سرمایه‌ گذاری صبورانه چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

بردباری خصلتی است که با داشتن آن می‌توان تصمیم‌های عاقلانه گرفت و گره از مشکلات خود باز کرد. وارن بافت، سرمایه گذار افسانه‌ای وال استریت معتقد است بازارهای مالی و به ویژه بازار سهام ابزاری برای انتقال پول از جیب افراد عجول به جیب افراد صبور است.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با صبر، سرمایه ‌گذاری صبورانه و تاثیر رفتار و طرز فکر صبورانه در سرمایه‌گذاری موفق صحبت کنیم.


ویدئو سرمایه‌ گذاری صبورانه چیست؟


سرمایه‌ گذاری صبورانه

بهتر است همه ما به نوعی زندگی کنیم که دیدگاه سرمایه‌گذاری داشته باشیم و به عبارتی شبیه به سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران فکر کنیم. در این شرایط در راهی که همه ثروتمندان و انسان‌های موفق قرار دارند هستیم.
بسیاری از افراد می‌دانند که صبر ویژگی خوبی است و سعی دارند این مهارت را پیدا کنند؛ اما نمی‌دانند چطور آن را به دست آورند و از این مهارت استفاده کنند. مثلا شرایطی پیش می‌آید که باید از حق خود دفاع کنند اما تصور می‌کنند با صبر کردن جواب می‌گیرند. در واقع این صبوری کردن نیست بلکه ناتوانی در برابر دفاع از حق و حقوق است.
حال بهتر است به سرمایه ‌گذاری صبورانه بپردازیم و مثالی ملموس در این رابطه بزنیم. فرض کنید فردی برای سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون طلا می‌خرد اما بعد از مدتی می فهمد که ارزش طلایی که خریده به ۹ میلیون کاهش پیدا کرده است. تصمیم می‌گیرد که آن را نفروشد! او زمانی کار درست انجام می‌دهد که بلافاصله بعد از پایین آمدن ارزش طلا، آن را بفروشد.
در بازار بورس نیز این شرایط وجود دارد. اگر فردی سهمی به ارزش ۵۰۰ تومان خریداری کند و ارزش آن سهم به ۴۰۰ تومان برسد و با خود بگوید که من صبر می‌کنم تا ارزش سهام بالا رود کار اشتباهی انجام داده است. درست است که صبر در سرمایه‌گذاری خوب است اما به این معنایی که گفتیم نیست.
در حقیقت صبر در سرمایه‌گذاری به این معناست که منتظر بمانیم تا سهام را با قیمت پایین‌تری خریداری کنیم و بعد از رشد قیمتی آن را بفروشیم. پس اگر در حال حاضر سهم ۵۰۰ تومان است و در حال ریزش است، فرد باید سهام خود را بفروشد و زمانی که ارزش سهام به ۳۰۰ تومان رسید، آن را با تعداد سهم بیشتری خریداری کند.
در این حالت اگر ارزش سهام حتی به ۵۵۰ تومان هم برسد، بیشتر از زمانی که سهمش را نفروخته و منتظر است تا آن را بالاتر از قیمت خریدش بفروشد، سود کرده است.
این روشی است که برخی از سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند. در حقیقت آن‌ها خرید استراتژیکی را انجام می‌دهند و تا رسیدن به قیمت مناسب صبر می‌کنند. این یکی از روش‌های عالی برای سرمایه‌گذاری تا به امروز است.

شما جزو کدام دسته از سرمایه‌گذاران هستید؟

دانستن این که شما جزو کدام دسته از سرمایه‌گذاران هستید می‌تواند به شناخت شما و مسیرتان کمک کند. دو نوع سرمایه‌گذار در حالت کلی وجود دارد.

۱) سرمایه‌گذاران محافظه کار

۲) سرمایه‌گذاران تهاجمی

سرمایه‌گذاران محافظه‌ کار

اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد ریسک نمی‌کنید در این دسته قرار می‌گیرید. پس بهتر است سهم‌هایی را خریداری کنید که سود با بازده ثابتی دارند. در این بین نگران نوسانات هر روزه بازار نباشید.

سرمایه‌گذار تهاجمی

اگر ریسک می‌کنید و به دنبال سهم‌هایی هستید که فکر می‌کنید برای رشد مستعد هستند شما یک سرمایه‌گذار تهاجمی هستید. پس می‌توانید در شرکت‌های کوچک و استارتاپی سرمایه‌گذاری کنید. چرا که این شرکت‌ها پتانسیل لازم برای رشد را دارند.

