نحوه پرداخت سود ماهانه صندوق های سرمایه گذاری

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
نحوه پرداخت سود ماهانه صندوق های سرمایه گذاری

به اشتراک‌گذاری پست

همان‌طور که در مطالب گذشته عنوان کردیم، صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه‌های فعالیت در بازار بورس به‌طور غیرمستقیم هستند. همه افراد می‌توانند در صندوق های سرمایه گذاری مختلفی که شرکت‌ها یا بانک ها ارائه می‌دهند، سپرده گذاری کرده و از آن‌ها کسب سود کنند. یکی از ویژگی‌های مورد توجه در بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری، پرداخت سود این صندوق های سرمایه‌ گذاری است. در این مقاله به نحوه پرداخت در صندوق سرمایه گذاری با سود ماهانه می‌پردازیم.

نحوه تقسیم سود در صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری به دو روش عمده پرداخت سود انجام می‌دهند. اولین روش، پرداخت سودهای نقدی است و روش دیگر سود سرمایه ناشی از افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری است.

نحوه تقسیم سود در صندوق های سرمایه گذاری

در پرداخت سود نقدی، براساس عملکرد صندوق در طول سال یا دوره تعیین شده درصدی از ارزش خالص دارایی ها به سهامداران پرداخت می‌شود.در حالت سود حاصل از افزایش قیمت واحدها، ارزش یا تعداد اوراق بهادار داخل سبد صندوق افزایش یافته که بر روی واحدهای صندوق اثر می‌گذارد و به‌عنوان سود پرداخت می‌شود. همچنین در این روش عایدات سرمایه ای ناشی از دارایی های فروخته شده هم وجود دارد که در نتیجه فروش اوراق بهادار داخل سبد صندوق به مبلغی بیش از بهای تمام شده آن‌ها است که در پایان دوره بین همه سرمایه گذاران و به نسبت‌ واحدها تقسیم می‌شود.کسب سود از صندوق های سرمایه گذاری بسته به قوانین و استراتژی هر صندوق بر اساس یکی از این روش‌ها صورت می‌گیرد.

نحوه پرداخت سود در صندوق های مختلف

روش پرداخت سود صندوق های سرمایه گذاری در امیدنامه هر صندوق تحت عنوان پرداخت دوره‌ای به سرمایه گذاران تعیین شده و نحوه سوددهی توضیح داده می‌شود. در صورتی که روش سوددهی پرداخت سود نقدی باشد، بر اساس این قانون، مدیر صندوق موظف است طی دو روز کاری پس از پایان هر دوره‌ی پیش‌بینی شده‌ی پرداخت نقدی سود، مبلغ قابل پرداخت را به حساب سهامداران واریز کند. در ادامه به نحوه پرداخت سود سه نوع صندوق مهم سرمایه گذاری می‌پردازیم:

۱- نحوه پرداخت سود در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

عمده‌ی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، پرداخت سود نقدی در بازه‌های زمانی مانند یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و … دارند. پرداخت سود نقدی دوره‌ای یکی از جذابیت‌های این صندوق ها برای مردم است که بیشترین شباهت را به حساب های بانکی دارند. با توجه به اینکه عمده ترکیب دارایی این صندوق ها، اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند حساب های بانکی هستند، نرخ سود این صندوق ها به نرخ سود سپرده های بانکی نزدیک و در اکثر مواقع کمی از آن‌ها بالاتر است.

پس از پرداخت دوره‌ای نقدی سود به سهامداران، ارزش خالص هر واحد از صندوق به قیمت مبنا برمی‌گردد که سبب تعدیل قیمت واحدها می‌شود.در میان صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ۵۱ صندوق های سرمایه گذاری، سود ماهانه پرداخت می‌کنند.

۲- نحوه پرداخت سود در صندوق های سرمایه گذاری در سهام

همان‌طور که می‌دانید ترکیب دارایی عمده صندوق های سهامی، سهام مورد معامله در بازار بورس است. به علت ذات نوسانی این نوع از اوراق، پرداخت سود پیش‌بینی شده در طی مدت زمان مشخص امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین اکثر این صندوق ها پرداخت سود نقدی ندارند و بازدهی صندوق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری خود را نشان می‌دهد. سهامداران این صندوق ها، با فروش برخی یا همه واحدهای سرمایه گذاری می‌توانند اصل سرمایه به همراه سود آن را دریافت کنند؛ اما در صورت عدم فروش، سود واحدها به سرمایه شخص اضافه شده و سود بیشتری را می‌توانند کسب کنند. همچنین نرخ سود اکثر صندوق های سرمایه گذاری در سهام نسبت به سایر صندوق ها بیشتر است که طبیعتاً ریسک بیشتری را نیز به همراه دارند.در میان همه صندوق های سرمایه گذاری در سهام مورد معامله در بازار سرمایه، تنها دو صندوق هستند که دارای دوره تقسیم سود ماهانه هستند.

برای مثال، صندوق سرمایه گذاری در سهام مشترک آگاه در طول مدت فعالیت خود (۱۱ سال گذشته منتهی به دی ماه ۹۸) توانسته بالغ بر ۱۰ هزار درصد بازدهی ایجاد کند که بالاترین بازدهی در بین سایر صندوق های سرمایه گذاری بوده است. این صندوق همچنین دارای بازدهی بیش از ۱۶۰ درصدی در یک سال اخیر (منتهی به دی ماه ۹۸) بوده است که با توجه به سایر نرخ‌های سود، درصد بازدهی سود صندوق مشترک آگاه بسیار بالایی می باشد.

۳- نحوه پرداخت سود در صندوق های سرمایه گذاری مختلط

بیشتر صندوق های سرمایه گذاری مختلط نیز همانند صندوق های سرمایه گذاری در سهام پرداخت سود نقدی به‌صورت دوره‌ای ندارند و سود ناشی از عملکرد صندوق به‌صورت افزایش بهای واحدهای صندوق دیده می‌شود.

مقایسه میانگین سود صندوق ها با سود بانک

از گذشته، سپرده گذاری در حساب های بانکی یکی از رایج‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری در بورس برای بسیاری افراد بوده است. با توجه به اطلاعات موجود طی ۳۰ سال گذشته در مجموع هیچ‌گاه نرخ سود بر سپرده های بلندمدت بانکی کمتر از ۸ درصد نبوده است. حتی در برخی از دوره‌های زمانی نیز نرخ سود بانکی تا ۳۰ درصد نیز افزایش یافته است. در واقع نرخ سود بانکی همواره یکی از جذابیت‌های حساب های بانکی برای مردم بوده است. بانک مرکزی تاکنون چندین بار مدیریت کاهش نرخ سود بانکی را در دستور کار خود قرار داده است تا با نرخ تورم متناسب باشد؛ اما در برخی مواقع با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی، مدیریت کاهش نرخ سود بانکی موفقیت‌آمیز نبوده و انحراف از نرخ اعلام شده مشاهده شده است.

در حال حاضر با توجه به مصوبات، نرخ سود سپرده های کوتاه مدت بانکی باید به صورت ۱۵ درصد ماه‌شمار باشد اما بسیاری از بانک ها نرخ حساب های کوتاه مدت را تا ۲۰ درصد نیز افزایش داده‌اند. همچنین  بر خلاف اعلام بانک مرکزی مبنی بر اعطای حداکثر سود ۱۵ درصد به سپرده های یک‌ساله ، تقریباً هیچ‌کدام از بانک های کشور این حد را رعایت نمی‌کنند و تقریباً همه بانک ها حداقل نرخ ۱۸ درصد را در قبال سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت به مشتریان خود اعطا می‌کنند.

افزایش سود بانکی و تورم، سبب شده است که بسیاری از بانک ها توان پرداخت سودهای بالا را نداشته باشند و مجبور به برداشت از منابع بانک مرکزی شوند. به نظر می‌رسد تصمیم فعلی بانک مرکزی مبنی بر آزاد گذاشتن بانک ها در نرخ سود، اگر بدون نظارت کافی و کنترل بر منابع و مصارف بانک ها باشد، ممکن است اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی ادامه یابد و بدهی آن‌ها به بانک مرکزی به یکی از چالش‌ها و بحران‌های جدید اقتصاد تبدیل شود.

در مقابل با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری نرخ تضمینی پرداخت سود ندارند و تنها سود پیش‌بینی ارائه می‌دهند، در پرداخت بازده بر روی حساب های بانکی کاملاً در رقابت هستند. بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری با توجه به عملکرد دوران فعالیت خود در مقایسه با بسیاری از سپرده های بانکی، توانسته‌اند نرخ سود بسیار بیشتری پرداخت ایجاد کنند. 

کلام آخر

در این مقاله درباره نحوه پرداخت سود صندوق های سرمایه گذاری و صندوق سرمایه گذاری با سود ماهانه توضیح دادیم. با توجه به اطلاعات موجود می‌توان عنوان کرد که با اینکه بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری در مقابل سپرده های بانکی، دارای سود تضمینی نیستند؛ اما براساس عملکرد آن‌ها، نرخ سود بالاتری را به سهامداران خود ارائه می‌دهند. بیشتر صندوق های سرمایه گذاری توسط تیم‌های حرفه‌ای مدیریت می‌شوند که با تدوین بهینه‌ترین ترکیب دارایی بتوانند بازدهی بالاتری را نسبت به سایر ابزارهای بازار دریافت کنند و در عین حال ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند؛ بنابراین سپرده گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را می‌توان یکی از گزینه‌های جذاب برای عموم مردم برشمرد.

[views id=”9435″]

مقالات مرتبط

61 Comment
sina ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
|

با سلام
اگر من صندوق همای رو اواخر ماه بگیرم که مثلا قیمتش شده ۱۱۰۰تومن ماه بعد قیمت سر به سر من ۱۰۰۰ میشه یا همون ۱۱۰۰میمونه؟
اگه ۱۱۰۰ بمونه که ماه بعد میره تو ضرر

محراب اصغری ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
|

با عرض سلام
به فرض فردی روز بیست ونهم ماه اقدام به خرید صندوق با درآمد ثابت مثل همای میکند.
اگر قیمت سهم بفرض ۱۰۵۰ تومن بوده اول ماه بعد قیمت سهم به ۱۰۰۰ تومن بر میگردد. این فرد سهمش را هم نفروخته، سوال اینکه آن ۵۰تومن را باید چگونه دریافت کند؟ آیا ما بالتفاوت ۱۰۰۰تومن و ۱۰۵۰تومن که در این فرض ۵۰تومن میشود با سود واریز میشود؟ نحوه محاسبه را در این خصوص توضیح بفرمایید.

سروش ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
|

سلام وقتتون بخیر
میخاستم بدونم اگه توی این صندوق ها سرمایه گذاری کنیم …اصل پولی که سرمایه گذاری کردیم بیشتر نمیشه؟! و هرچی سود کنیم توی اون دوره رو فقط واریز میکنه برامون؟!

رضا اکبری ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
|

سلام ، اگر من یک صندوق با درآمد ثابت که سود نقدی توزیع می کند را بخرم و قبل از پایان ماه آن را بفروشم آیا سود نقدی به من تعلق می گیرد؟ ممنون میشوم پاسخ بنده را بدهید

صادق بنیادی ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
|

سلام خسته نباشید ،،میتونید بگید بعد از سرمایه گذاری در صندوق ثابت سر یک سال چند درصد پول یا همان سرمایه گذاری بالا میرود
ممنون

اسماعیل عابدینی ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
|

باسلام
از چه طریق می شود از میزان قیمت هر واحد از صندوق مبتنی بر سهام اطلاع پیدا کرد؟

زهرا ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
|

سلام در رابطه با صندوق های ETF پالایش و دارایکم این پرداخت سود چگونه هست؟ این صندوق ها چه طور سود ماهانه رو به حساب ما پرداخت می کنند؟ به همون حساب معرفی شده در آنلاین به طور اتوماتیک واریز میشه؟ ممنون میشم توضیح بدید.
داخل TSE توضیحاتی ننوشته بود و امیدنامه ای پیدا نکردم.
باید به کارگزاری شبا اعلام کنیم که به سپرده گذاری معرفی کنه؟

سهیل ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
|

باعرض سلام
یه سوال داشتم، آیا میتوان از صندوق با درآمد ثابت با پرداخت سود دوره ای نوسان گرفت؟ مثلا اول ماه خرید و وسط ماه فروخت؟

مرصاد ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
|

سلام و عرض ادب
من متوجه نشدم.
فرضا با سرمایه سیصد میلیون تومان اگر بخوام در یک صندوق با درآمد ثابت که سود ۲۳ درصد میده سرمایه گزاری کنم. این سود بصورت ماهانه است یا سالانه؟ و اینکه با این سرمایه ماهانه چقدر دریافتی خواهم داشت؟
ممنون میشم پاسخ بدید. سپاس

سعید صدفی ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
|

سلام
من میخواستم در صندوق سرمایه گزاری آگاه عضو بشم و سرمایه گزاری کنم
چطور میتونم از درصد سود سرمایه گزاری ثابت مطلع بشم
مثلا اگر من ۱۰میلیون سرمایه بگذارم در ماه چقدر سود تعلق میگیره
بعد از یک سال سپرده من بیشتر میشه یا کمتر
و صندوق ضامن داره یانه