logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

۶ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > ۶ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری
چگونه در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کنیم؟

۶ نکته مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های همه افراد برای کسب درآمد و ثروت بیشتر این است که کدام یک از گزینه‌های سرمایه گذاری موجود را برای کسب بازدهی بیشتر انتخاب کنند. سرمایه گذاری در بازار مسکن، ارز، طلا و سکه، فعالیت در بازارهای مالی و بسیاری دیگر از گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری وجود دارد که افراد می‌توانند آن‌ها را در نظر بگیرند؛ اما  اینکه کدام یک از گزینه‌های سرمایه گذاری، انتخاب بهتری را برای سرمایه گذار فراهم می‌کند، جای بحث دارد. صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از این گزینه‌ها است که با توجه به عملکرد بسیار خوبی که دارند، اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

همان‌طور که در مطلب «انواع صندوق های سرمایه گذاری» توضیح دادیم، این صندوق ها، نهادهای واسط مالی هستند که وجوه مردم را جمع‌آوری کرده و در اوراق بهادار مختلف برای کسب منفعت بیشتر، سرمایه گذاری می‌کنند. همچنین انواع صندوق های سرمایه گذاری معرفی شده است که افراد می‌توانند بر اساس نیازها و اهداف خود در آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

در این مطلب سعی کرده‌ایم تا چند عامل تأثیرگذار بر صندوق های سرمایه گذاری که باید قبل از سرمایه گذاری در آن‌ها در نظر گرفت را توضیح دهیم. این عوامل براساس اصلاعات سایت fipiran.com می شود. سایت فیپیران به دسته بندی کلیه صندوق های سرمایه گذاری پرداخته و اطلاعات هر صندوق را براساس عملکرد آن ها ارائه می دهد.

عملکرد گذشته صندوق

یکی از موارد مهم برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری عملکرد گذشته آن ها است. با توجه به اینکه مدت زیادی از آغاز فعالیت های صندوق های سرمایه گذاری نمی گذرد اما تاکنون بسیاری از آن ها رشد قابل توجهی را نشان داده اند. با نگاهی به سابقه صندوق ها می توان رابطه مثبتی بین رشد دارایی های صندوق و عملکرد آن ها مشاهده کرد. این تاثیر در صندوق های بزرگ و کوچک می تواند متفاوت باشد. بنابراین یکی از مواردی مهمی که هر سرمایه گذار قبل از انتخاب و سپرده گذاری در صندوق ها باید در نظر بگیرد این است که بازدهی های دوره ای صندوق را در شرایط مختلف بازار در نظر بگیرد. البته با توجه به انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری این عامل می تواند متفاوت باشد. برای مثال بازدهی صندوق های سهامی را می توان با بازدهی بازار بورس و شاخص مقایسه کرد. زیرا عمده ترکیب دارایی این صندوق ها سهام و حق تقدم های قابل معامله در بازار بورس است. با نگاهی به گذشته می توان دریافت در شرایطی که بازار بورس عملکرد خوب و روند مثبتی را نشان می دهد، صندوق های درسهامی را باید انتخاب کرد که عملکرد آن ها نیز خوب و حتی بهتر از بازار بوده است. اما در مورد صندوق های از نوع درآمد ثابت امکان مقایسه عمکرد صندوق با بازار بورس وجود ندارد؛ زیرا عمده ترکیب دارایی این صندوق ها از نوع دارایی های با درآمد ثابت است. بنابراین باید عملکرد آن ها را با بازده و عملکرد دارایی های با درآمد ثابت بازار مقایسه کرد.

ریسک پذیری سرمایه گذار

افراد مختلف درجه های ریسک پذیری مختلفی دارند و براساس اهداف و انتظارات خود از سرمایه گذاری، گزینه های متعددی را برای سرمایه گذاری می توانند در نظر بگیرند. برخی ممکن است ریسک های بالاتری را بتوانند تحمل کنند و با داشتن انتظار بازده های بالاتر در دارایی های با ریسک بیشتر مانند سهام و صندوق های در سهام سرمایه گذاری کنند. برخی دیگر ریسک گریز هستند و سرمایه گذاری با درجه اطمینان بیشتری را انتخاب می کنند. افراد ریسک گریز تمایل دارند تا دارایی های کم ریسک مانند سپرده های بانکی و صندوق های با درآمد ثابت را انخاب کنند. بعضی از افراد نیز هم در دارایی های پرریسک و هم در دارایی های کم ریسک سرمایه گذاری می کنند تا سبد متنوع با ریسک متعادلی را داشته باشند. بنابراین هر فرد قبل از آغاز به سرمایه گذاری و انتخاب گزینه متناسب با خود، باید میزان ریسک پذیری و انتظار بازدهی خود را تعیین کند. سطح ریسک پذیری می تواند در طول برهه های زمانی مختلف تغییر کند. شخصی ممکن است در یک زمان انتخاب های پرریسک داشته باشد و در زمانی دیگر گزینه های کم ریسک را انتخاب کند. بدین گونه شناسایی ریسک پذیری و برنامه ریزی براساس یکی از موارد مهم قبل از سرمایه گذاری است.

نرخ سود پیش‌بینی شده صندوق

افراد، سپرده گذاری در حساب‌های بانکی را انتخاب می‌کنند تا نرخ سودی مشخص را بر روی اصل پول خود دریافت کنند. بسیاری از بانک ها برای سپرده های بانکی نرخ سودی را به‌عنوان تضمین سود در نظر می‌گیرند. نرخ سود تضمینی به این معنا است که بانک به‌طور قطع بر اساس بازدهی اعلام شده بر روی وجه سپرده گذاری به سرمایه گذاران سود می‌دهد. این بازدهی ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوتی مانند ماهانه، سه‌ماهه، سالانه و … باشد. برخی دیگر از سپرده های بانکی نیز سودی بیش از سود تضمین شده ارائه می‌دهند. این میزان سود و کسب بازدهی بر روی سرمایه کل سپرده ها پس از پایان دوره، مشخص می‌شود.

از بین انواع صندوق های سرمایه گذاری، بیشتر صندوق های با درآمد ثابت سودی را بر سپرده سرمایه گذاران ارائه می دهند. اما طبق قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری اجازه تضمین سود را ندارند و تنها می‌توانند نرخ سود پیش‌بینی شده خود را اعلام کنند. نرخ سود پیش‌بینی شده دوره‌های آتی توسط صندوق، بر اساس بازدهی دوره‌های قبل اعلام می‌شود. این صندوق ها دوره پرداخت سود خود را مشخص می‌کنند که این دوره می‌تواند ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و دوره‌های دیگری باشد. برخی دیگر از صندوق ها دوره پرداخت سود را مشخص نمی‌کنند. برای مثال صندوق های سرمایه گذازی در سهام پرداخت سود ندارند و افراد از طریق افزایش ارزش خالص دارایی واحد صندوق می توانند کسب سود کنند. شایان ذکر است که؛ ایجاد بازدهی منفی نیز در صندوق های سرمایه گذاری محتمل است؛ اما هرچقدر پشتوانه صندوق سرمایه گذاری قوی‌تر باشد، امکان ایجاد سود منفی کمتر خواهد شد. حتی در برخی از موارد، سود پرداختی صندوق ها بر اساس عملکرد پایان دوره آن‌ها از سود اعلامی شده بیشتر است.

ضامن نقد شوندگی چیست؟

یکی از موارد بسیار مهم برای در نظر گرفتن صندوق سرمایه گذاری مناسب، ضامن نقد شوندگی صندوق است. برای این که بدانید ضامن نقد شوندگی چیست، با ما همراه باشید:

افرادی که به دنبال افزایش سرمایه خود هستند، ابتدا به دنبال حفظ آن سرمایه هستند؛ بنابراین وجود ضامن نقد شوندگی صندوق این اطمینان خاطر را به سهامداران می‌دهد که آن‌ها در هر زمانی می‌توانند واحدهای صندوق را بفروشند و سرمایه خود را نقد کنند. ضامن نقد شوندگی در واقع یک شخصیت حقوقی است که تعهد خرید واحدهای سرمایه گذاری را می‌دهد. تأمین نقدینگی لازم برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری ابتدا بر عهده صندوق است. در صورتی که بنا بر هر دلیلی صندوق نتواند نقدینگی مورد نیاز سهامداران را تأمین کند، ضامن نقد شوندگی مسئولیت پرداخت کل یا بخشی از سرمایه را بر عهده می‌گیرد. در واقع وجود ضامن نقد شوندگی یک امتیاز مثبت برای صندوق به حساب می‌آید و هرچقدر این ضامن پشتوانه قوی‌تری داشته باشد، افراد با دغدغه کمتری می‌توانند در صندوق ها سرمایه گذاری کنند. برای مثال ضامن نقد شوندگی بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری بخصوص از نوع صندوق های درآمد ثابت، بانک ها هستند که ضامنی معتبر به حساب می‌آیند. اما بسیاری از صندوق ها نیز ضامن نقدشوندگی ندارند وسرمایه گذاران باید علاوه بر عملکرد صندوق به مدیران و سایر اطلاعات صندوق نیز توجه کنند.

بتای صندوق

ضریب بتا یا Beta Coefficient، میزان درجه حساسیت یک سبد از دارایی ها را نسبت به ریسک های کلان اقتصادی (ریسک سیستماتیک) نشان می‌دهد. ریسک سیستماتیک ریسکی است که با افزایش تنوع سبد سهام قابل حذف نبوده و مربوط به بازار است که آن را ریسک بازار نیز می‌نامند. این ریسک نه تنها بر سهام یک شرکت بلکه بر کل بازار تأثیر می‌گذارد. سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه باید نسبت به ریسک‌های موجود در این بازار مطلع باشند تا بر اساس میزان ریسک‌پذیری خود بهترین نوع سرمایه گذاری را انتخاب کنند. ضریب بتا به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا بتوانند ریسک گزینه‌های موجود را بهتر شناسایی کنند. محاسبه بتای صندوق نیز به سهامداران کمک می‌کند تا بتوانند میزان ریسک صندوق را دریابند. ضریب بتای برابر با یک نشان می‌دهد که رفتار سبد دارایی های صندوق با حرکت بازار مطابق است. اگر بتای یک صندوق از یک بیشتر باشد بدین معنی است که دامنه نوسانات قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار بیشتر است و در مقابل اگر بتای یک صندوق کمتر از یک و بزرگ‌تر از صفر باشد، دامنه نوسانات =قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار کمتر است. بتای کمتر از صفر نشان می‌دهد که حرکت قیمت واحدهای صندوق مخالف روند کلی بازار است؛ بنابراین در نظر گرفتن ضریب بتا به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا نسبت به انتخاب صندوق سرمایه ‌گذاری مناسب دید بهتری داشته باشند و بتوانند ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند. ضریب بتای هر صندوق را می‌توانید در جدول صندوق های سرمایه گذاری مختلف در سایت فیپیران واقع در ستون آخر مشاهده کنید. البته بتای صندوق ها در زمان های مختلف می تواند تغییر کند.

ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری

ارزش خالص دارایی های صندوق یا (Net Asset Value) NAV عبارت است از ارزش کل دارایی های صندوق که پس از کسر بدهی های آن به دست می‌آید. اگر این مقدار بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم شود ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری بدست می‌آید. ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری صندوق نشان می‌دهد که در طی دوره سرمایه گذاری، واحدهای صندوق چه میزان افزایش یا کاهش قیمت داشته‌اند. همان‌طور که می‌دانید هر صندوق سرمایه گذاری دارای قیمت خرید یا ابطال است که بر اساس ارزش دارایی های صندوق به دست می‌آید. افرادی که واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری را خریداری می‌کنند در دارایی های آن صندوق سهیم هستند. با تغییر ارزش اوراق بهاداری که در سبد صندوق وجود دارد، قیمت واحدهای صندوق تغییر می‌کند. ارزش خالص دارایی های هر صندوق در انتهای روز کاری بر اساس قیمت پایانی دارایی های آن محاسبه می‌شود. قیمت ابطال واحدهای صندوق نیز بر اساس این ارزش خالص دارایی ‌ها با احتساب هزینه‌های صندوق تعیین می‌شود. صندوق های سرمایه گذاری مختلف بر اساس عملکرد طی دوره فعالیت خود، ارزش خالص دارایی های مختلفی دارند که سرمایه گذاران قبل از خرید واحدها باید از قیمت واحدهای صندوق ها مطلع شوند و سپس اقدام به خرید کنند. در نظر گرفتن معیار ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری صندوق در کنار در نظر گرفتن سایر عوامل به سهامداران کمک می‌کند تا بتوانند نسبت به بازدهی آتی صندوق دید بهتری داشته باشند. در مورد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به دلیل اینکه از سود دوره ای پرداخت می کنند، میزان سود از ارزش خالص دارایی پایان دوره کسر می شود، ارزش خالص دارایی به قیمت ابتدای دوره باز می گردد. اما ارزش ناخالص دارایی در صندوق های سهامی به دلیل عدم پرداخت سود، در طی دوره می تواند افزایش یابد.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان بیان کرد که عوامل بسیاری بر صندوق های سرمایه گذاری تأثیر گذارند بنابراین افرادی که تمایل دارند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند باید قبل از اقدام، آن‌ها را در نظر بگیرند. در این مطلب به پنج مورد مهم و تأثیرگذار پرداخته شد. عوامل دیگر مانند بازدهی از آغاز فعالیت، کارمزدها و عمر صندوق نیز وجود دارد که باید آن‌ها را بررسی کرد و در نظر گرفت. به‌طورکلی می‌توان گفت که سپرده گذاری در صندوق های سرمایه گذاری در کنار بازدهی بیشتری که از سپرده های بانکی دارند، ریسک کمتری نسبت به خرید و فروش سهام دارند و برای افرادی که زمان یا اطلاعات کافی برای فعالیت در بازار سهام ندارند، گزینه بسیار مناسبی است.

بازدیدها: 38,798

55 دیدگاه
 • سمانه
  پاسخ
  ارسال شده در10:53,1398/10/22

  ممنون از مطلب خوبتون، لطفا بفرمایید حداقل و یا حداکثر کارمزد صندوق ها چقدر است و آیا میزان کارمزد به عواملی بستگی دارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:56,1398/11/02

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛
   هزینه‌های صندوق از ۲ محل تامین می‌شود:
   ۱٫ دارایی‌های صندوق(هزینه غیرمستقیم) ۲٫ از شخص سرمایه‌گذار(مستقیم)
   کارمزد هر صندوق متناسب با امیدنامه آن متفاوت است.

 • فاطیما
  پاسخ
  ارسال شده در20:56,1398/11/02

  صندوق سرمایه گذاری آگاه ضامن نقد شوندگی نداره؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در16:25,1398/11/06

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، عمده صندوق‌های سرمایه گذاری از نوع در سهام دارای ضامن نقدشوندگی نیستند. برای صندوق های سرمایه گذاری بدون ضامن نقدشوندگی، ساز و کار مدونی طراحی شده تا بر عملکرد مدیر صندوق نظارت شود. مدیر صندوق موظف است تمام تلاشش را برای نقد کردن دارایی‌های صندوق و تامین نقدینگی لازم انجام دهد.

 • هانیه کیانی
  پاسخ
  ارسال شده در22:35,1398/11/06

  باسلام آیا ممکنه پولی که در صندوق باریسک بالا سرمایه گذاری کردیم به ۰ برسه؟!

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:22,1398/11/07

   با سلام و احترام
   دوست عزیز تاکنون در خصوص هیچ کدام از صندوق‌های آگاه چنین اتفاقی نیفتاده ولی همواره دو فاکتور ریسک‌پذیری شخص سرمایه گذار و افق سرمایه گذاری بلندمدت را به عنوان ملزومات سرمایه گذاری در بورس باید مد نظر قرار دهید.

 • امین
  پاسخ
  ارسال شده در07:05,1398/11/07

  سلام.چگونه میتوانیم در صندوق های آگاه سرمایه گذاری کنیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:02,1398/11/07

   با سلام و احترام

   برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها برای اوّلین بار به جهت احراز هویت، باید به صورت حضوری به شعب کارگزاری آگاه مراجعه کرده و با در دست داشتن مدارک هویتی (اصل شناسنامه و کارت ملی)، فرم درخواست صدور واحدهای صندوق مورد نظر خود را تکمیل کنید. پس از احراز هویت، شما می‌‎توانید از طریق وب‌سایت هر یک از صندوق‌ها با کلیک بر روی قسمت «ورود سرمایه‌گذاران» در بالا و سمت چپ وب‌سایت هر صندوق، به صورت آنلاین، اقدام به صدور و ابطال واحدهای خود کنید.

 • جعفرصادق آمیان
  پاسخ
  ارسال شده در00:41,1398/11/15

  سلام.درصد سودی که صندوق میدهد چطوری است.آیا توافقی است یا بر حسب عملکرد صندوق.معمولا چند درصد است.ممنون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:57,1398/11/16

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بازدهی هریک از صندوق‌های بسته به نوعشان مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع صندوق‌ها می‌توانید کتابچه مدیریت دارایی آگاه را دانلود کنید. می‌توانید به وبسایت صندوق‌ها و سایت‌ بورس اوراق بهادار مراجعه و بازدهی صندوق‌های مختلف را بررسی نمایید.همچنین برای آگاهی از تمامی صندوق‌ها در کشور می‌توانید به سایت fipiran.com مراجعه کنید.

 • زهرا خبازپور
  پاسخ
  ارسال شده در08:27,1398/11/28

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 • محسن آراسته فرد
  پاسخ
  ارسال شده در16:29,1398/12/07

  درود بر شما؛ بطور کلی می شود گفت که سرمایه گذاری در صندوق بهتر از سپرده گذاری در بانک است اگر بحث ریسک را کنار بگذاریم.

 • رضا سلیمانی بابادی
  پاسخ
  ارسال شده در18:01,1398/12/07

  ممنون از اطلاعات مفیدتون بی نظیرترین کارگزاری = کارگزاری آگاه

 • رضا سهیلی
  پاسخ
  ارسال شده در19:40,1398/12/07

  واقعا توضیحات کامل و عالیه ممنونم بخاطر زحماتی که میکشید

 • ضیایی
  پاسخ
  ارسال شده در20:17,1398/12/07

  سلام
  صندوق اگاه سرمایه گذاری کردم
  برای اینکه در صندوق هستی بخشآگاه هم سرمایه گذاری کنم نیاز داره مراجعه حضوری مجدد داشته باشم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:43,1398/12/10

   با سلام و احترام
   دوست عزیز برای خرید و فروش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری هستی بخش نیاز به دریافت کد بورسی است که از طریق سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید اقدام به اخذ کد بورسی کنید.

 • کامران
  پاسخ
  ارسال شده در20:50,1398/12/07

  تشکرازاطلاعات مهم وکاربردی

 • سیدمحمدمهدی قاضی عسگر
  پاسخ
  ارسال شده در20:51,1398/12/07

  سلام
  سود دوره ای هر واحد صتدوق کی و چگونه تعلق می گیرد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:41,1398/12/10

   با سلام و احترام
   دوره پرداخت سود صندوق‌ها در اساسنامه و امید نامه صندوق‌هایی که پرداخت سود نقدی داشته باشند، ذکر شده و در زمان مقرر به عنوان سود نقدی به سرمایه گذار پرداخت می‌شود.

 • کامران
  پاسخ
  ارسال شده در20:52,1398/12/07

  تشکرازشمابابت آموزشهای مفیدتون

 • ارسال شده در22:18,1398/12/07

  مثل همیشه عالی بود

 • جواد زارع
  پاسخ
  ارسال شده در22:49,1398/12/07

  سلام و عرض ادب آیا سهام صندوق های قابل معامله در بورس مثل آگاس تنها از طریق بورس معامله میشود یا علاوه بر آن مثل صندوق مشترک آگاه و عقیق از طریق کارگزاری و سایت مربوطه هم میتوان سهم خرید . و چرا قیمت هر سهم آگاس در سایت و تابلو معاملات بورس متفاوت است . با تشکر

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:41,1398/12/10

   با سلام و احترام
   واحد صندوق های قابل معامله همچون آگاس را تنها می‌توان از طریق وبسایت سازمان بورس و اوراق بهادار و یا سامانه‌های معاملاتی از جمله سامانه معاملاتی اگاه معامله نمود ولی مثل صندوق‌هایی که مثال زدید نمی‌توان خرید و فروش آنها را انجام داد.
   قیمت سایت صندوق مربوط به NAV صندوق است که بر مبنای ارزش خالص دارایی‌های موجود در صندوق محاسبه می‌شود و قیمتی که در تابلو معاملات است مربوط به قیمت بازار هر واحد صندوق است که بر اساس عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود.

 • ارسال شده در23:26,1398/12/07

  متشکر ار اگاه…

 • saeed
  پاسخ
  ارسال شده در12:16,1398/12/08

  بتای صندوق ها را کجا میشه پیدا کرد و با هم مقایسه کرد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:39,1398/12/10

   با سلام و احترام
   با مراجعه به وب سایت fipiran.com می‌توانید در این خصوص اطلاعات کسب کنید.

 • میثم احمدخانی
  پاسخ
  ارسال شده در15:19,1398/12/08

  بسیار زیبا و مفید

 • ارسال شده در16:29,1398/12/08

  سلام
  سپاس از انتشار و اشتراک اطلاعات و وقت و انرژی که برای آموزش ما میگذارید

 • حسین حسین زاده
  پاسخ
  ارسال شده در22:05,1398/12/09

  ممنون سوالاتم رو جواب گرفتم کامل

 • ابوالفضل کرمانی
  پاسخ
  ارسال شده در09:47,1398/12/10

  با تشکر از عوامل خوب کارگزاری آگاه .

 • مهدی امینی
  پاسخ
  ارسال شده در00:32,1399/01/24

  سلام خرید صندوقهای سرمایه گزاری سهامی مثل صندوق آگاه حتما باید توی ساعات کاری بورس باشه یا هر زمانی میشه درخواست صدور داد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:33,1399/01/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز دوست عزیز برای ثبت درخواست خود باید در ساعات کاری کارگزاری به شعب مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه نمایید.

 • ماهور
  پاسخ
  ارسال شده در18:56,1399/01/25

  اگر در صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت سرمایه گذاری کنیم سود ثابتی که پرداخت میکنند چقدر است؟ایا همان سود سالانه که اعلام کرده اند تغییر نمیکنه پس چرا بعضی صندوق های درامد ثابت ۴درصد سالانه دارن بعضی ۵۰درصد پس چطور اون صندوق ها ورشکسته نمیشن وایا این سودی که اعلام کردن چه ماهانه چه سالانه ثابته و ریسکی نداره و تغییر نمیکنه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:35,1399/01/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ نحوه تقسیم سود یا عدم تقسیم سود هر صندوق به امیدنامه آن صندوق که در وب سایت هر صندوق موجود است بستگی دارد.

 • صادق اهدایی
  پاسخ
  ارسال شده در23:38,1399/01/26

  با عرض سلام وادب و احترام
  تو صندوق های در سهام یه صندوقی به نام مشترک بورسیران هست که قیمت صدور هر واحد حدود ۱۲ ملیون هست و ضریب سود دهی الان بعد از یک سال حدود ۳۷۰ درصد هستش طبق آمار سایت فیپران
  آیا این واقعیت داره یعنی حدود ۴۰ملیون تومن میشه؟؟؟؟ آیا هم چی چیزی هست یا من دارم اشتباه حساب میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید بزرگواران

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:34,1399/01/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برای کسب اطلاعات از هر صندوق باید با مدیریت مربوط به آن صندوق ارتباط برقرار کنید.

 • روبیک کازاریانس
  پاسخ
  ارسال شده در10:50,1399/01/28

  صندوقهای اگاه ایا ضامن نقد شوندگی دارند متوسط سود ماهیانه چقدر است مرسی

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:13,1399/01/31

   با سلام و احترام
   خیر؛ به طور کلی صندوق های از نوع در سهام ضامن نقدشوندگی ندارند و از آنجایی که صندوق آگاه هم از نوع در سهام است، ضامن نقدشوندگی ندارد، شایان ذکر است که این ضامن نقد شوندگی تنها دلیل برای اعتبار آن صندوق نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب انواع صندوق های سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.
   برای آگاهی در خصوص بازده صندوق مشترک آگاه می‌توانید به وبسایت صندوق مشترک آگاه مراجعه نمایید.

 • ابراهیم اکبری
  پاسخ
  ارسال شده در09:34,1399/03/16

  باسلام
  آیا امکانش هست صندوقی نتواند پول سرمایه گذار را در زمان مقرر برگرداند و آیا این احتمال وجود دارد مثل سایر مؤسسات مالی که نتوانستند سرمایه مردم را برگردانند چنین اتفاقی بیفتد و در این مورد چه کسی مسئول است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:02,1399/03/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برخی صندوق‌ها دارای رکنی به نام «ضامن نقدشوندگی» هستند. منظور از ضمانت نقدشوندگی در ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در ابتدا فراهم نمودن نقدینگی کافی برای انجام پرداخت‌ها، از جمله بازپرداخت قیمت ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری متقاضیان در صورت درخواست ابطال از طرف آنها است. همچنین ممکن است در برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ضمانتی برای اصل سرمایه و حداقل سود برای دوره مشخص و یا پرداخت سود دوره‌ای درنظر گرفته شود. به این ترتیب ضامن وظیفه‌ای سنگین‌تر از ضمانت صرف نقدشوندگی برعهده خواهد داشت.

 • مهسا مالمیر
  پاسخ
  ارسال شده در19:18,1399/03/16

  سلام خسته نباشید میخاستم بدونم صندوق های etfاز نوع سهامی اگر بخوایم واحد هاشو خریداری کنیم ،،سود اون رو ماهیانه بهمون میده یا سود رو موقعی ابطال کردیم میده ؟؟واینکه وقتی واحدی رو خواستیم خریداری کنیم از کجا بدونیم این واحد حالت افزایشی داره ،،،از کجا بدونیم حالت کاهشی داره تا ضرر نکنیم ،،،،ممنون میشم راهنماییم کنید ،،

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:24,1399/03/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صندوق های قابل معامله سرمایه گذاران در صندوق می‌توانند از نوسانات قیمت واحدهای این صندوق کسب سود کنند. صندوق های از نوع در سهام چون عمدتاً در سهم سرمایه گذاری می‌کنند ریسک بالاتر و در نهایت انتظار بازدهی بیشتری خواهند داشت. برای انتخاب صندوق مناسب می‌توانید به وبسایت صندوق‌ها و یا سایت فیپیران مراجعه کرده و عملکرد آن صندوق را در طی فعالیتش بررسی نماییدهمچنین بررسی دارایی‌های صندوق نیز می‌تواند شما را برای انتخاب صندوق مناسب کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق ها می‌توانید مطلب “آموزش سایت فیپیران(بخش صندوق‌ها)” را مطالعه فرمایید.

 • ارسال شده در20:54,1399/04/13

  سلام.خسته نباشید میگم بابت مطالب خوب وباارزشتان درخصوص اطلاع رسانی

 • مهدی آقایی
  پاسخ
  ارسال شده در08:19,1399/04/26

  با سلام و احترام. اگه من پنجاه میلیون تومان در صندوق مشترک آگاه سرمایه گذاری کنم بعد یک سال با توجه به محاسبه با ماشین حساب بازدهی ۲۴۰میلبون تومان سود می دهد آیا درست هست؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:56,1399/04/28

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، باتوجه به آنکه بخش اعظمی از دارایی های این صندوق در سهام سرمایه گذاری می‌شود امکان پیش‌بینی سود وجود ندارد، اما بر اساس عملکرد و بازدهی گذشته هر صندوق در چندین سال مختلف می‌توان به یک برآیند از عملکرد آن صندوق رسید. برای این کار می‌توانید به وب سایت صندوق مشترک آگاه به نشانی agah-fund.ir مراجعه فرمایید. شایان ذکر است که ماشین حساب موجود در سایت صندوق پیش‌بینی در خصوص سود آتی شما نمی‌کند بلکه براساس بازده انتخابی شما در تاریخ های قبل از زمان حال و با توجه به عملکرد صندوق در طی این مدت برآوردی از سود حاصله از سرمایه گذاری احتمالی شما در این صندوق ارائه می‌کند.

 • ارسال شده در18:02,1399/05/15

  سلام سوال دارم. در چه مواقعی با رعایت نکردن چه چیزی شاید سرمایه گذار ضرر کند در صندوقهای سرمایه گذاری در سهام ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:54,1399/05/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برای کسب سود از سرمایه گذاری در صندوق ها باید با دید بلند مدت اقدام به این کار نمود.

 • هادی
  پاسخ
  ارسال شده در12:19,1399/06/31

  سلام
  در صورتی ک سهام یک صندوق eft افزایش سرمایه بده و تعداد سهام دو برابر بشه و قیمتش نصف بشه
  تاثیرش روی قیمت صندوق چطوری میشه؟!

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:28,1399/07/01

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، قیمت واحد صندوق های ETF براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما سرمایه گذاران باید به NAV صندوق نیز توجه داشته باشند. در صندوق ها، به اصطلاح شکستن واحدها صورت می‌گیرد که مزایای این امر:
   – افزایش نقدشوندگی صندوق
   – امکان خرید با مبالغ خردتر
   – سهولت در معاملات
   خواهد بود.

 • سید علی
  پاسخ
  ارسال شده در22:14,1399/09/06

  سلام
  با سپاس از مطالب و زحماتتون چندتا سوال دارم و خواهش دارم به ترتیب شماره محبت فرموده پاسخ بدهید، در مقایسه عملکرد صندوق ها کدام یک از موارد زیر بر دیگری اولویت دارد:
  ۱- مقایسه عملکرد سالیانه صندوق با شاخص کل بورس؟
  ۲- بالاتر بودن ضریب آلفا و پائینتر بودن بتا؟
  ۳- مقایسه عملکرد ماهانه؟
  ۴-وجود ضامن نقد شوندگی؟
  آیا ضامن نقد شوندگی وجود دارد که در صف فروش قفل نشود؟
  ممنون میشم راهنمایی فرمائید.
  حال با توجه به این متغیرها بهترین معیار انتخاب از بین این صندوق ها کدام است ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:17,1399/09/08

   با سلام و احترام؛
   دوست عزیز،
   ۱- در خصوص بازدهی، معیار بازدهی ، سالانه و بلندمدت تر خواهد بود چرا که بازار سرمایه اساساً بازاری بلند مدت است.
   ۲- ضریب های آلفا و بتا در طول زمان با تغییر سبد دارایی‌ها تغییر می‌کند و به صورت کلی نمیتوان گفت که بالا یا پایین بودن آن ها در تمام زمان ها خوب یا بد است.
   ۳- در این مورد هم در مرحله اول توضیح داده شد که عملکرد ماهانه معیار خوبی برای تعیین صندوق برتر نیست بلکه عملکرد بلند مدت ملاک است
   ۴- عمده صندوق‌های از نوع در سهام ضامن نقدشوندگی ندارند ولی این به معنی عدم بازپرداخت سرمایه سرمایه گذار نیست چرا که این صندوق ها طبق اساسنامه خود موظفند بین ۳ تا ۷ روز کاری پس از درخواست ابطال سرمایه‌گذار، وجه مذکور را به حساب ایشان واریز نمایند.

 • آرش
  پاسخ
  ارسال شده در22:38,1399/10/20

  با سلام
  چ ارتباطی میان nav و ارزندگی صندوق برای سرمایه گذاری وجود داره؟ به این معنا که اگه nav یک صندوق بالا باشه در قیاس با دیگر صندوقها، گزینه مناسبی برای خرید هست یا پایین تر باشه!؟ به این خاطر که در سایت فیپیران و ستون nav صندوقها، nav آگاس ۷۱٫۳۸۳ هس که در قیاس با دیگر موارد پایین تره، حال اونکه گزینه مدنظر بنده برای سرمایه گذاری یه هس و این موضوع بنده رو مردد کرده!!
  الفا و بتای صندوق باید چه تناسبی با هم دیگه داشته باشن!؟ اون بالا درباره بتا توضیحاتی داده شده ولی درباره آلفا و تناسبشون چیزی گفته نشده! تو سایت فیپیران و جدولی که این دو در اون درج شده، چندان برای بنده گویا نیستش!؟
  سپاسگزارم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:52,1399/10/22

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، NAV صندوق تابعی از میزان حجم نقدینگی موجود، بازدهی بازار و سابقه فعالیت صندوق است. به همین دلیل بالا بودن یا پایین بودن NAV به تنهایی، لزوماً به معنای ارزنده بودن و یا غیر ارزنده بودن صندوق نیست. یک صندوق ممکن است به دلیل سابقه زیاد NAV بالایی ایجاد کرده باشد.
   بتا، ضریب حساسیت یک سبد دارایی را نسبت به تحرکات بازار نشان می دهد و عددی است که می تواند مثبت یا منفی باشد. اگر بتا مثبت باشد همگام با رشد یا افت شاخص به همان میزان رشد یا افت می کند و اگر بتا منفی باشد یعنی تحرکات صندوق برعکس افت و خیز بازار است.
   آلفا، میزان عملکرد یک صندوق را نسبت به شاخص می سنجد.
   برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری هیچ کدام از این عوامل را نباید به تنهایی ملاک قرار داد زیرا ضرایب بتا و آلفا روزانه تغییر می کنند.
   ملاک انتخاب صندوق های سرمایه گذاری، عملکرد بلند مدت، میزان دارایی، مدیران صندوق و خوشنام بودن مدیر سرمایه گذاری هر صندوق است.

 • سعیدامیدی
  پاسخ
  ارسال شده در12:57,1400/05/27

  سلام درصندوق فارابی یکم سرمایه گذاری کردم وگذینه ای داره به نام سرمایه گذاری مجدد که یه درصدی برای این کارمیشه انتخاب کردمن ۳۰ درصدانتخاب کردم که ازسودی که دریافت میکنم ۳۰ درصدش سرمایه گذاری مجددبه طورخودکارانجام میشه درصورت انتخاب نکردن این گذینه پیغام میده سودماهانه به حساب بانکی واریزمیشه وچیزی که من رابه شک انداخته از هرسایتی این موضوع پیگیرمیکنم جواب میده صندوق یکم سودماهانه نداره ولی پولی که من گذاشتم درفارابی یکم وپیغامی که میده خلاف این را نشان میده

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:13,1400/05/31

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، برای پاسخ سؤال خود لطفاً با کارگزاری مربوطه تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما