آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

افراد برای تصمیم‌ به سرمایه گذاری نیازمند اطلاعات، داده‌های مناسب و به‌روز هستند. یکی از بهترین شیوه‌های دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در این خصوص، مراجعه به منابع رسمی و معتبر تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار است. امروزه سایت‌های بورسی متعددی در حال ارائه اطلاعات و گزارش‌های تحلیلی در خصوص بازار سرمایه ایران هستند. یکی از و‌ب‌سایت‌های معتبر در این خصوص پایگاه اینترنتی مرکز پردازش اطلاعات مالی در ایران (فیپیران) به نشانی www.fipiran.com است که به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران فعالیت می‌کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم برروی اطلاعاتی که این وب‌سایت در خصوص صندوق‌ها منتشر می‌کند تمرکز کرده و به ارائه توضیحاتی بپردازیم.

سایت فیپیران

در طی سال‌های اخیر گردآوری و تحلیل داده‌های بازار سرمایه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است در این راستا مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، به عنوان یکی از واحدهای شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با هدف توسعه و گسترش بازار سرمایه کشور، اقدام به ایجاد بستری در قالب وبسایت فیپیران برای جمع‌آوری، پردازش و انتشار اطلاعات بازارهای مالی ایران، مورد نیاز و تأثیرگذار برای گروه‌های مختلف کاربران و سرمایه گذاران نموده است.

سایت فیپیران

کاربران این وب‌سایت را گروه‌های مختلفی از تحلیلگران بازار سرمایه تا فعالان اقتصادی از جمله سرمایه گذاران تازه‌وارد، شرکت‌های سرمایه گذاری و سازمان‌های فعال در بخش خصوصی و دولتی تشکیل می‌دهد. این وب‌سایت علاوه بر داده‌های جامع از بازار بورس و فرابورس ایران، اطلاعات جامع و به‌روزی در خصوص انواع صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه ایران ارائه می‌کند که باتوجه به آنکه امروزه این صندوق‌ها بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران خرد و کلان قرار گرفته است به آموزش نحوه استفاده و دسترسی به اطلاعات این بخش در وب‌سایت فیپیران خواهیم پرداخت.

صندوق های سرمایه گذاری در کنار سبدگردانی اختصاصی یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که تحت نظارت سازمان بورس با هدف تجمیع وجوه سرمایه‌گذاران اقدام به سرمایه گذاری در دارایی‌های مختلف از جمله سهام، اوراق مشارکت، ابزارهای بازار پول و … می‌کنند و سرمایه گذاران را از سود بازار سرمایه منتفع می‌گردانند. صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه به شمار می‌رود که مناسب برای افرادی است که در زمینه بازار سرمایه اطلاعات کافی ندارند و یا زمان کافی برای ورود به این بازار و کسب سود از بورس را ندارند.

بررسی منو صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت فیپیران

در این منو به طور کلی اطلاعات و گزارش‌های کاملی در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری به تفکیک انواع آن در بازار سرمایه ایران منتشر می‌شود.

بررسی منو صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت فیپیران

این منو از چند زیر بخش تشکیل شده است که در نمودار درختی زیر نشان داده شده است:

بررسی منو صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت فیپیران

در ادامه هر زیر منو به تفکیک مورد بررسی قرار می‌گیرد:

زیر منو اطلاعات صندوق‌ها

زیر منو اطلاعات صندوق‌ها

زیر منو صندوق‌ها به تفکیک نوع صندوق

صندوق های سرمایه گذاری ترکیب دارایی‌های متعددی دارند و این ترکیب دارایی‌ها، نوع هر کدام را مشخص می‌کند؛ بنابراین هر صندوق براساس ترکیب دارایی‌اش دارای ریسک و بازده مختلفی خواهد بود و افراد براساس میزان ریسک‌پذیری خود و همچنین بررسی فعالیت و بازدهی صندوق‌ها می‌توانند گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب نمایند.

در این بخش از سایت، می‌توان مقایسه‌ای بین بازده‌های ماهانه تا سالانه صندوق‌های مختلف براساس نوعشان داشت و در واقع فعالیت صندوق‌ها را در کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد ارزیابی قرار داد. اطلاعات مهم دیگری که در این بخش می‌توان آن را بررسی کرد، میزان بازده صندوق‌ها از آغاز تأسیس است که نشان‌دهنده عملکرد هر صندوق در مقایسه با سایرین خواهد بود. صندوق مشترک آگاه پربازده‌ترین صندوق کشور براساس این معیار است. در خصوص انتخاب صندوق ها می‌توانید مطلب ۶ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.

با کلیک بر روی هر نوعی از صندوق ها در این زیر منو می‌توانید لیست تمام صندوق های فعال از آن نوع را مشاهده کنید. نکته قابل توجه در این صفحه این است که شما با کلیک بر روی عناوین هر ستون می‌توانید صندوق ها را بر اساس مقدار عددی آن ستون از زیاد به کم و بر عکس تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر در ستون بازدهی از آغاز فعالیت یک‌بار کلیک کنید صندوق ها را بر اساس بازدهی از آغاز فعالیت از کمترین بازدهی تا بیشترین بازدهی تنظیم می‌کند و اگر یک‌بار دیگر کلیک کنید صندوق ها بر اساس این عنوان از بیشترین بازدهی تا کمترین بازدهی تنظیم می‌شود برای درک بهتر مطلب می‌توانید تصویر زیر را مشاهده کنید.

صندوق مشترک آگاه

عمده عناوین این ستون‌ها نیاز به توضیح ندارند امّا شاید بعضی نیازمند توضیح کوتاهی باشد تا خواننده به صورت کامل از جزئیات آگاه شود. با نگاه به عنوان اولین ستون به عبارت «نرخ سود تضمین شده» برمی‌خوریم؛ صندوق ها عمدتاً نرخ سودی را به عنوان نرخ سود تضمین شده به سرمایه گذاران اعلام می‌کردند که با توجه به ابلاغیه ۱۱ مهرماه ۹۷ سازمان بورس و اوراق بهادار کلیه صندوق ها از اعلام نرخ سود تضمین شده منع شدند.

عنوان ستون دوم عبارت «نرخ سود پیش‌بینی شده» است که به این معناست که صندوق ها برای یک سال مالی آتی خود درصد مشخصی از سودی را که ایجاد خواهند کرد مشخص می‌کنند و با توجه به شرایط بازار و تغییرات نرخ بهره این عدد می‌تواند در طول سال تغییر یابد و تعدیل شود. با توجه به ابلاغیه فوق‌الذکر صندوق های از نوع «در سهام» و «مختلط» به دلیل ترکیب دارایی خود و ماهیت ریسکی‌ای که دارند از اعلام نرخ سود پیش‌بینی شده منع شده‌اند.

عبارت دیگر «دوره تقسیم سود» است که بر اساس ماه مشخص شده؛ بر اساس امیدنامه هر صندوق که در وب‌سایت آن صندوق قابل دریافت است، صندوق ها می‌توانند دوره‌هایی را برای پرداخت تقسیم سود نقدی مشخص کنند و به سرمایه گذاران پول نقد به عنوان سود پرداخت کنند. برخی صندوق ها هم پرداخت نقدی ندارند و سرمایه گذاران این صندوق ها می‌توانند از افزایش قیمت واحدهای صندوق های سرمایه گذاری کسب سود کنند.

زیر منو گزارشات

زیر منو گزارشات

سخن آخر

سایت فیپیران (fipiran) یک مرجع کامل برای دریافت اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل بازار سرمایه است که تحت نظر سازمان بورس فعالیت می‌کند. در این سایت گزارش‌هایی در خصوص عملکرد و صورت‌های مالی شرکت‌ها، صندوق‌ها و اطلاعات کاملی در مورد بازارهای بورس و فرابورس برای طیف مختلفی از کاربران ارائه شده است که هر گروه بسته به نیاز خود می‌تواند از آن بهره‌مند شود. منوی صندوق‌های این وب‌سایت می‌تواند منبع بسیار مفیدی برای آن دسته از اشخاصی باشد که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند ولی زمان لازم یا آشنایی کافی با این بازار را نداشته و قصد کسب سود از طریق صندوق های سرمایه گذاری را دارند.

[views id=”9964″]

مقالات مرتبط

26 Comment
سید محمدموسوی ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
|

باسلام ممنون از ارشاد و راهنمایی شما باتشکر .مرسی.

على كوثرى ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
|

با سلام آیا به این صندوقها براى درآمد ثابت و مشترک میشه اطمینان داشت و امکان کلاهبردارى توسط این صندوقها وجود دارد

علی حسینی ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
|

سپاس عالی هست

امید ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|

با سلام در مورد صندوقهای در سهام آیا سهام خریداری شده توسط صندوق نیز در سایت قابل مشاهده است؟

آرمین ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
|

عالی مختصر و جامع

مرجان صباغ ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
|

بسیار عالی بود در مورد صندوقهای بادرآمد ثابت سود ماهانه به حساب شبا ریخته میشود و چگونه باید مطلع بشیم؟؟

فرشته ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
|

سلام. ببخشید نحوه ثبت نام در سیایت فیپیران از چه طریقی است؟
با تشکر

مهدی نوری ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
|

نماد صندوق های در سهام را اگر لطف می فرمودید عالی تر می شد

جعفر ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
|

سلام میشه یه صندوق مندوقی سپرده گذاری بم معرفی کنین ک یه ساله مساله ثروتمندم کنه و خطر مطرم نداشته باشه؟ حدود مدودِ پول مولم تقریباََ مقریباََ شیش میش میلیونه.
( این نوشتمو حذف مذف نکنین، جواب موابه ساعال ماعالامو بدین. ممنون.

علی ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
|

ممنون متشکرم