logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

سرمایه گذاری در بورس با رویکرد مدیریت دارایی

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > سرمایه گذاری در بورس با رویکرد مدیریت دارایی
سرمایه گذاری در بورس با سبدگردانی اختصاصی و صندوق سرمایه گذاری بورس

سرمایه گذاری در بورس با رویکرد مدیریت دارایی

 

یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه گذاری برای بسیاری از افراد، سرمایه گذاری در بازار بورس است. بورس بازاری است که اوراق بهاداری همانند سهام و اوراق مشارکت در آن معامله می‌شوند. سهامداران این اوراق با افزایش قیمت آن‌ها، سود کسب کرده و در صورت کاهش قیمت زیان می‌بینند. بازار بورس بازاری پیچیده با سازوکاری خاص است که نیاز به آشنایی کامل به همه جوانب آن داشته و افراد باید از ابزارهای مختلفی برای شناسایی اوراق مناسب استفاده کنند تا بتوانند به سود مد نظر خود دست یابند؛ بنابراین قدم اول برای فعالیت در بازار بورس آشنا شدن با فرآیند سرمایه گذاری در آن و کسب اطلاعات مورد نیاز است.

 

سرمایه گذاری در بورس

 

با توجه به انواع بازارهای مختلف در ایران همانند بازار زمین و ملک، بازار طلا، ارز، بازار بورس و … گزینه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. افراد باید ابتدا اهداف و انتظارات خود از سرمایه گذاری را مشخص کرده و سپس با کسب اطلاعات لازم از هر بازار از میان گزینه‌های سرمایه گذاری خود گزینه مناسب را انتخاب کنند. یکی از انواع بازارهای سرمایه گذاری در ایران بازار بورس است که در سال‌های اخیر با استقبال سرمایه گذاران مواجه شده است.

برای سرمایه گذاری در بورس دو روش کلی مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که در ادامه به توضیح این روش‌ها می‌پردازیم.

 

سرمایه گذاری مستقیم

 

یکی از روش‌های سرمایه گذاری در بازار بورس سرمایه گذاری مستقیم است. افرادی که تمایل دارند تا به طور مستقیم در این بازار فعالیت کنند، با داشتن کد فعال بورسی مختص به خود می‌توانند به خرید و فروش اوراق بهادار مورد معامله بپردازند.

در بازار بورس شرکت‌های مختلف با انتشار سهام خود نقدینگی مورد نیاز را برای طرح‌های توسعه، تأمین مواد اولیه، خرید تجهیزات جدید و سایر موارد تأمین مالی می‌کنند. با رشد شرکت، تقاضا برای سهم شرکت افزایش یافته که منجر به افزایش قیمت سهام آن نیز شده و سهامداران آن از افزایش قیمت سهم منتفع می‌شوند.

 

سرمایه گذاری غیرمستقیم (مدیریت دارایی)

 

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در بورس به صورت غیرمستقیم است که می‌توان آن را جزو خدمت مدیریت دارایی به حساب آورد. مدیریت دارایی به معنای مدیریت سرمایه اشخاص حقیقی و حقوقی با سرمایه گذاری سرمایه ایشان در دارایی‌های مالی موجود در بازار سرمایه از جمله سهام، طلا، گواهی‌های کالایی و اوراق با درآمد ثابت است. هدف مدیریت دارایی حفظ ارزش دارایی افراد در مرحله اول و سپس افزایش ثروت ایشان است. این افزایش ثروت با شناسایی پتانسیل‌های موجود در بازار انجام می‌شود. فرآیند مدیریت دارایی بدین گونه است که همه فرصت‌های موجود در بازار شناسایی شده و بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند. خدمات مدیریت دارایی توسط افراد حرفه‌ای، باتجربه و متخصص در بازارهای مالی انجام می‌پذیرد.

افرادی که تمایل دارند تا از این نوع از خدمات خاص استفاده نمایند، به شرکت‌های مورد اطمینان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه می‌کنند و سرمایه خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

دو روش عمده برای استفاده از خدمات مدیریت دارایی وجود دارد؛ سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سبدگردانی اختصاصی که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

 

صندوق های سرمایه گذاری یکی از ابزارهای مالی در بازار سرمایه است. صندوق های سرمایه گذاری با جمع‌آوری سرمایه افراد این سرمایه را در اوراق بهادار و سایر ابزارهای موجود در بازار سپرده گذاری می‌کنند و بازده حاصل از این سرمایه گذاری را به سرمایه گذاران می‌پردازند. با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری معتبر توسط تیم‌های حرفه‌ای و متخصص مدیریت و کنترل می‌شوند این صندوق ها همراه با ریسک معقول‌تری نسبت به سرمایه گذاری مستقیم، می‌توانند بازدهی مطلوبی برای سرمایه گذاران ایجاد کنند. سرمایه گذاری در صندوق های مشترک برای افرادی مناسب است که اطلاعات کافی و کامل از بازار سرمایه و معاملات سهام ندارند و در عین حال تمایل برای سرمایه گذاری در بازار  بورس را دارند؛ همچنین صندوق‌ها برای افرادی که زمان کافی برای بررسی و تحلیل سهام و سایر اوراق بهادار را ندارند  بسیار مناسب هستند. در این میان برخی از افراد همچنان که به طور مستقیم و شخصی در بازار سهام فعالیت می‌کنند برای متنوع کردن سبد سرمایه گذاری و کاهش ریسک خود، سرمایه گذاری در صندوق ها را نیز به سبد سرمایه خود اضافه می‌کنند.

صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند. که از نظر نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق و یا ترکیب دارایی‌های آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

 

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

 

برای خریدوفروش این نوع از صندوق ها لازم است که افراد به سامانه صندوق مورد نظر مراجعه و از طریق این سامانه اقدام به خرید و فروش واحدهای آن کنند و یا اینکه به مراکز مورد تأیید صندوق مراجعه کرده و به صورت حضوری درخواست صدور یا ابطال واحدهای صندوق را  ثبت نمایند.

 

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله

 

واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک قابل معامله در بورس را می‌توان همانند سایر سهام عادی مورد معامله در تابلوهای بازار بورس، از طریق سامانه‌ کارگزاری‌ها خرید و فروش کرد. لازم به ذکر است صندوق های قابل معامله می‌توانند از نوع درآمد ثابت، در سهام یا مختلط باشند.

 

دسته‌بندی دیگر صندوق های سرمایه گذاری مشترک براساس نوع ترکیب دارایی موجود در هر صندوق است. با توجه به گستردگی دارایی های موجود در بازار چندین نوع صندوق سرمایه گذاری وجود دارد؛ اما به‌طور کلی سه نوع مهم‌تر براساس ترکیب دارایی هر صندوق به شرح زیر هستند:

 

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

 

عمده سرمایه موجود در این نوع از صندوق ها در دارایی های با درآمد ثابت سپرده گذاری می‌شوند. دارایی های با درآمد ثابت عبارت‌اند از سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و … . این صندوق ها در مقایسه با سایر صندوق های موجود در بازار کمترین میزان ریسک را دارا هستند و در مقابل بازده کمتری نیز نسبت به سایر صندوق ها و اوراق بهادار ایجاد می‌کنند و مناسب افرادی است که ریسک گریز بوده و یا به دنبال کاهش ریسک سرمایه گذاری‌های خود هستند.

 

صندوق سرمایه گذاری در سهام

 

صندوق های سرمایه گذاری در سهام دارای ترکیب دارایی اوراق سهام و حق تقدم سهام هستند. بیش از ۷۰ درصد سرمایه موجود در این صندوق ها در این اوراق سرمایه گذاری می‌شوند و در مقایسه با سایر صندوق های موجود دارای ریسک و بازده مورد انتظار بیشتری نیز هستند. با وجود آنکه ریسک این صندوق ها زیاد است اما می‌توان گفت که نسبت به معاملات سهام به طور مستقیم و شخصی، همچنان ریسک کمتری را دارا هستند. این صندوق ها مناسب افراد ریسک‌پذیر بوده که به استفاده از یک ابزار حرفه‌ای تمایل دارند.

