logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > صندوق سرمایه گذاری چیست؟
صندوق سرمایه گذاری چیست؟

در کنار سبدگردانی اختصاصی‌، صندوق های سرمایه گذاری نیز یکی از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس هستند. صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه سرمایه‌ گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می‌نماید.  صندوق‌ های سرمایه گذاری با تجمیع وجوه سرمایه‌ گذاران و در اختیار داشتن منابع مالی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، تلاش می‌کند این امکان را برای سرمایه‌ گذاران فراهم ‌کند تا با دارایی مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مالی سرمایه‌ گذاری نموده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. سرمایه‌ گذاران با خرید واحدهای (یونیت) صندوق ها قادر به سرمایه‌ گذاری در آن هستند.

مزایا و معایب صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

واحدهای سرمایه‌ گذاری

واحدهای سرمایه‌ ‎گذاری کوچکترین جز صندوق‌ ها را تشکیل می‌دهد و به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • واحدهای سرمایه‌ گذاری ممتاز: این واحدها قبل از شروع دوره‌ی پذیره‌نویسی اولیه توسط مؤسس یا مؤسسان صندوق به منظور تشکیل سرمایه‌ی اولیه برای شروع فعالیت صندوق خریداری می‌شوند. از ویژگی‌های این نوع از واحدها می‌توان به غیرقابل ابطال و قابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیز هستند.
  • واحدهای سرمایه‌ گذاری عادی: این واحدها پس از شروع فعالیت صندوق منتشر می­‌شود و از ویژگی‌های آن می‌توان به قابل ابطال و غیرقابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این نوع از واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیستند.

ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV)

ارزش خالص دارایی‌ها از طریق کسر بدهی‌های صندوق از ارزش روز کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) بدست می‌آید.

بدهی های صندوق – ارزش روز کل پرتفوی = ارزش خالص دارایی ها

    بر این اساس اگر بخواهیم ارزش خالص دارایی‌ها را به ازای هر سهم بدست آوریم کافی است ارزش خالص دارایی‌ها را بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم کنیم:

ارزش خالص دارایی ها

—————————————

تعداد واحد های صندوق

قیمت صدور (فروش ) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت صدور یا فروش واحدهای سرمایه‌ گذاری، که بر مبنای خالص ارزش دارایی صدور (NAV صدور) تعیین می‌شود، همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌ های صندوق به ازای هر واحد سرمایه‌ گذاری است؛ زیرا وجه نقد حاصل از فرایند صدور واحد سرمایه‌ گذاری باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید اختصاص یابد که به طور طبیعی مستلزم پرداخت کارمزد خرید است. برای پرهیز از تحمیل هزینه‌ی معاملات و سایر هزینه‌های احتمالی ورود سرمایه‌ گذار جدید به سرمایه‌ گذاران قبلی در واقع به میزان خالص آورده‌ سرمایه‌ گذار جدید، واحدهای سرمایه‌ گذاری در اختیار وی قرار می‌گیرد.

قیمت ابطال (بازخرید) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت بازخرید یا ابطال واحدهای سرمایه گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی ابطال (NAV ابطال) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود و مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. در واقع، در صورت تمایل سرمایه‌گذار به خروج از صندوق، این اطمینان برای او وجود دارد که پول خود را با کسر هزینه‌های متعارف معاملات دریافت می‌کند.

قیمت آماری

 به دلایلی ممکن است در برخی مقاطع زمانی تعدادی از سهام‌ موجود در سبد اوراق بهادار صندوق، بازار فعال نداشته باشند؛ در نتیجه، آخرین قیمت اعلام شده در تابلوی معاملاتی نمی‌تواند ارائه‌کننده‌ واقعیات موجود و قیمت واقعی و منصفانه‌ این نوع سهام باشد. به همین دلیل، به مدیر صندوق این اختیار داده شده است که در چارچوب دستورالعمل مربوط، بتواند در شرایط مشخص،  قیمت برخی سهام موجود در سبد سرمایه‌ گذاری را تا حدودی تعدیل کند. قیمت آماری تنها یک مبنای مقایسه‌ای است که در آن آخرین قیمت بسته شدن سهام (بدون اعمال تعدیل مدیر) منظور شده است. بنابراین، در شرایطی که مدیر هیچ‌یک از قیمت‌ سهام موجود در سبد سرمایه‌ گذاری صندوق را تعدیل نکرده باشد، قیمت‌های آماری صدور و ابطال اعداد واحدی را نشان می‌دهند.

ارکان صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

نمونه ساختار عملیاتی یک صندوق در قالب نمودار زیر نشان داده شده است:

صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری آگاه

۱- مشترک آگاه

صندوق مشترک آگاه، از سال ۸۷ فعالیت خود را در قالب صندوق «در سهام» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق به مطلب “صفر تا صد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت صندوق مشترک آگاه

۲- هستی بخش

صندوق قابل معامله هستی بخش آگاه، با نماد معاملاتی آگاس، از سال ۹۴ فعالیت خود را در قالب صندوق «در سهام» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نمایش می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق به مطلب “صفر تا صد صندوق هستی بخش آگاه (آگاس)” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت صندوق هستی بخش آگاه

۳- قابل معامله یاقوت آگاه

صندوق قابل معامله یاقوت آگاه، با نماد معاملاتی یاقوت از سال ۹۹ فعالیت خود را در قالب صندوق «درآمد ثابت » آغاز کرد. تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق را نشان می‌دهند:

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص این صندوق به مطلب “معرفی صندوق سرمایه گذاری یاقوت آگاه” مراجعه فرمایید.

مجوز فعالیت یاقوت-page-001

۴- یکم نیکوکاری

صندوق یکم نیکوکاری، با هدف فعالیت‌های انسان‌دوستانه، از سال ۹۰ فعالیت خود را در قالب صندوق «مختلط» آغاز کرد. دو تصویر زیر مجوز فعالیت صندوق و بازدهی آن به همراه اطلاعات جزئی‌تر را نشان می‌دهند:

مجوز فعالیت صندوق یکم نیکوکاری آگاه

نحوه سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های آگاه

صندوق سرمایه‌گذاری هستی‌بخش آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری یاقوت آگاه

فایل راهنمای سرمایه‌گذاری

صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌ گذاری صندوق های آگاه

اگر پیش از این با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه و تکمیل فرم‌­های مربوطه احراز هویت شده‌­اید، حال می­‌توانید با کلیک بر روی نماد هر یک از صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری زیر، به راحتی و به صورت آنلاین اقدام به صدور یا ابطال واحدهای صندوق مورد نظر خود نمایید.

ارتباط با ما

آدرس شعب شرکت سبدگردان آگاه:

1- تهران، بلوار اندرزگو، بعد از سلیمی جنوبی، پلاک 52، ساختمان سام اندرزگو، طبقه دوم

2- تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان دستگردی (ظفر)، نبش کوچه ناصری، پلاک 2551، برج کیان، طبقه هفدهم

3- تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، روبه‌روی پارک دلاوران، پلاک70، طبقه فوقانی جین وست

کدپستی: 75113-19176

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما