معرفی پر بازده ترین صندوق سرمایه گذاری در ایران

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری در ایران

به اشتراک‌گذاری پست

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای بازار سرمایه برای آن دسته از سرمایه گذارانی که آشنایی زیادی با بازار بورس ندارند، این امکان را فراهم می آورند تا از سود این بازار بهره مند شوند. در این مقاله به معرفی پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری در ایران یعنی صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه می پردازیم.

توجه: تمامی اعداد و ارقام به کار رفته در این مقاله از جمله بازدهی‌ها و ارزش دارایی‌ها تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۵ محاسبه شده است.

سرمایه گذاری

پس از گسترش جوامع بشری و احساس نیاز بیشتر به رفاه، همواره یکی از دغدغه های مهم انسان مقوله‌ سرمایه گذاری و استفاده حداکثری از دارایی های خود می‌باشد. سرمایه گذاری دارای اهداف مختلفی می‌باشد؛ که یکی از مهم ترین آن ها حفظ ارزش پول در مقابل تورم می‌باشد.

در لغت نیز “سرمایه‌گذاری” به معنای خرید یک دارایی در حال حاضر و فروش آن در قیمت بالاتر در آینده می‌باشد. از مهم ترین انواع سرمایه گذاری‌ها می‌توان به سرمایه گذاری در ملک و مسکن، خرید طلا و سکه، بازار ارز، سپرده بانکی و بازار سرمایه اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری در هر یک از بازارهای فوق دارای مزایا و معایبی می‌باشد، که هر سرمایه‌گذار با توجه به نیازهای خود و دانش و مهارتش و همچنین لزوم بررسی کامل هر یک از بازارها، به فعالیت در آن‌ها می‌پردازد. دو پارامتر مهم و تاثیرگذار در سرمایه‌گذاری ریسک و بازده می‌باشد. طبق یک اصل بنیادی، سرمایه‌گذار هر چه خواهان بازده مورد انتظار بالاتری باشد، طبیعتا باید ریسک بالاتری را نیز متحمل شود و ما در دنیای سرمایه‌گذاری همواره به دنبال آن هستیم که با کاهش ریسک، همزمان بازده خود را بالا ببریم و بین این دو آیتم، یک تعادل منطقی برقرار نماییم.

سرمایه‌گذاری در بورس

یکی از بازارهای جذاب و موثر در اقتصاد هر کشور، بازار سهام آن کشور است. برخلاف بازارهایی همچون دلار و سکه و… که غیرمولد بوده و باعث ایجاد تورم می‌گردد، بازار بورس همچون چرخ های اقتصاد یک کشور بوده که با سرازیر شدن نقدینگی به سمت آن باعث حرکت اقتصاد، و افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری یک کشور می‌گردد.

سرمایه‌گذاری در بورس، نیازمند دانش، مهارت و زمان کافی بوده و بدون دارا بودن این موارد ممکن است سرمایه گذار با خاطره منفی زیان از این بازار خارج گردد. از همین رو علاوه بر روش مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس، روش‌های غیرمستقیم نیز بوجود آمده که دیگر سرمایه‌گذار نیازی به صرف وقت زیاد یا دانش خاصی ندارد.

همانطور که گفته شد به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم می‌توان در بورس به سرمایه‌گذاری و فعالیت پرداخت که در شکل زیر نشان داده شده است.

سرمایه گذاری مستقیم با دریافت کد بورسی آغاز شده و فرد با خرید و فروش مستقیم سهام شرکت ها و اوراق بهادار به فعالیت می‌پردازد. این روش نیاز به دانش و مهارت بالا و تحلیل مسائل اقتصادی دارد. روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیز خود به دو بخش تقسیم بندی می‌گردد؛ سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری؛ در این متن قصد داریم به بررسی صندوق سرمایه‌گذاری بپردازیم.

صندوق سرمایه ‌گذاری

صندوق سرمایه ‌گذاری یک نهاد مالی است که با جمع آوری وجوه سرمایه‌گذاران و مدیریت حرفه‌ای آن به خرید و فروش اوراق بهادار پرداخته و سبد متنوعی از دارایی ها را تشکیل داده و با دانش و تخصص مدیریت دارایی به کسب بازدهی برای سرمایه‌گذاران می‌پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک را بر اساس ترکیب دارایی می‌توان به ۳ دسته کلی تقسیم کرد :

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، اکثر سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری می‌کند،  این صندوق دارای ریسک کم بوده و بالطبع دارای بازدهی کم و ثابتی نیز می‌باشد.

صندوق سرمایه گذاری در سهام، وجوه جمع آوری شده را به خرید سهام شرکت ها اختصاص داده ، و با توجه به آنکه دارای ریسک بالاتری است، طبیعتا بازده بالاتری را نیز ایجاد می‌کند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط، از نظر ویژگی و دارایی ها در میان دو صندوق با درآمد ثابت و صندوق در سهام قرار می‌گیرد، یعنی ریسک و بازده پایین‌تر از صندوق‌های در سهام و بالاتر از صندوق‌های با درآمد ثابت دارد.

هر سرمایه گذار با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خود همچون ریسک پذیری، بازده مورد انتظار و افق سرمایه گذاری خود و همچنین میزان دارایی قابل سرمایه گذاری اش می‌تواند واحدهای (Unit) هر یک از صندوق های فوق را خریده و در آن‌ها سرمایه گذاری نماید.

پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری مشترک

بازده هر یک از صندوق های سرمایه گذاری مشترک، در سایت مرکز پردازش مالی ایران به آدرس www.fipiran.com  قابل مشاهده می‌باشد.

در این سایت می‌‎توان تمامی اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری مشترک اعم از عمر صندوق، بازدهی های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، خالص ارزش دارایی‌ها و دیگر اطلاعات صندوق‌ها را مشاهده نمود.

پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری مشترک از ابتدای تاسیس تاکنون (۱۴۰۱/۰۶/۱۵)، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه بوده که بیش از ۴۱۰۰۰ درصد بازدهی کسب کرده است. صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، جزو اولین صندوق های سرمایه گذاری مشترک در ایران است که از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را در بورس اوراق بهادار تحت مدیریت کارگزاری آگاه آغاز کرده است.

این صندوق با بهره مندی از نیروی توانمند و متخصص در حوزه سرمایه گذاری و مدیریت دارایی،  با بیش از ۷۰۰۰ میلیارد ریال دارایی تحت مدیریت همواره از ابتدای تاسیس، در بین پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مشترک در بورس بوده، و اکنون نیز با کسب بازدهی بیش از ۴۱۰۰۰ درصد در رتبه اول میان تمام صندوق ها قرار دارد.

اطلاعات تکمیلی صندوق ها همچون اساسنامه، ارکان صندوق، بازدهی های گذشته و همچنین ترکیب دارایی ها در سایت اینترنتی هر صندوق قابل مشاهده می‌باشد. جهت اطلاع از نحوه خرید و فروش صندوق مشترک آگاه، و همچنین قیمت روز هر واحد صندوق به آدرس اینترنتی صندوق به نشانی www.agah-fund.ir مراجعه فرمایید.

[views id=”8374″]

مقالات مرتبط

34 Comment
هادی کریم آبادی ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
|

سلام
من چند روزه میخوام سرمایه گزاری کنم از طریق صندوق ولی نه شماره تلفنی هست که جوابگو باشه نه شعبه ای بازه
لطفا راهنمایی کنین من باید چه کاری انجام بدم

مهدی نوروزی ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
|

جالب بود
ممنون

rozh ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
|

سلام وقت بخیر. من تازه ثبت نام کردم. برای صندوقهای سرمایه گذاری یه مبلغ خاصی رو باید واریز کنم و بعد کارشناسان خودشون واسم سهم میخرن؟ میشه توصیح بدین

Amir izadi ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
|

سلام
بازده وزنی سبدگردان اگاه در سال ۹۸ چقدر بوده است

رشیدی ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
|

با سلام, لطفا بنده را درخصوص تفاوت نحوه خرید و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستی‌بخش آگاه و صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه راهنمایی بفرمایید. با تشکر فراوان از مطالب ارزنده سایت

محسن ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
|

حداقل سرمایه برای صندوق سرمایه گذاری ثابت چقدر است.

ناصر بیات ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
|

سلام سود پابت صندوق چقدر است

مهسا فکری ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
|

اگر شرکت به هر دلیل منحل بشود، سرمایه های افراد چگونه پرداخت میشود؟ تضمین چیست؟

مسعود پورکاظمی ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
|

منظورتون از این که این صندوق دارای تقسیم سود نیست چیه؟یعنی سود در اخر سال واریز میشود؟

محمدعلی رحمانی ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
|

اقا من سرمایه ام در یکی از شرکتهای سبد گردان قرداد کردم از اول فروردین ۹۸ تا الان بیش از ۸۰% واسم سود ساخته