logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳
انتخاب صندوق های سرمایه گذاری

۵ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های همه افراد برای کسب درآمد و ثروت بیشتر این است که کدام یک از گزینه‌های سرمایه گذاری موجود را برای کسب بازدهی بیشتر انتخاب کنند. ، سرمایه گذاری در بازار مسکن، ارز، طلا و سکه، فعالیت در بازارهای مالی و بسیاری دیگر از گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری وجود دارد که افراد می‌توانند آن‌ها را در نظر بگیرند؛ اما  اینکه کدام یک از گزینه‌های سرمایه گذاری، انتخاب بهتری را برای سرمایه گذار فراهم می‌کند، جای بحث دارد. صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از این گزینه‌ها است که با توجه به عملکرد بسیار خوبی که دارند، اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

همان‌طور که در مطلب «انواع صندوق های سرمایه گذاری» توضیح دادیم، این صندوق ها، نهادهای واسط مالی هستند که وجوه مردم را جمع‌آوری کرده و در اوراق بهادار مختلف برای کسب منفعت بیشتر، سرمایه گذاری می‌کنند. همچنین انواع صندوق های سرمایه گذاری معرفی شده است که افراد می‌توانند بر اساس نیازها و اهداف خود در آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

در این مطلب سعی کرده‌ایم تا چند عامل تأثیرگذار بر صندوق های سرمایه گذاری که باید قبل از سرمایه گذاری در آن‌ها در نظر گرفت را توضیح دهیم. این عوامل بر اساس اطلاعات سایت fipiran.com ارائه می‌شود. سایت فیپیران به دسته‌بندی کلیه صندوق های سرمایه گذاری پرداخته و اطلاعات هر صندوق را بر اساس عملکرد آن‌ها ارائه می‌دهد.

نرخ سود پیش‌بینی شده صندوق

افراد، سپرده گذاری در حساب‌های بانکی را انتخاب می‌کنند تا نرخ سودی مشخص را بر روی اصل پول خود دریافت کنند. بسیاری از بانک ها برای سپرده های بانکی نرخ سودی را به‌عنوان تضمین سود در نظر می‌گیرند. نرخ سود تضمینی به این معنا است که بانک به‌طور قطع بر اساس بازدهی اعلام شده بر روی وجه سپرده گذاری به سرمایه گذاران سود می‌دهد. این بازدهی ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوتی مانند ماهانه، سه‌ماهه، سالانه و … باشد. برخی دیگر از سپرده های بانکی نیز سودی بیش از سود تضمین شده ارائه می‌دهند. این میزان سود و کسب بازدهی بر روی سرمایه کل سپرده ها پس از پایان دوره، مشخص می‌شود.

صندوق های سرمایه گذاری نیز با توجه به نوع آن‌ها سودی را روی سپرده سرمایه گذاران ارائه می‌دهند؛ اما طبق قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری اجازه تضمین سود را ندارند و تنها می‌توانند نرخ سود پیش‌بینی شده خود را اعلام کنند. نرخ سود پیش‌بینی شده دوره‌های آتی توسط صندوق، بر اساس بازدهی دوره‌های قبل اعلام می‌شود. شایان ذکر است که؛ ایجاد بازدهی منفی نیز در صندوق های سرمایه گذاری محتمل است؛ اما هرچقدر پشتوانه صندوق سرمایه گذاری قوی‌تر باشد، امکان ایجاد سود منفی کمتر خواهد شد. حتی در برخی از موارد، سود پرداختی صندوق ها بر اساس عملکرد پایان دوره آن‌ها از سود اعلامی شده بیشتر است.

ضامن نقد شوندگی

یکی از موارد بسیار مهم برای در نظر گرفتن صندوق سرمایه گذاری مناسب، ضامن نقد شوندگی صندوق است. افرادی که به دنبال افزایش سرمایه خود هستند، ابتدا به دنبال حفظ آن سرمایه هستند؛ بنابراین وجود ضامن نقد شوندگی صندوق این اطمینان خاطر را به سهامداران می‌دهد که آن‌ها در هر زمانی می‌توانند واحدهای صندوق را بفروشند و سرمایه خود را نقد کنند. ضامن نقد شوندگی در واقع یک شخصیت حقوقی است که تعهد خرید واحدهای سرمایه گذاری را می‌دهد. تأمین نقدینگی لازم برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری ابتدا بر عهده صندوق است. در صورتی که بنا بر هر دلیلی صندوق نتواند نقدینگی مورد نیاز سهامداران را تأمین کند، ضامن نقد شوندگی مسئولیت پرداخت کل یا بخشی از سرمایه را بر عهده می‌گیرد. در واقع وجود ضامن نقد شوندگی یک امتیاز مثبت برای صندوق به حساب می‌آید و هرچقدر این ضامن پشتوانه قوی‌تری داشته باشد، افراد با دغدغه کمتری می‌توانند در صندوق ها سرمایه گذاری کنند. برای مثال ضامن نقد شوندگی بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری بخصوص از نوع صندوق های درآمد ثابت، بانک ها هستند که ضامنی معتبر به حساب می‌آیند.

دوره پرداخت سود صندوق

صندوق های سرمایه گذاری در امیدنامه و اساسنامه خود اطلاعات دقیقی از نحوه فعالیت صندوق از جمله نحوه پرداخت سود را مشخص می‌کنند. برخی از صندوق ها دوره پرداخت سود خود را مشخص می‌کنند که این دوره می‌تواند ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و دوره‌های دیگری باشد. برخی دیگر از صندوق ها دوره پرداخت سود را مشخص نمی‌کنند. در این صندوق ها، سود با بالا رفتن قیمت واحدهای صندوق خود را نشان می‌دهد؛ به عبارت دیگر سود به اصل سرمایه اضافه می‌شود و سهامداران در هر زمان می‌توانند با فروش بخشی از واحدهای صندوق یا کل آن، اصل سرمایه خود را به همراه سود طی دوره سرمایه گذاری دریافت کنند.

برای مثال، عمده صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت دوره بازپرداخت یک‌ماهه برای سود صندوق دارند. تاریخ پرداخت سود می‌تواند بر اساس قوانین صندوق در هر روزی از ماه باشد. این صندوق ها به دلیل آنکه بیشتر منابع خود را در دارایی های مالی با درآمد ثابت مانند گواهی های سپرده بانکی سرمایه گذاری می‌کنند، ریسک کمتری دارند که می‌توانند برای پرداخت سود خود دوره مشخص کنند؛ اما در مقابل بیشتر صندوق های سرمایه گذاری از نوع در سهام، دوره بازپرداخت سود ندارند. در این صندوق ها قسمت عمده منابع مالی به سرمایه گذاری در سهام مورد معامله در بازار بورس اختصاص می‌یابد و به علت ریسکی بودن سرمایه گذاری در سهام، این صندوق ها دوره پرداخت سود تعیین نمی‌کنند. با این حال، با بالاتر بودن ریسک صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی این صندوق ها معمولاً بالاتر از صندوق های دیگر است؛ بنابراین قبل از انتخاب سرمایه گذاری در این صندوق ها، باید درباره نحوه و دوره‌های پرداخت سود آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید.

بتای صندوق

ضریب بتا یا Beta Coefficient، میزان درجه حساسیت یک سبد از دارایی ها را نسبت به ریسک های کلان اقتصادی  (ریسک سیستماتیک) نشان می‌دهد. ریسک سیستماتیک ریسکی است که با افزایش تنوع سبد سهام قابل حذف نبوده و مربوط به بازار است که آن را ریسک بازار نیز می‌نامند. این ریسک نه تنها بر سهام یک شرکت بلکه بر کل بازار تأثیر می‌گذارد. سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه باید نسبت به ریسک‌های موجود در این بازار مطلع باشند تا بر اساس میزان ریسک‌پذیری خود بهترین نوع سرمایه گذاری را انتخاب کنند. ضریب بتا به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا بتوانند ریسک گزینه‌های موجود را بهتر شناسایی کنند. محاسبه بتای صندوق نیز به سهامداران کمک می‌کند تا بتوانند میزان ریسک صندوق را دریابند. ضریب بتای برابر با یک نشان می‌دهد که رفتار سبد دارایی های صندوق با حرکت بازار مطابق است. اگر بتای یک صندوق از یک بیشتر باشد بدین معنی است که دامنه نوسانات قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار بیشتر است و در مقابل اگر بتای یک صندوق کمتر از یک و بزرگ‌تر از صفر باشد، دامنه نوسانات =قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار کمتر است. بتای کمتر از صفر نشان می‌دهد که حرکت قیمت واحدهای صندوق مخالف روند کلی بازار است؛ بنابراین در نظر گرفتن ضریب بتا به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا نسبت به انتخاب صندوق سرمایه ‌گذاری مناسب دید بهتری داشته باشند و بتوانند ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند. ضریب بتای هر صندوق را می‌توانید در جدول صندوق های سرمایه گذاری مختلف در سایت فیپیران  واقع در ستون آخر مشاهده کنید.

ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری

ارزش خالص دارایی های صندوق یا (Net Asset Value) NAV عبارت است از ارزش کل دارایی های صندوق که پس از کسر بدهی های آن به دست می‌آید. اگر این مقدار بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم شود ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری بدست می‌آید. ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری صندوق نشان می‌دهد که در طی دوره سرمایه گذاری، واحدهای صندوق چه میزان افزایش یا کاهش قیمت داشته‌اند. همان‌طور که می‌دانید هر صندوق سرمایه گذاری دارای قیمت خرید یا ابطال است که بر اساس ارزش دارایی های صندوق به دست می‌آید. افرادی که واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری را خریداری می‌کنند در دارایی های آن صندوق سهیم هستند. با تغییر ارزش اوراق بهاداری که در سبد صندوق وجود دارد، قیمت واحدهای صندوق تغییر می‌کند. ارزش خالص دارایی های هر صندوق در انتهای روز کاری بر اساس قیمت پایانی دارایی های آن محاسبه می‌شود. قیمت ابطال واحدهای صندوق نیز بر اساس این ارزش خالص دارایی ‌ها با احتساب هزینه‌های صندوق تعیین می‌شود. صندوق های سرمایه گذاری مختلف بر اساس عملکرد طی دوره فعالیت خود، ارزش خالص دارایی های مختلفی دارند که سرمایه گذاران قبل از خرید واحدها باید از قیمت واحدهای صندوق ها مطلع شوند و سپس اقدام به خرید کنند. در نظر گرفتن معیار ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری صندوق در کنار در نظر گرفتن سایر عوامل به سهامداران کمک می‌کند تا بتوانند نسبت به بازدهی آتی صندوق دید بهتری داشته باشند.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان بیان کرد که عوامل بسیاری بر صندوق های سرمایه گذاری تأثیر گذارند بنابراین افرادی که تمایل دارند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند باید قبل از اقدام، آن‌ها را در نظر بگیرند. در این مطلب به پنج مورد مهم و تأثیرگذار پرداخته شد. عوامل دیگر مانند بازدهی از آغاز فعالیت، کارمزدها و عمر صندوق نیز وجود دارد که باید آن‌ها را بررسی کرد و در نظر گرفت. به‌طورکلی می‌توان گفت که سپرده گذاری در صندوق های سرمایه گذاری در کنار بازدهی بیشتری که از سپرده های بانکی دارند، ریسک کمتری نسبت به خرید و فروش سهام دارند و برای افرادی که زمان یا اطلاعات کافی برای فعالیت در بازار سهام ندارند، گزینه بسیار مناسبی است.

بازدیدها: 3,343

8 دیدگاه
 • سمانه
  پاسخ
  ارسال شده در۱۰:۵۳,۱۳۹۸/۱۰/۲۲

  ممنون از مطلب خوبتون، لطفا بفرمایید حداقل و یا حداکثر کارمزد صندوق ها چقدر است و آیا میزان کارمزد به عواملی بستگی دارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۰:۵۶,۱۳۹۸/۱۱/۰۲

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛
   هزینه‌های صندوق از ۲ محل تامین می‌شود:
   ۱٫ دارایی‌های صندوق(هزینه غیرمستقیم) ۲٫ از شخص سرمایه‌گذار(مستقیم)
   کارمزد هر صندوق متناسب با امیدنامه آن متفاوت است.

 • فاطیما
  پاسخ
  ارسال شده در۲۰:۵۶,۱۳۹۸/۱۱/۰۲

  صندوق سرمایه گذاری آگاه ضامن نقد شوندگی نداره؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۶:۲۵,۱۳۹۸/۱۱/۰۶

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، عمده صندوق‌های سرمایه گذاری از نوع در سهام دارای ضامن نقدشوندگی نیستند. برای صندوق های سرمایه گذاری بدون ضامن نقدشوندگی، ساز و کار مدونی طراحی شده تا بر عملکرد مدیر صندوق نظارت شود. مدیر صندوق موظف است تمام تلاشش را برای نقد کردن دارایی‌های صندوق و تامین نقدینگی لازم انجام دهد.

 • هانیه کیانی
  پاسخ
  ارسال شده در۲۲:۳۵,۱۳۹۸/۱۱/۰۶

  باسلام آیا ممکنه پولی که در صندوق باریسک بالا سرمایه گذاری کردیم به ۰ برسه؟!

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۰:۲۲,۱۳۹۸/۱۱/۰۷

   با سلام و احترام
   دوست عزیز تاکنون در خصوص هیچ کدام از صندوق‌های آگاه چنین اتفاقی نیفتاده ولی همواره دو فاکتور ریسک‌پذیری شخص سرمایه گذار و افق سرمایه گذاری بلندمدت را به عنوان ملزومات سرمایه گذاری در بورس باید مد نظر قرار دهید.

 • امین
  پاسخ
  ارسال شده در۰۷:۰۵,۱۳۹۸/۱۱/۰۷

  سلام.چگونه میتوانیم در صندوق های آگاه سرمایه گذاری کنیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۰:۰۲,۱۳۹۸/۱۱/۰۷

   با سلام و احترام

   برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها برای اوّلین بار به جهت احراز هویت، باید به صورت حضوری به شعب کارگزاری آگاه مراجعه کرده و با در دست داشتن مدارک هویتی (اصل شناسنامه و کارت ملی)، فرم درخواست صدور واحدهای صندوق مورد نظر خود را تکمیل کنید. پس از احراز هویت، شما می‌‎توانید از طریق وب‌سایت هر یک از صندوق‌ها با کلیک بر روی قسمت «ورود سرمایه‌گذاران» در بالا و سمت چپ وب‌سایت هر صندوق، به صورت آنلاین، اقدام به صدور و ابطال واحدهای خود کنید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت