریسک‌پذیری کمی دارند. همچنین صندوق‌های درآمد ثابت گرینه مناسبی برای افرادی است که به دنبال دریافت سودی بیشتر از سود بانکی هستند. 
همان‌طور که در تعریف صندوق‌های مختلط گفتیم این صندوق‌ها مناسب افرادی است که از روحیه ریسک‌پذیری متوسطی برخوردارند. صندوق‌های طلا نیز مناسب تمامی کسانی است که می‌خواهند در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند و از سود این بازار بهره ببرند و ارزش سرمایه‌شان را در مقابل تورم حفظ کنند.

 

چگونه در صندوق‌ ها سرمایه گذاری کنیم؟

هنگامی که شما در صندوقی سرمایه گذاری می‌کنید در واقع اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق مورد نظرتان می‌کنید. به عمل خرید واحدهای سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری، «صدور» و به عمل فروش واحدها «ابطال» گفته می‌شود. قیمت صدور و ابطال واحدها در صندوق‌های سرمایه گذاری بر مبنای ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری یا NAV آن محاسبه می‌شود.

صندوق‌ها از لحاط نحوه سرمایه‌گذاری به دو دسته ۱- صندوق‌های قابل معامله در بورس و ۲- صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطالی تقسیم‌بندی می‌شوند.

برای شروع معاملات در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال لازم است در ابتدا به وب سایت صندوق مورد نظر خود مراجعه کنید و درباره نحوه خرید، فروش و میزان بازدهی آن اطلاعات لازم را به دست آورید. سپس با مراجعه حضوری به نمایندگی‌ها و شعب  صندوق و طی کردن مراحل احراز هویت اقدام به صدور یا ابطال واحدهای خود کنید. 
نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس یا همان صندوق‌های ETF متفاوت است. همان طور که از نام این صندوق‌ها پیداست، واحدهای ETF را می‌توان مانند سهام شرکت‌های بورسی و در ساعات معاملات در بازار خرید و فروش کرد. برای این کار داشتن کد بورسی الزامی است. در ساعات معاملات بازار سرمایه و با جست و جوی نماد صندوق مورد نظر خود می‌توانید به هر میزان که تمایل دارید واحدهای صندوق دلخواه خود را بخرید و هر زمان که مایل بودید و به همین شیوه آن‌ها را بفروشید. 

مزایا و معایب صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

برای آشنایی بیشتر  توصیه میکنیم مقاله ی مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری را بخوانید.

واحدهای سرمایه‌ گذاری

واحدهای سرمایه ‌گذاری کوچکترین جزء صندوق ها را تشکیل می‌دهند و به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

۱/ واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز

 

این واحدها قبل از شروع دوره‌ پذیره‌نویسی اولیه توسط مؤسس یا مؤسسان صندوق، به منظور تشکیل سرمایه‌ اولیه برای شروع فعالیت صندوق خریداری می‌شوند. از ویژگی‌های این نوع از واحدها می‌توان به غیرقابل ابطال و قابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیز هستند.

 

۲/ واحدهای سرمایه‌گذاری عادی

 

این واحدها پس از شروع فعالیت صندوق منتشر می شوند و از ویژگی‌‌شان می‌توان به قابل ابطال و غیرقابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این نوع از واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیستند.

ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV)

ارزش خالص دارایی‌ها از طریق کسر بدهی‌های صندوق از ارزش روز کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) بدست می‌آید.

بدهی های صندوق – ارزش روز کل پرتفوی = ارزش خالص دارایی ها

    بر این اساس اگر بخواهیم ارزش خالص دارایی‌ها را به ازای هر سهم بدست آوریم کافی است ارزش خالص دارایی‌ها را بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم کنیم:

ارزش خالص دارایی ها

—————————————

تعداد واحد های صندوق

قیمت صدور (فروش ) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت صدور یا فروش واحدهای سرمایه‌گذاری که بر مبنای خالص ارزش دارایی صدور (NAV) تعیین می‌شود، همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌‌های صندوق به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری است؛ زیرا وجه نقد حاصل از فرایند صدور واحد سرمایه‌گذاری باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید اختصاص یابد که به طور طبیعی مستلزم پرداخت کارمزد خرید است. برای پرهیز از تحمیل هزینه‌ معاملات و سایر هزینه‌های احتمالی، ورود سرمایه‌گذار جدید به سرمایه‌گذاران قبلی در واقع به میزان خالص آورده‌ سرمایه‌گذار جدید و واحدهای سرمایه‌گذاری در اختیار او تعلق می‌گیرد.

قیمت ابطال (بازخرید) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت بازخرید یا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی ابطال (NAV) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود و مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. در واقع، در صورت تمایل سرمایه‌گذار به خروج از صندوق، این اطمینان برای او وجود دارد که پول خود را با کسر هزینه‌های متعارف معاملات دریافت می‌کند.

قیمت آماری

 به دلایلی ممکن است در برخی مقاطع زمانی تعدادی از سهام‌ موجود در سبد اوراق بهادار صندوق، بازار فعال نداشته باشند. در نتیجه، آخرین قیمت اعلام شده در تابلوی معاملاتی نمی‌تواند ارائه‌ کننده‌ واقعیات موجود و قیمت واقعی و منصفانه‌ این نوع سهام باشد. به همین دلیل به مدیر صندوق این اختیار داده شده است که در چارچوب دستورالعمل مربوط، بتواند در شرایط مشخص، قیمت برخی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری را تا حدودی تعدیل کند.

قیمت آماری تنها یک مبنای مقایسه‌ای است که در آن آخرین قیمت بسته شدن سهام، بدون اعمال تعدیل مدیر منظور شده است. بنابراین در شرایطی که مدیر هیچ‌یک از قیمت‌ سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق را تعدیل نکرده باشد، قیمت‌های آماری صدور و ابطال اعداد واحدی را نشان می‌دهند.

ارکان صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

نمونه ساختار عملیاتی یک صندوق سرمایه گذاری در قالب نمودار زیر نشان داده شده است:

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه کنیم، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در طی ماه‌ها و سال‌های قبل است. با بررسی عملکرد صندوق ها می‌توان صندوقی را انتخاب کرد که بازده بیشتری را نصیب ما کند.
در برخی از سایت‌های خبری و بورسی عملکرد صندوق ها به صورت ماهانه یا فصلی گزارش می‌شوند. البته در سایت مختص به صندوق ها نیز این گزارش‌ها وجود دارند اما مرجع اصلی و عمومی برای بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری، سایت شرکت فناوری مدیریت بورس تهران با نام «www.fipiran.com» است.
در این سایت، اطلاعات مختلفی در رابطه با صندوق های سرمایه گذاری و عملکرد گذشته آن‌ها وجود دارد که شامل اطلاعات مفیدی راجع به عملکرد صندوق‌ های مختلف در بازه‌های زمانی متفاوت است.

نکته‌ای که در مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری بهتر است به آن توجه کنیم این است که حباب منفی در یک مقطع زمانی کوتاه، لزوما نشان‌دهنده صندوق سرمایه گذاری بهتر نیست. بلکه لازم است به سابقه صندوق ها و عملکرد بازارگردان آن‌‌ها در طول زمان نیز توجه کنیم.

 

جمع‌بندی
در این مقاله از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفتیم و آن‌ها را ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بازار بورس نامیدیم. تیم حرفه‌ای و متخصص یک صندوق با جمع‌آوری سرمایه افراد و سرمایه‌گذاری آن در دارایی‌های مختلف می‌کوشد که مشتریان خود را از سود بازار سرمایه منتفع سازد. انواع صندوق‌ها، مزایا، معایب و چگونگی سرمایه‌گذاری در آن‌ها و به طور کلی هر آنچه که درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری لازم است بدانید را در این مطلب دنبال کنید.

صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری آگاه

۱- مشترک آگاه

صندوق مشترک آگاه، از سال ۸۷ فعالیت خود را در قالب صندوق «در سهام» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق به مطلب “صفر تا صد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت صندوق مشترک آگاه

۲- هستی بخش

صندوق قابل معامله هستی بخش آگاه، با نماد معاملاتی آگاس، از سال ۹۴ فعالیت خود را در قالب صندوق «در سهام» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نمایش می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق به مطلب “صفر تا صد صندوق هستی بخش آگاه (آگاس)” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت صندوق هستی بخش آگاه

۳- قابل معامله یاقوت آگاه

صندوق قابل معامله یاقوت آگاه، با نماد معاملاتی یاقوت از سال ۹۹ فعالیت خود را در قالب صندوق «درآمد ثابت » آغاز کرد. تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق سرمایه گذاری به مطلب “معرفی صندوق سرمایه گذاری یاقوت آگاه” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت یاقوت-page-001

۴- یکم نیکوکاری

صندوق یکم نیکوکاری، با هدف فعالیت‌های انسان‌دوستانه، از سال ۹۰ فعالیت خود را در قالب صندوق «مختلط» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نشان می‌دهند:

مجوز فعالیت صندوق یکم نیکوکاری آگاه

۵- قابل معامله همای آگاه

 

صندوق قابل معامله همای آگاه، با نماد معاملاتی همای از سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را در قالب صندوق «درآمد ثابت » آغاز کرد. تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق سرمایه گذاری به مطلب “معرفی صندوق سرمایه گذاری همای آگاه” مراجعه فرمایید.

همای آگاه

۶- زمرد آگاه

 

صندوق زمرد آگاه، از سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را در قالب صندوق «در سهام» آغاز کرد. تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق را نشان می‌دهد:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق سرمایه گذاری به مطلب “معرفی صندوق سرمایه‌گذاری زمرد آگاه” مراجعه فرمایید.

زمرد آگاه

۷- زرین آگاه

 

صندوق قابل معامله زرین آگاه، با نماد معاملاتی مثقال از سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را در قالب صندوق «مبتنی بر سکه طلا » آغاز کرد. تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق سرمایه گذاری به مطلب “معرفی صندوق زرین آگاه” مراجعه فرمایید.

صندوق زرین

نحوه سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های آگاه

صندوق سرمایه گذاری هستی‌بخش آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری یاقوت آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌ گذاری صندوق های آگاه

اگر پیش از این با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه و تکمیل فرم‌­های مربوطه احراز هویت شده‌­اید، حال می­‌توانید با کلیک بر روی نماد هر یک از صندو ­‌های سرمایه‌ گذاری زیر، به راحتی و به صورت آنلاین اقدام به صدور یا ابطال واحدهای صندوق مورد نظر خود نمایید.

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما