معرفی کامل صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) درآمد ثابت

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) درآمد ثابت

به اشتراک‌گذاری پست

صندوق قابل معامله با درآمد ثابت یکی از امن‌ترین روش‌های سرمایه‌ گذاری در بورس است. واحد‌های این صندوق ‌ها که بخش عمده ترکیب دارایی‌شان را اوراق درآمد ثابت تشکیل می‌دهد، مانند سایر سهام‌ در بازار بورس قابل معامله هستند و سرمایه ‌گذاری در آن‌ها صرفاً مستلزم داشتن کد بورسی است. این نوع از صندوق‌ها عمدتا دارای پرداخت سود نقدی به صورت دوره‌ای هستند.

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟

صندوق های درآمد ثابت، صندوق هایی هستند که حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های آن، در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌شود و مدیر صندوق بنا به صلاح‌دید خود اجازه دارد تا سقف ۱۰ درصد از دارایی‌ها را به سهام بازار بورس، وجه نقد و سایر دارایی‌ها اختصاص دهد. طبیعتاً در چنین شرایطی، میزان ریسک سرمایه گذاری به حداقل می‌رسد. بازدهی این صندوق ها کمی بیشتر از بازدهی سپرده‌های بانکی است با این تفاوت که محاسبه سود آن‌ها معمولاً روزشمار بوده و از جهت صدور و ابطال واحدهای صندوق محدودیت‌های سپرده بانکی را ندارند. اطلاعات بیشتر در مورد سازوکار سرمایه گذاری صندوق ها در اساس‌نامه و امیدنامه هر یک از آن‌ها ذکر شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب انواع صندوق‌ های سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: سود ماهانه صندوق های درامد ثابت

صندوق سرمایه گذاری ETF چیست؟

ETF یا Exchange Tradable Fund همان صندوق‌ قابل معامله در بورس است. واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ETF را می‌توان مانند هر سهم دیگری روزانه در ساعات معاملاتی بازار بورس خرید و فروش کرد. این سازوکار کمک می‌کند که در روش سرمایه گذاری غیرمستقیم هم افراد سرمایه خود را به صورت مستقیم در کنترل داشته باشند.

سرمایه گذاری در این صندوق ها مانند سهام بازار نیازمند داشتن کد بورسی و دسترسی به سامانه معاملاتی کارگزاری‌ است. لذا برای صندوق های ETF برخلاف سایر صندوق ها پس از مرحله احراز هویت اولیه دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و تمام عملیات سرمایه گذاری به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

لازم به ذکر است در صورتی که کد بورسی ندارید، می‌توانید در سایت آگاه اکسپرس به آدرس ex.agah.com ثبت‌نام اینترنتی انجام داده و سپس جهت تکمیل ثبت‌نام و احراز هویت به یکی از شعب کارگزاری آگاه یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه حضوری نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت

یکی از انواع صندوق های قابل معامله(ETF) صندوق های قابل معامله از نوع درآمد ثابت است. در واقع همان صندوق درآمد ثابت هستند که امکان معامله در بازار بورس را داشته و تمام مراحل سرمایه گذاری به صورت آنلاین انجام می‌شود. افرادی که به دنبال یک روش سرمایه گذاری در بورس با ریسک پایین هستند که به صورت مستقیم بر سرمایه خود کنترل داشته باشند صندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس بهترین انتخاب است، چرا که بیشتر دارایی‌های صندوق به اوراق درآمد ثابت اختصاص داده شده و در عین حال در بازار بورس قابل معامله است.

ضامن نقدشوندگی

در بعضی صندوق های سرمایه گذاری از نوع درآمد ثابت، عنصری به نام ضامن نقدشوندگی در نظر گرفته شده است؛ این رکن صندوق مسئولیت پرداخت وجه سرمایه گذار را در شرایطی بر عهده دارد که مدیر صندوق نتواند در زمان تعیین شده وجه سرمایه گذار را بازگرداند، البته نبود این رکن در صندوق مسئله‌ای نگران کننده نیست چرا که واحدهای این نوع از صندوق‌ها از نقدشوندگی بالایی برخوردار است. در رابطه با صندوق های قابل معامله یا با توجه به اینکه واحدهای این نوع از صندوق ها را می‌توان مانند سهام به راحتی در بورس خرید و فروش کرد، به جای رکن ضامن نقدشوندگی رکن دیگری تحت عنوان بازارگردان وجود دارد که وظیفه نقدشوندگی واحدهای صندوق را در بازار بر عهده دارد.

بازار گردان

بازار گردان یک کارگزاری یا شرکت مالی است که معاملات سهام یا واحدهای صندوق های ETF بازار بورس را تسهیل و نگرانی سرمایه گذاران بابت نقدشوندگی سرمایه خود را برطرف می‌کند. نحوه کار بازار گردان به این صورت است که با استفاده از واحدهای صندوق درآمد ثابت etf، سهام و اوراق بهاداری که در اختیار دارد معاملات را تعدیل کرده و از ایجاد گره‌های معاملاتی و گیرافتادن سرمایه‌گذاران در صف‌های سنگین عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کند.

سود‌ دهی صندوق های قابل معامله درآمد ثابت

سود دهی این نوع صندوق ها از دو طریق زیر انجام می‌پذیرد:

  • پرداخت سود نقدی که بخش زیادی از بازدهی صندوق از این طریق است و در بازه‌های زمانی مشخص و معمولاً ماهیانه به حساب سرمایه‌ گذار واریز می‌شود.
  • افزایش قیمت هر واحد صندوق که با توجه به ماهیت درآمد ثابت بودن آن، معمولاً مبلغ قابل توجهی نخواهد بود. مگر اینکه قیمت واحدهای صندوق در اثر عدم تقسیم سود نقدی، تعدیل نشده باشد.

جمع‌بندی

با توجه به تمامی این توضیحات، موارد زیر را می‌توان به عنوان فهرست ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در نظر گرفت:

  • علی‌رغم ریسک برابر نسبت به سپرد‌ه های بانکی عمدتاً بازدهی مورد انتظار بیشتری دارند.
  • واحدهای این صندوق ها را می‌توان در بازار بورس و به صورت آنلاین خرید و فروش کرد. البته متقاضیان باید کد بورسی داشته باشند و از طریق کارگزاری‌ها برای این کار اقدام کنند. (دریافت کد بورسی آنلاین با سامانه آگاه اکسپرس)
  • باتوجه به معافیت مالیاتی معاملات واحد‌های این صندوق‌، کارمزد معاملاتی کمتری دارند.

همچنین به صورت کلی می‌توان گفت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت برای افراد زیر مناسب است:

  • افرادی که به دنبال یک سرمایه گذاری کم ریسک و بدون خطر هستند.
  • کسانی که کد بورسی دارند یا می‌خواهند داشته باشند.
  • به معامله در بازار بورس علاقه دارند و با فرایندهای آن آشنا هستند.
  • وقت یا دانش کافی برای تحلیل داده‌ها و انتخاب سهام مناسب ندارند.

با توجه به تأسیس صندوق قابل معامله یاقوت آگاه در آینده نزدیک که از صندوق‌های نوع درآمد ثابت است، میتوانید با پر کردن فرم زیر زودتر از دیگران از تاریخ شروع فعالیت این صندوق آگاه شوید.

[views id=”9649″]

مقالات مرتبط

13 Comment
احمد ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
|

کدام یک از صندوق های بورس سود مرکب میدهند

امیر ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
|

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون. میخواستم بدونم نحوه سوددهی صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت مثل فیروزا چطور هست. مثل صندوق های سهامی سوددهی در nav و قیمت فروش خودش رو نشون میده یا مبلغ ثابتی هرماه واریز میشه؟

رسول نيك روش ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
|

سلام برام سوال هست که خرید واحد های صندوق قابل معامله در بورس چه فرقی با خرید از سایت خود صندوق داره

سید سعید ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
|

سلام . با دارایی حدود ۵۰ میلیون تومان بهترین نوع سرمایه گذاری ( خرید مستقیم سهم یا صندوق ) را کدام معرفی میکنید ؟؟
سپاس

سلام
صندوق یاقوت آگاه از نوع جه نوعی هست؟

مهين ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
|

میان مدت

حیدر ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
|

تمایل به صندوق سرمایه گذاری ETF بدلیل عدم ریسک و نیز عدم سپرده در بانک هستم