logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق سهامی چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > صندوق سهامی چیست؟
صندوق سهامی در بورس ایران

صندوق سهامی چیست؟

امروزه سرمایه گذاری از شکل سنتی خود فاصله گرفته است و بیشتر افراد تمایل به سرمایه گذاری در بورس را دارند. صندوق های سرمایه گذاری به یک فرصت مناسب برای چنین افرادی تبدیل شده‌اند. با توجه به تنوع این نوع صندوق‌ها، معمولا سوالات متعددی در رابطه با آن‌ها وجود دارد. برای مثال صندوق سهامی چیست یکی از سوالات رایج در این حوزه است که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید.

منظور از صندوق سهامی چیست؟

در پاسخ به سوال صندوق سهامی چیست باید گفت: نوعی صندوق سرمایه گذاری است که بخش زیادی از سبد دارایی‌های آن از سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌شود. بعضی از صندوق‌های سهامی مانند صندوق زمرد آگاه تقسیم سود دوره‌ای دارند و در بعضی دیگر مانند صندوق هستی بخش آگاه (با نماد آگاس) و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه سود حاصل از این صندوق‌ها ناشی از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای تشکیل دهنده آن‌ها است.
اگر بخواهیم به پاسخی روشن‌تر در رابطه با سوال صندوق سهامی چیست دست یابیم، باید به بررسی نحوه عملکرد آن بپردازیم. همان طور که گفته شد بخش بزرگی از دارایی‌های این صندوق را سهام شرکت‌های مورد پذیرش بورس تشکیل می‌دهد. به همین دلیل نوسانات به وجود آمده در بازار بورس باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌شود.
بنابراین در رابطه با عملکرد صندوق های سهامی می‌توان گفت قیمت واحدهای این صندوق‌ها نوسان دارد و ممکن است در دوره زمانی کوتاه نزولی باشد. به همین دلیل، صندوق‌های سهامی برای افرادی که دید بلندمدت دارند، مناسب‌تر هستند. البته لازم است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که ریسک صندوق‌های سهامی با استفاده از مدیریت حرفه‌ای و همچنین به کارگیری دانش تخصصی و کافی قابل کنترل است و با استفاده از این روش‌ها حتما می‌توان ریسک آن را کاهش داد.
نکته دیگری که در پاسخگویی به سوال صندوق سهامی چیست می‌تواند کمک کننده باشد، نوع ترکیب دارایی‌های این صندوق است. صندوق‌های سهامی بخش عمده‌ای از دارایی‌های خود را سهام و حق تقدم سهام سرمایه گذاری و مابقی را در اوراق درآمد ثابت از جمله اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.
حال که با پاسخ سوال صندوق سهامی چیست آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که این نوع صندوق‌ها برای چه کسانی مناسب هستند؟ این صندوق‌ها برای افرادی که دید بلندمدت داشته باشند مناسب‌تر خواهد بود. در واقع این صندوق‌ها در بازه زمانی طولانی‌تر با صرف دانش کافی به سوددهی مناسبی می‌رسند. همچنین افرادی که تمایل به دریافت بازدهی بالاتر نسبت به بانک‌ها را داشته باشند، می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.
معمولا برای این که بتوان به اطلاعات کاملی در رابطه با یک موضوع خاص دست یافت، نیاز به مقایسه آن با سایر موارد مشابه است. در رابطه با صندوق‌های سهامی هم این موضوع صادق است و برای این که بتوانیم به پاسخی کامل و روشن در رابطه با سوال صندوق سهامی چیست دست یابیم، لازم است به بررسی مزایای آن بپردازیم.

مزایای صندوق سهامی چیست؟

از جمله مزایای سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ریسک سرمایه گذاری در صندوق سهامی کمتر از سرمایه گذاری مستقیم است. در واقع برای این که بتوانید به طور مستقیم در بازار بورس به سرمایه گذاری بپردازید، نیازمند صرف وقت زیاد و دانش کافی برای تحلیل بازار و پیش بینی آن هستید. به همین دلیل ریسک این نوع سرمایه گذاری بیشتر خواهد بود. در حالی که برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی نیاز به هیچ یک از این کارها نیست.
مدیریت صندوق های سهامی توسط افراد متخصص که دارای دانش کافی در این حوزه هستند، انجام می‌شود و به همین دلیل ریسک سرمایه گذاری در آن‌ها بسیار کمتر از سرمایه گذاری مستقیم است.
برای این که بتوانید به سرمایه گذاری در صندوق های سهامی بپردازید، نیاز به انجام هیچ گونه کار پیچیده‌ای نیست. چرا که امکان سرمایه گذاری در این صندوق‌ها برای همه افراد وجود دارد. برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی مبتنی بر صدور و ابطال مانند صندوق مشترک آگاه و زمرد آگاه کافی است با ارائه مدارک خود و پر کردن فرم‌های مربوط به آن و با استفاده از سایت هر صندوق، سرمایه گذاری را آغاز کنید. همچنین می‌توانید به صورت حضوری نیز به دفاتر این صندوق ها مراجعه کنید و اقدامات لازم برای شروع سرمایه گذاری را انجام دهید. در مورد صندوق‌های ETF مانند صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) به سادگی و از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه و با جستجوی نماد آگاس می‌توان اقدام کرد.
قبل از سرمایه گذاری در هر صندوق، لازم است امیدنامه مربوط به آن صندوق را مورد مطالعه قرار دهید تا از این طریق با سیاست‌های مالی صندوق از جمله میزان سوددهی، ترکیب دارایی‌ها، سیاست‌های مدیریتی و دیگر موارد آشنا شوید و بتوانید یک سرمایه گذاری مطمئن را انجام دهید. اگر در این زمینه دانش کافی ندارید، بهتر است از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: صندوق درآمد ثابت

بهترین صندوق سهامی کدام است؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که در بین صندوق‌های سهامی کدام یک بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است؟ معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین صندوق سهامی وجود دارد. این معیارها در رابطه با هر فرد ممکن است متغیر باشد اما به طور کلی از جمله مهمترین فاکتورها که در انتخاب بهترین صندوق سهامی تاثیرگذار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار
• بازه سرمایه گذاری (کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت)
• بررسی وضعیت اقتصادی کشور
• مقایسه صندوق‌ها با یکدیگر

بررسی صندوق‌های سهامی در شش ماه اول امسال نشان می‌دهد که بازدهی آن‌ها چیزی در حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد بوده است. این عدد یعنی صندوق‌های سهامی ۳ تا ۵ درصد بازدهی بیشتر نسبت به بازدهی بورس داشته‌اند. بنابراین می‌توان گفت که سرمایه‌گذارانی که در این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری پرداخته‌اند، نسبت به افرادی که به طور مستقیم اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند، به مراتب سود بیشتری به دست آورده‌اند.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که صندوق سهامی چیست و چگونه می‌توان بهترین صندوق سهامی را انتخاب کرد. همچنین به رتبه‌بندی صندوق‌ها نیز اشاره کردیم. البته رتبه‌بندی منتشر شده صرفا بر مبنای شاخص بازدهی صندوق‌ها نیست و ۱۵ معیار مختلف برای انجام این رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است تا به این ترتیب اطمینان سرمایه‌گذاران بیشتر شود. توجه داشته باشید که این رتبه‌بندی به معنای وجود تضمین صد درصدی برای سودآوری نیست و تصمیم نهایی در رابطه با انتخاب صندوق‌ها، به شخص سرمایه‌گذار برمی‌گردد که پس از بررسی معیارهای مورد نظر خود، باید به انتخاب صندوق سهامی مورد نظر بپردازد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما