logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟
صندوق قابل معامله چیست

صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟

شاید در اینترنت به عبارت «صندوق های قابل معامله یا ETF » برخورد کرده باشید ولی معنای آن و نحوه سرمایه گذاری در آن را ندانید. در این مقاله سعی شده تا به زبانی ساده به این سوال که «صندوق های قابل معامله چیست ؟» پاسخ دهیم.

همه ما تمایل داریم که بتوانیم پولی را که جمع‌آوری می‌کنیم در بازاری سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم بازده‌ای بیش از نگهداری پول نقد به دست آوریم. هدف ایجاد بازارهای مالی نیز بر این اساس است. اما شاید این سؤال ذهن ما را درگیر کند که بهترین، سریع‌ترین و امن‌ترین راه کدام است؟ و یا اینکه کدام بازار مطلوب‌تر است؟ آیا لازم است در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنیم؟ آیا لازم است صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز در نظر بگیریم؟ در نظر گرفتن همه این موارد شاید برای ما کمی گیج‌کننده باشد. ولی در این بین می‌توان گفت که شاید توجه بیشتر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما را به این هدف نزدیک‌تر کند؛ مشخصاً قصد داریم در این مقاله به معرفی صندوق های قابل معامله بپردازیم.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نهادی مالی است که با تجمیع سرمایه‌ هرچند اندک افراد سبدی از دارایی‌های مالی تشکیل می‌دهند و شاخص یا روند بازار را دنبال کرده و سرمایه‌گذاران را منتفع می‌کنند. این صندوق‌ها دارای هزینه معاملات کمتر، پیچیدگی و ریسک کمتر نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار هستند از این رو سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌تواند یکی از منطقی‌ترین گزینه‌ها در کنار سایر گزینه‌های موجود باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF)

همان طور که عنوان کردیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع پرتفویی از چندین دارایی مالی تشکیل می‌دهند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا علاوه بر مشارکت در بازار سرمایه و کسب سود از این بازار بتوانند با داشتن مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مختلف ریسک را در پرتفوی سرمایه‌گذاری خود تعدیل کنند. افراد با خرید واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در چندین دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس نیز سازوکاری مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارد ولی می‌توان واحدهای آن‌ها را مانند سهام شرکتها معامله کرد. برخی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله می‌توانند دنباله‌روی یک بازار، یک صنعت یا کالای خاص باشند. برای مثال یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله طلا با تحرکات قیمت طلا در بازار نوسان می‌کند. روند یک صندوق سرمایه‌گذاری اوراق با قیمت بازار اوراق موجود در آن حرکت می‌کند و یک صندوق قابل معامله سهام روندی همچون بازار سهام دارد.

حال اگر ما به دنبال فعالیت در بازار سهام البته بدون متحمل شدن ریسک زیاد، هزینه معاملات فراوان و پیچیدگی‌های مختلف آن باشیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‌تواند بهترین انتخاب ما باشد. این صندوق‌ها در واقع محصولی با هزینه، ریسک و پیچیدگی کمتر نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام و دارای مزایای آن می‌توانند باشد.

اگر زمانی ما متوجه شویم که شرکتی دارای پتانسیل رشد در آینده است سهام آن شرکت را خریداری می‌نماییم. این بررسی و یافتن شرکت‌های با پتانسیل رشد در بین حدود ۶۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ممکن است کمی زمان‌بر باشد و البته هیچ تضمینی هم برای رشد آتی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

بنابراین ما همواره باید به سوالاتی از جمله: «چه سهمی را بخرم؟»، «حجم خرید برای هر سهم چقدر باشد؟»، «کارمزد و هزینه آن‌ها چقدر خواهد شد؟»و «آیا با خرید تصادفی سهام ریسک زیادی را متحمل خواهم شد؟» پاسخ دهیم.

سبد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از سهام شرکت‌های مختلف تشکیل شده‌اند و این کار توسط افراد مجرب و متخصص تحت عنوان مدیریت سرمایه‌گذاری صندوق انجام گرفته است لذا نیازی وجود ندارد که ما دائماً پیگیر روند قیمت سهام شرکت‌های مذکور در بازار باشیم. وجود سهام مختلف از صنایع مختلف در پرتفوی سبب می‌شود با نوسان قیمت‌ها در بازار در حالی که ممکن است در یک صنعت روند کاهشی وجود داشته باشد در صنعت دیگر روند افزایشی باشد و ریسک کل سرمایه‌گذاری با تنوع سهام در صندوق خنثی شود. در حقیقت ما با یک معامله می‌توانیم در بخش گسترده‌ای از بازار سهام حضور داشته باشیم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله شاخصی

صندوق‌های شاخصی، نهادهای مالی‌ای هستند که دنبال‌کننده یکی از شاخص‌های بازار سرمایه هستند. در این نوع از صندوق‌ها مدیر سرمایه‌گذاری صندوق در تلاش برای ایجاد ترکیب خاصی از سهام برای پیروی از یک شاخص خاص است. علت ایجاد این صندوق‌ها برای آسان ساختن سبد سرمایه‌گذاری است. به جای خرید سبدی از سهام ما می‌توانیم یک دارایی که مانند شاخص بازار عمل می‌کند را بخریم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی که در حال حاضر در بازار بورس و ارواق بهادار تهران در حال فعالیت هستند:

– صندوق سرمایه‌گذاری شاخص ۳۰ شرکت فیروزه

– صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی کارآفرین

– صندوق سرمایه‌گذاری تجارت شاخصی کاردان

با توجه به مطالب بیان شده در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‌توان با بررسی بازده و ترکیب دارایی صندوق‌های‌ موجود در بازار بورس و اوراق بهادار به معامله آن‌ها پرداخت. مجموعه کارگزاری آگاه در کنار ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله هستی بخش آگاه را که از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌کند، برای سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها دارند، ارائه کرده است. نماد این صندوق در بورس «آگاس» بوده و برای کسب اطلاعات بیشتر از این صندوق می‌توانید به وب‌سایت این صندوق به نشانی www.hbagahfund.com مراجعه فرمایید.

بازدیدها: 4,015

1دیدگاه
  • سید ایمان الطه
    پاسخ
    ارسال شده در۰۷:۳۸,۱۳۹۸/۱۲/۲۴

    خیلی عالی

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس: تهران، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن‌بست پیروز، پلاک 13، کارگزاری آگاه

کدپستی: 75113-19176

تلفن: 82154000-021 داخلی 750 و 710 و 452 و 470

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما