logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها

آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها

افراد برای تصمیم‌ به سرمایه گذاری نیازمند اطلاعات، داده‌های مناسب و به‌روز هستند. یکی از بهترین شیوه‌های دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در این خصوص، مراجعه به منابع رسمی و معتبر تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار است. امروزه سایت‌های بورسی متعددی در حال ارائه اطلاعات و گزارش‌های تحلیلی در خصوص بازار سرمایه ایران هستند. یکی از و‌ب‌سایت‌های معتبر در این خصوص پایگاه اینترنتی مرکز پردازش اطلاعات مالی در ایران (فیپیران) به نشانی www.fipiran.com است که به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران فعالیت می‌کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم برروی اطلاعاتی که این وب‌سایت در خصوص صندوق‌ها منتشر می‌کند تمرکز کرده و به ارائه توضیحاتی بپردازیم.

سایت فیپیران

در طی سال‌های اخیر گردآوری و تحلیل داده‌های بازار سرمایه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است در این راستا مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با هدف توسعه و گسترش بازار سرمایه کشور، اقدام به ایجاد بستری در قالب وبسایت فیپیران برای جمع‌آوری، پردازش و انتشار اطلاعات بازارهای مالی ایران، مورد نیاز و تأثیرگذار برای گروه‌های مختلف کاربران و سرمایه گذاران نموده است.

کاربران این وب‌سایت را گروه‌های مختلفی از تحلیلگران بازار سرمایه تا فعالان اقتصادی از جمله سرمایه گذاران تازه‌وارد، شرکت‌های سرمایه گذاری و سازمان‌های فعال در بخش خصوصی و دولتی تشکیل می‌دهد.

این وب‌سایت علاوه بر داده‌های جامع از بازار بورس و فرابورس ایران، اطلاعات جامع و به‌روزی در خصوص انواع صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه ایران ارائه می‌کند که باتوجه به آنکه امروزه این صندوق‌ها بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران خرد و کلان قرار گرفته است به آموزش نحوه استفاده و دسترسی به اطلاعات این بخش در وب‌سایت فیپیران خواهیم پرداخت.

صندوق های سرمایه گذاری در کنار سبدگردانی اختصاصی یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که تحت نظارت سازمان بورس با هدف تجمیع وجوه سرمایه‌گذاران اقدام به سرمایه گذاری در دارایی‌های مختلف از جمله سهام، اوراق مشارکت، ابزارهای بازار پول و … می‌کنند و سرمایه گذاران را از سود بازار سرمایه منتفع می‌گردانند.

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه به شمار می‌رود که مناسب برای افرادی است که در زمینه بازار سرمایه اطلاعات کافی ندارند و یا زمان کافی برای ورود به این بازار و کسب سود از بورس را ندارند.

بررسی منو صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت فیپیران

در این منو به طور کلی اطلاعات و گزارش‌های کاملی در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری به تفکیک انواع آن در بازار سرمایه ایران منتشر می‌شود.

این منو از چند زیر بخش تشکیل شده است که در نمودار درختی زیر نشان داده شده است:

در ادامه هر زیر منو به تفکیک مورد بررسی قرار می‌گیرد:

زیر منو اطلاعات صندوق‌ها

زیر منو صندوق‌ها به تفکیک نوع صندوق

صندوق های سرمایه گذاری ترکیب دارایی‌های متعددی دارند و این ترکیب دارایی‌ها، نوع هر کدام را مشخص می‌کند؛ بنابراین هر صندوق براساس ترکیب دارایی‌اش دارای ریسک و بازده مختلفی خواهد بود و افراد براساس میزان ریسک‌پذیری خود و همچنین بررسی فعالیت و بازدهی صندوق‌ها می‌توانند گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب نمایند.

در این بخش از سایت، می‌توان مقایسه‌ای بین بازده‌های ماهانه تا سالانه صندوق‌های مختلف براساس نوعشان داشت و در واقع فعالیت صندوق‌ها را در کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد ارزیابی قرار داد. اطلاعات مهم دیگری که در این بخش می‌توان آن را بررسی کرد، میزان بازده صندوق‌ها از آغاز تأسیس است که نشان‌دهنده عملکرد هر صندوق در مقایسه با سایرین خواهد بود. صندوق مشترک آگاه پربازده‌ترین صندوق کشور براساس این معیار است. در خصوص انتخاب صندوق ها می‌توانید مطلب ۶ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.

با کلیک بر روی هر نوعی از صندوق ها در این زیر منو می‌توانید لیست تمام صندوق های فعال از آن نوع را مشاهده کنید. نکته قابل توجه در این صفحه این است که شما با کلیک بر روی عناوین هر ستون می‌توانید صندوق ها را بر اساس مقدار عددی آن ستون از زیاد به کم و بر عکس تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر در ستون بازدهی از آغاز فعالیت یک‌بار کلیک کنید صندوق ها را بر اساس بازدهی از آغاز فعالیت از کمترین بازدهی تا بیشترین بازدهی تنظیم می‌کند و اگر یک‌بار دیگر کلیک کنید صندوق ها بر اساس این عنوان از بیشترین بازدهی تا کمترین بازدهی تنظیم می‌شود برای درک بهتر مطلب می‌توانید تصویر زیر را مشاهده کنید.

عمده عناوین این ستون‌ها نیاز به توضیح ندارند امّا شاید بعضی نیازمند توضیح کوتاهی باشد تا خواننده به صورت کامل از جزئیات آگاه شود. با نگاه به عنوان اولین ستون به عبارت «نرخ سود تضمین شده» برمی‌خوریم؛ صندوق ها عمدتاً نرخ سودی را به عنوان نرخ سود تضمین شده به سرمایه گذاران اعلام می‌کردند که با توجه به ابلاغیه ۱۱ مهرماه ۹۷ سازمان بورس و اوراق بهادار کلیه صندوق ها از اعلام نرخ سود تضمین شده منع شدند.

عنوان ستون دوم عبارت «نرخ سود پیش‌بینی شده» است که به این معناست که صندوق ها برای یک سال مالی آتی خود درصد مشخصی از سودی را که ایجاد خواهند کرد مشخص می‌کنند و با توجه به شرایط بازار و تغییرات نرخ بهره این عدد می‌تواند در طول سال تغییر یابد و تعدیل شود. با توجه به ابلاغیه فوق‌الذکر صندوق های از نوع «در سهام» و «مختلط» به دلیل ترکیب دارایی خود و ماهیت ریسکی‌ای که دارند از اعلام نرخ سود پیش‌بینی شده منع شده‌اند.

عبارت دیگر «دوره تقسیم سود» است که بر اساس ماه مشخص شده؛ بر اساس امیدنامه هر صندوق که در وب‌سایت آن صندوق قابل دریافت است، صندوق ها می‌توانند دوره‌هایی را برای پرداخت تقسیم سود نقدی مشخص کنند و به سرمایه گذاران پول نقد به عنوان سود پرداخت کنند. برخی صندوق ها هم پرداخت نقدی ندارند و سرمایه گذاران این صندوق ها می‌توانند از افزایش قیمت واحدهای صندوق های سرمایه گذاری کسب سود کنند.

زیر منو گزارشات

سخن آخر

سایت فیپیران (fipiran) یک مرجع کامل برای دریافت اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل بازار سرمایه است که تحت نظر سازمان بورس فعالیت می‌کند. در این سایت گزارش‌هایی در خصوص عملکرد و صورت‌های مالی شرکت‌ها، صندوق‌ها و اطلاعات کاملی در مورد بازارهای بورس و فرابورس برای طیف مختلفی از کاربران ارائه شده است که هر گروه بسته به نیاز خود می‌تواند از آن بهره‌مند شود. منوی صندوق‌های این وب‌سایت می‌تواند منبع بسیار مفیدی برای آن دسته از اشخاصی باشد که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند ولی زمان لازم یا آشنایی کافی با این بازار را نداشته و قصد کسب سود از طریق صندوق های سرمایه گذاری را دارند.

