چگونه سرمایه گذاری هوشمندانه داشته باشیم؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
سرمایه گذاری هوشمندانه

به اشتراک‌گذاری پست

سرمایه گذاری هوشمندانه به روشی از سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. در این روش، سرمایه‌گذار به صورتی حساب شده، عمل می‌کند و برای هر اقدام خود، دلیلی موجه دارد. باید بدانید که هر سرمایه‌گذاری که به سود رسید، سرمایه گذار هوشمند نیست؛ چراکه ممکن است این فرد با کمک دانش سایرین به این سود رسیده باشد. به عنوان مثال، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگرانی اختصاصی، دو راه ساده برای کسب سود بدون دانش مالی و اقتصادی هستند.

در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با سرمایه گذاری هوشمندانه آشنا کنیم و نکات ضروری آن را برای شما شرح دهیم. در صورت تمایل تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


 ویدئو نحوه سرمایه گذاری هوشمندانه در بورس


سرمایه گذاری هوشمندانه چیست؟

سرمایه گذاری هوشمندانه یکی از انواع سرمایه گذاری در بازارهای مالی است. در این روش باید سرمایه خود را در فرصتی مناسب و حساب شده به بازارهای مالی وارد کرد. توجه داشته باشید که در سرمایه گذاری هوشمند، امکان رصد کردن دارایی پس از سرمایه‌گذاری وجود دارد. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا بتوان با این روش به سودی مطلوب و قابل توجه دست پیدا کرد.
سرمایه گذاری هوشمندانه یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای سرمایه‌گذاری موفق است. برای این کار باید از اطلاعات دقیق و تحلیل‌های معتبر استفاده کرد. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری هوشمندانه، دانشی اکتسابی است. بنابراین هر فردی با هر سطحی از آشنایی با بازار سرمایه، می‌تواند با کمی تلاش و کوشش به این دانش دست پیدا کند.

همانطور که اشاره کردیم، سرمایه گذاری هوشمندانه، دانشی اکتسابی است؛ اما نکته اصلی اینجاست که افردی که هوش مالی قوی‌تری دارند، سریع‌تر به این دانش دست پیدا می‌کنند. افرادی که هوش مالی بالایی دارند به راحتی بهترین بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. این افراد سیگنال‌های خرید و فروش را سریع‌تر دریافت کرده و از آن‌ها برای کسب سود بیشتر بهره می‌گیرند.

در ادامه مهم‌ترین مواردی که باید هنگام سرمایه گذاری هوشمندانه رعایت کنید را برای شما شرح خواهیم داد.

۱/ بدون اطلاعات دقیق سرمایه گذاری نکنید

کسب اطلاعات دقیق و معتبر یکی از ضروریات سرمایه گذاری است. برای یک سرمایه گذاری موفق در بازارهای مالی باید پیش از خرید هر دارایی، اطلاعات کاملی را در خصوص آن کسب کنیم. سرمایه‌گذاری موفق با قمار و بخت‌آزمایی تفاوت دارد. برای موفقیت در بازارهای مالی باید با دقت عمل کرد. خرید یک دارایی بدون داشتن اطلاعات دقیق، بزرگ‌ترین اشتباهی است که یک سرمایه‌گذار می‌تواند مرتکب شود.

۲/ به گفته‌های مردم عادی اعتماد نکنید

یک سرمایه‌گذار هوشمند هرگز سبد سهام خود را با دارایی‌هایی که مردم عادی به او معرفی کرده‌اند، پر نمی‌کند. تصمیم‌گیری بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها امری پر ریسک است و می‌تواند باعث از دست رفتن سرمایه افراد شود.
تلاش کنید تا برای انتخاب بهترین دارایی، سهم‌هایی را برگزینید که تحلیل‌گران حرفه‌ای به شما پیشنهاد کرده‌اند. راه دیگر برای انتخاب سهم‌های برتر، کسب دانش تحلیل تکنیکال یا بنیادی است. در صورتی که با روش‌های تحلیل آشنایی داشته باشید، می‌توانید با اطمینان بیشتری برای سبد سهام خود تصمیم‌گیری کنید.

۳/ به سطح ریسک‌پذیری خود توجه کنید

هنگام سرمایه‌گذاری به میزان ریسک‌پذیری خود دقت کنید. اگر شخصیت ریسک‌پذیری دارید، هرگز نباید تمام سرمایه خود را در بازارهای مالی وارد کنید؛ چراکه ممکن است تمام دارایی خود را با انتخابی هیجانی از دست بدهید.
افرادی که ریسک‌پذیری کمی دارند، نباید سهم‌هایی با ریسک بالا را تهیه کنند. این کار باعث وارد شدن فشار روانی زیادی روی این دسته از افراد می‌شود. به همین علت توصیه می‌شود که پیش از شروع سرمایه‌گذاری و خرید سهم‌های مورد نظر، حتما به سطح ریسک‌پذیری خود دقت کنید.

۴/ تمام سرمایه خود را صرف خرید یک سهام نکنید

احتمالا شما هم این جمله را شنیده‌اید که: همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذار.
این جمله یکی از معروف‌ترین جملاتی است که به صورت گسترده در بازارهای مالی به کار می‌رود. این جمله به این معناست که هرگز نباید تمام سرمایه خود را روی یک سهام متمرکز کرد. یک سرمایه‌گذار هوشمند تلاش می‌کند تا سبد سهام خود را با دارایی‌های مختلف پر کند. این کار باعث می‌شود تا ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا کند. همه ما به خوبی می‌دانیم که کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به معنای کاهش احتمال ضرر و زیان و از دست رفتن سرمایه برای معامله‌گر است.

معرفی گام‌های ضروری برای رسیدن به سرمایه گذاری هوشمندانه

برای دستیابی به سرمایه گذاری هوشمندانه باید اقدامات خاصی را انجام داد. در ادامه گام‌هایی که باید برای رسیدن به این نوع سرمایه‌گذاری برداشته شود را به شما توضیح خواهیم داد.

۱/ مدیریت سبد سهام خود را بیاموزید

شمار زیادی از معامله‌گران مبتدی بازار، مدیریت دارایی خود را به افراد حرفه‌ای سپرده‌اند. این کار مزایای قابل توجهی برای افراد دارد. اما نکته اصلی اینجاست که شما می‌توانید با یادگیری اصولی روش‌های تحلیل بازار، مسائل مربوط به مدیریت سهام خود را به عهده بگیرید. این کار باعث می‌شود تا سرمایه خود را به دست افراد ناکارآمد نسپارید و ریسک‌های احتمالی بازار را شناسایی کنید.

۲/ برنامه‌ریزی مالی داشته باشید

سرمایه گذاری هوشمندانه به شما کمک می‌کند تا سرمایه خود را طبق یک برنامه مالی حرفه‌ای پیش ببرید. یک برنامه مالی خوب باید دارای زمان‌بندی و استراتژی مشخصی باشد. توجه داشته باشید که یک زمان‌بندی مناسب به معنای دستیابی به اهداف مالی در کوتاه مدت نیست. فراموش نکنید که گاهی باید برای دستیابی به اهداف خود صبر پیشه کنید.

۳/ درک بهترین زمان ورود و خروج به بازار

درک بهترین زمان ورود و خروج به بازار، یکی از ضروریات سرمایه‌گذاری موفق است. افرادی که بتوانند زمان مناسب خرید و فروش سهام را پیدا کنند، می‌توانند هر سهم را با کمترین قیمت خریداری کنند و به بالاترین قیمت بفروشند. این اتفاق باعث می‌شود تا سود معامله‌گر به بالاترین حد ممکن برسد.
برای درک بهترین زمان ورود و خروج به بازار، باید با برخی از اندیکاتورها و شاخص‎های مالی آشنایی داشته باشید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید با ریسکی کم به سودی مناسب دست پیدا کنید.

۴/ پیش از خرید سهم به اولویت‌های مالی خود توجه کنید

همواره پیش از خرید هر دارایی به اولیت‌های مالی خود توجه کنید. اولویت مالی برای هر شخص متفاوت است. برخی از معامله‌گران در جست‌وجوی راهی برای دستیابی به سود در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند و برخی نیز به آینده دور توجه می‌کنند. هر شخص باید با توجه به اولویت‌های خود، سبد سهامش را مدیریت کند.
بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که پیش از خرید هرگونه دارایی در بازارهای مالی، ابتدا فهرستی از اولویت‌های مالی خود تنظیم کنید تا بتوانید با تکیه بر این اولویت‌ها، بهترین دارایی را بخرید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش سرمایه گذاری هوشمندانه چیست، پاسخ دهیم. همچنین به معرفی گام‌هایی که باید برای رسیدن به این نوع سرمایه‌گذاری برداریم، پرداختیم. در ادامه به این مورد اشاره کردیم که داشتن آگاهی نسبت به سطح ریسک‌پذیری خود و تلاش برای یادگیری مدیریت سبد سهام از جمله نکاتی است که باعث یادگیری اصول سرمایه گذاری هوشمندانه می‌شود.
امیدواریم مطالب مذکور در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشند. در پایان از شما تقاضا می‌کنیم تا نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع سرمایه گذاری هوشمند از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است