صبر در سرمایه‌گذاری و تاثیر آن در افزایش دارایی

برای فهم بیشتر درباره سرمایه گذاری صبورانه بهتر است بدانیم که دارایی هر فرد به دو صورت افزایش می‌یابد:

  1. اضافه کردن پول به سرمایه‌گذاری
  2. اضافه کردن دارایی

با صبر کردن از طریق هر دو روش می‌توان به سرمایه خود اضافه کنیم و دارایی‌مان را افزایش دهیم و ثروتمند شویم. چرا که سرمایه‌گذاری در حقیقت به این معناست که در چه شرایطی صبر کنیم و چطور رفتار کنیم تا بتوانیم در آینده پر قدرت ظاهر شویم.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری هوشمندانه

آیا در سرمایه گذاری باید همیشه صبر داشت؟

به هیچ عنوان! اگر بخواهیم سرمایه‌ گذاری صبورانه را تعریف کنیم باید بگوییم صبر در سرمایه‌گذاری به معنی داشتن نقشه راه برای فهمیدن نمودارها و فرمول‌ها در زمان درست است. صبر در سرمایه‌گذاری به روش درست، یعنی صبر برای سهمی که آن را به درستی تحلیل کرده‌اید. همچنین باید در نظر داشته باشید که متغییرهای تاثیرگذار، روی سهام شما تغییری ایجاد نکنند.
انتظار این را نداشته باشید که درست بعد از خرید شما، تمامی افراد نیز آن سهم را بخرند. پس صبر کنید و به بررسی گزارش‌های ماهانه، فصلی یا سالیانه بپردازید.
اگر شما جزو سرمایه‌گذاران حرفه‌ای باشید، این نکته را نیز می‌دانید که نمی‌توانید به صورت قطعی و دقیق رفتار بازار را پیش‌بینی کنید. اما می‌توانید در این پروسه صبر خود را اندازه‌گیری کنید.
جالب است بدانید که ثروتمندترین سرمایه‌گذاران بورس در حقیقت صبورترین آن‌ها هستند. در ابتدای مقاله جمله‌ای از وارن بافت گفتیم. او یک نمونه از افراد صبور در بین سرمایه‌گذاران است. چرا که سهم‌هایی که در ۲۳ سالگی خریده بود، او را در ۵۰ سالگی به یک فرد ثروتمند تبدیل کرد.
خرید سهام به صورت بلند مدت نکاتی دارد و اگر به آن نکات توجه نکنیم نه تنها سودی کسب نمی‌کنیم بلکه ممکن است محتمل ضرر هم شویم. وارن بافت نیز اگر سهام هر شرکتی را می‌خرید نمی‌توانست بعد از بیست سال به سود هنگفتی برسد. او در حقیقت دیدگاه بلند مدتی داشت و در این دیدگاه، صبر جایگاه اصلی را داشت.
البته ممکن است شما مثال‌هایی را گوشزد کنید که افراد با فروش سهام‌شان در کوتاه مدت، مقدار بیشتری از سهام خود را کسب کرده‌اند. بهتر است بدانید که این موارد با آموزش درست تحلیل سهام‌ها به دست آمده و در مواردی تنها به شانس افراد بستگی دارد.
به یاد داشته باشید که اگر صبر در سرمایه‌گذاری پیشه نکنید، ممکن است با ضررهای زیاد و جبران‌ناپذیری رو به رو شوید. رشد سهام شما به نوع سهم‌تان و زمان بستگی دارد. دقت کنید که اگر عادت داشته باشید مدام خرید و فروش انجام دهید نیز دچار ضرر می‌شوید. از جمله عادت‌های خوبی که می‌تواند به شما در مسیر ثروتمند شدن کمک کند، خرید سهام مناسب در زمان مناسب است. این همان دلیلی است که می‌تواند باعث پیشرفت شما شود.
حالا که از اهمیت سرمایه‌ گذاری صبورانه مطلع شدید به خاطر داشته باشید که این تنها عامل موفقیت شما نیست؛ بلکه داشتن اطلاع از سهام‌ها می‌تواند در این راستا به شما کمک کند. این اطلاعات همان‌طور که گفتیم می‌تواند اطلاعات مربوط به خود سهام و دانش خود شما باشد.

جمع بندی

با یک نگاه کلی به زندگی سرمایه‌گذاران موفق در بورس اوراق بهادار متوجه می‌شوید که اگر شما هم می‌خواهید در سرمایه گذاری در بورس موفق شوید باید یک برنامه مالی و یک نظم رفتاری داشته باشید تا بتوانید به اهمیت صبر در سرمایه‌گذاری پی ببرید و از شیوه آن‌ها استفاده کنید.
سرمایه‌ گذاری صبورانه همیشه برای شما منفعت مالی زیادی به همراه دارد. اگر شما این دانش را بدانید کمتر دچار اضطراب می‌شوید و پاداش خود را با به دست آوردن سرمایه هنگفت خواهید گرفت. به عنوان نکته آخر این را از ما بپذیرید که تمرکز بیش از حد به سودهای کوتاه مدت می‌تواند مانع پیشرفت شما برای دستیابی به اهداف و سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت شود.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است