logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > افزایش سرمایه چیست؟
انواع روش های افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت‌ها در طول دوران فعالیت خود، برای سرمایه گذاری‌های مختلف، افزایش نقدینگی، توسعه طرح‌های کسب‌وکار، رقابت با رقبا و سایر موارد نیاز به تأمین منابع مالی جدید دارند. یکی از راه‌های تأمین این منابع مالی برای شرکت‌ها، ‌افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه ساز وکار و انواع مختلفی دارد که در این مقاله سعی شده است تا به آن‌ها پرداخته شود.

تعریف افزایش سرمایه

بسیاری از اوقات شرکت‌ها نیاز دارند نقدینگی جدیدی را تأمین کنند تا وضعیت سودآوری خود را بهبود بخشند. افزایش سرمایه یکی از راه‌های تأمین منابع مالی برای شرکت‌ها است. افزایش سرمایه در هر شرکت، با توجه به ساختار و پیچیدگی‌های آن شرکت می‌تواند متفاوت باشد که روش‌های مختلفی نیز دارد.

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی به معنی افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت است. به عبارت ساده‌تر، افزایش سرمایه به معنی افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکت‌های سهامی است.

اقدامات لازم برای افزایش سرمایه

افزایش سرمایه به هر روشی که بخواهد صورت بگیرد، دارای فرآیند مخصوص به خود است. هر شرکت پس از اینکه تصمیم به افزایش سرمایه گرفت باید این فرآیند را طی کند. در ادامه مراحل افزایش سرمایه را شرح می‌دهیم:

۱- پیشنهاد از طرف اعضای هیأت مدیره

پس از تصمیم و پیشنهاد هیأت مدیره مبنی بر افزایش سرمایه به مجمع عمومی فوق‌العاده، آگهی «پیشنهاد هیأت مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه» در سامانه کدال درج می‌شود. این آگهی شامل روش، ‌میزان و دلیل افزایش سرمایه است. در این مرحله برای انجام افزایش سرمایه،‌ سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و سایر سهامداران باید افزایش سرمایه را بپذیرند.

۲- اعلام نظر حسابرس و بازرس قانونی

پس از درج آگهی پیشنهاد هیأت مدیره، حسابرس و بازرس قانونی باید در مورد طرح توجیهی افزایش سرمایه شرکت، نظر خود را اعلام کنند. نتیجه نظرات آن‌ها نیز در سایت کدال درج خواهد شد.

۳- صدور مجوز

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، ‌با بررسی مدارک در صورت عدم وجود مشکل، مجوز افزایش سرمایه را صادر می‌کند. این مجوز تحت عنوان «اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه» در سامانه کدال قرار داده می‌شود. پس از درج این آگهی٬ شرکت ۶۰ روز برای افزایش سرمایه فرصت قانونی دارد.

۴- برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده

در این مرحله، شرکت «آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده» را در سامانه کدال درج می‌کند. سهامداران شرکت جهت اعلام نظر می‌توانند در این مجمع شرکت کنند. در صورت تصویب افزایش سرمایه توسط سهامداران، «آگهی ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال قرار داده می‌شود.

معاملات نماد در تابلو، برای برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده متوقف می‌شود و پس از برگزاری نماد بازگشایی می‌شود. در صورت تصویب افزایش سرمایه٬ ‌نماد با قیمت جدید بازگشایی می‌شود.

انواع افزایش سرمایه

در بازار سرمایه ایران٬ افزایش سرمایه به ۴ روش امکان‌پذیر است. هر کدام از این روش‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

۱- افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در اثر تورم و افزایش قیمت‌ها، دارایی‌های فیزیکی و مالی نیز افزایش قیمت خواهند داشت. تجدید ارزیابی دارایی‌ها به این معنی است که شرکت دارایی‌های ثابت خود همانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات و سایر دارایی‌ها مانند سرمایه گذاری‌های خود را مورد تجدید ارزیابی قرار دهد و در صورت تغییر ارزش آن‌ها، ارزش جدید دارایی‌ها را در ترازنامه به روز کند. در این صورت، برای اینکه معادله «دارایی = بدهی + سرمایه» مجدد برقرار باشد، با افزایش میزان دارایی‌ها، میزان سرمایه نیز باید تعدیل شود. با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تعداد سهام سهامداران افزایش می‌یابد ولی در مقابل قیمت هر سهم کاهش می‌یابد. بدین ترتیب تغییری در میزان دارایی سهامداران ایجاد نمی‌شود.

قیمت جدید هر سهم پس از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به صورت زیر است:

11agin

مثال: تصور کنید که قیمت سهمی قبل از افزایش سرمایه ۵٬۰۰۰ ریال است. شرکت دارنده سهام تصمیم می‌گیرد تا از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه دهد. قیمت جدید این سهم پس از افزایش سرمایه ۱٬۶۶۷ ریال می‌شود.

222agin

۲- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

هنگامی‌که شرکتی بخواهد برای سرمایه گذاری‌های جدید یا رشد شرکت اقدام به تأمین مالی کند، اما سود انباشته زیادی نداشته باشد، از طریق آورده نقدی سهامداران خود افزایش سرمایه می‌دهد. در این حالت،‌ شرکت اوراق جدید به نام حق تقدم سهام منتشر کرده و در اختیار سهامداران فعلی خود قرار می‌دهد. مدت زمان مجاز برای معاملات اوراق حق تقدم سهام معمولاً ۲ ماه است که به آن مهلت پذیره‌نویسی گفته می‌شود و سهامداران باید در این مدت اقدام به خرید حق تقدم سهام کنند. برای خرید حق تقدم سهام٬ هر سهامدار به ازای هر سهم باید مبلغ ۱٬۰۰۰ ریال را به حساب شرکت واریز کند. در برخی از اوقات ممکن است قیمت هر برگه با این قیمت متفاوت باشد. پس از اتمام مهلت پذیره‌نویسی و مراحل افزایش سرمایه، اوراق حق تقدم سهام به اوراق سهام عادی تبدیل می‌شود.

در صورتی که سهامداری تمایل به خرید حق تقدم سهام خود را نداشته باشد، در بازه زمانی پذیره‌نویسی می‌تواند اوراق خود را به دیگران بفروشد. اوراق حق تقدم سهام همانند سهام عادی در بازار بورس قابل معامله هستند.

در حالتی هم که سهامدار حق تقدم‌های خود را خریداری نکند یا در بازار نفروشد، پس از پایان دوره پذیره‌نویسی، شرکت حق تقدم‌های استفاده نشده را در بازار بورس به فروش رسانده و مبلغ آن را به حساب سهامدار واریز می‌کند. قیمت فروش حق تقدم‌های استفاده نشده معمولاً به قیمت روزهای آخر پذیره‌نویسی برابر است.

برای متمایز کردن حق تقدم سهام با سهام، در کنار نام نماد آن از حرف «ح» استفاده می‌شود. برای مثال نماد حق تقدم سهم ایران‌خودرو، “خودروح” است.

قیمت جدید هر سهم پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به صورت زیر است:

آورده سهامداران به ازای هر سهم – قیمت جدید هر سهم = ارزش هر حق تقدم

444agin

مثال: فرض کنید قیمت پایانی سهمی قبل از افزایش سرمایه ۵٬۰۰۰ ریال است. شرکت دارنده سهم تصمیم می‌گیرد از محل آورده نقدی، ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه دهد و به ازای هر سهم جدید ۱،۰۰۰ ریال از سهامداران مطالبه کند. قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه ۲،۳۳۳ ریال و قیمت حق تقدم آن ۱،۳۳۳ ریال است.

555agin

۱۰۰۰ – ۲۳۳۳ = ۱۳۳۳ ارزش هر حق تقدم

۳- افزایش سرمایه از محل سود انباشته

شرکت‌ها در پایان سال مالی خود، مقداری از سود به دست آمده را به عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی خود، نگه‌داری می‌کنند. در صورتی که میزان سود انباشته به مقدار قابل توجهی رسید و شرکت نیز نیاز منابع مالی جدید داشته باشد، می‌تواند از سود انباشته استفاده کند. در این روش، نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود و در ترازنامه معادله به حالت قبل خود می‌ماند؛ بنابراین درصد مالکیت سهامداران شرکت نیز تغییری نمی‌کند. به عبارت دیگر، همان‌قدر که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، ‌تعداد سهام سهامداران نیز افزایش یافته و در مقابل قیمت سهام کاهش می‌یابد.

در این حالت، ‌چون سهامداران منابعی را به شرکت پرداخت نکرده‌اند، سهام جدید منتشر شده،‌ سهام جایزه نیز گفته می‌شود.

قیمت جدید هر سهم پس از افزایش سرمایه از محل سود انباشته مانند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به صورت زیر است:

6666agin

مثال: فرض کنید قیمت پایانی سهمی ۵،۰۰۰ ریال است. شرکت دارنده سهم تصمیم می‌گیرد از محل سود انباشته، ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه دهد. قیمت سهام جدید پس از افزایش سرمایه ۱،۶۶۷ ریال است.

777agin

۴- افزایش سرمایه از روش صرف سهام

در صورتی که قیمت بازار بیشتر از ارزش اسمی سهام باشد، این اضافه ارزش سهام را صرف سهام می‌نامند. افزایش سرمایه به روش صرف سهام، ‌بدین گونه است که شرکت سهام خود را به جای ارزی اسمی، به مبلغی بیش از قیمت اسمی می‌فروشد. در روش افزایش سرمایه از محل آورده سرمایه گذاران، شرکت به جای اینکه به ازای هر حق تقدمی که به سهامداران خود می‌دهد به جای اینکه ۱۰۰۰ ریال مطالبه کند بیشتر از این مقدار مطالبه کند؛ محاسبه قیمت جدید سهم مانند همان روش انجام می‌شود. شرکت تفاوت قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را می‌تواند یا به حساب اندوخته شرکت منتقل کند یا سهام جدید به سهامداران خود بدهد و یا اضافه ارزش را به صورت نقد میان سهامداران تقسیم کند.

کلام آخر

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که نمی‌توان گفت که به طور کلی افزایش سرمایه می‌تواند خبر یا اتفاق خوبی برای سهامداران باشد. در صورتی که شرکت اهداف توسعه و رشد داشته باشد، افزایش سرمایه می‌تواند خوب باشد. همچنین با توجه به اینکه ساختار هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت است،‌ نمی‌توان گفت که کدام روش افزایش سرمایه بهتر است. شرکت‌ها ابتدا باید وضعیت فعلی خود را به درستی بسنجند و براساس شرایط موجود و اهداف تأمین مالی خود، روشی را که مناسب آن‌ها است برگزینند؛ اما می‌توان اشاره نمود که روشی که منابع جدید مالی را به شرکت اضافه کند، مزایای بیشتری دارد.

بازدیدها: 18,966

53 دیدگاه
 • هادی حسنی پور ازگمی
  پاسخ
  ارسال شده در23:18,1398/12/28

  سلام.تشکر خیلی مفید بود.

 • صدیقه علیشاهی
  پاسخ
  ارسال شده در00:49,1398/12/29

  ممنون مفید بود .پس بنظر بنده مبتدی افزایش سرمایه از طریق ۴ برای سهامداران مفیدتر است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:50,1399/01/06

