کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

در بازار بورس افرادی با هوشمندی و دانش فعالیت می‌کنند و موفقند اما در نقطه مقابل این گروه، افرادی هم وجود دارند که سود مورد انتظارشان را کسب نمی‌کنند. این افراد شاید در برخی از مواقع تا حد قابل ملاحظه‌ای ضرر ‌کنند یا حتی تمام سرمایه خود را از دست بدهند. دلیل به وجود آمدن چنین خسارت‌هایی این است که آن‌ها بدون داشتن دانش مورد نیاز، هدف مشخص و تجربه کافی قدم به دنیای کاملا تخصصی بازار سرمایه گذاشته‌اند. حال در این مقاله ما از کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار خواهیم گفت تا علاقه‌مندان بازار سرمایه با خواندن این مطلب و کسب دانش بیشتر نسبت به شرایط مختلف بازار، سرمایه خود را وارد بورس کنند.


این ویدئو را حتما ببینید!


کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار چگونه امکان دارد؟

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، اگر هوشمندانه عمل شود به طور قطع کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار نیز برای یک سرمایه‌گذار امکان‌پذیر خواهد بود. برای هوشمندانه عمل کردن در این بازار دو راه بسیار مهم وجود دارد. این دو راه عبارت هستند از:

۱/ استفاده از خدمات شرکت‌های سبدگردان

یکی از راه‌های نتیجه‌بخش برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن و سودآور، استفاده از خدمات شرکت‌های سبدگردان است. شرکت‌هایی نظیر شرکت سبدگردان آگاه به دلیل داشتن کارشناسان متخصص و با تجربه بهترین خدمات را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. از جمله ابزارهای مدیریت دارایی آگاه می توان به سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد. صندوق مشترک آگاه، زمرد آگاه و هستی بخش آگاه که از نوع در سهام و صندوق های یاقوت آگاه و همای آگاه که از نوع درآمد ثابت هستند. این نوع سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا به جای این که خود به صورت مستقیم وارد بازار بورس شود، به صورت غیرمستقیم در این بازار ورود پیدا کند. سرمایه‌گذاران سرمایه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهند و به واسطه سرمایه‌گذاری‌ مطمئن حرفه‌ای‌های بورس از سود بازار بهره خواهند برد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در بورس

۲/ الگو گرفتن از افراد موفق در بازار بورس

یکی از راه‌های موفقیت در هر کار کوچک و بزرگ این است که روش‌ها و راه‎هایی را که افراد موفق پیموده‌اند الگوی خود قرار دهیم. بدون تردید استفاده از تجربه‌های آن‌ها باعث می‌شود تا مسیر خود را با کمترین اشتباه به آخر برسانیم. چرا که با به کار بردن تجربه آن‌ها، راه‌های خطایی را که آن‌ها رفته‌اند دوباره تکرار نخواهیم کرد.
الگو قرار دادن فعالان با تجربه و موفق یا ایده گرفتن از نوع فعالیت‌ آن‌ها در تمام مدل‌های فعالیت‌های اقتصادی بهترین روش برای رسیدن به سود بیشتر است. کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار نیز با مطالعه تجربیات سرمایه‌گذاران موفق یا مشاوره گرفتن از این افراد میسر می‌شود. بنابراین به سادگی می‌توانیم با کمک گرفتن از افراد با تجربه یا مطالعه رفتار و عملکرد آن‌ها در مواجه شدن با موقعیت‌های مختلف بازار، مسیرهای درست را پیدا کنیم.

به این ترتیب پیدا کردن پاسخ این سؤال که «فعالان اقتصادی موفق در شرایط مختلف چگونه عمل می‌کنند؟» می‌تواند ایده‌های بسیار کاربردی و مفیدی به ما بدهد. به مرحله عمل رساندن و به کار بستن این ایده‌ها به طور قطع برای موفق شدن در هر نوع فعالیت اقتصادی فوق‌العاده اثرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری پر سود

فعالان اقتصادی موفق در شرایط مختلف چگونه عمل می‌کنند؟

فعالان اقتصادی موفق در هر موقعیتی که در بازار با آن مواجه می‌شوند یا به طور کامل ضرر نمی‌کنند یا مجبور به تحمل خسارتی بسیار اندک خواهند بود. کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار نیز برای آن‌ها اصلا یک امر محال به شمار نمی‌آید. در واقع برای آن‌ها فقط متحمل شدن خسارت‌های مالی بزرگ امری غیرممکن محسوب می‌شود.
موفقیت آن‌ها در هر لحظه از نوسانات بازار بورس به دلیل بهره‌مندی از یک سری خصوصیت‌های بی‌نهایت ارزشمند و در عین حال ساده است. خصوصیت‌هایی که قطعا برای به دست آوردن آن‌ها باید تلاش کرد، پشتکار داشت، زحمت کشید، صبور بود و عجله را کنار گذاشت. نکته فوق‌العاده مهمی که در رابطه با این خصوصیات وجود دارد این است که مطمئنا تمام این خصوصیت‌ها برای هر انسان علاقه‌مند و مصمم دست یافتنی خواهد بود. به ۳ مورد از این ویژگی‌ها در ادامه موضوع کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار اشاره خواهد شد.

۱- فعالان اقتصادی موفق با تجربه هستند

کسی که در دنیای بزرگ اقتصاد دارای سال‌ها تجربه باشد، بدون تردید موفق می‌شود. کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار و دیگر شرایط برای او تفاوتی ندارد. عملکرد او در هر شرایطی بهترین نوع عملکردی است که باید متناسب با آن شرایط خاص داشته باشد. چرا که بهترین تصمیم را در بهترین زمان ممکن می‌گیرد و به بهترین شکلی که امکان دارد آن را عملی می‌کند. این افراد به اصطلاح نبض بازار را در دست‌های خود دارند و با بالا و پایین آن به خوبی آشنا هستند. به همین دلیل است که به هیچ وجه گول تبلیغات و فضاهای فریبنده سرمایه‌گذاری را نمی‌خورند. اما سؤال‌هایی که مطرح می‌شود این است:

  • آیا ما به عنوان افراد بی‌تجربه باید صبر کنیم تا با تجربه شویم و در دوران با تجربه بودن خود ضرر نکنیم؟
  • چطور می‌توانیم تجربه فعالان اقتصادی با تجربه را مورد استفاده قرار دهیم؟

۲- تحصیل در رشته‌های مربوط به بازار بورس

هرچند که برای فعالیت در بازار بورس نیازی به داشتن تحصیلات مرتبط وجود ندارد اما تحصیل در رشته‌های مرتبط می‌تواند کمک خوبی برای کسب تجربه باشد. مطالعه مفهوم‌هایی که در دنیای اقتصاد مورد استفاده قرار می‌گیرند و آشنایی با این نوع سرمایه‌گذاری به ما کمک می‌کند تا آگاهانه و با دیدی باز وارد این عرصه شویم. البته باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که هر اندازه هم مطالب فوق‌العاده مهم و کاربردی را به صورت تئوری در مؤسسات آموزشگاهی و دانشگاه‌ها یاد بگیریم، تجربه ما برای ورود به بازار بورس کافی نخواهد بود.

۳- کارآموزی کردن

بهترین راهی که می‌توان مانند افراد با تجربه حوزه اقتصاد موفق عمل کرد و در زمینه کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار و سایر شرایط موجود عملکردی مناسب داشت این است که در ابتدای امر به عنوان یک کارآموز فعالیت اقتصادی داشته باشیم. با این کار می‌توانیم در کنار یک فرد موفق و کارآزموده، بدون این که مرتکب اشتباه شویم، در بازار بورس تجربه کسب کنیم. در مدت کارآموزی آموزش می‌بینیم و می‌توانیم آموزش‌های خود را در برخی از مواقع با سرمایه‌گذاری‌های کوچک به صورت عملی تجربه کنیم. به این ترتیب شگردهای کار را یاد می‌گیریم و پس از مدتی می‌توانیم به عنوان یک فرد با تجربه به صورت جدی وارد بازار سرمایه شویم.

۴- فعالان اقتصادی موفق هیجان زده نمی‌شوند

افرادی که در بازار بورس به صورت هوشمندانه عمل می‌کنند و در زمینه کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار نیز موفق ظاهر می‌شوند، تحت تأثیر هیجانات بازار قرار نمی‎گیرند. به این معنی که برای این افراد چه روزهای سبز و مثبت و چه روزهای قرمز و منفی تفاوتی ندارد. در هر دو موقعیت منطقی فکر می‌کنند، تصمیم‌های درست و سازنده می‌گیرند و با سرعت و دقت عمل می‌کنند.

۵- فعالان اقتصادی موفق با آگاهی سرمایه‌گذاری می‌کنند

فعالان اقتصادی موفق به این دلیل می‌توانند در رابطه با کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار موفق عمل کنند که با آگاهی کامل سرمایه‌گذاری خود را انجام می‌دهند. آن‌ها پیش از هر اقدامی درباره آن چه که مایل به سرمایه‌گذاری روی آن هستند تحقیق می‌کنند و ارزش آن را می‌سنجند. با داشتن این ویژگی‌ها همواره دارای فعالیت اقتصادی موفق هستند و سرمایه‌های خود را از دست نمی‌دهند.

جمع بندی

برای ورود به بازار پر نوسانی چون بورس داشتن دانش بورسی الزامی است. با داشتن این دانش حتی در روزهای منفی بازار نیز می‌توان هوشمندانه عمل کرد و سود به دست آورد. در این مطلب با برسی عملکرد فعالان اقتصادی، چگونگی کسب بازدهی در شرایط ریزشی بازار را شرح دادیم. با دانستن عملکرد این گروه و کسب دانش و تجربه در بازار، همواره می‌توانیم پرتفویی سودساز داشته باشیم.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است