سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 8 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همه را شاید بتوان حفظ و افزایش سرمایه دانست. افراد نگران از دست رفتن یا کاهش پول‌های خود هستند و همواره به دنبال فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری هستند تا بتوانند پول بیشتری به دست آورند. این نگرانی در زمان‌هایی که تورم افزایش می‌یابد و ارزش زمانی پول همواره در حال کاهش است، بیشتر خواهد شد. سپرده گذاری در بانک همیشه اولین و راحت‌ترین گزینه سرمایه گذاری برای مردم بوده است؛ زیرا مردم می‌توانند به بانک‌ها اعتماد کرده و ریسک نکول بانک‌ها بسیار پایین است؛ اما با توجه به اینکه نرخ بهره نسبت به نرخ تورم پایین است، سپرده گذاری در بانک، راه پرسودی به حساب نمی‌آید. در این میان گزینه‌های سرمایه گذاری متعدد دیگری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را نیز در نظر گرفت. سرمایه گذاری در بورس امروزه به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری تبدیل شده است که با توجه به استقبال فراوان مردم می‌توان به آینده آن و حضور بیشتر آن در زندگی مردم امیدوار بود. با این حال برای اینکه بتوان از سود سرمایه گذاری در بورس منتفع شد ابتدا باید سازوکار آن را آموخت و بررسی کرد که این بازار در مقایسه با سایر بازارها چه عملکردی دارد. همچنین اصول سرمایه گذاری در بورس نیز رعایت شود.

راه‌های سرمایه گذاری در بورس

راه‌های سرمایه گذاری در بورس

برای سرمایه گذاری در بورس دو روش عمده وجود دارد. اولین روش برای حضور در بازار سرمایه و خریدوفروش سهام آن است که افراد خودشان به‌طور مستقیم فعالیت کنند. برای این منظور لازم است به کارگزاری های معتبر مراجعه کرده و کد بورسی دریافت نمایند. در نهایت با واریز مبلغ مورد نیاز به حساب کارگزاری خود اقدام به خریدوفروش سهام کنند. سرمایه گذاری از این روش مستلزم آشنایی کامل با بورس و کسب اطلاعات لازم است. همچنین افراد باید پیوسته سبد سرمایه گذاری خود را کنترل کنند که مستلزم اختصاص زمان زیادی است.

در مقابل روش مستقیم روش غیرمستقیم وجود دارد. در این روش افراد می‌توانند از خدمت مدیریت دارایی بهره‌مند شوند. این روش نسبت به روش مستقیم ریسک کمتری دارد و نیاز به اختصاص زمان و کسب آموزش ندارد. این خدمت شامل ارائه صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی است. شرکت‌های معتبر و تحت نظارت سازمان بورس با مجوزهای قانونی این خدمت را ارائه می‌دهند و برای این منظور این شرکت‌ها تیم‌های متخصص و حرفه‌ای تشکیل می‌دهند. صندوق های سرمایه گذاری، دارایی های مالی مختلفی را جمع‌آوری می‌کنند و افراد زیادی به طور مشترک و به نسبت سرمایه خود می‌توانند از بازدهی این صندوق ها منتفع شوند. خدمت سبدگردانی نیز یک خدمت اختصاصی است که افراد با سرمایه های بالا این روش سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنند. افراد براساس روشی انتخابی خود برای سرمایه گذاری در بورس، بازدهی مختلفی از فعالیت خود در این بازار کسب خواهند کرد. تا این جا با راه‌های سرمایه‌گذاری در بورس آشنا شدید، برای آشنایی با پرسودترین سرمایه‌گذاری در بورس، کلیک کنید.

حداقل میزان سرمایه گذاری در بورس

برای سرمایه گذاری در بورس به سرمایه بالایی نیاز نیست. در صورتی که افراد دارای کد بورسی بخواهند به صورت آنلاین سهم موردنظر خود را خریداری کنند باید حداقل ۵۰۰ هزار تومان در حساب کارگزاری خود پول داشته باشند. به دلیل وجود کارمزد معاملات این میزان باید کمی بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد. این حداقل مبلغ سفارش خرید تا اواخر سال ۱۳۹۷، ۱۰۰ هزار تومان بود که با دستور سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش یافت. اما در صورتی که افراد بخواهند سفارش خود را به صورت تلفنی یا حضوری به کارگزاری اعلام کنند و یا اینکه اگر از طریق پنل آفلاین آساتریدر آگاه اقدام کنند می‌توانند به هر میزان که تمایل دارند سفارش خرید خود را انجام دهند و هیچ محدودیت وجهی وجود نخواهد داشت.

حداقل و حداکثر سود سرمایه گذاری در بازار بورس

یکی دیگر از سؤالات بسیار مهم برای سرمایه گذاری در این بازار این است که چقدر می‌توان در این بازار سود کسب کرد و سود سرمایه گذاری در بورس چگونه محاسبه می‌شود. با توجه به وجود دامنه نوسان در بازار بورس ایران بیشترین سودی که می‌توان در یک روز کسب نمود مثبت ۵ درصد بر روی سرمایه و بیشترین ضرری هم که می‌توان در یک روز داشت منفی ۵ درصد است. بورس ایران برخلاف بورس های جهانی و بین‌المللی محدودیت نوسان دارد؛ بنابراین در صورت ریزش قیمت سهم امکان اینکه در چند روز کل سرمایه شخصی از بین برود در بورس ایران وجود ندارد. همچنین امکان چند برابر شدن سرمایه شخص در چند روز امکان‌پذیر نیست؛ اما در بورس های بین‌المللی ممکن است سرمایه شخصی در یک روز کامل از بین برود و یا در یک روز سود کلانی کسب کند.

در بورس های جهانی همچنین متغیرهای بسیار زیادی بر قیمت سهام تأثیرگذار است و به دلیل وابستگی کشورهای مختلف به هم با تغییر کوچک یکی از این متغیرها، نوسان قیمت در این نوع بورس ها بسیار بیشتر است؛ اما در بورس ایران با توجه داخلی بودن بورس و عدم معامله سهام در بورس های جهانی، تأثیر تغییرات جهانی کمتر است. برای مثال از زمان آغاز شدن شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در کل دنیا، بورس شانگهای، بورس پکن، بورس نیویورک و سایر بورس های جهانی با کاهش شدید مواجه شدند. این کاهش در سهام مرتبط با صنعت گردشگری و توریستی و محصولات لوکس بسیار زیاد بود و عده زیادی ضررهای هنگفت کردند؛ اما با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، بورس ایران کمترین تأثیر را از این اتفاق مشاهده کرد و با ورود نقدینگی های مختلف و حمایت سرمایه گذاران توانست نه تنها با کاهش مواجه نشد بلکه رشد خوبی نیز داشته باشد.

دامنه نوسان قیمت سهام در بازار بورس ایران مثبت و منفی ۵ درصد است. این دامنه نوسان در تابلوهای مختلف بازار پایه فرابورس متفاوت است. دامنه نوسان تلاطم نوسان قیمت به‌خصوص در زمان‌های رشد یا کاهش شدید بازار را کنترل می‌دهد و از سقوط قیمت سهام جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلب «دامنه نوسان بازار بورس» مراجعه کنید.

محاسبه سود سرمایه گذاری در بورس

یکی از جذابیت‌های سرمایه گذاری در بورس این است که برخلاف سایر سرمایه گذاری‌ها و فرصت‌های سودآوری، سود سرمایه گذاری در این بازار به صورت مرکب محاسبه می‌شود. برای نمونه اگر شما ۱۰ میلیون تومان پول خود را در سپرده بانکی بگذارید، سود ماهیانه و یا سالیانه تنها بر اصل پول شما یعنی همان ۱۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود. یا اگر با خرید سکه طلا یا ارز قصد افزایش سرمایه داشته باشد با رشد قیمت این کالاها به میزان مابه‌التفاوت قیمت خرید و قیمت امروز سود کسب می‌کنید.

اما در صورت سرمایه گذاری در بورس و کسب سود، سودهای بعدی بر اصل سرمایه به اضافه سودهای روزهای قبل برای شما محاسبه می‌شود. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

در حالتی که شما امروز ۱۰ میلیون تومان سهمی را خریداری کنید و روز بعد سهم با افزایش قیمت ۵ درصدی مواجه شود، شما فردا ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان پول دارید. در صورت ادامه‌دار بودن رشد ۵ درصدی قیمت سهم در روز بعد، سود بر روی ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان محاسبه می‌شود که برابر است با ۵۲۵ هزار تومان و کل سرمایه شما ۱۱ میلیون و ۲۵ هزار تومان می‌شود و الی‌آخر.

۱۰،۵۰۰،۰۰۰ = ۵% * ۱۰،۰۰۰،۰۰۰

۱۱،۰۲۵،۰۰۰ = ۵% * ۱۰،۵۰۰،۰۰۰

معادله سود مرکب به صورت زیر است:

معادله سود مرکب

این موضوع در خصوص ضرر کردن نیز صادق است. بدین معنی که در صورتی یک روز منفی ۵ درصد بر روی ۱۰ میلیون ضرر کنید، روز بعد ۹ میلیون و پانصد هزار تومان دارید و با کاهش ۵ درصد قیمت سهم در روز بعد ۹ میلیون ۲۵ هزار تومان پول دارید.

اصول سرمایه گذاری در بورس

بازار بورس بازاری پیچیده و پر از ریسک است. در صورتی که انتخاب سرمایه گذاری شما بازار بورس باشد، باید نسبت به این بازار آشنایی کامل داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید از بورس سود کسب کنید. در صورتی که بازار رو به رشد بوده و قیمت‌ها در حال صعود باشند، شاید بتوان بدون آشنایی در بورس سود به دست آورد؛ اما در زمان نزول یا اصلاح بازار دیگر خبری از سود نیست؛ بنابراین آشنایی با سازوکار بازار بورس و رعایت اصول سرمایه گذاری در آن در هر نوع روندی از بازار ضروری است. در ادامه به برخی از اصول سرمایه گذاری در بازار بورس اشاره شده است:

اصول سرمایه گذاری در بورس

۱- عدم در نظر گرفتن بورس به عنوان درآمد اول

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه نمود این است که، سود سرمایه گذاری در بورس را نباید به عنوان اولین منبع درآمد در نظر گرفت. با اینکه افراد می‌توانند به صورت روزانه و ماهانه بر روی سرمایه خود بازدهی داشته باشند اما نباید این سود به عنوان درآمد اصلی باشد. اولین نصیحتی که فعالان با تجربه بورس به افراد می‌گویند این است که مازاد پول و سرمایه خود را که به آن نیاز اساسی ندارید به بورس بیاورید؛ زیرا بورس پیوسته در حال نوسان است و ریسک بالایی دارد و همان‌گونه که می‌توانید سودهای زیادی کسب کنید از ضرر دور نیستید. یکی از موارد مهم حضور در بورس این است که باید در کنار درآمد و شغل اول خود، بورس را به عنوان شغل دوم در نظر گرفت.

۲- کسب آموزش و اطلاعات

اولین قدم برای شروع سرمایه گذاری در بورس کسب اطلاعات و آموزش است. افراد باید ابتدا با سازوکار بورس آشنا شوند سپس اقدام به معامله کنند. در بازار بورس دارایی های مالی مختلفی وجود دارد از جمله سهام و حق تقدم سهام، اوراق مشتقه مانند قراردادهای اختیار معامله و آتی، اوراق مشارکت و … که برای سرمایه گذاری در هر کدام از این اوراق باید با نحوه معاملات آن‌ها آشنا شد؛ بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین اقدام برای کسب سود در بورس آموزش و کسب اطلاعات و تجربه است.

۳- تعیین بازه سرمایه گذاری

قدم بعدی برای سرمایه گذاری در بورس این است که از ابتدا بازه زمانی سرمایه گذاری تعیین شود. استراتژی‌های معاملاتی براساس بازه زمانی می‌تواند بسیار از هم متفاوت باشد. در صورتی که فردی بخواهد کوتاه‌مدت سرمایه گذاری کند باید بتواند ریسک بالای این روش را بپذیرد و پیوسته بازار را رصد کند. فردی که میان‌مدت را برای سرمایه گذاری در نظر می‌گیرد باید سهام با ارزش ذاتی بالاتر را شناسایی کند و قبل از رسیدن به بازه زمانی تعیین شده از معاملات خود خارج نشود. فردی که سرمایه گذاری بلندمدت را برای خود مدنظر قرار دهد، بیشتر سهام با ریسک کمتر ولی دارای ارزش بالاتر را خریداری می‌کند. بهترین بازه سرمایه گذاری در بورس بلند مدت است؛ زیرا خریدوفروش سهام زودهنگام سهام علاوه بر اینکه وقت زیادی را می‌طلبد و ریسک بالایی دارد، نگرانی افراد را نیز افزایش می‌دهد. همچنین عملکرد بورس در سال‌های اخیر نشان داده است که در بلندمدت بورس نسبت به سایر بازارها پربازده‌تر بوده است. حتی اگر در برهه‌هایی از زمان افراد با رکود و بحران مواجه می‌شدند اما در بلندمدت و پس از گذشت زمان این کاهش جبران شده و قیمت‌ها صعود کردند.

۴- تجزیه‌وتحلیل سهام

برای پیش‌بینی قیمت سهام و تعیین روند قیمت در آینده یکی از راه‌ها یادگیری و به کارگیری تحلیل‌ها است. دو نوع تحلیل مهم در بورس وجود دارد. تحلیل بنیادی به تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی یک شرکت می‌پردازد و براساس متغیرهای مهم اقتصادی و نسبت‌های به دست آمده سهام باارزش را شناسایی می‌کند. تحلیل تکنیکال با در نظر گرفتن گذشته قیمت یک سهم و با ابزارهای مختلف تکنیکال در زمان کوتاه‌تری به تجزیه‌وتحلیل سهم می‌پردازد و قیمت و روند سهم را پیش‌بینی می‌کند. افراد براساس اهداف و انتظاراتی که از سرمایه گذاری خود دارند یکی از این دو روش را برای تحلیل و شناسایی سهم مناسب در نظر می‌گیرند.

۵- متنوع سازی سبد سرمایه گذاری

یکی دیگر از استراتژی‌های معاملاتی در بازار بورس این است که در سبد یا پرتفوی سرمایه گذاری تنوع دارایی ها وجود داشته باشد. اصطلاحی در بورس وجود دارد که بیان می‌کند «همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید.» برای متعادل کردن سبد سرمایه گذاری افراد باید در کنار سهام پر ریسکی که احتمال سوددهی بالایی دارند، سهام کم ریسک یا اوراق مشارکت و واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را قرار دهد تا در صورت بروز ضرر در یک بخش، بخش‌های دیگر این ضرر را تا حدی جبران کنند. متنوع سازی سبد سهام نیز نیاز به آشنا بودن به ابزارهای مختلف و نحوه معاملات هر کدام از آن‌ها دارد.

کلام آخر

در این مطلب سعی شد تا به‌طور ساده درباره کسب سود در بازار بورس اطلاعاتی ارائه شود. بورس بازاری جذاب است اما تا زمانی که قاعده بازی در آن را بدانید. برای کسب سود در بورس باید اصول سرمایه گذاری متعدد و استراتژی‌های معاملاتی خود را ابتدا تعیین کنید و به آن‌ها پایبند باشید. همچنین باید پیوسته به تحلیل سهام، مطالعه اخبار و مقالات و کسب اطلاعات بپردازید. با این حال همان‌طور که می‌توان از بورس سودهای خوبی دریافت کرد همواره زیان نیز وجود خواهد داشت.

[views id=”10382″]

مقالات مرتبط

12 Comment
اکبر حیدری ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
|

با سلام صندوق های سهام آگاه کدام ها هستند؟

مرتضی ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
|

توضیحات تقریبا کامل بود

محمد مبینی ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
|

با سلام و احترام
لطفا در مورد روش های سبدگردانی در بازار رو به اصلاح مطالبی ذکر نمائید.
با تشکر

محمد مبینی ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
|

باسلام و احترام؛
لطفا در مورد روش های مدیریت مالی در بازار منفی و رو به اصلاح، مطالب و نکات کلیدی را ذکر نمائید.
با تشکر

مصلح ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
|

خیلی خوبه

مصلح کریمی ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
|

بسیار عالی

محمدرضا حقی ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
|

با سلام ممنون از پیام پربار تان واز راهنمایی های روشن وآموزنده وآموزه های راهگشا وکمک کننده بخصوص برای سهامدارهایی که ابتداعا شروع کرده اند بسیارسپاس برایتان ارزوی موفقیت روز افزون وپرباری دارم وهمچنان منتظر پستهای بیشتری هستیم

محمد ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
|

سلام
لطفا اگر امکان دارد از بازدهی سبدگردانی آگاه هم گزارشی ارائه بدین.چون مثلا اگر بخوتیم مبلغی رو در سبدگردانی بذاریم چقدر سود میتونه نصیبمون بشه هیچ اطلاع کاملی در دسترسمون نیست.ممنون

Kami rad ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
|

توضیحات بسیار عالی و مفید بود…..

کامران تختی ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
|

واقعیت بازار خوب گفته شده