   با سلام واحترام
   “بهترین افزایش سرمایه” به صورت مطلق سؤالی بی‌پاسخ است، چراکه شرایط متفاوت شرکت‌ها، مدیران را ملزم به استفاده از روش‌های متناسب با آن شرایط در افزایش سرمایه می‌کند، لذا نمی‌توان نسخه کلی را ارائه داد اما به این سوال می‌توان از دو بعد پاسخ داد، بهترین افزایش سرمایه برای شرکت و برای سهامدار. گرچه باید به این نکته بسیار مهم اشاره داشت که بی‌شک منافع بلندمدت سهامداران و شرکت‌ها با یکدیگر همسو و هم‌جهت است،
   هریک از روش‌های افزایش سرمایه مزایای خاصی را به همراه دارد، اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدیدی به شرکت وارد شود، همچون روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و صرف سهام می‌تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند.
   روش‌هایی همچون تجدید ارزیابی دارایی‌ها از آنجایی که عملاً پولی وارد شرکت نمی‌شود، صرفاً یک عملیات حسابداری برای اصلاح صورت‌های مالی شرکت محسوب می‌شود. در این روش دارایی‌های بنگاه‌های اقتصادی به روز شده و میزان اعتبار آن‌ها نزد بانک‌ها افزایش می‌یابد. به این ترتیب نظام پولی نیز برای دادن تسهیلات به شرکت‌ها ترغیب می‌شود.
   در روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته نیز مزیت اصلی آن است که سود انباشته شرکت از آن خارج نشود و در شرکت باقی بماند و در راستای پیاده سازی طرح‌های توسعه شرکت مورد استفاده قرار گیرد. این نوع افزایش از بهترین انواع افزایش سرمایه برای تأمین منابع مالی شرکت‌ها و افزایش انگیزه سهامداران برای سرمایه گذاری بلندمدت بوده و تنها عیب آن رقیق شدن تعداد سهام مخصوصاً برای شرکت های دارای سرمایه بالا است.

 • اکبر
  پاسخ
  ارسال شده در03:09,1398/12/29

  خیلی وقت بود که درک درستی از افزایش سرمایه و سهام جایزه نداشتم. بهترین مطلبی بود که در این مورد خوندم ?

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در09:36,1398/12/29

  خیلی خوب بود.تشکر.
  در خصوص سهام ارزی اسمی هم یه توضیح بدهید(موارد رو میتوانید به مطالبشون لینک کنید)

 • علی مرادی
  پاسخ
  ارسال شده در16:13,1398/12/29

  باسلام
  آیا میسه گفت افزایش از محل تجدید ارزیابی بهترین نوع افزایش سرمایه هستش چون در تراز نامه به دارایی شرکت اضافه میشه و در واقع مثل سود انباشته ازین جیب به اون جیب نیست.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:51,1399/01/06

   با سلام واحترام
   “بهترین افزایش سرمایه” به صورت مطلق سؤالی بی‌پاسخ است، چراکه شرایط متفاوت شرکت‌ها، مدیران را ملزم به استفاده از روش‌های متناسب با آن شرایط در افزایش سرمایه می‌کند، لذا نمی‌توان نسخه کلی را ارائه داد اما به این سوال می‌توان از دو بعد پاسخ داد، بهترین افزایش سرمایه برای شرکت و برای سهامدار. گرچه باید به این نکته بسیار مهم اشاره داشت که بی‌شک منافع بلندمدت سهامداران و شرکت‌ها با یکدیگر همسو و هم‌جهت است،
   هریک از روش‌های افزایش سرمایه مزایای خاصی را به همراه دارد، اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدیدی به شرکت وارد شود، همچون روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و صرف سهام می‌تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند.
   روش‌هایی همچون تجدید ارزیابی دارایی‌ها از آنجایی که عملاً پولی وارد شرکت نمی‌شود، صرفاً یک عملیات حسابداری برای اصلاح صورت‌های مالی شرکت محسوب می‌شود. در این روش دارایی‌های بنگاه‌های اقتصادی به روز شده و میزان اعتبار آن‌ها نزد بانک‌ها افزایش می‌یابد. به این ترتیب نظام پولی نیز برای دادن تسهیلات به شرکت‌ها ترغیب می‌شود.

 • رضا حسن زاده
  پاسخ
  ارسال شده در20:36,1398/12/29

  باعرض سلام وخسته نباشید .مطالب ارزنده وبسیار مفید بود و برای فعالان تازه وارد بورس ارزنده تر.با تشکر

 • محمدرضااکبرزاده
  پاسخ
  ارسال شده در21:42,1399/01/02

  با سپاس
  سوال اینجانب این است که من ۱۲۱۰سهم شبریز داشتم( تاریخ خرید ۹۸/۱۰/۲۳) که بعد از افزایش سرمایه قیمت هر سهم من که قبل از افزایش ۴۵۰۰۰ریال به ۱۷۰۰۰ریال کاهش بافت و به تعداد سهم من هم در پرتفو من اضافه نشد دلیل چیست و آیا این ضرر زیاد چطور جبران میشود لطفا راهنمایی فرمائید.باسپاس

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:54,1399/01/06

   با سلام و احترام

   اگر مشتری آگاه هستید باید با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید

 • عزيزه شادي
  پاسخ
  ارسال شده در16:14,1399/01/17

  به نظر من بازار سرمایه با توجه اوضاع کنونی قابل پیش بینی نیست

 • feremoshiri
  پاسخ
  ارسال شده در19:03,1399/01/21

  بازارسرمایه خوبه اما فراز و فرود اش به عوامل زیادی بستگی داره که اهم آنها غیر منتظره است و عملا نقش بنیادی شرکت ها را هم کمرنگ می کنه

 • DH7600
  پاسخ
  ارسال شده در10:16,1399/02/09

  عالی بود

 • pouria feizi
  پاسخ
  ارسال شده در11:20,1399/02/09

  خیلی خوب بود.تشکر.

 • ارسال شده در11:32,1399/02/09

  نکته کلیدی : «دارایی = بدهی + سرمایه»
  خیلی ممنون

 • حسین
  پاسخ
  ارسال شده در13:52,1399/02/09

  جامع و مفید بود

 • ارسال شده در14:08,1399/02/09

  ممنون از مطالب خوب و آموزشی که قرار میدید

 • ارسال شده در14:26,1399/02/09

  در روش دوم که حق تقدم هست باید سهام داران سهمو بخرن حتما؟
  و اینکه این روش قیمت خود سهم رو هم افزایش میده با نه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:50,1399/02/15

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، حق تقدم سهام به معنای اختصاص اولویت در خرید سهام جدیدالانتشار به دارندگان فعلی سهام عادی است نه اجبار در خرید. عرضه حق تقدم باعث کاهش قیمت و درنتیجه موجب افزایش تقاضا برای سهام شرکت می‌شود.

 • ارسال شده در14:42,1399/02/09

  ای کاش فرمولها را ساده تر یا با توضیح بیشتر درج مطلب میکردید.

 • سیدمحمدحسین حسینی نژاد
  پاسخ
  ارسال شده در14:52,1399/02/09

  سلام.
  عالی بود . به مراتب بهتر از قبل به مقوله افزایش سرمایه پی بردم و درک بهتری نسبت به آن پیدا کردم.
  با تشکر

 • نيره مدرس اول
  پاسخ
  ارسال شده در15:49,1399/02/09

  سلام . عالی بود. ممنونم

 • سعيد باوفا
  پاسخ
  ارسال شده در15:56,1399/02/09

  سلام
  مطالب خوب و مفیدی بود. سپاسگزارم

 • زینب رسولی
  پاسخ
  ارسال شده در16:00,1399/02/09

  با سلام مطلب مفید به فایده ای بود .

 • ابوالفضل حسینی فرد مقدم
  پاسخ
  ارسال شده در16:35,1399/02/09

  ممنون عالی بود

 • ارسال شده در18:27,1399/02/09

  سلام
  توضیحات بسیار عالی و روان و مفید بود
  از زحماتتون تشکر خاص دارم .

 • احمد احمدوند
  پاسخ
  ارسال شده در18:44,1399/02/09

  باسلام مطالعه شد . مفید بود باتشکر فراوان

 • محمدجواد
  پاسخ
  ارسال شده در19:12,1399/02/09

  سلام
  الان نماد دیران افزایش سرمایه داشته وبا نماد دیرانح توو پنل اومده
  چطوری میشه همون مقدار رو مستقیم از شرکت خرید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:48,1399/02/15

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بعد از برگزار کردن مجمع شرکت یک نماد حق تقدم در بازار به آن شرکت اختصاص داده می‌شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد، حق تقدم‌های خود را بفروشند.
   نماد حق تقدم یک شرکت بورسی تنها در مدت زمان مشخصی قابلیت خرید و فروش خواهد داشت، نه همیشه. براساس قوانین بورسی بازه زمانی برای خرید و فروش آن حداکثر ۶۰ روز است و در صورتی بیشتر خواهد شد که این مدت زمان تمدید شود. در این دوره ۶۰ روزه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه را ندارند حق خود را می‌فروشند و اشخاصی هم که در مجمع سهامداران نیستند می‌توانند این حق تقدم ها را خریداری نمایند.
   اشخاصی که بعدا این حق تقدم ها را خریداری نمایند، باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز نمایند تا تبدیل به سهم عادی شود.

 • امین حسن زاده
  پاسخ
  ارسال شده در19:28,1399/02/09

  ممنون بسیار مفید بود

 • حسام
  پاسخ
  ارسال شده در20:43,1399/02/09

  بسیار مفید. بهتر بود در مثالها تعداد سهام بروز شده رو هم محاسبه می کردید.

 • محمد حسن داردان
  پاسخ
  ارسال شده در22:40,1399/02/09

  سلام اطلاعات مفیدی کسب شد .

 • ارسال شده در22:41,1399/02/09

  خوب بود

 • احد فرجپور
  پاسخ
  ارسال شده در01:22,1399/02/10

  بهترین نوع افزایش سرمایه از لحاظ تحلیل بنیادی همان آورده نقدی هست که عملن وارد سیستم میشود تازه اونم برای توسعه و یا احداث خط تولید و …. که بازدهی داشته باشد. در غیر ایصورت عملیات حسابداری هست .

 • عاطفه
  پاسخ
  ارسال شده در01:59,1399/02/10

  عالی بود

 • مصطفی جعفری
  پاسخ
  ارسال شده در05:54,1399/02/10

  با سلام خدمت شما
  ممنون از مطالب خوبتان
  خیلی مفید بود.

 • میلاد
  پاسخ
  ارسال شده در08:26,1399/02/10

  ممنون خیلی مفید و اموزنده بود

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در10:00,1399/02/10

  مفید بود.. متشکرم.. به نظر میرسه برای سهنامدارخرد.. افزایش سرمایه از روش صرف سهام جالب تر باشه

 • احسان
  پاسخ
  ارسال شده در10:33,1399/02/10

  سلام، ممنون از توضیحات کامل و مفد.

 • فرید
  پاسخ
  ارسال شده در11:16,1399/02/10

  با سلام
  بسیار مطلب مفیدی بود.
  در رابطه با روش چهارم (صرف سهام) تشخیص اینکه قیمت بازار بیشتر از ارزش اسمی سهام باشد، با کیست؟ و چطور ارزیابی میشود؟
  و منظور از ارزش اسمی سهام در این روش مبلغ ۱۰۰۰ ریال است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:45,1399/02/15

   در افزایش سرمایه به روش صرف سهام به‌جای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام می‌شود. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی مابه‌التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام خواهد بود. معمولا ارزش اسمی سهام شرکت‌ها را ۱۰۰۰ ریال در نظر می‌گیرند برای مشاهده ارزش بازار سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، کافی است نام یا نماد شرکت را در سایت «tsetmc.com» جستجو کنید.
   عرضه و تقاضا به عنوان یک عامل مهم و تعیین کننده در مفهوم قیمت بازار سهام است.

 • وحید پرهیزگار
  پاسخ
  ارسال شده در13:13,1399/02/10

  عالی بود

 • saeid
  پاسخ
  ارسال شده در14:52,1399/02/10

  سلام
  لطفا یک مثال از افزایش سرمایه روش ۴ یعنی صرف سهام بزنید
  مثلا اگر قیمت پایانی یک سهم ۵۰۰ تومان بوده بعد از افزایش سرمایه صرف سهام باید (۵۰۰ – ۱۰۰ = ۴۰۰ ) ۴۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کند؟ در این صورت تعداد سهام سهامداران چقدر می شود؟ درصد سهامداری تغییر می کند؟ بعد از افزایش سرمایه قیمت سهام چه تغییری می کند با همان قیمت قبلی (۵۰۰ تومان) باز می شود؟
  لطفا بیشتر توضیح بدید ممنون از مقاله خوبتان

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:50,1399/02/15

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در افزایش سرمایه به روش صرف سهام شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی می‌دهد.
   در این روش، بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام می‌گیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی مابه التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام می‌‎باشد.
   در صورتیکه شرکت مبلغی که برای هر سهم مطالبه کرده است دقیقا همان قیمت بازار باشد، قیمت جدید سهم بعد از افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.
   شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می‌توانند انجام دهند:
   * انتقال اضافه ارزش به اندوخته شرکت
   * تقسیم نقدی اضافه ارزش به سهامداری قبلی
   * دادن سهام جدید به سهامداران قبلی

 • AW5293
  پاسخ
  ارسال شده در17:20,1399/02/10

  ممنوم خیلی خوبه که همه ی موضوعات رو واضح توضیح میدید

 • یحیی شاهد
  پاسخ
  ارسال شده در01:58,1399/02/13

  با تشکر از مطلب آموزشی ارزنده که خیلی مفید بود
  لطفا” روش ۴- افزایش سرمایه از روش صرف سهام را بیشتر باز کنید و آنرا با مثال توضیح دهید.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در12:38,1399/02/21

  سلام
  عرض ادب و احترام
  ۱٫ لطفا یک مثال ملموس برای مورد ۴ بزنید و یا سهمی واقعی که در بازار همچین افزایش سرمایه ای داشته را معرفی فرمایید.
  ۲٫ شرکت اصولا چقدر از سهام را به صورت شناور در دست حقیقی ها و حقوقی ها میگذارد؟ قانون خاصی است؟
  ۳٫ شرکت اون سهامی که صرف میکند (روش ۴) از کجا می آورد که بعد بخواهد مابه التفاوت آنرا به سهامداران قبلی _ به هر روشی _ بدهد؟
  ممنون از مطالب بسیار مفید و ارزنده شما

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:41,1399/02/27

   با سلام و احترام

   حداقل مقدار سهام شناور آزاد شرکت‌ها می‌تواند ۵ درصد باشد. اما در واقع برای این مقدار، حداکثری وجود ندارد. چون یک سهامدار عمده می‌تواند کلیه سهام خود را با رعایت ضوابط و شرایط خاص در قالب عرضه خرد در بازار به فروش برساند و به همین ترتیب میزان شناوری سهام شرکت را افزایش دهد. طبق آخرین گزارش‌ها، درصد میانگین شناوری چیزی حدود ۲۱ درصد برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی است.
   در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها به روش صرف سهام، مطالعه مقاله “صرف سهام؛ کاربرد، مصارف و مزایای آن” به شما پیشنهاد می‌شود.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در12:46,1399/02/21

  سلام
  عرض ادب و احترام
  لطفا بفرمایید آیا افزایش سرمایه مورد ۱ و ۳ عملا یکی است ولی اسمی فرق میکند؟ چرا؟
  ممنون از زحماتتون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:01,1399/02/21

   با سلام و احترام
   خیر دوست عزیز این دو مورد با یکدیگر یکی نمی‌باشند.

 • صابر
  پاسخ
  ارسال شده در00:41,1399/05/02

  سپاسگزارم

 • سحر
  پاسخ
  ارسال شده در15:53,1399/05/17

  سلام ببخشید من متن رو خوندم ولی درست متوجه نشدم. میشه بگید مثلا وقتی میگن یه شرکتی افزایش سرمایه ۲۳۰۰ میلیاردی داره یعنی چی؟ این همون روشیه که به تعداد سهام اضافه میشه و از قیمت سهم کم میشه؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:55,1399/05/19

   با سلام و احترام
   دوست عزیز همانطور که در مقاله گفته شد:
   در بازار سرمایه ایران٬ افزایش سرمایه به ۴ روش امکان‌پذیر است. هر کدام از این روش‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند که در مقاله به آن اشاره شد. این افزایش سرمایه بسته به نوع روش؛ منتج به افزایش تعداد سهام سهامداران، اختصاص حق تقدم سهام و یا پرداخت سود نقدی به سهامداران خواهد شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما