پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

 

هر نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به منظور کسب سود انجام می‌شود اما بهتر است ورود ما به بازار مورد نظر، حساب شده و آگاهانه باشد تا بازده دلخواه را نصیب‌مان کند. در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر کدام است؟ در این مقاله به این سوال پاسخ داده‌ایم و شما را دعوت می‌کنیم تا آن را مطالعه کنید.


ویدئو پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در بورس


انواع بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران

در ایران بازارهای محبوب برای سرمایه‌گذاری کم نیستند. بازار بورس، بازار ملک و مسکن، بازار خودرو، طلا و ارزهای دیجیتال از پرطرفدارترین این بازارها هستند که از این میان، ایرانیان به ملک و مسکن علاقه ویژه‌ای دارند. آمارها نشان می‌دهد که درست است خرید ملک می‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق باشد اما پرسودترین بازار بین بازارهای نامبرده نیست. در ادامه با هر یک از این روش‌های سرمایه‌گذاری آشنا می‌شویم.

سرمایه گذاری در بورس

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بورس است. این روش در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان طرفداران بسیاری دارد زیرا بازدهی بیشتری در مقایسه با دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری دارد و می‌تواند به رشد اقتصادی کشورها کمک کند.
بازار بورس مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به امکان سرمایه‌گذاری با پول کم، نقدشوندگی بالا، قابلیت سرمایه‌گذاری غیرحضوری، امکان مدیریت ریسک و شفافیت اطلاعاتی بالا اشاره کرد.
برای سرمایه‌گذاری در بورس دو روش وجود دارد. در روش مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس، خود فرد به شخصه و با توجه به دانش و زمانی که می‌گذارد سرمایه‌گذاری می‌کند. چنانچه قصد دارید خودتان به صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است بورس را آموزش ببینید و با مواردی مانند انواع تحلیل‌های تکنیکال، بنیادی، روانشناسی معاملات و تکنیک‌های مدیریت سرمایه آشنا باشید.
در روش دوم سرمایه‌گذاری در بورس شما می‌توانید بدون یادگیری این مفاهیم نیز از مزایای بازار بورس بهره‌مند شوید. برای این کار لازم است که سرمایه خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار دهید یا به یک شرکت سبدگردان بسپارید تا تیمی متخصص و با تجربه، مدیریت دارایی شما را برعهده بگیرند.

سرمایه گذاری در زمین و مسکن

همان‌طور که در بالا اشاره شد سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن یکی از روش‌های محبوب ایرانیان است اما عیبی که این روش سرمایه‌گذاری دارد این است که عمدتا نیاز به سرمایه چند صد میلیونی یا حتی چند میلیاردی دارد. برای این روش سرمایه‌گذاری باید درآمد بالایی داشته باشید تا با پس‌انداز ماهانه بخشی از آن بتوانید بعد از چند ماه، با فرض رکود، ملکی خریداری کنید.
افرادی که درآمد متوسط و کمی دارند بیشتر سرمایه خود را در بازارهایی نظیر بورس، طلا، ارز و … که نیاز به سرمایه اولیه کمتری دارد، سرمایه‌گذاری می‌کنند تا پس از چند سال سرمایه خود را از این بازارها خارج و در زمین یا مسکن سرمایه‌گذاری کنند. نکته دیگر این که زمین و مسکن قابلیت نقدشوندگی پایینی دارند و اگر روزی تصمیم به فروش دارایی خود را بگیرید، ممکن است چندین ماه درگیر فرآیند فروش شوید.

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه‌گذاری در بازار طلا بر خلاف بازار مسکن با مبالغ بسیار کمی امکان‌پذیر است اما باید به مواردی در این بازار توجه کرد از جمله ریسک اصل یا تقلبی بودن طلا یا ریسک نگهداری آن. وابستگی به قیمت جهانی طلا و نرخ ارز نیز عیب دیگر بازار طلاست که باعث نوسانات شدید در این بازار می‌شود.

سرمایه گذاری در ارزهای خارجی مانند دلار

یکی دیگر از بازارهای پرنوسان، بازار ارزهای خارجی است. پارامترهای بسیاری در ارزهای خارجی تاثیرگذار است مانند روابط خارجی، روابط اقتصادی نظیر واردات و صادرات، سیاست‌‌های دولتی و سیاست‌های کلی بانک مرکزی و … . نکته دیگر این که ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پر استفاده مانند دلار و یورو، با محدودیت‌های جدی همراه شوند و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها مطابق قانون، تخلف محسوب شود.

در آمریکا تورم عاملی است که باعث می‌شود بعد از گذشت زمان از ارزش هر دلار کاسته شود و به طبع آن قدرت خرید نیز کاهش می‌یابد. این یعنی سرمایه دلاری ایرانیان نیز هر سال به طور متوسط ارزش جهانی خود را از دست می‌دهد. توصیه ما این است که در صورتی که می‌خواهید از افزایش قیمت دلار بهره‌مند شوید به جای سرمایه‌گذاری در دلار، سهام شرکت‌هایی را که حجم صادرات بالایی دارند خریداری کنید. در این صورت هم از تورم ایران و هم از تورم آمریکا جلو می‌زنید.

سرمایه گذاری با خرید خودرو

در کشورهای توسعه یافته خودرو یک کالای سرمایه‌گذاری حساب نمی‌شود و افراد زود به زود خودرو خود را عوض می‌کنند. اما این کالا در ایران یک سرمایه است که هر ساله بر قیمت آن اضافه می‌شود. اما معایبی چون محدودیت در خرید با قیمت کارخانه، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، هزینه‌های بیمه و عوارض و نقدشوندگی کمتر نسبت به طلا و ارز و سکه سبب شده است که افراد زیادی سرمایه‌گذاری در سایر بازارها را به خرید خودرو ترجیح بدهند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری هوشمندانه

پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر کدام است؟

هر شخصی در سرمایه‌گذاری شرایط و روحیات مختص به خود را دارد و نمی‌توان یک روش سرمایه‌گذاری خاص را به تمامی افراد توصیه کرد. به عنوان مثال یکی روحیه ریسک‌پذیری بالایی دارد و دیگری کم ریسک است. در واقع سرمایه‌گذاری باید بر اساس دو فاکتور میزان ریسک‌پذیری و افق سرمایه‌گذاری انجام شود و این یعنی هر شخص باید ابتدا ویژگی‌های خود نظیر افق سرمایه‌گذاری و سطح ریسک پذیری خود را به خوبی بشناسد و پس از آن به مقایسه بازارهای مختلف بپردازد و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کند.
با توجه به این که همه افراد با هر افق سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری به دنبال بهترین بازار هستند سوالی که مطرح می‌شود این است که بهترین و پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر کدام است؟ باید بگوییم که مهمترین معیار برای پاسخ به این سوال میزان بازدهی بازارها در گذشته است. بر طبق آمار در طی ده سال گذشته بورس با بازدهی ۴۳۰۰ درصدی، بهترین عملکرد را در مقایسه با دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری داشته است.

با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس و سایر بازارها مشاهده می‌کنیم که بازار بورس و اوراق بهادار از بازدهی مناسب برخوردار بوده و سود کسب شده در این بازار نسبت به تورم سود واقعی است و در سطح بالاتری قرار دارد.

البته پرسودترین بازار در ایران برای سرمایه‌گذاری در یک سال به خصوص، به عوامل متفاوتی بستگی دارد. به عنوان مثال و طبق تحلیل‌ها در سال ۱۴۰۱ نرخ دلار همپای تورم ۴۰ درصدی حرکت خواهد کرد و علاوه بر بورس دلار نیز می‌تواند بازار سودآوری باشد. همچنین بازار طلا و ارزهای دیجیتال در کنار بازار سرمایه جزو جذاب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری برای ایرانیان با نگاه کوتاه مدتی باشد.

چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

متوجه شدیم پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر بازار بورس بوده است برای افرادی که هنوز نتوانسته‌اند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند و از سود آن منتفع شوند مراحل ورود به بورس را شرح خواهیم داد. نخستین گام برای شروع سرمایه گذاری در بورس داشتن کد بورسی است. همین الان با کلیک روی لینک به صورت رایگان و غیر حضوری در بورس ثبت نام و کد بورسی دریافت کنید.
بعد از دریافت کد بورسی و فعال شدن حساب‌تان در کارگزاری آگاه می‌توانید خرید و فروش اوراق بهادار را شروع کنید؛ تنها نکته مهم این است که پیش از هر اقدامی آموزش ببینید. با سیگنال گرفتن از دوست و آشنا نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید. چنانچه فرصت آموزش ندارید هم همان طور که در بالا گفتیم می‌توانید در صندوق‌، سرمایه‌گذاری کنید و با تکیه بر دانش تیم مدیریت دارایی صندوق در بورس سرمایه‌گذاری کنید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع روش‌های سرمایه‌گذاری پرداختیم تا به وسیله آن پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر را معرفی کنیم. همان‌طور که در آمارها مشاهده کردیم بازار بورس با اختلاف بسیار در رتبه نخست پربازده‌ترین بازار قرار دارد. اگر شما وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در این بازار را ندارید راهکاری به نام صندوق‌های سرمایه ‌گذاری وجود دارد که با سپردن سرمایه خود به این صندوق‌ها می‌توانید به سادگی و بدون صرف انرژی و زمان از سود بورس بهره‌مند شوید.

 

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است