logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

تحلیل بنیادی یا تکنیکال؟

بازدیدها: 1,658

همواره افراد فعال در بازارهای مالی، روش‌های مختلفی را برای تحلیل و بررسی دارایی‌های مالی بکار می‌گیرند و این روش‌‌ها از مفاهیم بسیار ساده و ابتدایی شروع شده و تا مفاهیم و روش‌های پیچیده نیز پیش می‌رود. بنابراین هر سرمایه‌گذار برای موفقیت در بازارهای مالی باید بتواند از روش‌های تحلیلی مختلف استفاده کرده تا بتواند به موفقیت برسد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با دو روش مهم تحلیل بازار سرمایه و پیش‌بینی قیمت که در بازار سرمایه ایران رایج است صحبت کنیم.

تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)

اوراق بهادار دارای ارزش ذاتی است، که این ارزش تابعی از متغیرهای بنیادی می‌باشد و توسط سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران قابل برآورد است، از مقایسه ارزش ذاتی برآورد شده سهام با ارزش بازار آن می‌توان به ارزندگی سهم پی برد، در واقع اگر ارزش ذاتی برآورد شده بیش از ارزش بازار سهم باشد (undervalue) موقعیت مناسب خرید و اگر ارزش ذاتی برآورد شده کمتر از ارزش بازار سهم باشد (overvalue) موقعیت مناسب فروش است.

رویه کلی در تحلیل فاندامنتال، از کل به جز است، در واقع سرمایه‌گذاران ابتدا کلیت اقتصاد و بازار را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری را تشخیص دهند، سپس به تحلیل صنایع و بخش‌هایی از اقتصاد می‌پردازند که آیا دارای چشم‌انداز مناسبی هستند یا خیر و اگر تحلیل‌گر به این نتیجه برسد که زمان برای سرمایه‌گذاری مناسب است، صنایع مطلوب را مشخص کرده و سپس به تحلیل شرکت‌ها می‌پردازند. تحلیل بنیادی یک شرکت شامل تحلیل گزارش‌های مالی و سلامت شرکت‌ها، مدیریت و امتیازات رقابتی است،. در تحلیل بنیادی بر مبنای وقایع و رخدادهای واقعی پیش‌بینی صورت می‌پذیرد و پایه نظر تحلیل‌گران بنیادی این است که تمام تغییرات در قیمت‌ها حتما یک علت اقتصادی و بنیادین دارد.

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال یا فنی بررسی تغییرات قیمت‌های گذشته به منظور پیش‌بینی تغییرات آتی قیمت‌ها است. تحلیل تکنیکی در زمینه سهام، یا هر ابزار قابل داد و ستدی که متاثر از نیروهای عرضه و تقاضا باشد کاربرد فراوانی دارد. یک تکنیکالیست اعتقاد دارد که روند قیمت‌ها تلقی سرمایه گذاران را از عوامل گوناگون سیاسی، اقتصادی، پولی و حتی روانشناسی نشان می‌دهد. تحلیلگر فنی اعتقاد دارد که بازار خود بهترین منبع برای کسب اطلاعات است و آن‌ها معتقدند که اطلاعات مهم درباره نوسان‌های آتی قیمت سهام را می‌توان از طریق مطالعه تغییرات قبلی قیمت‌های سهام بدست آورد، اطلاعات مالی بر روی نمودارها ثبت می‌شود و این اطلاعات به منظور دست‌یابی به الگوهای تکراری به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تکنیکالیست‌ها تصمیم‌های خرید و فروش خود را براساس نمودارهایی که تهیه می‌کنند قرار می‌دهند.

تحلیل‌گران تکنیکال اعتقاد دارند که قیمت فعلی منعکس‌کننده تمام اطلاعات است. با توجه به آنکه اطلاعات قبلاً اثر خود را بر روی قیمت گذاشته است، لذا قیمت نشان‌دهنده ارزش منصفانه است و باید اساس تحلیل را تشکیل دهد. در مجموع قیمت بازار نشان‌دهنده کلیه اطلاعات مشارکت‌کنندگان در بازار است، مشارکت‌کنندگان شامل: معامله‌گران، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تحلیل‌گران خرید سهم، تحلیل‌گران فروش سهام، تحلیل‌گران فنی، تحلیل‌گران بنیادی و سایر تحلیل‌گران است. تکنیکالیست با گردآوری اطلاعات، از قیمت برای تفسیر آنکه بازار چه می‌گوید با هدف پیش‌بینی آینده استفاده می‌کند. اعتقاد تحلیل‌گران فنی بر این است که تشخیص روند امکان‌پذیر بوده و می‌توان بر مبنای روند قیمت همه‌ چیز را دانست ولی ارزش واقعی را نشان نمی‌دهد.

تحلیل بنیادی یا تکنیکال؟؟؟

برای پاسخ به این سوال باید موارد متعددی را مورد بررسی قرار داد، در واقع باید به میزان بازدهی موردانتظار، ریسک‌پذیری و افق و نگرش سرمایه‌گذاری توجه نمود. به طور مثال سرمایه‌گذاری که قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و کسب سود بلافاصله پس از خریدن را دارد، تحلیل تکنیکال به او این امکان را می‌دهد، اما اگر فردی بخواهد سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام داده و در مجامع شرکت کند و سود تقسیمی مناسبی را دریافت کند طبیعتاً با استفاده از تحلیل بنیادی می‌تواند به نتیجه دلخواه خود برسد.

اما با توجه به آنکه یک سرمایه‌گذار بایستی سبدی از دارایی‌ها را تشکیل دهد پس باید بتواند این دارایی‌ها را از مناظر مختلف مورد بررسی قرار دهد لذا همواره توصیه شده است با استفاده از ترکیب هردو تحلیل مورد اشاره (بنیادی و تکنیکال) در بازار معامله و سرمایه‌گذاری نماید.

شیوه معمول نیز که همواره به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود این است که در ابتدا سهم‌های بنیادی را رصد نموده و با این‌کار بهترین سهم‌های بازار را از نظر بنیادی در اختیار خواهیم داشت و سپس با کمک تحلیل تکنیکال می‌توان بهترین زمان برای ورود و خروج از سهم را یافت.

3 دیدگاه
 • علی کریمیان
  پاسخ
  ارسال شده در۱۶:۵۷,۱۳۹۸/۰۴/۱۰

  سلام
  خیلی ممنون از انتشار مطالب مفیدتان
  خدا قوت و دستمریزاد

 • ارسال شده در۱۴:۰۲,۱۳۹۸/۰۵/۰۱

  با سلام، ضمن تشکر، اطلاعات خوبی بود.

 • ارسال شده در۱۰:۳۷,۱۳۹۸/۰۵/۲۵

  بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت