logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟
صندوق قابل معامله چیست

صندوق قابل معامله (ETF) چیست ؟

شاید در اینترنت به عبارت «صندوق های قابل معامله یا ETF » برخورد کرده باشید ولی معنای آن و نحوه سرمایه گذاری در آن را ندانید. در این مقاله سعی شده تا به زبانی ساده به این سوال که «صندوق های قابل معامله چیست ؟» پاسخ دهیم.

همه ما تمایل داریم که بتوانیم پولی را که جمع‌آوری می‌کنیم در بازاری سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم بازده‌ای بیش از نگهداری پول نقد به دست آوریم. هدف ایجاد بازارهای مالی نیز بر این اساس است. اما شاید این سؤال ذهن ما را درگیر کند که بهترین، سریع‌ترین و امن‌ترین راه کدام است؟ و یا اینکه کدام بازار مطلوب‌تر است؟ آیا لازم است در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنیم؟ آیا لازم است صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز در نظر بگیریم؟ در نظر گرفتن همه این موارد شاید برای ما کمی گیج‌کننده باشد. ولی در این بین می‌توان گفت که شاید توجه بیشتر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما را به این هدف نزدیک‌تر کند؛ مشخصاً قصد داریم در این مقاله به معرفی صندوق های قابل معامله بپردازیم.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نهادی مالی است که با تجمیع سرمایه‌ هرچند اندک افراد سبدی از دارایی‌های مالی تشکیل می‌دهند و شاخص یا روند بازار را دنبال کرده و سرمایه‌گذاران را منتفع می‌کنند. این صندوق‌ها دارای هزینه معاملات کمتر، پیچیدگی و ریسک کمتر نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار هستند از این رو سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌تواند یکی از منطقی‌ترین گزینه‌ها در کنار سایر گزینه‌های موجود باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF)

همان طور که عنوان کردیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع پرتفویی از چندین دارایی مالی تشکیل می‌دهند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا علاوه بر مشارکت در بازار سرمایه و کسب سود از این بازار بتوانند با داشتن مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مختلف ریسک را در پرتفوی سرمایه‌گذاری خود تعدیل کنند. افراد با خرید واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در چندین دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس نیز سازوکاری مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارد ولی می‌توان واحدهای آن‌ها را مانند سهام شرکتها معامله کرد. برخی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله می‌توانند دنباله‌روی یک بازار، یک صنعت یا کالای خاص باشند. برای مثال یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله طلا با تحرکات قیمت طلا در بازار نوسان می‌کند. روند یک صندوق سرمایه‌گذاری اوراق با قیمت بازار اوراق موجود در آن حرکت می‌کند و یک صندوق قابل معامله سهام روندی همچون بازار سهام دارد.

حال اگر ما به دنبال فعالیت در بازار سهام البته بدون متحمل شدن ریسک زیاد، هزینه معاملات فراوان و پیچیدگی‌های مختلف آن باشیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‌تواند بهترین انتخاب ما باشد. این صندوق‌ها در واقع محصولی با هزینه، ریسک و پیچیدگی کمتر نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام و دارای مزایای آن می‌توانند باشد.

اگر زمانی ما متوجه شویم که شرکتی دارای پتانسیل رشد در آینده است سهام آن شرکت را خریداری می‌نماییم. این بررسی و یافتن شرکت‌های با پتانسیل رشد در بین حدود ۶۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ممکن است کمی زمان‌بر باشد و البته هیچ تضمینی هم برای رشد آتی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

بنابراین ما همواره باید به سوالاتی از جمله: «چه سهمی را بخرم؟»، «حجم خرید برای هر سهم چقدر باشد؟»، «کارمزد و هزینه آن‌ها چقدر خواهد شد؟»و «آیا با خرید تصادفی سهام ریسک زیادی را متحمل خواهم شد؟» پاسخ دهیم.

سبد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از سهام شرکت‌های مختلف تشکیل شده‌اند و این کار توسط افراد مجرب و متخصص تحت عنوان مدیریت سرمایه‌گذاری صندوق انجام گرفته است لذا نیازی وجود ندارد که ما دائماً پیگیر روند قیمت سهام شرکت‌های مذکور در بازار باشیم. وجود سهام مختلف از صنایع مختلف در پرتفوی سبب می‌شود با نوسان قیمت‌ها در بازار در حالی که ممکن است در یک صنعت روند کاهشی وجود داشته باشد در صنعت دیگر روند افزایشی باشد و ریسک کل سرمایه‌گذاری با تنوع سهام در صندوق خنثی شود. در حقیقت ما با یک معامله می‌توانیم در بخش گسترده‌ای از بازار سهام حضور داشته باشیم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله شاخصی

صندوق‌های شاخصی، نهادهای مالی‌ای هستند که دنبال‌کننده یکی از شاخص‌های بازار سرمایه هستند. در این نوع از صندوق‌ها مدیر سرمایه‌گذاری صندوق در تلاش برای ایجاد ترکیب خاصی از سهام برای پیروی از یک شاخص خاص است. علت ایجاد این صندوق‌ها برای آسان ساختن سبد سرمایه‌گذاری است. به جای خرید سبدی از سهام ما می‌توانیم یک دارایی که مانند شاخص بازار عمل می‌کند را بخریم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی که در حال حاضر در بازار بورس و ارواق بهادار تهران در حال فعالیت هستند:

– صندوق سرمایه‌گذاری شاخص ۳۰ شرکت فیروزه

– صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی کارآفرین

– صندوق سرمایه‌گذاری تجارت شاخصی کاردان

با توجه به مطالب بیان شده در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‌توان با بررسی بازده و ترکیب دارایی صندوق‌های‌ موجود در بازار بورس و اوراق بهادار به معامله آن‌ها پرداخت. مجموعه کارگزاری آگاه در کنار ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله هستی بخش آگاه را که از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌کند، برای سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها دارند، ارائه کرده است. نماد این صندوق در بورس «آگاس» بوده و برای کسب اطلاعات بیشتر از این صندوق می‌توانید به وب‌سایت این صندوق به نشانی www.hbagahfund.com مراجعه فرمایید.

بازدیدها: 13,061

17 دیدگاه
 • سید ایمان الطه
  پاسخ
  ارسال شده در۰۷:۳۸,۱۳۹۸/۱۲/۲۴

  خیلی عالی

 • نیما یوسف زاده اوصالو
  پاسخ
  ارسال شده در۰۱:۵۱,۱۳۹۹/۰۱/۲۴

  سلام.من که کد بورسی دارم آیا برای خرید واحدهای صندوق هستی بخش باید به سایت خود صندوق مراجعه کنم و ابتدا در این صندوق ثبت نام کنم وسپس ازطریق لینک خود صندوق اقدام به خرید (فروش) واحدها بکنم یا نه از طریق سایت معاملات آنلاین آسا ترید باید این کار رو انجام بدم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۳:۳۳,۱۳۹۹/۰۱/۳۱

   با سلام و احترام
   دوست عزیز صندوق هستی بخش آگاه نیازمند به کد بورسی است. شما پس از دریافت کد بورسی میتوانید در تایم معاملات از طریق سامانه معاملاتی خود اقدام به خرید و فروش آن نمایید.

 • ارسال شده در۲۳:۱۸,۱۳۹۹/۰۱/۳۱

  متاسفانه از توضیحی که دادید متوجه نشدم که آیا این ویژگی این نوع صندوق نسبت به صندوق های دیگر چه مزایا یا چه معایبی دارد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۰:۳۶,۱۳۹۹/۰۲/۱۴

   با سلام و احترام
   دوست عزیز،
   صندوق های قابل معامله برای خرید و فروش نیازی به مراجعه حضوری ندارند و شما می‌توانید براحتی از هرجا از طریق پنل معاملاتی خود واحدهای آن را ابطال کنید.

 • صادق
  پاسخ
  ارسال شده در۱۷:۲۰,۱۳۹۹/۰۲/۰۶

  سلام، ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما بزرگان
  سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینه که صندوق هستی بخش آگاه رو خریدن با خرید آگاس در پرتفو شخصی چه تفاوتی داره؟؟؟ فرض کنید تو پرتفومون آگاس داریم، و به هر دلیلی بازار ریخت و قفل صف فروش شد، و آگاس هم قفل صف فروش بشه، تکلیف چیه؟ درصورتیکه اگه صندوق هستی بخش آگاه رو خریده باشیم میایم و با قیمت ابطال روز باطل میکنیم، اما آگاس تو پرتفو قفل صف فروش بشه نمیتونیم بفروشیم، متضرر میشیم، لطفا دقیقا راهنمایی بفرمایید، متشکرم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۱:۱۱,۱۳۹۹/۰۲/۱۴

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، صندوق هستی بخش آگاه(آگاس) از نوع قابل معامله بوده و دارای رکن بازارگردان است که به منظور جلوگیری از صف فروش یا خرید شدن واحدهای این صندوق فعالیت کرده و باعث نقدشوندگی هرچه بیشتر این صندوق می‌گردد.

 • عباس فاطمی
  پاسخ
  ارسال شده در۰۳:۳۲,۱۳۹۹/۰۲/۱۰

  من می خوام وارد بورس شوم چکار کنم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۲:۴۶,۱۳۹۹/۰۲/۱۵

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، پیش از اقدام به معامله توصیه می‌شود دانش خوود را در حوزه بازار سرمایه افزایش دهید. مطالعه مقالات و مشاهده ویدئوهای آموزشی در باشگاه مشتریان آگاه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در۱۱:۱۴,۱۳۹۹/۰۲/۲۲

  سلام. برای خرید صندوق سرمایه گذاری یکم با نماد دارا یکم، باید از همون آیکن خرید و فروش آفلاین سامانه معاملاتی خودم ، سفارش گذاشت و خرید؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۲:۳۲,۱۳۹۹/۰۲/۲۲

   با سلام و احترام
   دوست عزیز همانطور که در مقاله گفته شد، از طریق تمامی سامانه‏‌های آنلاین معاملاتی هر روز کاری از ساعت ۱۴ تا ۱۶ امکان سفارش گذاری وجود دارد.

 • Mahdi
  پاسخ
  ارسال شده در۲۱:۴۷,۱۳۹۹/۰۴/۱۰

  سلام آقا تو رو خدا جواب منو بدید
  من ۱ ماه پیش از همراه بانک ملت ۱۷۰ سهم etf دارا یکم خریدم در حالی که کد بورسی هم داشتم در اگاه
  الان میخوام etf بیاد تو پرفایلم
  چیکار کنم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۰۸:۲۵,۱۳۹۹/۰۴/۱۴

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، شما می‌توانید در بخش تغییر کارگزار ناظر در سامانه آساتریدر درخواست اضافه شدن این نماد را به پرتفوی خود بدهید.

 • نوری
  پاسخ
  ارسال شده در۱۹:۰۷,۱۳۹۹/۰۴/۱۱

  سلام کدام سرمایه گذاری بهتر است؟👇
  اینکه ما سهام دار میزان بالایی از etfباشیم مثلا با ۱۰میلیون ۵۰۰تا سهم ۲۰هزار تومنی آگاس بخرم
  یا مثلا ۱۰ سهم یک میلیونی صندوق سهامی مشترک آگاه؟🤔🤔🤔
  📌اساسا میشه در مورد قیمت صدور توصیح بفرمایین که چه نقشی داره

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۱۳:۳۴,۱۳۹۹/۰۴/۱۵

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، توجه به این موارد حائز اهمیت است که اساسا معاملات صندوق های etf به دلیل غیرحضوری بودن آن راحتتر است و محدودیت زمانی نیز برای ماندن در این صندوق‌ها وجود ندارد در صورتی که صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال مانند صندوق مشترک آگاه، نیاز به سرمایه گذاری حضوری داشته و ابطال زیر ۳ ماه همراه با جریمه خواهد بود که متناسب با مدت زمان از زمان صدور تا ابطال بر حسب درصدی از قیمت ابطال به سرمایه گذار تحمیل خواهد شد. از طرف دیگر صندوق مشترک آگاه چون صندوق قدیمی تری نسبت به آگاس است نرخ رشد بالاتری را میتوان از آن انتظار داشت.

 • بهنام ملکی
  پاسخ
  ارسال شده در۱۵:۱۸,۱۳۹۹/۰۵/۱۳

  باسلام و احترام به طور مثال من ۵۰ میلیون تومن سرمایه دارم و میخوام حداقل ماهی ۴ میلیون تومن سود بهم بده شما چه صندوقی رو پیشنهاد میکنین و آیا همچین صندوقی هست ؟؟ممنون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در۰۹:۳۳,۱۳۹۹/۰۵/۱۴

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، افراد براساس اهداف سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری خود می‌توانند صندوق های سرمایه گذاری مختلفی را انتخاب نمایند. در خصوص بازدهی صندوق ها نمی‌توان پیش بینی نمود چون صندوق ها براساس ترکیب داراییشان بازدهی متفاوتی خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها به شما پیشنهاد می‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شعب شرکت سبدگردان آگاه:

1- تهران، بلوار اندرزگو، بعد از سلیمی جنوبی، پلاک 52، ساختمان سام اندرزگو، طبقه دوم

2- تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان دستگردی (ظفر)، نبش کوچه ناصری، پلاک 2551، برج کیان، طبقه هفدهم

3- تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، روبه‌روی پارک دلاوران، پلاک70، طبقه فوقانی جین وست

کدپستی: 75113-19176

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما