بررسی نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

صندوق های سرمایه گذاری که روش دیگری در سرمایه گذاری بورسی و کسب سود از بازار سرمایه هستند با تکیه بر اصل تخصص اداره می‌شوند. یعنی گروهی از متخصصن بازار با جمع‌آوری سرمایه از افرادی که دانش یا زمان کافی انجام معامله ندارند، سرمایه گذاری می‌کنند. صندوق‌ها از روش‌های سودساز بازار هستند که انواع مختلفی دارند. در این فرصت به بررسی نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری خواهیم پرداخت.


ویدئو نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری


صندوق سرمایه گذاری چیست؟

قبل از بررسی نحوه سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری بهتر است با مفهوم صندوق سرمایه گذاری آشنا شویم. اکثر مردم به دلایل گوناگونی مانند کمبود وقت یا نداشتن دانش و اطلاعات کافی در مورد فرصت‌ سرمایه گذاری‌های موجود و … برای پس‌انداز پول‌های خود به سراغ سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌روند. اما متاسفانه سپرده‌گذاری در بانک، موجب از دست دادن فرصت‌های کسب بازدهی بیشتر برای آن‌ها می‌شود. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد صندوق های سرمایه گذاری هستند. صندوق های سرمایه گذاری برای کاربران و سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند، بهترین و مناسب‌ترین گزینه است.
اساس فعالیت هر صندوق سرمایه گذاری، فارغ از نوع آن، از یک سو تجمیع سرمایه‌های خرد افراد و فراهم کردن یک منبع مالی بزرگ برای سرمایه گذاری و از سوی دیگر استخدام تیمی متخصص و مجرب از تحلیل‌گران مالی و اقتصادی برای مدیریت منابع مالی در اختیار صندوق است. در واقع سرمایه‌گذاران با خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری، پول خود را در آن سپرده‌گذاری می‌کنند.

بررسی مزایای صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران

صندوق های سرمایه گذاری دارای انواع گوناگونی هستند که هر فرد با توجه به نیازهایی که از آن صندوق دارد می‌تواند اقدام به انتخاب مناسب‌ترین صندوق سرمایه گذاری برای خود کند. نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری به این صورت است که افراد بعد از پیدا کردن بهترین صندوق سرمایه گذاری متناسب با شرایط خود اقدام به ثبت نام در آن می‌کنند.
صندوق های سرمایه گذاری یک روش غیرمستقیم برای سپرده‌گذاری به حساب می‌آیند. البته یک روش مناسب و به خصوص برای اشخاصی که در مورد بورس دانش و اطلاعات کافی ندارند یا فرصت کافی برای تحلیل و بررسی بازار سهام ندارند نیز به شمار می‌آیند. بازدهی بالای سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید و همین امر موجب می‌شود تا افراد زیادی قسمتی از سبدهای سهام خود را به این صندوق‌ها اختصاص دهند.

بررسی انواع صندوق های سرمایه گذاری و نحوه سپرده‌گذاری در آن‌ها

همان گونه که در مبحث قبلی نیز به این موضوع اشاره شد؛ صندوق های سرمایه گذاری دارای انواع گوناگونی هستند ولی از لحاظ نحوه سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری، می‌توان این صندوق‌ها را به دو دسته زیر تقسیم کرد:

۱/ صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

از ملزومات معامله واحدهای این صندوق‌ها، مراجعه به وب سایت صندوق مورد نظر برای کسب اطلاعات ضروری در ارتباط با نحوه خرید و فروش صندوق‌هاست. نحوه سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال را می‌توان یا به صورت مراجعه حضوری به شعب کارگزاری‌ها انجام داد یا بعد از یک بار احراز هویت، می‌توان اقدام به ثبت نام در وب سایت صندوق مورد نظر نمود و به صورت اینترنتی واحدهای خود را صدور یا ابطال کرد.

۲/ صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق قابل معامله در بورس به این صورت است که واحدهای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را می‌توان دقیقا مثل سهام‌های شرکت در بازار بورس معامله کرد. افراد برای سپرده‌گذاری در این صندوق‌ها باید دارای کد بورسی فعال باشند. برای دریافت کد بورسی هم می‌توان به سامانه کارگزاری‌ها مراجعه کرد.

بیشتر بخوایند: بازدهی صندوق های سرمایه گذاری

بررسی خرید واحد صندوق های سرمایه گذاری

در سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری، صدور واحد به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری به وسیله سرمایه‌گذاران گفته می‌شود. برای سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری می‌توان به سایت صندوق مراجعه کرد و چگونگی انجام آن را به صورت کامل مطالعه کرد. در کل دو روش برای خرید انواع صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال: در ابتدا برای شروع سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری صدور و ابطالی باید به شعب کارگزاری‌ها مراجعه کرد و بعد از اقدام به احراز هویت و ارائه مدارک هویتی باید تمامی فرم‌های مربوطه را پر کرد. البته بعضی از صندوق های سرمایه گذاری این امکان را برای عموم قرار داده‌اند که تکمیل فرم ثبت نام اولیه را به صورت اینترنتی انجام دهند و برای همین خاطر دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.
 2. خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس: نحوه سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری قابل معامله در بورس مستلزم کد بورسی فعال است.
  سرمایه‌گذار به هنگام سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری باید علاوه بر خرید واحد در صندوق، یک مبلغ مشخصی را به عنوان کارمزد پرداخت کند. کارمزد خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری مطابق با نوع صندوق و نحوه پرداخت کارمزد متفاوت است. کارمزد خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری به شرح زیر است:
  • کارمزد صدور و ابطال صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال
  • کارمزد خرید و فروش واحد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری

یکی از اصلی‌ترین مواردی که لازم است در نحوه سپرده ‌گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری از آن مطلع شد، قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری است. همه روزه قیمت صدور واحد سرمایه گذاری به وسیله تابلوی اعلانات در شعبه‌های صندوق های سرمایه گذاری یا در تارنمای آن‌ها به صورت به روز گذاشته می‌شود.
سرمایه‌گذار علاوه بر این که باید به هنگام صدور واحد (خرید واحدهای سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه ‌گذاری) از قیمت صدور، آگاهی کامل داشته باشد؛ کارمزد صدور واحد سرمایه گذاری را نیز باید پرداخت کند. درخواست صدور واحد با توجه به اساسنامه هر کدام از صندوق های سرمایه گذاری متفاوت است ولی در مجموع می‌توان این درخواست را به دو صورت انجام داد:

اینترنتی: در صورت درخواست صدور واحد به شکل اینترنتی، صدور بعد از ۲ روز کاری و پس از اتمام درخواست به قیمت صدور فردای روز درخواست، انجام می‌پذیرد.

نقد: در صورتی که پرداخت به صورت حضوری و به وسیله ارائه فیش بانکی انجام شود، صدور واحد دقیقا ۲۴ ساعت بعد از درخواست و با قیمت صدور فردای کاری صورت می‌پذیرد. البته بهتر است که اشخاص مبلغی که بیشتر از مبلغ حساب شده به دست آورده‌اند را واریز کنند.

بعد از تایید درخواست صدور واحد سرمایه گذاری به وسیله مدیر صندوق، تمامی واحدها به اسم شخص ثبت می‌شود. مدیر ثبت در مدت زمان مقرری که در امیدنامه صندوق سرمایه گذاری ثبت شده است اقدام به صادر کردن گواهی صدور برای سرمایه‌گذار می‌کند. سرمایه‌گذار در صورت مراجعه حضوری به صندوق سرمایه گذاری می‌تواند گواهی صدور را دریافت کند. گواهی صدور به صورت چاپی است و تاریخ دقیق همان روز را به همراه شماره مسلسل دارد و با مهر معتبر و امضای مدیر صادر می‌شود. گواهی صدور تمامی مسئولیت‌ها و ارکان مربوط به صندوق سرمایه گذاری را بر عهده دارد. در گواهی صدور همه موارد زیر به صورت کامل قید شده است.

 • سرمایه گذاری عادی
 • سرمایه گذاری ممتاز
 • سرمایه گذاری قابل ابطال
 • امکان انتقال گواهی

جمع بندی

در این مقاله در بررسی نحوه سپرده‌ گذاری در صندوق سرمایه‌ گذاری از مزایای صندوق، انواع صندوق و قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق گفتیم. برای آشنایی با این مباحث توصیه می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است