چگونه کسب درآمد کنیم؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 6 دقیقه
چگونه کسب درآمد کنیم؟

به اشتراک‌گذاری پست

همه افراد برای خرید کالاها و خدمات مورد نیاز خود، نیاز به پول دارند. این پول از طریق کسب درآمد و سود به دست می‌آید. امروزه، با گسترش تکنولوژی، مخارج و هزینه‌ها افزایش یافته و افراد باید گزینه‌های مختلفی را برای کسب درآمد در نظر بگیرند. از طرف دیگر، فرصت‌های کسب درآمد نیز بیشتر شده و با کمک تکنولوژی می‌توان ایده‌های خلاقانه‌ای را برای تولید سرمایه اجرایی کرد. اولین قدم برای کسب درآمد این است که افراد بر روی تخصص‌ و یا دارایی‌های‌ خود تکیه کرده و پول به دست بیاورند. اما راه‌های دیگری نیز برای یافتن درآمد وجود دارد. بدین ترتیب ابتدا باید با اصول کسب درآمد آشنا شویم و براساس این اصول اقدام کنیم. در این مقاله به مواردی مهم برای کسب درآمد می‌پردازیم.

درآمد چیست؟

در آغاز ماجرا، باید بدانیم که درآمد به چه چیزی گفته می‌شود و چه مفهومی دارد. درآمد را می توان پولی در نظر گرفت که با فروش کالاها یا خدمات نصیب افراد می‌شود. برای محاسبه درآمد، قیمت فروش کالاها یا خدمات را در تعداد آن‌ها می‌توان ضرب کرد. کسب درآمد در جایگاه‌های مختلف، معنای متفاوتی دارد. حقوق دریافتی افراد شاغل، درآمد آن‌ها محسوب می‌شود. برای دولت، درآمد، از محل فروش اوراق بهادار، دریافت مالیات، دریافت هزینه‌های جاری جامعه و فروش محصولات به دست می‌آید و شرکت‌ها نیز با ارائه و انجام خدمات یا تولید و فروش محصولات خود، درآمد کسب می‌کنند.

درآمد می‌تواند در بخش‌های مختلفی خرج شود. افراد معمولا برای دریافت خدمات یا خرید محصولات، پرداخت مالیات و بدهی‌، درآمد خود را خرج می‌کنند. دولت نیز برای اجرای طرح‌های کلان اقتصادی و تولیدی، بدهی‌ها و هزینه‌ها، بودجه خود را صرف می‌کند. شرکت‌ها برای پرداخت حقوق کارکنان، خرید مواد اولیه یا سایر نیازمندی‌های خود، درآمد کسب شده را خرج می‌کنند. هرچه درآمد بیشتر باشد افراد می‌توانند مخارج و هزینه‌های خود را افزایش داده و مقداری از درآمد خود را نیز برای سرمایه‌گذاری و کسب سود در نظر بگیرند. بدین ترتیب می‌توان گفت که همه اقشار جامعه برای کسب درآمد بیشتر تلاش می‌کنند تا رفاه بیشتری را در زندگی خود داشته باشند. بنابراین برای کسب درآمد، سرمایه و سود بیشتر باید اصول کسب درآمد به طور صحیح رعایت شود.

تفاوت درآمد و سود چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد درآمد دادیم، سود را می‌توان خالص درآمد در نظر گرفت. به عبارت دیگر، با کسر هزینه‌ها از درآمد، آنچه که باقی می‌ماند را می‌توان سود در نظر گرفت. بنابراین سود، مازاد درآمد پس از کسر هزینه‌ها است. همچنین سود را می‌توان، مبلغی که حاصل از افزایش سرمایه در سرمایه‌گذاری است، نیز در نظر گرفت.

سود برای دولت، مبلغی است که از کسر مخارج دولتی در بودجه باقی می‌ماند  و برای شرکت‌ها، سود خالص عبارت است از مبلغی که پس از کسر هزینه ها در صورت سود و زیان ثبت می‌شود. در صورتی که افراد مبلغی از درآمد یا سرمایه خود را در بخش‌های مختلفی مانند خرید کالا و محصولات در بازارهای مالی مانند بازار طلا و سکه، ملک و زمین، سپرده‌گذاری در حساب‌های بانکی و یا خرید سهام و اوراق مشارکت در بازار بورس، سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند از افزایش بهای این محصولات، کسب سود داشته باشند.بنابراین افراد می‌توانند از محل سرمایه‌گذاری‌های خود نیز کسب درآمد کنند و بدون صرف وقت یا انرژی، سرمایه خود را افزایش دهند. در این صورت، رعایت اصول کسب درآمد و سود اهمیت بسیار دارد.

روش‌ها و اصول کسب درآمد

با توجه به توضیحاتی که درباره درآمد و سود دادیم، برای داشتن سرمایه بیشتر لازم نیست که شبانه‌روزی و بدون داشتن زمان استراحت و تفریح و با تمام انرژی، کار کرد. گاهی با داشتن ایده‌های هوشمندانه و تصمیم‌گیری‌های صحیح می‌توان در مدت زمان کمتری، پول بیشتری کسب کرد. کسب درآمد همانند انجام هر کار دیگری نیاز به آشنایی اولیه با مفهوم و رعایت اصول اولیه دارد. در این بخش به برخی از اصول و روش‌هایی که می‌توان با تکیه بر آن‌ها، پول بیشتری به دست آورد، می‌پردازیم.

۱- آینده‌نگری

آینده‌نگری را شاید بتوان کلید اولیه موفقیت در نظر گرفت. افراد باید بتوانند با داشتن برنامه‌ریزی مناسب و زمان‌ مشخص برای رسیدن به اهداف، آینده مبهم خود را تا حدودی شفاف سازند. در موضوع کسب درآمد، افراد باید براساس داشته‌های امروز خود و توانمندی‌هایی که دارند، برای آینده برنامه‌ریزی کنند و سرمایه فعلی خود را به بخش‌های مختلفی تقسیم و در گزینه‌های موجود و با پتانسیل بالا سرمایه‌گذاری کنند. همچنین افراد باید قبل از اتخاذ هر تصمیمی با در نظر گرفتن جوانب مختلف تصمیم خود و میزان بازدهی و ریسک مورد انتظار اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل اولین قدم برای کسب درآمد بیشتر این است که افراد بتوانند برنامه‌ریزی درستی همراه با زمانبندی مناسب برای سرمایه فعلی خود داشته باشند و گزینه‌های مختلفی را برای کسب درآمد بیشتر در نظر بگیرند.

۲- ارتقای مهارت‌ها

یکی دیگر از اصولی که افراد می‌توانند براساس آن درآمد خود را افزایش دهند، کسب مهارت و تخصص‌هایی متناسب با زمان است. با توجه به گسترش تکنولوژی و ایجاد درگاه‌های مختلف ارتباطی و آسان شدن دسترسی به منابع مختلف آموزشی، افراد به راحتی می‌توانند در زمینه علاقه‌مندی‌های خود، آموزش دیده و مهارت لازم را برای انجام کارهای متعدد افزایش دهند. امروزه، بیشتر از اینکه مهم باشد افراد در حوزه‌های آکادمیک و دانشگاهی چقدر عمیق هستند، تخصص و مهارت است که اهمیت دارد. با سپری کردن مدت زمان کافی برای یادگیری و آموزش در بخش‌هایی که نیاز به نیروی انسانی بیشتری دارد، می‌توان به راحتی درآمد خود را افزایش داد.

۳- استفاده بهینه از منابع موجود

زمانی که بحث درآمد و کسب و کار پیش می‌آید، بسیاری از افراد از درآمد پایین خود شکایت دارند. در زندگی هر شخصی منابع متعدد بسیاری وجود دارد که تنها با نگاه درست به آن منابع و به کارگیری بهینه آن‌ها، می‌توان درآمد را افزایش داد. در گذشته، کسب و کار افراد تنها منوط به مکان فیزیکی و فعلی آن‌ها و محیط اطراف بود. اما اکنون افراد می‌توانند از طریق شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ کالاها و خدمات خود پرداخته و از طریق فرصت‌های به روز، کسب و کار خود را گسترش دهند. منابع بسیار دیگری نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها برای کسب درآمد بیشتر استفاده کرد.

۴- مطالعه تجریبات افراد موفق

بسیاری از افراد موفق از ابتدا موفق و ثروتمند نبوده‌اند. آن‌ها راه‌های مختلفی را امتحان کرده‌اند، بارها شکست خورده و و دوباره از نو شروع کرده‌اند. مطالعه سرگذشت افراد موفق می‌تواند روزنه‌هایی را در افکار آن‌ها روشن کند که شاید تا قبل از آشنا شدن با سبک زندگی و ایده‌های آن‌ها، به خاطرشان خطور نمی‌کرد. شاید بتوان تفاوت عمده افراد مطرح و موفق با افراد عادی را، توجه بیشتر و تلاش‌های مکرر دانست. بنابراین با مطالعه شکست‌ها، مسیرهای طی شده و داستان‌ اشخاص موفق، افراد می‌توانند روش‌های بهتری را برای کسب درآمد بیشتر یاد بگیرند و همچنین از تجربیات آن‌ها استفاده کرده و اشتباهات خود را به حداقل برسانند.

استفاده از گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری همواره یکی از روش‌های مهم برای کسب درآمد بیشتر بوده است. در گذشته فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای افراد به مکان زندگی و ارتباطات آن‌ها محدود بود. اما امروزه، گزینه‌های سرمایه‌گذاری بیشماری برای همه وجود دارد که افراد با توجه به مقتضیات خود می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند. بازارهای سنتی هنوز هم برای بسیاری از اشخاص جزء فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری است. خرید طلا و سکه، زمین و ملک و سایر کالاها یکی از گزینه‌های کسب سود است. اما با گسترش روز به روز بازارهای مالی و استقبال از آن‌ها، بازار سرمایه و بورس، اکنون به یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده است. خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت، واحدهای صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری و … یکی از روش‌های کسب سود و درآمد حتی با سرمایه‌های کم است. با این حال بدون کسب آموزش و یادگیری نحوه فعالیت در این بازارها، احتمال ضرر کردن بسیار بیشتر از گزینه‌های دیگر است. بنابراین در این مورد همواره باید اطلاعات و دانسته‌های خود را افزایش داد تا بتوان سود کسب کرد.

۱- سرمایه‌‌گذاری مستقیم

یکی از راه‌هایی که می‌توان در بازار سرمایه و بورس به سود رسید، سرمایه گذاری مستقیم است. سرمایه گذاری مستقیم به این معنا است که هر فرد به طور مستقیم و بدون واسطه اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و با خرید و فروش سهام و اوراق بهادار، سود کسب کند. این روش در کنار اینکه می‌تواند بازدهی‌های بالایی را نصیب فرد کند، ریسک بالایی نیز دارد که افراد باید ابتدا بتوانند میزان تحمل ریسک پذیری خود را تشخیص داده و سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. برای فعالیت در بازار بورس، افراد باید دارای کد بورسی باشند و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

۲- سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

روش دیگر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و بورس، به صورت غیرمستقیم است. در این روش افراد بدون سپری کردن زمان و انرژی و با سپردن سرمایه خود به متخصصان و مدیران حرفه‌ای بازار سرمایه که آشنایی کامل با بازار دارند، ، به کسب سود می‌پردازند. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای افرادی که تمایل به فعالیت در بازار بورس دارند اما زمان یا اطلاعات کافی ندارند، بسیار مناسب است. سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و یا استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی از راه‌هایی است که افراد به طور غیرمستقیم می‌‌توانند به کسب سود بپردازند.

شرکت سبدگردان آگاه نیز خدمات مختلف مدیریت دارایی از جمله صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.برای آشنا شدن با صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی می‌توانید به مقالات مختلف بلاگ سایت آگاه اینوست همانند «سرمایه گذاری در بورس با رویکرد مدیریت دارایی»، «انواع صندوق های سرمایه گذاری» و «آنچه باید از سبدگردانی اختصاصی بدانیم»، مراجعه کنید.

کلام آخر

کسب درآمد و سود همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر فرد در زندگی است. امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در بخش‌های مختلف زندگی افراد حاصل شده، کسب درآمد اشکال مختلفی به خود گرفته است. برای افزایش سرمایه و سود، افراد باید بتوانند اصول و روش‌های مختلفی را در نظر بگیرند و در طی زمان دستیابی به اهداف مالی خود به آن اصول پایبند باشند.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است