استقلال مالی زنان و راه‌های رسیدن به آن

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

در جهان پر سرعت امروز هر فردی به دنبال موفقیت مالی بیشتر است. آزادی مالی به انسان امکان می‌دهد زمان خود را به گونه‌ای که دوست دارد صرف کند. در ابعاد بزرگتر استقلال پولی حتی موجب می‌شود بتوانیم به اطرافیان و مردم جامعه خود بهتر کمک کنیم و جهان بهتری برای همه بسازیم. زنان در عصر کنونی نقش بسیار مهمی نسبت به زمان‌های گذشته به عهده دارند. بنابراین استقلال مالی برای یک مادر یا یک زن کمک زیادی به موفقیت دیگر افراد می‌کند. اما استقلال مالی زنان چطور تاثیر می‌گذارد؟ در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

استقلال مالی چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است تعریفی در مورد استقلال مالی داشته باشیم. به بیانی ساده زمانی که فردی دارایی‌هایی داشته باشد که درآمد جاری حاصل از آن‌ها، نیازهای زندگی او را پوشش دهد و دیگر نیازی به شغل نداشته باشد او به استقلال مالی رسیده است.
البته بسیاری از افراد بعد از رسیدن به استقلال مالی همچنان به شغل خود ادامه می‌دهند اما این بار به خاطر دلایل بزرگتر از پول، مانند علاقه، کمک به دیگران یا به انجام رساندن رسالت شخصی این کار را می‌کنند.
در شرایط اقتصادی ایران، شاید داشتن چنین هدفی چیزی مانند رویا به نظر برسد اما در همه زمان‌ها انسان‌ها قادر به انجام کارهایی بوده‌اند که خیلی‌ها غیر ممکن می‌دانستند. خوشبختانه اطلاعات در هر زمینه‌ای نسبت به هر زمانی در گذشته به راحتی در دسترس ما قرار دارد و این ما هستیم که تعیین می‌کنیم چه اطلاعاتی را به دست بیاوریم و از آن برای چه منظوری استفاده کنیم.
اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و کتاب ابزارهایی مفید برای دستیابی به استقلال مالی هستند. زنان چه سرپرست خانواده باشند چه به عنوان زنی مستقل بخواهند در جامعه حضور داشته باشند، نیاز به کسب اطلاعات و آموزش مالی دارند. استقلال مالی زنان موجب می‌شود در جنبه‌های دیگر زندگی خود نیز تصمیم‌های بهتری بگیرند. به عنوان مثال دختری که قبل از ازدواج به استقلال مالی رسیده است معیارهای متفاوتی برای انتخاب همسر دارد.

آموزش مالی اکتسابی است یا موروثی؟

جواب این سوال نسبی است و در شرایط مختلف هر دو حالت می‌تواند درست باشد. دختر یا فرزندی که در خانواده‌ای با هوش مالی بالا رشد می‌کند و بسیاری از آموزش‌های پولی از زمان کودکی برایش فراهم است، قطعا در بزرگسالی راه هموارتری برای رسیدن به استقلال مالی خواهد داشت.
در عین حال اختیار فردی را نمی‌توان منکر شد و این بدان معناست که ما در هر جغرافیا و یا خانواده‌ای که به دنیا بیاییم، محکوم به پذیرفتن شرایط خاصی نیستیم و تا مقدار زیادی در تغییر اوضاع خود تاثیرگذاریم. در هر سنی که متوجه شویم نیاز به آموزش‌های جدید و خارج از محیط خانواده داریم باید به سمت اهداف بزرگتر قدم برداریم و امکان تحقق یک آینده جدید را برای خود به وجود آوریم.
ممکن است در شرایطی استقلال مالی زنان بسیار سریعتر از مردان به وقوع برسد. شاید شما زنی خانه‌دار با چند فرزند باشید یا زنی که به تازگی ازدواج کرده و برای کمک به شریک خود به دنبال آموزش مالی مناسب است. به هر حال شانس موفقیت برای همه افراد وجود دارد و میزان تلاش و اراده فرد نقش تعیین کننده دارد.

نقش باور در رسیدن به استقلال مالی زنان

باورها تمام تصمیم‌های ما را کنترل می‌کنند و از زمانی که فکری به صورت باور در ناخودآگاه ما شکل می‌گیرد، همه تصمیم‌های ما تحت شعاع و در جهت حفظ آن خواهد بود. همان‌طور که در مورد خانواده و نقش آن در تعیین شرایط فرزند توضیح دادیم طرز تفکر و باورهایی که از کودکی توسط اطرافیان ما در وجود ما شکل می‌گیرد بسیار مهم هستند. به همین خاطر باور در استقلال مالی زنان اهمیت دارد.

فرزندی که در خانواده‌ای با هوش مالی بالا رشد می‌کند، باورهایی از پدر و مادر دریافت می‌کند که به او در آینده و در رسیدن به اهداف مالی کمک خواهد کرد. باورهایی همچون پول یک چیز مثبت است و ما با پول زیاد می‌توانیم به انسان‌های بیشتری کمک کنیم.

در واقع باور در پشت ذهن و فعالیت‌های ما وجود دارد و ما از آن آگاه نیستیم. یکی از بهترین راه‌ها برای تغییر باور، کسب اطلاعات و آزمودن مسیرهای جدید است. وقتی به اطلاعاتی که قبلا از طریق دیگران به دست آورده‌ایم، اکتفا نکنیم و همیشه به دنبال جواب‌های جدید باشیم، شانس پذیرش باور جدید و تغییر باورهای قدیمی را افزایش می‌دهیم.

استقلال مالی زنان با آموزش در زمینه افزایش هوش مالی میسر می‌شود. اطلاعاتی در مورد حسابداری، بودجه بندی، سرمایه‌گذاری، انواع درآمد حاصل از کار و درآمد بدون کار کمک فراوانی به ما می‌کند. معمولا در بسیاری از خانواده‌های ایرانی، زنان رسیدگی به امور مالی مانند خرید مایحتاج، پرداخت تعهدات و رسیدگی به سرمایه‌گذاری‌ها را به عهده دارند.

یادگیری بودجه‌بندی هدفمند، کمک زیادی به مدیریت بهتر هزینه‌های ماهانه و سالانه می‌کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند خانم‌ها در رسیدگی به امور مالی بهتر از آقایان عمل می‌کنند. اما واقعیت امر این است که تقسیم کار و همکاری در همه امور بهترین شیوه برای رسیدن به استقلال مالی است.

در حالی که بسیاری از زنان تصور می‌کنند از بودجه‌بندی آگاهی دارند، ولی متاسفانه بودجه‌بندی به روش صحیح و علمی با چیزی که در ذهن ما وجود دارد، بسیار متفاوت است. مهمترین هدف در بودجه‌بندی حفظ سیکل مناسب برای مخارج و پس‌انداز حداکثر مقدار ممکن از درآمد کل است.

بودجه‌بندی معمولا به رساندن حقوق ماهانه به هر شکلی تا پایان ماه تعبیر می‌شود که اصلا کمک‌کننده نیست و با افزایش تورمی که ایران تجربه می‌کند، نمی‌تواند ما را به استقلال مالی برساند.

نقش سرمایه‌گذاری در استقلال بانوان

زنان خودساخته به نقش سرمایه‌گذاری و درآمد بدون کار، آگاه هستند. آن‌ها به دنبال آموزش‌ها و فرصت‌های مناسب برای ایجاد این نوع از درآمد هستند. زیرا خوب می‌دانند که به خاطر زمان و انرژی محدود در طول روز نمی‌توان بدون سرمایه‌گذاری پرسود به استقلال مالی دست یافت.
زنان به اشتباه تصور می‌کنند کاهش استانداردهای زندگی موجب می‌شود پس‌انداز بیشتری برای خود ذخیره کنند. از این رو به دنبال محصولات غذایی، پوشاک و خدمات ارزان هستند. اما زنان ثروتمند با خرید محصولات و خدمات با کیفیت، صرفه‌جویی بیشتری در بلندمدت می‌کنند. در حقیقت قسمتی از انگیزه آن‌ها برای رسیدن به استقلال مالی، رسیدن به استانداردهای بالاتر و لذت بیشتر از زندگی است. بهره‌مندی از بهترین محصولات و خدمات به سلامتی و افزایش انرژی ذهنی و جسمی شما منجر می‌شود و این انرژی برای تغییر شرایط اکنون شما بسیار ضروری است.
سرمایه‌گذاری‌های کاغذی، بورس و بازارهای مالی دیگر فرصت‌هایی هستند که زنان خودساخته به بررسی آن‌ها خواهند پرداخت. زیرا در این نوع سرمایه‌گذاری پول و اطلاعات شما به جای شما درآمد ایجاد می‌کند.

نقش استقلال مالی زن در خانواده

اگر در خانواده‌ای زن به استقلال مالی دست پیدا کند، فرزندان خانواده، معلمی شایسته برای آموزش‌های مالی خود خواهند داشت. همچنین آزادی مالی به زن کمک می‌کند به آموزش‌های دیگر فرزندانش نیز بهتر رسیدگی کند. شکوفایی زنان در هر عرصه به آزادی مالی آن‌ها بسیار وابسته است.  حتی اگر دختر خانواده نیز به استقلال مالی برسد، تاثیر شگرفی بر کل اعضای خانواده خواهد گذاشت. افزایش میزان امید به زندگی، افزایش میزان سلامتی اعضای خانواده و لذت بیشتر از زندگی از مزایای رسیدن به استقلال مالی است.

جمع بندی

در مطلب بالا برای بررسی استقلال مالی و راه‌های رسیدن به آن، به استقلال مالی زنان پرداختیم. چرا که در جامعه کنونی نقش بسیار مهمی بر عهده بانوان است. ما به عنوان انسان بیشتر از آنچه فکر کنیم بر یکدیگر تاثیر می‌گذاریم و دستیابی بانوان به موفقیت فردی، الهام بخش دیگر انسان‌ها به خصوص نزدیکان و اعضای خانواده‌شان خواهد بود.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است