صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست و چه مزایایی دارد؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

تامین منابع مالی در بازارهای سرمایه‌ای، یکی از اساسی‌ترین مقوله‌هایی است که متخصصین این حوزه را درگیر خود کرده است. در این جا قصد داریم بدانیم صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ برای پاسخ دادن به این پرسش در گام نخست لازم است تا با مفهوم صندوق مالی آشنا شویم. پس از آن می‌توانیم به بررسی دقیق پرسش صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ بپردازیم. همچنین در ادامه با مزایای استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آشنا خواهیم شد و اهمیت استفاده از آن در پیشبرد اهداف را عنوان می‌کنیم.

صندوق تامین مالی

زمانی که از خود می‌پرسید صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ باید تعریف درستی از صندوق تامین مالی داشته باشید. به بیان ساده می‌توان گفت، صندوق تامین مالی یک نوع صندوق سرمایه گذاری است. این صندوق یک صندوق تامین مالی مشترک است که وظیفه تامین منابع مالی مورد نیاز در یک بازار سرمایه را بر عهده دارد. همچنین این صندوق علاوه بر تامین منابع مالی، امکانات بسیار زیادی را برای زیر شاخه‌های پروژه فراهم می‌کند. تعدادی از این امکانات عبارتند از:

 • افزایش نقدینگی
 • کاهش ریسک
 • استفاده از مدیریت حرفه‌ای
 • صرفه‌جویی نسبت به مقیاس

در کشورهای توسعه یافته، تامین منابع مالی به یکی از اساسی‌ترین مفاهیم موجود در اقتصاد بدل شده است. زیرا این امر منجر به افزایش راندمان اقتصادی کشور و همچنین رشد بازارهای سرمایه می‌شود. تمامی این صندوق‌ها وابسته به سازمان بورس بوده و فعالیت آن‌ها به صورت حقوقی انجام می‌پذیرد. اما به راستی صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟

تامین منابع مالی برای کسب و کارها یک امر بسیار حیاتی است زیرا عدم توانمندی در آن موجب افزایش نرخ بیکاری، کاهش تولید و تضعیف بنیان‌های اقتصادی یک مملکت می‌شود. برای آن‌که بتوانیم به پرسش صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ پاسخ دهیم، باید در گام نخست بدانیم صندوق‌ تامین مالی به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود. دسته‌بندی این صندوق‌ها عبارتند از:

 • صندوق سرمایه‌گذاری پروژه
 • صندوق زمین
 • صندوق جسورانه

فرایندهای موجود در صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟

هر شرکت برای ورود به سیستم صندوق سرمایه‌گذاری پروژه نیاز به اخذ تعدادی مجوز دارد. اما مجوزهای مورد نیاز صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ در گام نخست صندوق باید مجوز تاسیس خود را از سازمان بورس دریافت کند.
پس از این مرحله نوبت به سامانه ثبت شرکت‌ها می‌رسد. در این قسمت شرکت در این سامانه به عنوان یک شرکت سهامی عام ثبت می‌شود. پس از این مرحله شرکت آماده شروع فعالیت‌های خود است. این مجوز نیز باید توسط سازمان بورس صادر شود. در نتیجه صندوق باید اقدام به دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس کند. از این مرحله به بعد صندوق می‌تواند با کمک سرمایه‌گذاران خود تامین منابع مالی منحصر به پروژه مربوطه را آغاز کند.
صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در نخستین گام به عنوان یک شرکت سهامی ثبت می‌شود. این صندوق‌ها پس از اتمام پروژه به عنوان یک شرکت سهامی عام وارد تالار بورس می‌شوند.
البته توجه داشته باشید که در برخی از موارد این سهام‌ها در خارج از بورس نیز به متقاضیان ارائه می‌شوند. پس از این‌که تمامی منابع مالی توسط این صندوق‌ها تامین شدند، تقریبا کار آن‌ها تمام شده است. اما حال با این پرسش مواجه می‌شویم که سرنوشت یک صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟
همان‌طور که گفته شد فعالیت این صندوق‌ها پس از عرضه سهام عملا تمام شده و در این‌جا سرمایه‌گذاران وارد گود می‌شوند. در این مرحله تمامی سرمایه‌گذاران به نسبت سهم خود از این صندوق، در سهام آن شریک می‌شوند. در این مرحله شرکت از لیست شرکت‌های فعال خارج می‌شود. اما چه چیزی در پیش روی سهامداران قرار دارد؟
توجه داشته باشید که در این مرحله فعالیت شرکت به منظور انجام پروژه تمام و سهام از لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه خارج می‌شود. اما همچنان به عنوان یک سهم می‌تواند در بازار بورس خرید و فروش شود. در این مرحله سهامداران با توجه به میل شخصی می‌توانند اقدام به فروش یا نگهداری سهم خود کنند. به عبارت دیگر سرمایه آن‌ها در غالب سهم حفظ شده است.

امکانات موجود در وب سایت هر صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از مشاغل و ارگان‌ها دچار تغییرات بسیار زیادی شده‌اند. صندوق‌های تامین مالی نیز از این قاعده جدا نیستند و با بهره‌گیری از پیشرفت‌های تکنولوژی بسیاری از المان‌های اساسی خود را ارتقا داده‌اند. وجود وب سایت مربوط به هر صندوق را می‌توان به عنوان یکی از بارزترین نمونه‌های این پیشرفت‌ها در نظر گرفت.
امروزه تقریبا تمامی صندوق‌ها دارای یک وب سایت تخصصی منحصر به خود هستند. شما می‌توانید در این وب سایت‌ها به امکانات بسیار زیادی دسترسی داشته باشید. نمونه‌ای از این امکانات عبارتند از:

 • مشاهده تصمیم‌های گرفته شده توسط هیئت مدیره
 • طرح توجیهی مربوط به هر پروژه
 • برنامه‌های افزایش سرمایه و نتایج مربوط به اجرای آن به صورت مرحله‌ای
 • متن اساسنامه و امیدنامه صندوق و تغییرات اعمال شده بر روی هر یک از آن‌ها
 • گزارش پیشرفت پروژه،‌ گزارش عملکرد و صورت‌های مالی دوره‌ای با توجه به شرایط صندوق

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟

تا این‌جا با برخی از مفاهیم بسیار اساسی آشنا شدیم. همچنین با توجه به مفهوم صندوق تامین مالی دانستیم چگونه می‌توان به پرسش صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ پاسخ داد. اما حال با این سوال رو به رو هستیم که مزایای وجود صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ در این قسمت می‌خواهیم تعدادی از مزایای اساسی استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری پروژه را مورد بررسی قرار دهیم.

 1. بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در کشور، اسناد و اوراق خود را به صورت عام ارائه می‌دهند. این امر موجب می‌شود تا برآورد راندمان کاری پروژه‌های موجود در این حوزه‌ها به کاری سخت بدل شود و از دقت پایینی برخوردار باشد. اما در صندوق سرمایه‌گذاری پروژه، تمامی اسناد و اوراق مکتوب، به صورت انحصاری برای یک پروژه تخصیص داده می‌شوند. این امر امکان ارزیابی را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد و موجب می‌شود سود هر سهم به صورت کامل به هر سهامدار پرداخت شود.
 2. همان‌طور که دانستیم تمامی معاملات موجود در صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در بستر بورس انجام می‌شوند. این امر موجب می‌شود تا قیمت سهم تابعی از آخرین وضعیت پروژه باشد. این امر به سهامداران کمک می‌کند تا با شفافیت بسیار بالایی نحوه پیشرفت پروژه خود را مورد ارزیابی قرار دهند.
 3. تمامی فرایندهای موجود در صندوق سرمایه‌گذاری پروژه نظام‌مند است و از قوانین کلی موجود در سازمان بورس پیروی می‌کند. در نتیجه فرد سهامدار می‌تواند با خیالی آسوده اقدام به رشد و پیشرفت در این بستر کند. از طرفی هر پروژه با ورود به پلتفرم بورس می‌تواند به افزایش راندمان و رشد اقتصادی کشور نیز کمک کند.
 4. شما با ورود به یک صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در واقع در یک پروژه سرمایه‌داری شرکت کرده‌اید. از آن‌ جایی که این پروژه‌ها در ابعاد بسیار وسیعی انجام می‌شوند، می‌تواند سرمایه شما را تا حد بسیار زیادی از گزندهای ناشی از تورم حفظ کند. در نتیجه پس از پایان پروژه شما می‌توانید سرمایه خود را به عنوان یک سهامدار از سازمان بورس دریافت کنید.
 5. شاید یک راهکار بسیار محبوب در بین افراد، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت باشد. اما درست است که سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت سود بیشتری دارد اما این معاملات ریسک بیشتری نیز دارند. شما با استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری پروژه‌ می‌توانید یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک داشته باشید. همچنین مدیریت حرفه‌ای موجود در این صندوق‌ها موجب می‌شود که قدرت نقدشوندگی این صندوق‌ها نسبت به سایرین بیشتر باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله در پاسخ به سوال صندوق سرمایه‌گذاری پروژه چیست؟ گفتیم که این صندوق‌ها وظیفه تامین منابع مالی مورد نیاز در یک بازار سرمایه را بر عهده دارند. علاوه بر این تامین امکانات بسیار زیادی را برای زیر شاخه‌های پروژه فراهم می‌کنند.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است