تصمیمات سرمایه گذاری در بازارهای پیچیده

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
سرمایه گذاری در بازارهای پیچیده

به اشتراک‌گذاری پست

شاید یکی از مهمترین و پیچیده ترین تصمیماتی که سرمایه گذاران با آن مواجه هستند تصمیم به سرمایه گذاری منابع مازادی است که به هر طریقی ایجاد شده است؛ این تصمیم زمانی اهمت بیشتری نیز خواهد داشت که کشور مذکور دارای تورم بالا و ریسک کاهش ارزش دارایی باشد. از طرفی فضای سیال و متغیر کنونی به هرچه پیچیده تر شدن بازارها افزوده و سرمایه گذاری را با چالش های زیادی مواجه می کند. 

چالش اول جایی است که این تصمیم باید در محیط اقتصادی ایران گرفته شود که با توجه به شرایط خاص و عدم اطمینان‌های موجود موضوع را سخت‌تر هم می‌کند. تصمیم‌گیری پیرامون سرمایه‌ گذاری در بازارهای زمین و مسکن، طلا و ارز، خودرو، بانک و اوراق بدهی و بازار سرمایه باید ارزیابی و با توجه به بازده و ریسک آن ها، نرخ تورم مورد انتظار و سطح ریسک سرمایه گذار اتخاذ گردد. چالش دوم این است که این تصمیم در شرایط عدم اطمینان که منجر به واکنش های خاص مردم می شود و تفاوت قیمتها با ارزش های ذاتی را نیز شدت می بخشد توسط چه کسی گرفته شود؟ با پذیرش اهمیت این موضوع، متفاوت بودن این تصمیم برای افراد مختلف و پیچیده بودن ذاتی تصمیم گیری در شرایط کنونی، در ادامه به راهکاری می پردازیم که می تواند تا حدود زیادی به حل چالش های گفته شده کمک کند.

 سرویس مدیریت دارایی سالهای سال است که در جهان راهکار مواجهه با چالش های پیش گفته است. هدف این سرویس خلق ثروت با رویکردی بلند مدت و منطبق با اهداف مالی تعیین شده توسط سرمایه گذاران است. واقعیت این است که تصمیمات سرمایه گذاری روز به روز پیچیده تر و سخت تر و تبعات تصمیمات اشتباه  با احتساب هزینه فرصت از دست رفته بیشتر می شود. مدیران دارایی با بررسی و تحلیل بسیاری از داده ها و اطلاعات اقتصادی، سیاسی و مالی می توانند بهتر از عموم مردم واقعیتهای اقتصادی و چگونگی بهره برداری از آن ها  را درک کرده و با ایجاد سبد سرمایه گذاری بهینه تصیمات بهتر و کم خطاتری بگیرند که نتیجه ایجاد ثروت خواهد بود.

 بگذارید تعدادی از متغیرهایی که همین روزها برای یک تصمیم سرمایه گذاری باید بررسی شوند را  با هم مرور کنیم. خالی از لطف نیست که ببینیم آیا واقعاً به این متغیرها توجه کافی داریم؟ و اگر داشته‌ایم روابط متقابل آن‌ها و اثر و وزن هر یک بر تصمیم خودمان را تحلیل کرده ایم؟ این موضوع از آنجا اهمیت دارد که بدانیم خیلی از افراد در نتیجه عدم توجه کافی و بموقع به این متغیرها، یا دیر به بازارهای  برنده وارد می‌شوند و یا زودتر از موعد از آن خارج می شوند و یا اساساً در بازار بازنده باقی می مانند لذا زیان های جبران ناپذیری کرده و فرصتهای زیادی را از دست می‌دهند .  این طبیعی است که کنترل متغیرهای اقتصادی در اختیار ما نیست اما اقداماتی که ما می‌توانیم در قبال تغییرات آن‌ها انجام دهیم کاملاً در کنترل و اختیار ماست و اگر توزیع منابع ما در بازارها به درستی انجام شده باشد، (کاری که شرکتهای مدیریت دارایی برای سرمایه گذاران انجام می‌دهند) می توانیم از این فرصت‌ها برای حفط ارزش دارایی در وهله اول و سپس کسب سود بالاتر از تورم بهره برداری کنیم و اما برخی از این متغیرها در ادامه بیان می‌‎شود .

جنگ تجاری امریکا و چین، سیاستهای فدرال رزرو امریکا در خصوص نرخ بهره، قیمتهای جهانی کالاهای پایه، انس جهانی طلا، وضعیت رشد نقدینگی، سرعت رشد نقدینگی و تورم در ایران، نرخ ارز نیما و بازار آزاد، وضعیت حجم معاملات و همچنین ساخت و ساز مسکن، نرخ بازدهی بدون ریسک در ایران ،نرخ رشد اقتصادی در ایران، وضعیت صادرات نفت و میعانات، بودجه دولت و وضعیت شاخص بورس اوراق بهادار و صنایع پرپتانسیل این بازار و اطلاع از گرایش و جریان سرمایه های خرد، اینها تنها بخش کوچکی از متغیرهای تاثیرگذار بر تصمیمات فردی است که در ایران زندگی می‌کند و قصد دارد منابع مالی خود را در یکی از بازارهای ذکر شده در ابتدای این مطلب سرمایه گذاری کند و طبیعتاً با هر دو چالش مواجه است .

این موضوع حقیقت دارد که افراد برای بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند، برای مسائل حقوقی از وکلا مدد می‌گیرند، برای فهم بسیاری از موضوعات به آموزش می‌پردازند اما متاسفانه برای مدیریت بهتر سرمایه ‌‎های خود که به زحمت و در طی زمان طولانی ایجاد کرده‌اند، در اکثر موارد نه اموزش می بینند و نه به متخصص آن مراجعه می‌کنند! افراد زیادی ‌در بسیاری مواقع با کمی بررسی، دریافت مشورت های نه چندان دقیق و توصیه های مالی سنتی و بعضاً غیر دقیق راساً تصمیم گیری و اقدام می‌کنند. بسیاری از زیان های ایجاد شده، از دست دادن ثروت، عقب ماندن از کسب بازدهی مناسب از بازارها یا توزیع های نادرست منابع مالی، ناشی از تحلیل‌های شخصی و غیرحرفه‌ای، عجله های بی مورد، نداشتن صبر کافی و رفتارهای توده‌وار بدون هر گونه تحلیل و آگاهی کافی است. در اینجا به عبارتی از رابرت کیوساکی اشاره می‌کنم که مصداق مواردی است که بیان شد: “بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی شوند. زیرا آن ها هرگز برای استفاده از موقعیتهایی که جلوی چشمشان است آموزشی ندیده اند و به آن اضافه می‌کنم که به دلیل عدم اطلاع از خدمات تخصصی افرادی که برای اینکار آموزش دیده اند هم استفاده نمی‌کنند .

راهکار پیشنهادی که علی الخصوص برای افرادی که منابع قابل توجهی دارند توصیه می شود این است که در شرایط کنونی از سرویس مدیریت دارایی شرکتهای سبدگردان معتبر که در قالب های سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند . شرکتهایی با سابقه که تجربه کار با منابع مردم را در بلند مدت بدست آورده و با تجهیز نیروهای انسانی متخصص در حوزه های مالی، اقتصادی و سرمایه گذاری، در محیطی شفاف تصمیماتی مطمئن‌تر، بموقع‌تر و با ریسک متناسب برای سرمایه گذاریهای شما می‌گیرند. این نهادهای مالی سرویس مدیریت دارایی را تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می دهند .ایجاد سبد سرمایه گذاری منطبق با شرایط روز اقتصادی و سطح ریسک پذیری سرمایه گذار با ترکیبی متنوع از دارایی ها در بازار سهام ، بازار طلا ، اوراق بهادار کالایی ، اوراق با درآمد ثابت و انواع صندوق های سرمایه گذاری می‌تواند تا حدود زیادی به حفظ ارزش دارایی و کسب ثروت در شرایط مختلف  اقتصادی منجر شده و درهای زیان و از دست رفتن فرصتها را به روی شما ببندد.

نویسنده:

مهدی گودرزی 

معاون سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه

 

منبع:

روزنامه آسیا

[views id=”8654″]

مقالات مرتبط

1 Comment
علی ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
|

مطالب مفیدی بود