بازدیدها: 24,619

26 دیدگاه
 • محمود سلام زاده
  پاسخ
  ارسال شده در08:59,1399/01/17

  با سلام
  مطلب بسیار خلاصه ولی کاملا مفید ارایه شده است
  با سپاس فراوان

 • عباس رئیس پور
  پاسخ
  ارسال شده در15:44,1399/01/19

  بسیار عالی و مفید بود. سپاس.

 • DH7600
  پاسخ
  ارسال شده در15:48,1399/01/19

  ممنون جالب بود.

 • محمد
  پاسخ
  ارسال شده در16:56,1399/01/19

  سپاسگزارم. استفاده کردیم.

 • صادق اهدایی
  پاسخ
  ارسال شده در23:20,1399/01/19

  با سلام ممنون تشکر مفید بود

 • محمد علی
  پاسخ
  ارسال شده در13:30,1399/01/20

  عالی……..

 • جواد محمدی
  پاسخ
  ارسال شده در15:21,1399/01/27

  با سلام خدمت شما، بنده سوالی داشتم ، میخواستم بدونم، صندوقهای سهامی بعضا تقسیم سود دوره ای مثلا شش ماهه دارند، ایا بعداز تقسیم سود از ارزش واحدها کاسته میشود یا خیر وتقریبا این سودها چند درصد افزایش نرخ واحدها را تشکیل میدهد، با تشکر.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:03,1399/01/31

   با سلام احترام
   دوست عزیز؛ استراتژی هر صندوق با توجه به امیدنامه آن صندوق که در وب سیات هر صندوق موجود است مشخص می‌شود، در خصوص تقسیم سود، صندوق های درآمد ثابت متناسب با امیدنامه خود می توانند داشته باشند یا نداشته باشند ولی در خصوص صندوق های سهامی تقسیم سود وجود ندارد.

 • رضائی
  پاسخ
  ارسال شده در20:51,1399/01/29

  فیپیران دیتای عددی عالی داره. اما نمودار کاملتر قیمت صندوقها در سایت رهاورد۳۶۵ هست. برای انتخاب صندوق مناسب، بازدهی عددی و وضعیت نموداری میبایست همزمان مونظر قرار بگیره.
  اما یک سوال:
  تعداد خیلی کمی از سبدگردانهای رسمی، مبالغ زیر ۵۰۰ میلیون هم قبول میکنند. صندوق هم که کلا محدودیت قیمتی نداره. در این مورد و در همین شرایط فعلی، صندوق توصیه میشه یا سبدگردان؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:31,1399/01/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در سبدگردانی اختصاصی برای هر سرمایه گذار سبدی مختص به ایشان و متناسب با ریسک پذیری و اهداف مالی سرمایه گذار تشکیل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشت می توانید مطلب تفاوت صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی را در این خصوص می‌توانید با کارشناسان ما با شماره‌ ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در19:35,1399/02/26

  ممنون متشکرم

 • ارسال شده در23:48,1399/04/25

  سلام میشه یه صندوق مندوقی سپرده گذاری بم معرفی کنین ک یه ساله مساله ثروتمندم کنه و خطر مطرم نداشته باشه؟ حدود مدودِ پول مولم تقریباََ مقریباََ شیش میش میلیونه.
  ( این نوشتمو حذف مذف نکنین، جواب موابه ساعال ماعالامو بدین. ممنون.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:39,1399/04/28

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بازدهی هریک از صندوق‌ها بسته به نوع و ترکیب داراییشان مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع صندوق‌ها می‌توانید کتابچه مدیریت دارایی آگاه را دانلود کنید. همچنین برای آگاهی از تمامی صندوق‌ها در کشور می‌توانید به سایت fipiran.com مراجعه کنید.

 • مهدی نوری
  پاسخ
  ارسال شده در13:31,1399/04/27

  نماد صندوق های در سهام را اگر لطف می فرمودید عالی تر می شد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:10,1399/04/28

   با سلام و احترام
   دوست عزیز تمامی صندوق‌ها به تفکیک ترکیب داراییشان (در سهام، درآمد ثابت، مختلط، طلا و پروژه و ساختمان) در سایت فیپیران قابل مشاهده است. همچنین صندوق‌ های قابل معامله در بورس ETF دارای پیشوند “قابل معامله” قبل از نام صندوق هستند. همچنین برای سرچ صندوق‌های قابل معامله در سامانه معاملاتیتان می‌توانید عنوان صندوق را سرچ کرده و اقدام به خرید واحدهای آن نمایید.

 • فرشته
  پاسخ
  ارسال شده در16:51,1399/05/01

  سلام. ببخشید نحوه ثبت نام در سیایت فیپیران از چه طریقی است؟
  با تشکر

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:19,1399/05/04

   با سلام و احترام
   دو.ست عزیز، استفاده از اطلاعات این سایت نیازی به ثبت نام در آن ندارد.

 • مرجان صباغ
  پاسخ
  ارسال شده در22:40,1399/05/01

  بسیار عالی بود در مورد صندوقهای بادرآمد ثابت سود ماهانه به حساب شبا ریخته میشود و چگونه باید مطلع بشیم؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:22,1399/05/04

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صورتیکه صندوق از نوع مبتنی بر صدور و ابطال باشد سود ماهانه این صندوق‌ها به شماره حساب و شبایی که به صندوق اعلام نموده‌اید واریز می‌گردد. در صورتیکه صندوق از نوع قابل معامله در بورس باشد، دیگر صندوق پرداخت سود ماهانه ندارد و سود شما از افزایش قیمت واحدهای صندوق خواهد بود.

 • آرمین
  پاسخ
  ارسال شده در16:09,1399/05/22

  عالی مختصر و جامع

 • امید
  پاسخ
  ارسال شده در23:37,1399/09/20

  با سلام در مورد صندوقهای در سهام آیا سهام خریداری شده توسط صندوق نیز در سایت قابل مشاهده است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:53,1399/09/22

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، در قسمت گزارشات مالی صندوق ها می توانید گزارش سبد دارایی خرید و فروش شده را به صورت ماهانه مشاهده فرمایید.

 • علی حسینی
  پاسخ
  ارسال شده در14:44,1399/09/26

  سپاس عالی هست

 • على كوثرى
  پاسخ
  ارسال شده در23:45,1399/09/28

  با سلام آیا به این صندوقها براى درآمد ثابت و مشترک میشه اطمینان داشت و امکان کلاهبردارى توسط این صندوقها وجود دارد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:16,1399/09/29

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، صندوق های سرمایه گذاری ابزاری هستند که فواید و مزایای جذابی نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری دارند، از جمله این ویژگی ها می توان به فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، نقدشوندگی بالای صندوق ها، بازده مناسب در کنار ریسک کم و مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد که آنها را به یک روش سرمایه گذاری امن و مطئن تبدیل کرده است. صندوق ها دارای ارکان نظارتی مانند متولی و حسابرس هستند که به نمایندگی از سازمان بر نحوه مدیریت دارایی های صندوق به صورت مستمر نظارت دارند و به سازمان گزارش می دهند. همچنین هر صندوق اساسنامه ای دارد که وظایف هرکدام از ارکان را به تفصیل شرح داده که شما میتوانید با مراجعه به سایت صندوق اساسنامه آن را دریافت و مطالعه کنید.

 • سید محمدموسوی
  پاسخ
  ارسال شده در15:55,1400/02/19

  باسلام ممنون از ارشاد و راهنمایی شما باتشکر .مرسی.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما