logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

آیا پیش‌ بینی بازار بورس امکان‌پذیر است؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > آیا پیش‌ بینی بازار بورس امکان‌پذیر است؟
پیش بینی بازار بورس

آیا پیش‌ بینی بازار بورس امکان‌پذیر است؟

امروزه سرمایه گذاری در بورس میان مردم بسیار محبوب شده اند و به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری نیازمند پیش بینی دقیقی از وضعیت کلی بازار و آینده هر سهم احساس می‌شود. برای این منظور نیاز است اطلاعات کافی و دقیق را از انواع تحلیل‌ها، اخبارها و وضعیت کشور در دست داشته باشید. در این مقاله به نحوه پیش بینی بازار بورس می‌پردازیم و درباره امکان پذیر بودن پیش بینی بازار بورس صحبت می‌کنیم.

عوامل موثر بر پیش ‌بینی بازار بورس

پیش ‌بینی بازار بورس به عوامل زیادی بستگی دارد. در درجه اول برای تشخیص روند بازار نیازمند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلو خوانی هستید و لازم است در این زمینه تخصص و آموزش کافی داشته باشید. علاوه بر آن وضعیت کلی بازار به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور وابسته است. پس شما نیاز به اطلاعات دقیقی از شرایط سیاسی و اقتصادی و حوادث روز دارید.
در واقع برای پیش بینی بازار بورس ابتدا نیاز به تحلیل درست از شرایط شرکت‌ها و وضعیت کلی بازار دارید و بعد از آن نیاز هست هر سهمی که مدنظرتان است را با روش‌های تحلیلی موجود تحلیل کنید.

تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازار بورس

یکی از متداول‌ترین روش‌های تحلیلی روش تحلیل تکنیکال است که این روشی برای پیش بینی قیمت سهام بر اساس تغییر قیمت و حجم معاملات در بازه زمانی خاص است. تحلیل تکنیکال برای بررسی تاریخچه قیمت سهام است. در این روش شما با تشخیص روندها و الگوهای آن می‌توانید به تحلیل خوبی از بازار بورس برسید و تا حدی آینده آن را پیش بینی کنید. این تحلیل مثل کلیدی برای بررسی تغییرات قیمت یک سهام است. این روش در کنار روش‌های دیگر به شما کمک می‌کند تا تحلیل کاملی از رفتار بازار داشته باشید.

نیازهای شما برای تحلیل تکنیکال

برای این کار شما نیاز به شناخت نمودارها دارید. این نمودارها به شما تغییرات قیمت را بر اساس زمان نشان می‌دهند. شناخت سطح حمایت و مقاومت به شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر بتوانید به پیش‌ بینی بازار بورس بپردازید. به دلیل تکرار شدن الگوها و روندها شما نیاز به شناخت آن‌ها دارید تا دقت خود را در مورد تشخیص آینده بازار بالا ببرید. برای این منظور می‌توانید از نرم افزار متاتریدر ۴، داینامیک تریدر، نرم افزار تحلیل تکنیکال تحت وب آسا یا ابزار ایزی چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر استفاده کنید.

سیستم‌های مشهور تحلیل تکنیکال

 

 

فیبوناچی

این روند بر اساس اصل نظم جهانی پایه‌گذاری شده است. برای مثال رشد جمعیت و نزول آن مثلا برای خرگوش‌ها در یک دوره خاص بین اعداد ۶۸/۱ تا عدد ۸/۶۱ متغیر است. این نرخ به نرخ طلایی شهرت دارد. حتی در معاملات ما انسان‌ها هم نظمی این چنینی وجود دارد. در این موج روندهای نزولی و صعودی همراه با موج مثبت و منفی از نظم خاصی تبعیت می‌کنند. معمولا این نسبت‌ها بین اعداد ۸/۶۱ تا ۸/۱۶۱ متغیر است.

 

ایچیموکو

می‌توان گفت این سیستم در دسته اندیکاتور جا دارد. ایچیموکو متشکل از سیستم معاملاتی بر پایه سیستم میانگین خاص است و از پنج جزء با نام‌های تنکان، کیجون، چیمو، سنکو A و سنکو B تشکیل شده است.
مزیت بزرگ ایچیموکو قابل استفاده بودن آن در هر بازار و هر بازه زمانی است. یادگیری آن آسان‌‌تر از تحلیل بنیادی است و سرعت تحلیل بالاتری هم دارد. از معایب آن نیز عدم کاربرد این تحلیل برای عرضه‌های اولیه در بازار بورس است. آن هم به دلیل عدم وجود سابقه تاریخی این عرضه‌هاست.

تحلیل بنیادی برای پیش بینی بازار بورس

تحلیل بنیادی که نام دیگر آن فاندامنتال است. این تحلیل به شما تمامی اطلاعات مربوط به شرکتی که می‌خواهید سهام آن را تهیه کنید، می‌دهد. شما با بررسی این تحلیل سوابق شرکت را بررسی می‌کنید. در نهایت با اطلاعاتی درباره ارزش واقعی سهام برای خرید یا عدم خرید سهم به تصمیم بهتری می‌رسید. این تحلیل برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت هستند، مناسب است. در این تحلیل دو نوع رویکرد وجود دارد.

 

۱) رویکرد بالا به پایین

در این رویکرد ابتدا اقتصاد کلان و سپس شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. از بین شرکت‌ها نیز شرکتی که بیشترین بازدهی را دارد، انتخاب می‌شود.

 

۲) رویکرد پایین به بالا

دقیقا برعکس رویکرد شماره یک است. پس از تحلیل شرکت‌ها به اقتصاد کلان می‌رسیم.

مفاهیم مورد نیاز تحلیل فاندامنتال

مفاهیمی چون دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمدها، هزینه‌ها و جریان وجوه نقدینگی جزو مفاهیم مورد نیاز تحلیل فاندامنتال است. در واقع این‌ها مفاهیم تشکیل دهنده صورت‌های مالی شرکت‌ها هستند. آن‌ها گزارش دهنده درباره جزئیات مالی یک واحد تجاری هستند و لازم است برای تحلیل بهتر به طور دقیق این مفاهیم را بدانیم. برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی نیاز به استفاده از سامانه کدال و بورس ویو دارید.
مزیت تحلیل بنیادی این است که به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کمک می‌کند و به آن‌ها دید خوبی از آینده می‌دهد. عیب آن هم زمان‌بر بودن و تخصصی‌تر بودن آن است.

تابلو خوانی

تابلو خوانی روشی دیگر برای تحلیل و پیش بینی بازار بورس است. در این روش شما بر اساس دانشی که از قبل دارید به تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت tsetmc.com می‌پردازید. در تابلوخوانی شما می‌توانید به اطلاعات گفته شده در زیر دست پیدا کنید و آن‌ها را تحلیل کنید.
اطلاعاتی چون حجم معاملات، قیمت آخرین معاملات، قیمت پایانی، سود هر سهم EPS))، نسبت قیمت به درآمد P/E))، مقایسه قدرت خریدار و فروشنده، میزان خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی، ارزش معاملات، دامنه نوسان، حجم مبنا و سهام شناور را می‌توانید در تابلو خوانی به دست آورید.
در این روش شما نیاز به یادگیری اصطلاحات موجود در تابلوی هر سهم، روش تحلیل آن‌ها، نحوه استفاده از فیلتر و یادگیری فیلترنویسی دارید. فیلترنویسی به شما کمک می‌کند تا از بین نمادهای بازار نمادی که شرایط مدنظر شما را دارد، با سرعتی بالا غربال کنید.

عوامل مؤثر بر پیش‌ بینی بازار بورس

 

 

عوامل اقتصادی

یکی از مهمترین عوامل رشد یا کاهش نرخ ارز عامل اقتصادی است. این عامل بر بازار سرمایه اثر مستقیم دارد. حجم پول و حجم نقدینگی از دیگر عوامل مؤثر بر این بازار است‌. دیگر عوامل افزایش نرخ تورم و تأثیرپذیری بورس تهران از تحولات اقتصادی بین المللی هستند. در کل عوامل اقتصادی تاثیر بسیار زیادی بر بازار بورس دارند. برای پیش بینی بازار بورس بهتر است این عوامل را بشناسید.

 

عوامل سیاسی موثر بر بازار بورس
عوامل تاثیرگذار در زمینه سیاسی از جمله موارد بیان شده در زیر هستند.

 

۱) تحولات سیاسی داخلی بر شاخص بورس

۲) تحولات سیاسی خارجی و بین المللی بر شاخص بورس

۳) تاثیر مناسبات سیاسی ایران با سایر کشورها بر قیمت سهام

۴) تحولات فرهنگی، اجتماعی، نظامی بر بازار بورس

۵) تاثیر سازمان‌های بین المللی بر جریان بازار

بررسی تاثیر این عوامل برای پیش بینی دقیق‌تر بازار لازم است. مقایسه ارتباط بین این عوامل با سهام شرکتی که می‌خواهید آن را تهیه کنید ضروری است. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر درباره سهام آن شرکت‌ها تصمیم‌گیری کنید.

 

عوامل روانی

از دیگر عوامل اثرگذار بر پیش بینی بازار بورس عوامل روانی است. این عوامل بسیار هستند که به بعضی از آن‌ها در زیر اشاره خواهد شد.

۱) اخبار منتشر شده در روزنامه‌ها و شبکه‌های مجازی

۲) اخبار رسمی و غیر رسمی از جلسات و برنامه شرکت‌ها

۳) اظهار نظر مدیران بورس درباره وضعیت بازار

۴) نظر کارگزاران و مشاوران سرمایه‌گذاری در مورد وضعیت سهام‌ها و شرکت‌ها

۵) توصیه‌های دوستان و آشنایان درباره سهام‌ها
و …

برای پیش بینی دقیق‌تر وضعیت سهام‌ها بهتر است که پارامتر عوامل روانی را هم در نظر بگیریم. چون این عامل بر سطح حمایت و مقاومت بازار اثر بسیاری دارد. اگر شما از آن غافل شوید، در پیش بینی خود دچار خطا می‌شوید.

جمع‌بندی

به طور خلاصه برای پیش بینی بازار بورس نیاز به تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه با بررسی عوامل سیاسی، اقتصادی و روانی حاکم بر جامعه و جهان دارید. با توجه به زمان‌بر بودن یادگیری و رسیدن به تحلیل دقیق و درست تکنیکالی و بنیادی و همچنین به دلیل نداشتن اخبار دقیق و به روز از سطح بین المللی و جامعه، بهتر است از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم که همان صندوق های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی است، استفاده کنید. تیم حرفه‌ای صندوق و سبدگردانی، با داشتن تخصص در تحلیل تکنیکال و بنیادی در کنار بررسی سایر عوامل مؤثر به شما کمک می‌کنند تا بیشترین سود را حتی در شرایط بد اقتصادی به دست آورید.

4 دیدگاه
 • امیر حسین احمدی
  پاسخ
  ارسال شده در16:55,1401/02/04

  بنظرم بورس خیلی خوبه برای سرمایه گذاری،
  اما نامردی و دستکاری ناجوانمردانه،خیلی به رویکرد دوستانه ام صدمه زد و احساس مغبون شدن همیشگی اذیتم میکنه

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:24,1401/02/06

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، در خصوص بازار سرمایه همواره باید این نکته را مد نظر داشت که این بازار برخلاف بازارهایی مانند ارز و طلا، ذاتاً بازاری است با افق دید بلند مدت؛ به همین دلیل افت و خیزهای کوتاه‌مدت شاخص نباید ما را دچار بدبینی و خوش‌بینی‌های کاذب و هیجانی کند. از طرفی یکی از مزایای مدیریت دارایی از جمله صندوق های سرمایه گذاری، ترکیب دارایی متنوعی است که می‌توانید در آن‌ها سرمایه گذاری کنید؛ در واقع طیف متنوعی صندوق های درآمد ثابت، سهامی و مختلط که ترکیب منعطفی از آن‌ها در کنار تخصص و تجربه مدیران سرمایه‌گذاری می‌تواند تجربه مطلوبی از امر سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران فراهم کند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت بهترین گزینه سرمایه گذاری متناسب با استراتژی سرمایه گذاری خودتان با مشاوران حرفه ای آگاه با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ در ارتباط باشید.

 • ارسال شده در12:11,1401/02/07

  سلام. من در صندوق سهامی سرمایه گذاری کردم البته با مشاوره با مشاوران حرفه ای و نه خرید و فروش سهام. و دیدم هم بلند مدت بود متاسفانه از تیر سال ۹۹ تا کنون اردبیبهشت ۱۴۰۱ هنوز اصل سرمایه ام برنگشته. دیگه چقدر باید دید بلند مدت داشت. مدیران صندوق ها هم عملکرد بسیار ضعیفی داشته اند. و هیج کس به فکر بورس و ضررهای زیادی که به سرمایه مردم واردشده و قابل جبران هم نیست.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:03,1401/02/10

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، رشد یا افت واحدهای صندوق های سرمایه گذاری سهامی وابستگی زیادی به افت و خیز بازار دارد و انتظار رشد روز افزون از هر صندوقی، غیر واقعی و نادرست است زیرا بازار با نوسانات همراه بوده و پرتفوی صندوق ها ترکیب متنوعی از دارایی های مختلف است.صندوق های آگاه نسبت به ریزش بازار ریزش کمتری را تجربه کرده است. شخصی که وارد بازار سرمایه می‌شود باید به این امر واقف باشد که این بازار نوسان دارد و دارای افت و خیز است. با استفاده از مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، می‌توانید بهترین گزینه سرمایه‌گذاری مختص به خود را انتخاب و علاوه بر کسب سود و افزایش ارزش دارایی خود به آرامش و آسایش سرمایه‌گذاری نزدیک شوید.
   برای دریافت استراتژی سرمایه گذاری شخصی با مشاوران حرفه ای آگاه با شماره تلفن ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما