با پرسودترین سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید!

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
پرسودترین سرمایه گذاری در بورس

به اشتراک‌گذاری پست

در طی دو سال گذشته (یعنی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹) در مقایسه با سایر بازارها، پرسودترین سرمایه گذاری در بورس به دست آمده است. شاید انتظار داشته باشید در جواب این سوال که پرسودترین سرمایه گذاری در بورس چیست؟ نوع خاصی از بورس را برای شما معرفی کنیم اما باید گفت اساسی‌ترین مولفه برای رسیدن به سود در بورس، سرمایه گذاری روی بالا بردن سطح دانش و آگاهی خودتان است.

اولین اندیشه شکل‌گیری بورس چگونه پدیدار شد؟

نخستین جرقه‌های شکل‌گیری بورس مربوط به قرن‌ها قبل است. در یک بازه زمانی تعداد زیادی از تاجران اروپایی از معاملات بازرگانی خود ضرر می کردند و در صدد برآمدند که به این ضررها خاتمه دهند. راه‌ حل این شد که گروه‌های تاجران عده‌ای از افراد غیر بازرگان را در کسب و کار خود شرکت دادند. با این قاعده که سود و زیان را میان یکدیگر تقسیم کنند.

این شیوه ثمربخش بود و روز به روز بیشتر رواج پیدا کرد. بازرگانان سعی می‌کردند افراد دیگر را در تجارت خود سهیم کنند. با گذشت زمان، این شیوه قالب رسمی و قانونی به خود گرفت.

رفته رفته شرکت‌های سهامی شکل گرفتند. تأسیس اولین شرکت سهامی مربوط به سال ۱۳۵۳ میلادی و در کشور روسیه است. به مرور، توسعه مبادلات اقتصادی در اروپا نیازمند گسترش سرمایه‌ها و شرکت‌ها شد. بنابراین مراکزی تاسیس شدند که میان سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر ارتباط برقرار کنند. چنین مراکزی تحت عنوان بورس رواج یافتند.
نخستین بازار بورس در قرن هفدهم میلادی و در هلند برپا شد. هم اکنون اغلب کشورها بازار بورس دارند.

بازار بورس در ایران

قانون شکل‌گیری بورس و اوراق بهادار در سال ۱۳۴۵ در مجلس به تصویب رسید و به بانک مرکزی ابلاغ شد. یک سال بعد بانک مرکزی نخستین فعالیت بورسی خود را به طور رسمی و روی سهام بانک توسعه صنعت و معدن، به عنوان بزرگترین مرکز تولیدی آن زمان آغاز کرد.

پرسودترین سرمایه گذاری در بورس کدام است؟

برای شناسایی پرسودترین سرمایه گذاری در بورس لازم است ابتدا ماهیت این بازار را به خوبی بشناسیم. در توضیح ماهیت بازار بورس می‌توان گفت موقعیتی است که در آن انواع دارایی‌هایی که جنبه واقعی دارند مانند زمین، مسکن و انواع کالاهای مورد معامله و دارایی‌هایی که جنبه سندی دارند مانند سهام و اوراق بهادار، معامله می‌شوند.

تنوع حاکم بر بازار بورس را می‌توان به سه مجموعه بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار دسته‌بندی کرد. 

بورس کالا: همان طور که از نام آن بر می‌آید، در بورس کالا، انواع مختلفی از کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. بورس کالا به نام کالای مبادله شده نام می‌گیرد، از قبیل: بورس تیر آهن بورس، مس و … . 

بورس ارز: در بورس ارز، جنس مورد معامله پول رایج کشورهای خارجی است؛ مانند: پوند، دلار، درهم. این نوع بورس در ایران رایج نیست اما در کشورهای توسعه یافته رونق زیادی دارد.

بورس اوراق بهادار: نوعی از بازار بورس است که در آن سهام و اوراق بهادار مورد معامله قرار می‌گیرد. فعالیت بورس اوراق بهادار بر مبنای مشارکت تامین کننده سرمایه و انجام دهنده فعالیت اقتصادی صورت می‌پذیرد. بورس اوراق بهادار بستری را فراهم می‌آورد تا شخصی که سرمایه‌ای دارد و می‌خواهد آن را در یک فعالیت اقتصادی به گردش دربیاورد، با شخصی که قصد انجام فعالیت اقتصادی دارد اما سرمایه مورد نیاز را ندارد، به صورت رسمی با یکدیگر مشارکت کنند.

شاید سوال پیش بیاید که منظور از سهام چیست؟ سهام در واقع همان اجزای مساوی از یک کل است. به عبارتی، وقتی سرمایه یک شرکت را به بخش‌های برابر تقسیم کنند، هر بخش یک سهم است. 

صاحب سهم نسبت به دارایی‌های شرکت حقی ندارد اما به نسبت سهم خود می‌تواند در سود شرکت سهیم باشد. به علاوه، می‌تواند در رای گیری‌های مربوطه شرکت کند و همچنین، در صورت منحل شدن شرکت، به نسبت سهم خود از سرمایه شرکت سهیم باشد.

بازار بورس تاثیر چشمگیری بر رونق اقتصادی دارد؛ چراکه با جمع‌آوری سرمایه‌های کم و زیاد، سرمایه مورد نیاز مراکز اقتصادی را تامین و باعث به گردش درآوردن سرمایه‌های راکد می شود. با وجود بازار بورس، هر مرکز اقتصادی که نیاز به تامین مالی داشته باشد میزان سرمایه مورد نیاز خود را به‌ صورت سهام و اوراق بهادار تقسیم و عرضه و به این طریق سرمایه مورد نیاز خود را تأمین می‌کند.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

برای شناسایی پرسودترین سرمایه گذاری در بورس باید مزایای این بازار را به خوبی بشناسید:

۱- بازدهی مناسب به عنوان یک منبع درآمد:

بورس از دو طریق می‌تواند به عنوان منبع درآمد عمل کند:

الف – سودآوری به صورت نقد

ب- افزایش سرمایه از طریق افزایش ارزش و قیمت سهام

۲- سرمایه گذاری ایمن و شفاف:

با توجه به رسمیت و قانونی بودن سرمایه گذاری در بورس، از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به امنیت سرمایه اشاره کرد. به علاوه، شرکت‌های مورد سرمایه‌گذاری ملزم هستند تمامی اطلاعات و برنامه‌های خود را به صورت شفاف و دقیق به سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه کنند.

۳- مصون بودن سرمایه از تاثیر سوء تورم:

فرار از تورم یکی از مهمترین دلایلی است که باعث می‌شود افراد به دنبال یافتن روش‌هایی برای انجام پرسودترین سرمایه گذاری در بورس باشند. با توجه به صعود روز افزون نرخ تورم، اگر فرد سرمایه‌ای داشته باشد و آن را ذخیره کند و راکد نگه دارد، به مرور زمان تورم ارزش سرمایه را تقلیل و سرمایه را پوچ و بی ارزش می‌کند؛ بنابراین سرمایه گذاری هوشمندانه برای حفظ ارزش سرمایه از شمشیر برّان تورم، امری ضروری است.

افرادی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنند و سهام می‌خرند، با عملکرد هوشمندانه می‌توانند از پرسودترین سرمایه گذاری در بورس بهره مند شوند. به این صورت که هم زمان با افزایش نرخ تورم ارزش سرمایه آن‌ها هم بیشتر می‌شود.

با فعالیت اقتصادی، شرکت‌ها سود قابل توجهی را به ثمر می‌آورند. در نتیجه، سرمایه‌گذار هم با توجه به میزان سرمایه‌اش در این سود سهیم خواهد شد.

۴- قابلیت نقدشونگی بالا:

از مهمترین مزایای بورس قابلیت نقد کردن سرمایه در زمان دلخواه است. یکی از دلایل حائز اهمیت در هر نوع سرمایه گذاری امکان نقد شدن سرمایه است. در بعضی انواع سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری در زمین و مسکن، فرد در هر زمان که بخواهد نمی‌تواند سرمایه خود را نقد کند اما ویژگی مثبتی که بورس را به این سرمایه‌گذاری‌ها برتری می‌دهد، همین قابلیت نقدشوندگی است.

۵- شروع سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه:

یکی از جذاب ترین ویژگی‌های بورس این است که شما با هر میزان از سرمایه می‌توانید در آن فعالیت کنید و پرسودترین سرمایه گذاری در بورس را به دست آورید.
پرسودترین سرمایه گذاری در بورس می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

سرمایه گذاری در بورس به شیوه مستقیم

در روش مستقیم شما با رصد فعالیت شرکت‌های فعال در بازار بورس و تعیین شرکت منتخب برای خرید سهام در کارگزاری ها اقدام به افتتاح حساب می‌کنید و از طریق تلفن یا با استفاده از اینترنت خرید و فروش سهام را انجام می‌دهید.
لازم به ذکر است برای سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم باید به مقدار کافی از ساختار و مکانیسم بورس شناخت داشته باشید. اگر در این زمینه حرفه‌ای نیستید، سرمایه گذاری به روش مستقیم را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

سرمایه‌گذاری در بورس به شیوه غیرمستقیم

منظور از شیوه غیرمستقیم آن است که به جای این که خودمان برای خرید و فروش سهام در بورس اقدام کنیم، به افراد متخصص و متبحر مراجعه کنیم. آن‌ها ما را راهنمایی خواهند کرد که چگونه پرسودترین سرمایه گذاری در بورس را داشته باشیم.

کلام آخر

باتوجه به مطالب ذکر شده می‌توان گفت پرسودترین سرمایه گذاری در بورس زمانی حاصل می شود که شما شناخت و اطلاعات کافی را از بورس داشته باشید. نمی‌توان به طور قاطع اعلام کرد که سرمایه گذاری در کدام نوع از بورس پرسودترین خواهد بود اما به یقین می‌توان گفت اگر شما اطلاعات کافی داشته باشید نتیجه مطلوبی را به دست می آورید. البته در روش غیر مستقیم می‌توانید سرمایه گذاری خود را به افراد متخصص و آگاه در زمینه بورس بسپارید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است