صندوق‌ سهامی

سرمایه‌گذاری بلندمدت و پربازده

صندوق‌ سهامی در یک نگاه

صندوق سهامی چیست

صندوق‌ سهامی چیست؟

یکی از پربازده‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بورس، صندوق‌ سهامی است. بخش عمده دارایی این نوع صندوق‌ها‌ در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، به همین دلیل صندوق‌های سهامی معمولا با بازدهی بالاتر و به تبع آن ریسک بیشتری برای فعالان بازار سرمایه همراه هستند. نکته مهم درباره ریسک صندوق های سهامی این است که به دلیل مدیریت حرفه‌ای و وجود تیمی از تحلیگران با تجربه، ریسک خرید و فروش سهام در این صندوق‌ها بهتر از انجام معاملات به صورت مستقیم کنترل و مدیریت می‌شود. به دلیل همین مدیریت حرفه‌ای، صندوق‌های سهامی معمولا بازدهی بهتری هم از بازدهی بورس دارند و با سودآوری بیشتری برای سرمایه‌گذاران خود همراه هستند.

صندوق سهامی مناسب چه کسانی است؟

صندوق های سهامی نسبت به دیگر ابزارهای بازار سرمایه، بازدهی بالاتری را برای سرمایه‌گذاران‌شان رقم می‌زنند‌. عملکرد این صندوق‌ها به دلیل ترکیب دارایی آن‌ها در کوتاه مدت متاثر از نوسانات بازار است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های سهامی را افزایش می‌دهد. بنابراین این صندوق‌ها برای افرادی که با دید بلندمدت به بازار سرمایه قدم می‌گذارند و کسانی که ریسک‌پذیری بالاتری دارند، گزینه مناسب‌تری است.

صندوق سهامی مناسب چه کسانی است؟

ترکیب دارایی صندوق سهامی

بخش عمده‌ای از دارایی‌ صندوق های سهامی به سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی اختصاص می‌یابد و مابقی دارایی این صندوق‌ها در اوراق با درآمد ثابت از جمله اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و … سرمایه‌گذاری می‌شود.

سؤالات متداول

صندوق سرمایه‌‌گذاری در سهام بهتر است یا خرید مستقیم سهام؟

در صندوق های سهامی، مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران توسط گروهی از معامله‌گران و تحلیل‌گران حرفه‌ای بازار سرمایه انجام می‌شود. طبیعتا مدیران متخصص با توجه به حجم بالای سرمایه تحت مدیریت و تنوع‌بخشی به پرتفو، ریسک سرمایه‌گذاری شما را تا حد امکان کاهش می‌دهند. در نتیجه با کاهش ریسک، بازدهی مناسبی را نسبت به خرید مستقیم سهام برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند.

نحوه پرداخت سود صندوق های سهامی به چه صورت است؟

تقسیم سود صندوق های سهامی به دو شکل است؛ برخی از این صندوق‌ها مانند صندوق زمرد آگاه تقسیم سود دوره‌ای دارند و به سرمایه‌گذاران خود در دوره‌های مشخص، سود نقدی پرداخت می‌کنند. اما سود بعضی دیگر از این صندوق‌ها مانند صندوق هستی بخش آگاه و مشترک آگاه از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق حاصل می‌شود.

کدام صندوق سهامی مناسب‌تر است؟

صندوق های سهامی را می‌توان براساس سابقه صندوق، نحوه مدیریت و عملکرد آن در گذشته مورد ارزیابی قرار داد. صندوقی که با انتخاب پرتفوی متنوع بتواند در شرایط نوسانی بازار ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد و با رشد بازار با سرعت بیشتری به سود بالاتر دست پیدا کند، مناسب‌ترین صندوق سهامی برای سرمایه‌گذاری است.

آیا صندوق های سهامی سود تضمین شده می‌دهند؟

با توجه به اینکه در صندوق های سهامی بخش عمده دارایی سرمایه‌گذاران در سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود، در نتیجه عملکرد این صندوق‌ها متاثر از شرایط بازار بورس خواهد بود و سود تضمین شده ندارند اما مدیر صندوق همواره با چیدن سبد سرمایه‌گذاری متنوع از دارایی‌ها، سعی می‌کند با کاهش ریسک، بازدهی مناسبی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

زنبیل خرید