 

صندوق سرمایه گذاری مختلط

 

در این صندوق‌ها بین ۴۰ تا ۶۰ درصد از دارایی‌های صندوق سهامی و حق تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود و مابقی به اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌یابد؛ بنابراین می‌توان گفت که ریسک و بازدهی این صندوق ها از صندوق درآمد ثابت بیشتر و از صندوق های در سهام کمتر است. 

 

ارزش خالص دارایی صندوق‌ های سرمایه گذاری (NAV)

 

ارزش خالص دارایی‌ها از طریق کسر بدهی‌های صندوق از ارزش روز کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) بدست می‌آید.

بدهی های صندوق – ارزش روز کل پرتفوی = ارزش خالص دارایی ها

    بر این اساس اگر بخواهیم ارزش خالص دارایی‌ها را به ازای هر واحد بدست آوریم کافی است ارزش خالص دارایی‌ها را بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم کنیم:

 

 

ارزش خالص دارایی ها

                                                                           ————————————— = ارزش خالص دارایی‌های صندوق به ازای هر واحد

تعداد واحد های صندوق

 

 

واحدهای صندوق های سرمایه گذاری کوچکترین جز آن‌هاست و برای سرمایه گذاری در صندوق ها باید واحدهای آن صندوق را با قیمت روز (یا قیمت صدور که بر اساس ارزش خالص دارایی های صندوق در هر روز مشخص می‌شود) خریداری کرد.

 

صندوق های سرمایه گذاری آگاه

 

مدیریت دارایی آگاه با سال‌ها تجربه در بازارهای مالی اقدام به ارائه صندوق های سرمایه گذاری مشترک متعددی کرده است. افراد می‌توانند با توجه به اهداف سرمایه گذاری خود از میان این صندوق ها گزینه مناسب برای خود را برگزینند. انواع صندوق های سرمایه گذاری آگاه (تا فروردین ماه ۱۴۰۱) به شرح زیر است:

 

صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه

 

صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه صندوقی از نوع در سهام  و مبتنی بر صدور و ابطال است که از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده است. این صندوق از شروع فعالیت تاکنون (منتهی به فروردین ۱۴۰۱) به بازدهی حدود ۴۰۰۰۰% دست یافته است که پربازده‌ترین صندوق کشور در این مدت بوده است.

 

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله هستی بخش آگاه

 

صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه با نماد آگاس از نوع صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس است که از سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت کرده است. این صندوق از آغاز فعالیت تاکنون توانسته بازدهی بیش از ۳۰۰۰% را کسب نماید. 

 

صندوق سرمایه گذاری یکم نیکوکاری آگاه

 

صندوق سرمایه گذاری یکم نیکوکاری آگاه صندوقی سهامی مبتنی بر صدور و ابطال است که از سال ۱۳۹۰ با هدف امور خیرخواهانه فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون (منتهی به فروردین ۱۴۰۱ ) توانسته بیش از ۲۱۰۰% بازدهی کسب کند.

 

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یاقوت آگاه

 

صندوق سرمایه گذاری یاقوت از نوع صندوق های با درآمد ثابت و قابل معامله در بورس است که از فروردین ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر با نماد یاقوت می‌توان واحدهای این صندوق را معامله کرد. بازدهی این صندوق در یک سال گذشته ۴۳ % بوده است.

 

 صندوق سرمایه‌گذاری زمرد آگاه

 

صندوق سرمایه‌گذاری زمرد آگاه از نوع صندوق سهامی و مبتنی بر صدور و ابطال است که پرداخت سود نیز دارد. سود زمرد هر سه ماه یک بار به حساب دارندگان واحدهای این صندوق واریز می‌شود و اگر شخصی تمایل به دریافت سود نقدی نداشته باشد امکان Reinvest یا سرمایه‌گذاری مجدد نیز در این صندوق وجود دارد.

 

 

صندوق سرمایه گذاری همای اگاه

 

صندوق همای آگاه از نوع صندوق‌های سهامی و قابل معامله در بورس است که از مرداد ۱۴۰۰ فعالیت خود را آغاز کرده است. پرداخت سود روزشمار ماهانه از ویژگی‌های دیگر همای آگاه است. این سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی است و آخر هر ماه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. همای آگاه از زمان تاسیس تا کنون توانسته بازده ۱۱% درصدی را به مشتریان خود ارائه کند.

 

صندوق سرمایه‌گذاری زرین آگاه

 

صندوق سرمایه گذاری زرین آگاه با نماد «مثقال»، ششمین صندوق طلای بازار سرمایه است که در آذر ۱۴۰۰ پذیره نویسی شد. این صندوق از نوع قابل معامله در بورس است و با جست و جوی نماد مثقال می‌توانید واحدهای آن را به راحتی خرید و فروش کنید. بازده صندوق زرین متناسب با نوسانات بازار طلا است . این یعنی شما بدون خرید فیزیکی طلا می‌توانید در این کالای ارزشمند سرمایه‌گذاری کنید.   

 

سبدگردانی

 

در سبدگردانی اختصاصی برخلاف صندوق های سرمایه گذاری برای هر سرمایه گذار به‌صورت اختصاصی و متناسب با اهداف مالی و درجه ریسک‌پذیری هر فرد (حقیقی یا حقوقی) سبدی از دارایی های مالی متنوع مثل سهام، طلا، گواهی‌های کالایی و اوراق با درآمد ثابت تشکیل می‌شود. 

افرادی که تمایل به استفاده از خدمت سبدگردانی دارند با مراجعه به شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمت قرارداد سبدگردانی را امضا می‌کنند و سرمایه مورد نظر خود را در اختیار سبدگردان قرار می‌دهند. سبدگردان نیز با توجه به میزان سرمایه اهداف و انتظارات مالی و ریسک‌پذیری فرد اقدام به تشکیل سبد می‌کند. 

 

سبدگردانی آگاه

 

شرکت سبدگردان آگاه با بهره‌گیری از تیم‌های مجزا و متخصص در ۴ حوزه مشاوره، سبدگردانی، تحلیل و پشتیبانی، سرویس اختصاصی سبدگردانی را به سرمایه گذاران محترم  اعم از حقیقی و حقوقی ارائه می‌دهد. در حال حاضر حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی اختصاصی آگاه مبلغ ۵ میلیارد تومان است که در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و پس از تکمیل فرم منتظر تماس مشاوران ما باشید.

 

 

6 دیدگاه
 • احمد عیدانی
  پاسخ
  ارسال شده در19:43,1399/04/20

  سلام
  چه میزان مبلغی رو میتوان در سبدگردانی آگاه قرار داد، ممنون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:34,1399/04/21

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی آگاه ۱۰ میلیارد تومان است.

 • مسعود
  پاسخ
  ارسال شده در18:43,1399/05/11

  سلام با۱۰ ملیون پول چقد سالانه یاماهانه درصندوق درامدثابت میتونم سودببرم لطفاراهنمایی کنین

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:41,1399/05/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، افراد براساس اهداف سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری خود می‌توانند صندوق های سرمایه گذاری مختلفی را انتخاب نمایند. در خصوص بازدهی صندوق ها نمی‌توان پیش بینی نمود چون صندوق ها براساس ترکیب داراییشان بازدهی متفاوتی خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها به شما پیشنهاد می‌شود.

 • جواد
  پاسخ
  ارسال شده در21:57,1399/05/21

  سلام الان باتوجه به توضیحات خودتون باتوجه به اینکه صندوق های ثابت بطور معمول بازدهی کمتری دارند چرا پس بازدهی صندوق ثابت شما به نسبت صندوق سهام بادر نظر گرفتن طول مدت باز هم بیشتر است

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:40,1399/05/22

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در حال حاضر یاقوت آگاه تنها صندوق درآمد ثابت مدیریت دارایی آگاه است که بازدهی آن را می‌توانید در سایت صندوق بررسی نمایید. سایر صندوق های آگاه از جمله هستی بخش آگاه و مشترک آگاه از نوع صندوق سهامی بوده که بازدهی بیشتری در مقایسه با صندوق های درآمد ثابت و مختلط دارند.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما