logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > سبدگردانی اختصاصی چیست؟
سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی روشی است اختصاصی و تخصصی برای سرمایه گذاری در بورس؛ در این مقاله سعی شده تا به زبانی ساده به توضیح سبدگردانی اختصاصی و مزایای آن پرداخته شود.

همه‌ی ما بارها واژه‌هایی چون «سرمایه‌گذاری»، «موفقیت مالی»، «کسب ثروت» و مشابه این کلمات را شنیده‌ایم یا بر روی بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی، روزنامه‌ها به این عبارات برخورده‌ایم؛ امّا عمدتاً مثل تکّه‌های پازلی که تصویر مشخّصی برای ما نمی‌سازند تنها چند لحظه ذهن ما را به خود مشغول کرده و پس از مدّت کوتاهی به خستگی ذهنی منجر شده و دست آخر به فراموشی سپرده شده‌اند.

در این مقاله سعی شده که این پازل‌ها را کنار هم قرار داده و تصویر مشخصی از چگونگی استفاده از یک فرصت سرمایه‌گذاری را در ذهن شما ایجاد کنیم. تصویری که شاید تا کنون برای عدّه‌ی زیادی مبهم مانده یا حتّی آن‌طور که باید اهمّیت آن درک نشده است.آن تصویر چیزی نیست جز «سبدگردانی اختصاصی» .

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

طبق بند ۴ ماده ۱ دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان، سبدگردانی اختصاصی تصمیـم به فروش، خرید یا نگهداری اوراق بهادار به‌نام سرمایه‌‌گذار معیـن، توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخـص، به ‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌‎‌گذار است. شاید هنوز تصویر مذکور برای شما مبهم باشد؛ پس اجازه دهید آن را واضح‌تر کنیم.

فرض کنید دارای سرمایه‌ی مشخصی باشید امّا نمی‌دانید چگونه آن را مدیریت کنید. از طرفی فکر کاهش ارزش سرمایه‌ی شما در کشوری که عمدتاً نرخ تورم بالایی دارد آزارتان می‌دهد و از طرف دیگر نداشتن اطلاعات کافی از بازارهای مختلف و میزان ریسک و سودی که این بازارها می‌تواند برای شما فراهم کند این آزردگی را دو چندان می‌کند. سوالات مختلف مانند همان تکّه‌های پازل به طرز گیج‌کننده‌ای در ذهن شما حرکت می‌کنند امّا دریغ از پاسخی مشخص ! حال در این میان شخصی به شما پیشنهاد می‌کند که با استفاده از تخصص و دانش خود، سرمایه‌ی شما را مدیریت کرده و از سود بازارها شما را منتفع کند و در ازای این خدمت در سود ایجاد شده با شما شریک شود.؛ این همان کاری است که یک شرکت سبدگردان می‌تواند برای شما انجام دهد.

امّا در اینجا پرسش‌هایی مطرح می‌شوند؛ آن فرد کیست؟ چطور می‌توان از ادّعاهای او اطمینان حاصل کرد؟ چگونه می‌توان به او اعتماد کرد؟ چرا باید مدیریت سرمایه‌ی خود را در اختیار او قرار داد؟

تمام این سوالات پرسش‌هایی جدّی و کاملاً منطقی است که باید به آن‌ها پاسخ داد. شرکت سبدگردانی آگاه، در راستای آگاه ساختن هرچه بیشتر شما خوانندگان عزیز، در خصوص روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، تلاش می‌کند به این سوالات پاسخ دهد.

معرفی شرکت سبدگردان آگاه

گروه آگاه شامل چهار شرکت «کارگزاری آگاه»، «شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه»، «شرکت ویستا سامانه آسا» و «شرکت سبدگردان آگاه» می‌باشد. فعالیت سبدگردانی در این مجموعه از سال ۱۳۸۶ شروع شد. ابتدا این فعالیت تحت مدیریت کارگزاری آگاه انجام می‌گرفت اما در سال ۱۳۹۷ و مطابق قوانین جدید اعلام شده، شرکت سبدگردان آگاه تأسیس و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به ادامه­ ی فعالیت مدیریت دارایی می­ پردازد.

تیم مدیریت دارایی آگاه متشکل از ۳ بخش: تیم تحلیلگران، تیم سبدگردانان و تیم پشتیبانی بوده که دارای تخصص‌هایی چون مدیریت پورتفولیو، حسابداری، سرمایه‌گذاری، مهندسی مالی و فارغ‌التحصیلان CFA هستند لذا آماده‌ی ارائه خدمات به صورت وسیع و سیستماتیک به سرمایه‌گذاران می‌باشد.

چرا می‌توانید به سبدگردانی آگاه اعتماد کنید؟

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که فرآیند اخذ مجوز برای تأسیس و فعالیت سبدگردانی چندان راحت نیست؛ این فرآیند سه مرحله‌ی اصلی دارد:

 1. درخواست مجوز برای تأسیس شرکت سبدگردان
 2. درخواست مجوز برای موافقت با تبدیل شرکت موجود به شرکت سبدگردان
 3. درخواست مجوزی جداگانه برای فعالیت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار

برخی از شروط اخذ مجوز برای فعالیت سبدگردانی

از آنجا که ذکر تمامی شروط لازم از حوصله‌ی این مقاله خارج است، به ذکر برخی از مهم‌ترین‌ آن‌ها  بسنده می‌کنیم.

 

 • نظارت مستمر سازمان بورس و اوراق بهادار بر فعالیت شرکت و نحوه ی معاملات
 • وجود نیروی انسانی متخصص، فضا و تجهیزات مناسب اداری و نرم افزارهای رایانه ای لازم
 • وجود حداقل سرمایه‌ی ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
 • محل استقرار قابل تأیید سازمان بورس
 • عدم وجود سوءسابقه و تخلفات مالی و حرفه‌ای برای متقاضیان

ساختار قانونی و محیط فعالیت شرکت های سبدگردان

علاوه بر موارد فوق، ساختار قانونی و محیط فعالیت شرکت های سبدگردان به گونه‌ای است که اطمینان خاطر را برای سرمایه‌گذاران فراهم می آورد؛ در این رابطه نکات ذیل بیان می‌گردد:

 1. برای شروع فعالیت سبدگردانی، سبدگردان باید حداقل یک شخص حقوقی را که از نظر سازمان بورس واجد صلاحیت لازم باشد، به عنوان امین انتخاب و با وی قرارداد منعقد کند. از جمله وظایف امین سبدگردان (که عمدتاً باید موسسات حسابرسی معتمد بورس باشند) می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 • نظارت بر قرارداد منعقد شده بین شرکت سبدگردان و مشتری
 • ارائه‌ی گزارش مکتوب به سازمان بورس در صورت عدم اجرای مفاد قرارداد از طرف سبدگردان
 1. سبدگردان موظف است تا در دوره‌های معینی که در قرارداد سبدگردانی ذکر شده است، گزارش‌های فعالیت سبدگردانی خود را طبق نظر سازمان،به طورکامل تهیه کرده و به هر مشتری و سازمان ارائه دهد. این گزارش ها حداقل شامل موارد زیر خواهد بود:
 • ترکیب و ارزش سبداختصاصی، تعداد و ارزش هر دارایی در سبد اختصاصی و میزان وجوه جاری مشتری نزد سبدگردان در پایان دوره.
 • معاملات صورت گرفته برای مشتری در دوره‌ی گزارش با ذکر جزئیات.
 • سود سهام، سود اوراق مشارکت، سود سایر اوراق بهادار، سهام جایزه و سایر مزایای دریافتی برای مشتری طی دوره‌ی گزارش.
 • تعیین سود یا زیان ناشی از سرمایه‌گذاری در دوره‌ی گزارش و تفکیک آن به بازده نقدی هر سهم، استفاده از حق تقدم و افزایش یا کاهش ارزش سبداختصاصی.

برای اطلاع بیشتر از شرایط لازم برای سبدگردانی می‌توانید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار (SEO.ir) مراجعه فرمایید.

نگاهی به سبدگردان آگاه

سبدگردان آگاه علاوه بر داشتن موارد فوق، سابقه‌ای طولانی در زمینه مدیریت دارایی است؛ فعالیت بیش از یک دهه در بازار اوراق بهادار به صورت تخصصی در کنار رصد مستمر سایر بازارهای موازی از یک طرف و تجربه‌ دوران رکود و رونق این بازارها در ادوار مختلف از طرف دیگر، ساختاری قابل اتکا برای این سازمان ایجاد کرده که به خوبی در زمینه‌ مدیریت دارایی و کسب سود به عنوان تعهد اصلی خود نسبت به سرمایه‌گذاران ارائه‌ خدمت کند .
 از دیگر افتخارات آگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دیگر افتخارات آگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
 
• ارائه‌ خدمات به بیش از ۴۳٫۰۰۰ سرمایه‌گذار 
• مدیریت بیش از ۷۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال دارایی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی 
• تأسیس و مدیریت ۱۶ صندوق سرمایه‌گذاری (در سهام، مختلط، با درآمد ثابت، نیکوکاری و قابل معامله) 
• مدیریت بیش از ۲۱۰ سبد سرمایه‌گذاری اختصاصی 
• کسب بازدهی بیش از ۴۰ هزار درصد صندوق مشترک آگاه از ابتدای تاسیس تا کنون (فروردین ۱۴۰۱)
• کسب عنوان برترین مدیر از سوی سازمان بورس در بین تمام مدیران سرمایه‌گذاری صندوق‌ها

تمام موارد فوق دستاوردهای کم‌نظیری است که در طول سالیان متمادی و با تلاشی صادقانه و دقیق به دست آمده که خود موجد ارزشی به مراتب بالاتر برای گروه آگاه بوده است و آن نامی مطمئن و هویتی متمایز برای این گروه است. آگاه این دو را بزرگترین دارایی خود می‌داند و حفظ و صیانت از آن را مهم‌ترین رسالت خود قرار داده است.

مزایا و محدودیت‌های سبدگردانی اختصاصی چیست؟

اگر از محدودیت‌ها شروع کنیم ابتدا باید به حداقل سرمایه‌ی مورد نیاز برای این فعالیت شروع کرد که برای شرکت سبدگردان آگاه این رقم در حال حاضر موقتاً ۵ میلیارد تومان است. علّت اینکه سرمایه اوّلیه‌ی مورد نیاز برای این نوع سرمایه‌گذاری عدد چندان کمی نیست را می‌‎توان این‌گونه عنوان کرد؛ از آنجا که این نوع سرمایه‌گذاری متناسب با ویژگی­های فردی یا سازمانی، سطح ریسک­پذیری، افق زمانی و اهداف تعیین شده (که پس از تکمیل پرسشنامه‌ی تحلیل ریسک مشخص می‌شود) به صورت اختصاصی برای هر سرمایه‌گذار انجام می‌گیرد؛ از آنجا که این سرویس توسط متخصصان مالی و سرمایه گذاری انجام می‌شود، نیاز به حداقل منابعی است که هم برای سبدگردان ایجاد انگیزه کند و هم منافع سرمایه‌گذار تأمین شود.

 

امّا از مزایای این نوع سرمایه‌گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • اختصاصی بودن: شرکت‌های سبدگردانی متناسب با درجه‌ی ریسک‌پذیری، اهداف و محدودیت‌های سرمایه‌گذار اقدام به تشکیل سبد اختصاصی برای او می‌کنند.
 • انعطاف‌پذیری: در طول دوره‌ی سرمایه‌گذاری، شخص سرمایه‌گذار می‌تواند استراتژی خود را تغییر دهد و آن را به اطّلاع شرکت سبدگردان برساند. شرکت سبدگردان نیز موظّف است استراتژی مورد نظر سرمایه‌گذار را در تشکیل سبد لحاظ کند.
 • عدم نیاز به دانش خاص و صرف وقت برای انجام معاملات: در این روش مانند سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، ضرورتی به آگاهی عمیق از مفاهیم تخصصی بورس یا صرف زمان برای یادگیری آن ها ندارید.
 • مدیریت حرفه‌ای: یکی دیگر از مزایای این روش استفاده از تیم مدیریت حرفه‌ای با دانش تخصصی برای سبدگردانی است.
 • عدم وجود تضاد منافع: در روش سبدگردانی هیچ تضاد منافعی بین شرکت سبدگردان و شخص سرمایه‌گذار وجود ندارد. چراکه کارمزد متغیر شرکت سبدگردانی در گرو سودآوری بیش از نرخ بهره‌ی بدون ریسک است.

سخن آخر

در کشور ما عموماً مقصد سرمایه‌های مردم بانک‌ها هستند در صورتی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر با سودهای به مراتب جذّاب‌تر متأسفانه مغفول واقع شده و افراد آگاهی چندانی از این فرصت‌ها ندارند. در این مقاله سعی شد که اختصاصاً به یکی از راه های استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در بورس مختلف اشاره شود و تصویر نسبتاً روشنی برای خواننده ایجاد شود. 

بازدیدها: 4,385

5 دیدگاه
 • ارسال شده در18:36,1398/02/16

  ممنون از توضیحات کامل شما

 • هامون عندلیب زاده
  پاسخ
  ارسال شده در14:45,1398/10/30

  سلام
  میزان سودی که در ماه به ازای این مبلغ سرمایه گذاری به سرمایه گذار تعلق میگیرد چه میزان است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:51,1398/11/02

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛
   با توجه به اینکه نوسان قیمت یکی از عوامل اصلی موجود در بورس سهام است و با درنظر گرفتن این نکته که سهام برای سبدگردانی با دید میان‌مدت و بلندمدت خریداری می‌شود، نمی‌توان سود ماهانه‌ای برای آن در نظر گرفت.
   بررسی عملکرد سبدگردانی آگاه در طی سال‌ها فعالیت خود نشان داده است که، همواره سود قابل توجه بالاتری از بانک را برای سرمایه گذاران فراهم نموده است
   برای مشاهده عملکرد آگاه در سبدهای اختصاصی می‌نوانید نمونه‌هایی را در لینک زیر مشاهده نمایید.

   https://agahinvest.com/portfolio-management/#tab-%d8%b3%d8%a8%d8%af%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a2%da%af%d8%a7%d9%87

 • ارش
  پاسخ
  ارسال شده در11:16,1398/11/20

  سلام
  با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان سبدگردانی برام انجام نمیشه؟؟

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما