۱۱امین سالگرد تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه

مدت زمان مطالعه این مطلب: 3 دقیقه
سالگرد مدیریت دارایی آگاه

به اشتراک‌گذاری پست

پنج شنبه ۱۷ مرداد ماه یازدهمین سال تاسیس صندوق سرمایه گذاری آگاه بود. صندوق آگاه در بین تمامی صندوق های سرمایه گذاری پر بازده ترین صندوق کشور بوده و طی ۱۱ سال گذشته موفق به ایجاد بیش از ۱۰ هزار درصد بازدهی گردیده و به عبارتی منابع سرمایه گذاران این صندوق طی این مدت ۱۰۰ برابر شده است .در همین بازه زمانی که دلار حدوداً ۱۳ برابر، سکه طلا حدوداً ۲۰ برابر و شاخص بورس نیز حدوداً ۲۵ برابر رشد داشته است. کسب این میزان بازده کاملاً تفاوت مدیریت صحیح دارایی و کسب سود در سایه ی تخصص و استفاده از تیم تحلیل و معامله گران حرفه ای را نمایان می‌کند .

هرزمان صحبت از سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه می‌شود، صندوق های سرمایه گذاری مشترک به عنوان شناخته شده ترین  ابزار مالی مطرح می شوند که یکی از انواع ابزارهای مدیریت دارایی است . عموم مردم می توانند منابع مازاد خود را از این طریق به سرمایه گذاری در بازار سرمایه تخصیص دهند. یکی از مهمترین موضوعاتی که ضروری است به آن توجه شود، کسب بازده قابل توجه در بازار سرمایه در گذر زمان و با دارا بودن رویکرد بلند مدت به سرمایه گذاری است. با کمی بررسی مشخص می شود که سایر سرمایه گذاریها ممکن است در مقاطع زمانی کوتاه مدت از بازار سرمایه بازدهی بیشتری داشته باشند اما آمارو اطلاعات یک دهه گذشته بیانگر ظرفیت بالای کسب سود در بازار سرمایه می باشد . حال اگر سرمایه گذاران از طریق صندوق های سرمایه گذاری یا استفاده از سرویس مدیریت دارایی اختصاصی (سبدگردانی اختصاصی) به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه بپردازند، با کسب سود بالاتر از تورم و شاخص بورس و اوراق بهادارپاداش خود را دریافت خواهند نمود .

یکی از مهمترین موضوعاتی که در سرمایه گذاری ضروری است به آن توجه شود کسب بازده از طریق ایجاد پرتفوی متناسب با ریسک سرمایه گذار است و لازم است که سرمایه گذاران علاوه بر میزان بازدهی مورد انتظار به میزان ریسک سرمایه گذاری  نیز توجه داشته باشد. سرمایه گذاری در یکی از بازارهای مسکن، طلا و ارز، سپرده های بانکی و یا سایر اوراق با درآمد ثابت به تنهایی تنوعی در سرمایه گذاری فرد ایجاد نکرده و سرمایه گذار تنها در یک طبقه از داراییها سرمایه گذاری کرده و به تبع آن با ریسک بیشتری مواجه می شود.  ایجاد پرتفوی سرمایه گذاری یکی از اصلی ترین ابزارهایی است که منجر به کاهش ریسک می گردد و با توجه به گسترش فرصتهای سرمایه گذاری در بازار سرمایه عملاً سرمایه گذاران می توانند سبدی از سهام، طلا، اوراق با درآمد ثابت و همچنین انواع اوراق کالایی نظیر زیره و زعفران را تشکیل داده و به این ترتیب با سبد بهینه سرمایه گذاری به دنبال کسب سود باشد. واقعیت غیر قابل انکار این است که بازارهای سرمایه گذاری روز به روز پیچیده تر شده و تصمیم گیری در آنها سخت تر می شود. لذا ضرورت دارد که نگاه تخصصی به سرمایه گذاری داشته باشیم و در اولین گام از زیان جلوگیری کرده و در گام بعدی به دنبال کسب سود به میزانی بالاتر از سطح تورم باشیم تا بتوانیم در بلند مدت خلق ثروت کنیم و داراییهای خود را افزایش دهیم .

اتفاقاتی که طی سال ۱۳۹۷ افتاد و منجر به کاهش ارزش ریال شد عملاً سپرده گذاران بانکی و دارندگان اوراق با درآمد ثابت را با زیان جدی مواجه کرد زیرا در اثر جهش ارزی سایر داراییها نیز با افزایش قیمت مواجه شدند و ارزش سپرده های سپرده گذاران به یک سوم رسید. وقتی بیان می‌کنیم که گام اول جلوگیری از زیان است منظورمان دقیقاً همین است که اگر در تشخیص بازارهای برنده درست عمل نکنیم و یا به موقع در این بازارها حضور نداشته باشیم زیان خواهیم کرد. شناخت صحیح  اتفاقات اقتصادی بین المللی، سیاست گذاری های پولی کشور و ملاحظات بودجه ای و بسیاری از فاکتورهای دیگر و اثرات آن ها بر بازارهای مالی از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد تا امکان تصمیم گیری های اقتصادی صحیح فراهم شود و این موضوع در تخصص شرکتهای سبد گردانی و مدیران صندوق های سرمایه گذاری است.

دو سرویس اصلی شرکتهای سبد گردان ایجاد سبد اختصاصی و یا سرمایه گذاری مردم در صندوق های سرمایه گذاری است. ایجاد سبد اختصاصی سرمایه گذاری مطابق ترتیبی که ذکر شد تخصصی ترین سرویس مالی است که در قالب قرارداد سبد گردانی ارائه می شود و سرمایه گذاران می دانند که تیم های تخصصی و تحلیلی شرکت، کلیه ی بازارها را زیر نظر داشته و حسب سطح ریسک پذیری شناسایی شده و اهداف مالی مشخص شده سرمایه گذار، بهترین ترکیب سرمایه گذاری را انتخاب می کنند . سرمایه گذارانی هم که صرفاً به دنبال حضور در بازار سهام هستند از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک که در بلند مدت توانسته اند با پذیرش ریسک معقول بازده قابل توجهی کسب کنند می توانند انتظار کسب سود مطمئن داشته باشند .

نویسنده:مهدی گودرزی

سمت: معاون سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم زیر را پر کنید. لازم به ذکر است برای سرمایه های بیش از موقتاً ۵ میلیارد تومان، سبدگردانی اختصاصی انجام می‌پذیرد.

مقالات مرتبط

9 Comment
رضا سهیلی ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
|

چ عالی تبریک میگم

Www.hickoryfoodfactory.com ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
|

Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say excellent blog!

عباس ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
|

سلام
ضامن نقد شوندگی ندارد؟

حمید لطفی ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
|

سود هر سال رو اعلام کنید

حمید لطفی ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
|

سلام میخواستم از سود هرسال در این یازده سال آگاه بشن