logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بازدیدها: 52,490

با توجه به توضیحات درباره صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری و انواع آن‌ها، در این قسمت به نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری، قیمت و کارمزد آن‌ها می‌پردازیم.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر روش خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری

همان‌طور که می‌دانید صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند. از نظر روش خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری می‌توان صندوق‌ها را به دو گروه تقسیم کرد:

۱- صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

برای معامله واحدهای این نوع از صندوق‌ها لازم است افراد جهت کسب اطلاعات درباره نحوه خرید و فروش آن‌ها به وب‌سایت صندوق مورد نظر خود مراجعه کنند؛ زیرا این نوع از صندوق‌ها را یا می‌توان با مراجعه حضوری به نمایندگی‌ها و شعب صندوق معامله کرد و پس از یک‌بار احراز هویت می‌توانند با ثبت‌نام در وب‌سایت صندوق به‌صورت اینترنتی اقدام به صدور یا ابطال واحدهای خود کنند.

۲- صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF)

واحدهای صندوق های قابل معامله در بورس را می‌توان مانند سهام شرکت‌ها در بازار بورس معامله کرد. سرمایه گذاران برای خرید این واحدها باید کد بورسی فعال داشته باشند که برای دریافت کد بورسی می‌توانید به سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com مراجعه کرده و اقدام به دریافت کد بورسی کنید.

پذیره‌نویسی اولیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

به انتشار و عرضه اولیه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پذیره‌نویسی گفته می‌شود. پس از تائید سازمان بورس و سایر نهادهای مرتبط و با تصویب امیدنامه و اساسنامه صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری پذیره‌نویسی می‌شود. قبل از پذیره‌نویسی، تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار، تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز و عادی پذیره‌نویسی و سایر اطلاعات مرتبط با صندوق اعلام می‌شود. افراد می‌توانند درخواست‌های صدور واحدها در پذیره‌نویسی صندوق را یا از طریق تارنمای صندوق یا مراجعه حضوری به نماینده و شعب صندوق ارسال و ثبت کنند. (البته باید در نظر داشت که به طور کلی برای سرمایه گذاری در یک صندوق برای اولین بار می‌بایست یک‌بار به شعبه مذکور برای احراز هویت مراجعه کرد.)

خرید واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

به خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط سرمایه گذار صدور واحد گفته می‌شود. افراد برای سرمایه‌گذاری در صندوق مورد نظر خود لازم است به سایت صندوق مراجعه کرده و نحوه ثبت‌نام اولیه را مطالعه کنند. همان طور که گفته شد دو روش برای خرید انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد:

خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله در بورس

 

برای شروع سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، افراد باید ابتدا به مراکز مورد تائید صندوق مورد نظر خود مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک هویتی و احراز هویت نسبت به پر کردن فرم‌های مربوطه اقدام کنند. امکان تکمیل فرم ثبت‌نام اولیه در پایگاه الکترونیکی برخی از صندوق‌ها نیز موجود است و نیازی به مراجعه حضوری نیست. (اگر برای اولین بار است که اقدام به سرمایه گذاری در یک صندوق می‌کنید لازم است یک‌بار به دفتر صندوق مورد نظر جهت احراز هویت مراجعه کنید)

خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس

برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس لازم است افراد کد بورسی فعال داشته باشند که همان‌طور که در بالا ذکر شد برای دریافت کد بورسی می‌توان به وب‌سایت مراجعه کرد.

فروش واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

به فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط سرمایه گذار ابطال گفته می‌شود. همان‌طور که در قسمت صدور واحدهای صندوق گفته شد، برای ابطال واحدها نیز دو روش وجود دارد:

 

 • فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله در بورس

برای ابطال واحدهای برخی از صندوق‌ها، سرمایه‌گذار لازم است به شعب مورد تائید صندوق مراجعه کرده و به‌صورت حضوری و با پر کردن فرم‌های مربوطه، واحدهای خود را به فروش برسانند. البته از آنجا که در زمان صدور سرمایه گذار یک‌بار توسط شعبه احراز هویت شده است می‌تواند با مراجعه به وب‌سایت صندوق و ثبت‌نام، به صورت اینترنتی اقدام به ابطال واحدهای خود کند.

 

 • فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس

برای فروش واحدهای صندوق‌های قابل معامله (ETF) در بورس کافی است مانند سهام شرکت‌ها از طریق پنل معاملاتی کارگزاری خود اقدام به فروش واحد صندوق موردنظر کنید.

قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

قیمت صدور واحد سرمایه‌گذاری در پایان هر روز از طریق تابلو اعلانات در شعب یا در تارنمای هر صندوق به‌طور روزانه اعلام می‌شود. برای صدور هر واحد، سرمایه‌گذار باید علاوه بر قیمت صدور، کارمزد صدور واحد سرمایه‌گذاری را که در امیدنامه صندوق قید شده است، پرداخت کند.

درخواست صدور واحد بسته به امیدنامه و اساس‌نامه هر صندوق‌ متفاوت است اما به طور کلی این درخواست به دو صورت می‌تواند انجام شود:

 1. اینترنتی: اگر پرداخت به‌صورت اینترنتی صورت گیرد صدور پس از دو روز کاری بعد از درخواست به قیمت صدور فردای روز درخواست انجام می‌پذیرد.
 2. نقد: اگر پرداخت به‌صورت حضوری و از طریق ارائه فیش بانکی انجام شده باشد، صدور واحد فردای روز کاری درخواست و به قیمت صدور فردای کاری روز درخواست انجام خواهد گرفت. توصیه می‌شود افراد مبلغی بیش مبلغی که از محاسبه تعداد واحد و قیمت هر واحد به دست آورده‌اند، واریز کنند.

در صورتی که درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری توسط مدیر صندوق تائید شده باشد و واحدها به نام فرد ثبت گردند، مدیر ثبت ظرف مهلت مقرر در امیدنامه صندوق، گواهی صدور را برای سرمایه‌گذار صادر می‌کند. سرمایه‌گذار می‌تواند گواهی صدور را در حالتی که به‌صورت حضوری به شعبه صندوق مراجعه کرده، دریافت کند.

گواهی سرمایه­گذاری چاپی و دارای شمارۀ مسلسل و تاریخ است و با مهر صندوق و امضای نماینده مجاز مدیر ثبت مطابق نمونه‌های انتهای این رویه صادر می‌شود. کلیۀ ارکان صندوق مسئولیت­های خود مندرج در اساسنامه و امیدنامه صندوق را در قبال دارندگان گواهی‌های سرمایه­گذاری که مطابق این رویه صادر می­شوند، بر عهده دارند. نوع واحدهای سرمایه‌گذاری اعم از عادی و ممتاز و قابل ابطال یا انتقال بودن گواهی، باید در گواهی سرمایه‌گذاری قید شود. گواهی سرمایه‌گذاری واحدهای سرمایه‌گذاری عادی و ممتاز به‌صورت جداگانه صادر خواهد شد.

قیمت ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در پایان هر روز از طریق تابلو اعلانات مستقر در شعب و همچنین تارنمای صندوق به‌طور روزانه اعلام می‌گردد.

نحوه درخواست ابطال واحد صندوق براساس امیدنامه و اساسنامه هر صندوق متفاوت است اما به طور کلی در صورت درخواست ابطال، قیمت براساس قیمت روز کاری بعد محاسبه می‌شود.

مدیر صندوق موظف است وجه نقد حاصل از ابطال سرمایه‌گذار را پس از کسر کارمزد ابطال یا هزینه‌های مربوطه، ظرف مهلت مقرر طبق امیدنامه صندوق، به حساب بانکی سرمایه‌گذار یا نماینده قانونی او واریز کند.

کارمزد خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها باید هزینه خرید و فروش پرداخت شود. بر اساس نوع صندوق میزان و نحوه پرداخت کارمزد متفاوت است. بر اساس نحوه خرید و فروش واحد انواع صندوق‌ها، میزان کارمزد صندوق‌ها نیز متفاوت است:

 

 • کارمزد صدور و ابطال صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله در بورس

برای خرید و فروش یا صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله در بورس بر اساس کارمزدی که در امیدنامه و اساسنامه صندوق درج می‌شود، سهامدار باید هزینه پرداخت کند. این کارمزد به ازای هر اقدام برای صدور و ابطال لحاظ می‌شود و برای هر صندوق متفاوت است.

 

 • کارمزد خرید و فروش واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس

برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس بر اساس هزینه‌های اعلامی توسط سازمان بورس محاسبه می‌شود. این کارمزد همانند کارمزد خرید یا فروش سهام عادی برای هر واحد در هنگام ثبت سفارش خرید یا فروش در سامانه معاملاتی پرداخت می‌شود. کارمزد سه نوع صندوق قابل معامله در بورس در ادامه آورده شده است:

کارمزد معاملات واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس

شرح کارمزد خرید فروش جمع حداکثر مبلغ کارمزد خرید (میلیون ریال) حداکثر مبلغ کارمزد فروش (میلیون ریال) جمع/سقف کارمزدها (میلیون ریال)
کارمزد کارگزاران ۰/۰۰۰۱۵ ۰/۰۰۰۱۵ ۰/۰۰۰۳ ۵۰ ۵۰ ۱۰۰
کارمزد بورس ۰/۰۰۰۰۲۵ ۰/۰۰۰۰۲۵ ۰/۰۰۰۰۵ ۲۰ ۲۰ ۴۰
کارمزد سپرده‌گذاری ۰/۰۰۰۰۰۳۷۵ ۰/۰۰۰۰۰۳۷۵ ۰/۰۰۰۰۰۷۵ ۶ ۶ ۱۲
کارمزد مدیریت فناوری ۰/۰۰۰۰۰۲۵ ۰/۰۰۰۰۰۲۵ ۰/۰۰۰۰۰۵ ۴ ۴ ۸
حق نظارت سازمان ۰/۰۰۰۰۰۶۲۵ ۰/۰۰۰۰۰۶۲۵ ۰/۰۰۰۰۱۲۵ ۱۰۰ ۱۰۰ ۲۰۰
مجموع ۰/۰۰۰۱۸۷۵ ۰/۰۰۰۱۸۷۵ ۰/۰۰۰۳۷۵  

کارمزد معاملات واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام قابل معامله در بورس:

شرح کارمزد خرید فروش جمع حداکثر مبلغ کارمزد خرید (میلیون ریال) حداکثر مبلغ کارمزد فروش (میلیون ریال) جمع-سقف کارمزدها (میلیون ریال)
کارمزد کارگزاران ۰/۰۰۰۹۵ ۰/۰۰۰۹۵ ۰/۰۰۱۹ ۳۰۰ ۳۰۰ ۶۰۰
کارمزد بورس ۰/۰۰۰۰۸ ۰/۰۰۰۰۸ ۰/۰۰۰۱۶ ۳۰۰ ۳۰۰ ۶۰۰
کارمزد سپرده‌گذاری ۰/۰۰۰۰۳ ۰/۰۰۰۰۴۵ ۰/۰۰۰۰۷۵ ۱۶۰ ۲۴۰ ۴۰۰
کارمزد مدیریت فناوری ۰/۰۰۰۰۲۵ ۰/۰۰۰۰۳۷۵ ۰/۰۰۰۰۶۲۵ ۸۰ ۱۲۰ ۲۰۰
حق نظارت سازمان ۰/۰۰۰۰۷۵ ۰/۰۰۰۰۷۵ ۰/۰۰۰۱۵ ۱۰۰ ۱۰۰ ۲۰۰
مجموع ۰/۰۰۱۶ ۰/۰۰۱۱۸۷۵ ۰/۰۰۲۳۴۷۵  

کارمزد معاملات واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قابل معامله در بورس:

شرح کارمزد خرید فروش جمع حداکثر مبلغ کارمزد خرید (میلیون ریال) حداکثر مبلغ کارمزد فروش (میلیون ریال) جمع-سقف کارمزدها (میلیون ریال)
کارمزد کارگزاران ۰/۰۰۰۵ ۰/۰۰۰۵ ۰۰۱/۰ ۲۰۰ ۲۰۰ ۴۰۰
کارمزد بورس ۰/۰۰۰۰۴ ۰/۰۰۰۰۶ ۰۰۰۱/۰ ۱۶۰ ۲۴۰ ۴۰۰
کارمزد سپرده‌گذاری ۰/۰۰۰۰۱۵ ۰/۰۰۰۰۲۲۵ ۰/۰۰۰۰۳۷۵ ۱۶۰ ۲۴۰ ۴۰۰
کارمزد مدیریت فناوری ۰/۰۰۰۰۱۲۵ ۰/۰۰۰۰۱۸۷۵ ۰/۰۰۰۰۳۱۲۵ ۸۰ ۱۲۰ ۲۰۰
حق نظارت سازمان ۰/۰۰۰۰۴ ۰/۰۰۰۰۶ ۰۰۰۱/۰ ۸۰ ۱۲۰ ۲۰۰
مجموع ۰/۰۰۰۶۰۷۵ ۰/۰۰۰۶۶۱۲۵ ۰/۰۰۱۲۶۸۷۵  

کلام آخر

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری جذاب و پرسود در سال‌های اخیر تبدیل‌شده‌اند. برای انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب و قبل از اقدام به شروع سپرده‌گذاری لازم است ابتدا اهداف سرمایه‌گذاری و ریسک‌پذیری خود را مشخص کنید، اطلاعات مختص به هر صندوق از جمله نوع صندوق، نحوه خرید و فروش واحدها، قیمت هر واحد و سایر عوامل تأثیرگذار را در نظر گرفته و سپس سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید.

80 دیدگاه
 • مجید گرامی
  پاسخ
  ارسال شده در19:29,1398/03/26

  نرخ ابطال بر اساس روز محاسبه میشود یا اینکه بر اساس قیمت خرید واحد ها .یعنی ترتیب خرید واحدها نقشی در قیمت ابطال آن دارد

  • reza.h
   پاسخ
   ارسال شده در16:06,1398/04/01

   با سلام و احترام

   قیمت ابطال واحدهای صندوق‌ها بر اساس ارزش روز خالص دارایی‌های صندوق و پس از کسر هزینه‌های مربوط به معاملات مشخص می‌شود.

 • کامران
  پاسخ
  ارسال شده در11:59,1398/12/21

  عالی بود. سپاس

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در16:54,1398/12/21

  آیا کف قیمتی برای خرید واحد صندوق وجود داره؟یعنی میگن کف قیمت مورد نیاز برای خرید n میلیون تومنه . اگه کف قیمتی وجود داره چقدره؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:06,1398/12/23

   با سلام و احترام
   حداقل مبلغ سرمایه گذاری هر صندوق براساس قوانین آن متفاوت است اما برای صندوق‌های قابل معامله طبق دستورالعمل سازمان بورس حداقل ارزش ریالی سفارش خرید در معاملات بورس می‌بایست یک میلیون ریال(صد هزار تومان) باشد.

 • موسوی
  پاسخ
  ارسال شده در16:59,1398/12/21

  عالی دست شما درد نکنه

 • موسوی
  پاسخ
  ارسال شده در17:03,1398/12/21

  عالی دست شما درد نکنه استفاده کردیم

 • ارسال شده در18:36,1398/12/21

  عالی…

 • ارسال شده در18:51,1398/12/21

  مرسی مچکرم از اطلاعات خوبتون

 • مجتبی ادیب پور
  پاسخ
  ارسال شده در20:02,1398/12/21

  تشکر…
  ان شاءالله سرمایه گذاری در صندوق ها را تجربه میکنم

 • جعفرالف
  پاسخ
  ارسال شده در12:26,1398/12/22

  عالی و آموزنده بود

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در23:16,1398/12/22

  کارمزد معاملات در خرید واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های مختلط چقدi???

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:21,1399/01/05

   با سلام و احترام
   کارمزد معاملات در خرید واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های مختلط، ۰٫۰۰۲۴۳ است.

   • رضا سلگی
    پاسخ
    ارسال شده در10:04,1399/04/16

    سلام من از طریق آپ دو تا سهام دومیلیون تومنی خریدم حالا میخوام بفروشمشون راهنماییم میکنید بی زحمت؟

    • Agahinvest
     پاسخ
     ارسال شده در10:26,1399/04/17

     با سلام و احترام
     دوست عزیز، در صورت دارا بودن کد بورسی در سامانه معاملاتی خود در بخش تغییر کارگزار ناظر، میتوانید درخواست اضافه شدن نماد سهم مورد نظر را به سبد سهامتان ثبت نمایید تا پس از اضافه شدن آنها از طریق سامانه معاملاتی خود بتوانید اقدام به فروش آن نمایید.
     اگر کد بورسی ندارید ابتدا اقدام به احراز هویت سجام کرده و کد بورسی دریافت نمایید و سپس مراحل بالا را انجام دهید.

 • موسوی
  پاسخ
  ارسال شده در16:28,1398/12/23

  خیلی مفید بود.
  سپاس

 • ارسال شده در09:07,1398/12/24

  جالب بود

 • Zahra
  پاسخ
  ارسال شده در23:58,1398/12/27

  خیلی مفید بود، ممنون از شما.

 • علی ولی اللهی
  پاسخ
  ارسال شده در00:55,1398/12/28

  با توجه به ریسک موجود چطور می‌توان با سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط به یک نرخ سود منطقی رسید
  آیا نیاز به تشکیل پرتفوی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:06,1399/01/06

   با سلام و احترام
   این نوع از صندوق‌ها به طور کلّی به لحاظ ریسک دارای ریسک کمتری از صندوق‌های در سهام و نیز سود کمتر از صندوق‌های در سهام هستند و در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت دارای ریسک بیشتر و در نتیجه سود بیشترند. البتّه ذکر این نکته ضروری است که این مسئله یک قانون ثابت نیست؛ بلکه در برهه‌هایی از یک دوره‌ سرمایه‌گذاری ممکن است این نوع صندوق‌ها بازدهی بیشتری نسبت به سایر صندوق‎ها داشته باشند. آنچه گفته شد به طور کلّی صادق است. با خرید واحد صندوق‌ها شما در واقع در پرتفوی متنوعی از انواع اوراق بهادار اعم از سپرده بانکی، سهام و … سهیم می‌شوید. البته اگر ریسک خود را میخواهید کاهش دهید بله باید ترکیبی از صندوق ها را استفاده کنید یا اگر سرمایه بالای ۳ میلیارد تومان دارید می‌توانید از خدمات سبدگردانی آگاه استفاده کنید.

 • جعفری
  پاسخ
  ارسال شده در17:48,1399/01/05

  باسلام ممنون مطلب خوبی بود
  فقط من متوجه جدولها نشدم
  مثلا در ستون حداکثر کارمزد خرید( مبلغ به میلیون ریال)
  بعد زیرش نوشتین ۵۰
  این ۵۰ به درصده یا اینکه بابت خرید هرواحد صندوق تا مبلغ ۵میلیون تومان باید اضافه پرداخت کنیم
  بعد آخر جدول جمع بستین در نهایت برای مجموع خرید و فروش شده ۰۰۵۰۷۵/۰ !

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:44,1399/01/06

   با سلام و احترام
   دوست عزیز همانطور که در جدول مشخص است، حداکثر مبلغ کارمزد خرید به میلیون ریال است به این معنی که حداکثر کارمزدی که بابت خرید تعداد متناسبی از واحدها توسط سرمایه گذار پرداخت می‌شود ۵ میلیون تومان است.

 • رامین ش
  پاسخ
  ارسال شده در04:15,1399/01/31

  سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بپرسم برای مثال اگر یه نفر بره در صندوق مختلط سرمایه گذاری کنه میتونه بعد از ۱ ماه که سود خوبی نصیبش شد پولش رو برداره و ابطال انجام بده ؟
  یا قوانین خاصی برای اینکار وجود داره

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در16:05,1399/01/31

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، این صندوق ها پرداخت سود دوره ای ندارند. به طور کلی استراتژی های هر صندوق را باید از امیدنامه آن صندوق که در وب سایت هر صندوق موجود است، استخراج کنید.

   • رامین ش
    پاسخ
    ارسال شده در04:03,1399/02/01

    بله درست می‌فرمایید
    من خوندم امیدنامه رو اکثر صندوق ها گفته که مثلا اگر بین ۳۰ تا ۶۰ روز برداری(ابطال انجام بدی) ۲% از قیمت ابطال از سرمایه گذار اخذ می‌شود.
    میخواستم بدونم این ۲% از کل سرمایه فرد کم میشه یا از مقداری که در این مدت افزایش سرمایه داشته ؟

    • Agahinvest
     پاسخ
     ارسال شده در10:37,1399/02/14

     با سلام و احترام
     دوست عزیز، تعداد واحدهای شما در قیمت ابطال فردای روزی که درخواست ابطال داده‌اید ضرب شده و ۲% از آن به عنوان جریمه از شما دریافت می‌شود.

 • فرشید
  پاسخ
  ارسال شده در14:15,1399/02/08

  ببخشید یه سوالی در مورد آگاس داشتم…اینکه مثلا این صندوق امروز به قیمت ۱۸ تومن میشد خریداری کرد در حالی که ناوش ۱۵۶۰۰ بود ینی فردا بخوایم بفروشیم این قیمت فروخته میشه یا یه قیمت روز؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:30,1399/02/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله قیمت واحدهای سرمایه گذاری براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و برای آن دامنه نوسان مشخصی وجود ندارد. البته سرمایه گذاران باید به NAV صندوق که در صفحه مربوط به اطلاعات عرضه و تقاضا در سایت http://WWW.TSETMC.COM افشا می‌شود، توجه کامل داشته باشند.

 • سمیرا
  پاسخ
  ارسال شده در17:53,1399/02/09

  با سلام
  میخواستم بدونم در صندوقهای قابل معامله در بورس زمانیکه شخص سرمایه گذار درخواست ابطال میده آیا بازارگردان صندوق، مبلغ واحدهای ابطال شده رو به سرمایه گذار پرداخت میکنه یا اینکه باید مثل فروس سهام در صف فروش قرار بگیره تا شخصی اون رو ازش خریداری کنه؟
  باتشکر

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:29,1399/02/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صندوق های قابل معامله شما می‌توانید واحدهای آن را مانند سهام شرکت‌ها تنها در سامانه‌های معاملاتی خرید و فروش کنید.

 • محمدباقر
  پاسخ
  ارسال شده در18:41,1399/02/11

  قانون بورس برای خرید وفروش سهام در هرروز دربازه مشخص از +۵ تا ۵- نسبت به روز قبل صورت میگیرد اما برای خرید وفروش واحدصندوقهای قابل معامله در بورس چگونه بازه مشخص میشود مخصوصا که هردو دقیقه قیمت واحد تغییر میکند

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:23,1399/02/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صندوق های قابل معامله شما می‌توانید واحدهای آن را مانند سهام شرکت‌ها تنها در سامانه‌های معاملاتی خرید و فروش کنید. در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله قیمت واحدهای سرمایه گذاری براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و برای آن دامنه نوسان مشخصی وجود ندارد. البته سرمایه گذاران باید به NAV صندوق که در صفحه مربوط به اطلاعات عرضه و تقاضا در سایت http://WWW.TSETMC.COM افشا می‌شود، توجه کامل داشته باشند.

 • ارسال شده در10:46,1399/02/21

  سلام
  من از طریق اپلیکیشن آپ سهام etfخریداری نموندم ولی هیچ رسیدی برای بنده ارسال نشد و مبلغ ۲ میلیون از حسابم برداشت شد چگونه باید رسید یا گواهی دریافت کنم در ضمن سجام ثبت نام کردم ولی برای احراز هویت نرفتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:14,1399/02/21

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، با پشتیبانی مجموعه‌ای که از آن طریق اقدام به خریداری واحد ETF دولت نموده‌اید، تماس حاصل نمایید.

 • رمضانعلی کوهی
  پاسخ
  ارسال شده در09:32,1399/02/22

  سلام
  من از سایت بانک صادرات سهام صندوق ETF را ثبت نام کرده ام آیا میتوان آن را لغو کرد یا کسانی که کد بورسی دارند و از سایت بانک ها ثبت نام کرده اند در کد بورسی آنها مینشیند یا اقداماتی باید انجام داد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:33,1399/02/22

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، پس از اتمام مهلت پذیره‌نویسی بر اساس تعداد متقاضیان تخصیص سهام دارایکم توسط سازمان بورس انجام خواهد شد و واحدهای صندوق به صورت خودکار به کد بورسی و پورتفوی شما وارد خواهد شد. برای اطلاع از امکان لغو سفارش انجام شده از طریق درگاه بانک، باید با بانک مورد نظر تماس حاصل فرمایید.

 • وحید سنا
  پاسخ
  ارسال شده در04:57,1399/02/23

  با تشکر از مطالب مفیدتون.
  سوالی داشتم
  ۱٫ قیمت فروش واحدهای صندوق های etf با nav ابطال برابر است یا بر اساس قیمت خرید و فروش روز مشخص میشود؟چون برای بعضی از این صندوق ها این اختلاف گاها خیلی زیاد است.(مثلا برای صندوق طلای لوتوس قیمت خرید و فروش روز هر واحد حدود ۷۰۰۰ت بود در حالی که navابطال ۵۰۰۰ت بود).
  ۲٫ اگر etf ها بر اساس عرضه و تقاضا ارائه میشوند برای مثال بالا در کیس بالایی آگاهی از nav ابطال چه کاربردی دارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:37,1399/02/23

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله قیمت واحدهای سرمایه گذاری براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و برای آن دامنه نوسان مشخصی وجود ندارد. البته سرمایه گذاران باید به NAV صندوق که در صفحه مربوط به اطلاعات عرضه و تقاضا در سایت http://WWW.TSETMC.COM افشا می‌شود، توجه کامل داشته باشند و برای جلوگیری از متضرر شدن به اختلاف nav و قیمت معامله شده توجه نمایند.

 • احمد
  پاسخ
  ارسال شده در21:46,1399/03/04

  با سلام. برای خرید صندوق های غیرقابل معامله مثل صندوق مشترک بورسیران در صورتیکه کد بورسی داشته باشیم حتما باید مراجعه حضوری کرد یا از طریق اینترنتی و مراجعه به سایت صندوق مربوطه و آپلود مدارک خواسته شده میشه ثبت نام کرد؟
  در صورت نیاز بعه مراجعه حضوری لیست مراکز مورد تایید صنذوق در شهرستانا را از کجا میتونم تهیه کنم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:23,1399/03/07

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق مورد نظر خود به وبسایت آن صندوق مراجعه نمایید.

 • ف.محمدزاده
  پاسخ
  ارسال شده در22:25,1399/03/15

  برای سرمایه گذاری درصندوق مشترک البرز در امیدنامه حداقل تعدادواحد صدور ۵هزارتاست.ینی معادل ۵۰۰میلیون تومان!!!!مثلا من اگر بخوام ۵۰میلیون سرمایه گذاری کنم امکان پذیرنیست؟؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:43,1399/03/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، صندوق
   به طور کلی حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق به اندازه قیمت روز صدور یک واحد از آن صندوق است؛ البته لازم به ذکر است برخی صندوق‌ها برای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری خود حداقل تعداد لازم تعیین می‌کنند برای کسب اطلاعات بیشتر با صندوق مورد نظر خود تماس حاصل نمایید.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در00:46,1399/03/21

  با سلام و تشکر از پاسخگوئیتون.
  اگر صندوق هایی مثل آگاس و سرو قفل در صف فروش باشن و خریداری نباشه، در این حالت روش ابطال صندوق و دریافت پول به چه صورت هست؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:32,1399/03/21

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، صندوق هستی بخش آگاه(آگاس) دارای رکن بازارگردان است که به منظور جلوگیری از صف فروش یا خرید شدن واحدهای این صندوق فعالیت کرده و باعث نقدشوندگی هرچه بیشتر این صندوق می‌گردد.

 • امیر
  پاسخ
  ارسال شده در11:44,1399/03/26

  سلام
  آیا امکان ابطال واحدهای صندوق آگاس به صورت حضوری وجود دارد؟
  چون الان NAV ابطال ۲۱۱،۰۰۰ ریال هست در حالی که با قیمت ۱۹۸،۰۰۰ در حال معامله است. طبیعتا اگر از طریق بورس آن را بفروشم، از سود سپرده‌گذاری خود بهره‌مند نخواهم شد!

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:57,1399/03/27

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، درست است که در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله قیمت واحدهای سرمایه گذاری براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما؛ سرمایه گذاران در هنگام خرید و یا فروش واحدهای صندوق‌ها باید به NAV صندوق که در صفحه مربوط به اطلاعات عرضه و تقاضا در سایت http://WWW.TSETMC.COM و یا وبسایت هر صندوق از جمله صندوق هستی بخش آگاه افشا می‌شود، توجه کامل داشته باشند؛ یعنی در صورتی که قیمت در سامانه معاملاتی کمتر از NAV باشد بهتر است اقدام به خرید نمایید و در صورتی که قیمت بیشتر از NAV بود اقدام به فروش نمایید.

 • احمد
  پاسخ
  ارسال شده در11:26,1399/04/02

  میخواستم بدونم در مورد خرید واحد های صندوق سرمایه گذاری باید کد بورسی داشته باشیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:35,1399/04/03

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بری خرید واحدهای صندوق های قابل معامله نیازمند کدبورسی هستید اما؛ در خصوص صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال خیر کد بورسی الزامی نیست.

 • هیژا محمدی نسب
  پاسخ
  ارسال شده در19:58,1399/04/12

  با سلام یک سوال داشتم خدمتتان اگر با کد بورسی خودمان سهام صندوق خریداری کنیم وبازار ریزش کند و خریداری نباشد چطور باید سهم را بفروشیم. آیا مانند بقیه سهام بورسی باید منتظر ماند تا خریدار پیدا شود

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:21,1399/04/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، یکی از ارکان صندوق های قابل معامله در بورس بازارگردان است. وظیفه بازارگردان تعدیل سمت عرضه و تقاضا در شرایط مختلف بازار، جلوگیری از گیرافتادن سرمایه‌گذاران در صف‌های خرید و فروش سنگین و به طور کلی افزایش نقد شوندگی صندوق های قابل معامله است.

 • عاطفه ابراهیمی
  پاسخ
  ارسال شده در18:56,1399/04/15

  سلام وقت بخیر یه سوال دارم که موقع ابطال اگر مجموع سود و پول بیشتر از قیمت واحد باشه اون اختلاف چی میشه؟ اونو پرداخت نمیکنن؟ مثلا اگر ۵میلیون از قیمت واحد بیشتر باشه تکلیف اون ۵میلیون اضافه بر واحد چی میشه

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:45,1399/04/17

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، تمامی سود کسب شده پس از کسر کارمزدهای مربوطه به شما پرداخت می‌شود.

 • ارسال شده در17:32,1399/04/21

  سلام من میخام در صندوق امید توسعه کارگزاری مفید سرمایه گذاری کنم اما یه سوال مهم دارم که کسی جوابشو بمن نمیده لطف کنید منو راهنمایی کنین…. قیمت صدور هر واحد این صندوق ۲۷ هزارتومنه و من میخام ۵۰ میلیون بزارم و جوری که من حساب کردم باید ۱۸۰۰ تا واحد برام صادر کنن. تو سایتش نوشته هزینه صدور و ابطال هرواحد ۵۰۰۰ تومن هستش . برای ۱۸۰۰ واحد میشه ۹ میلیون تومن کارمزد ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! آیا این منطقیه ؟ آیا من درست حساب کردم ؟ تازه در زمان ابطال هم همین کارمزدو میگیرن … از ۵۰ ملیون باید ۱۸ میلیون کارمزد بدم یعنی ؟؟؟؟؟؟؟ تورو خدا راهنماییم کنید ..

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:13,1399/04/22

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در خصوص این صندوق باید با همان مجموعه تماس حاصل نمایید.

 • زهرا علوی
  پاسخ
  ارسال شده در11:25,1399/04/24

  سلام میخاستم ببینم برای خرید واحدهای صندوق های ETF توجه به نمودار تکنیکال و قیمت و نقطه ورود مهم است ؟
  یا اینکه نه می توانیم هر وقت خاستیم به قیمت همان روز خریداری کنیم .

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:46,1399/04/24

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، قیمت واحد صندوق های ETF براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما باید به NAV صندوق نیز توجه داشته باشید و به شما اکیدا توصیه می‌شود که به قیمتی بالاتر از NAV صندوق اقدام به خرید ننمایید.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در22:48,1399/05/05

  مشکل کارمزد نیست مشکل عدم شفافیت صندوقها و عدم ارایه واقعیت جهت جذب نقدینگی است
  مثلا در یکی از این صندوق های مجموعه نوین علیرغم اعلام رسمی مبنی بر عدم دریافت کارمزد، هزینه کم کرد.
  یا جالب تر صندوق محترم مشترک توسعه ملی (که طی ماه های اخیر بازدهی بسیار ضعیفی داشت) برای صدور بدون کارمزد اما برای ابطال هم کارمزد ثابت و هم کارمزد متغییر! بالایی کم کرد.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:41,1399/05/06

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، هزینه‌های صندوق سرمایه‌ گذاری شامل دو بخش است:
   ۱٫ بخشی از آن صرف هزینه‌های پرداختی به ارکان صندوق می‌شود که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت می‌شود و بین تمام سرمایه‌گذاران صندوق سرشکن می‌شود
   ۲٫ بخشی دیگر هزینه‌هایی است که صندوق باید بابت کارمزد خرید و فروش سهام به سازمان بورس بپردازد که از شخص سرمایه‌گذار دریافت می‌شود. هر کدام از هزینه‌های صندوق در اساسنامه صندوق ذکر و مقدار و نحوه محاسبه هر کدام نیز در امیدنامه آن نوشته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کارمزد انواع صندوق‌ها مطالعه مقاله نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری به شما پیشنهاد می‌شود.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در14:09,1399/05/12

  سلام

  ساعت ۹ صبح واحد صندوق سهامی غیر قابل معامله در سهام رو خریدم. آیا به قیمت همون روز خریده میشه؟

  با تشکر

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:40,1399/05/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، صدور واحد صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال، بر اساس ارزش خالص دارایی‌های روز کاری بعد از ارایه درخواست انجام می‌شود.

 • اصلان
  پاسخ
  ارسال شده در21:04,1399/06/09

  با سلام
  ببخشید صندوق های قابل معامله رو می توان مثل سهم پس از چند روز فروخت یا باید یک مدت معیین مثلا یک ماه صبر کرد و سپس فروخت؟؟ یا فروش زود هنگام آن هزینه اضافی دارد؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:54,1399/06/10

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بله واحدهای صندوق های قابل معامله را می‌توانید همچون سهام خرید و فروش نمایید؛ اما در خصوص صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال محدودیتهایی وجود دارد.

 • محمدرضا
  پاسخ
  ارسال شده در23:39,1399/06/16

  سلام
  صندوق های قابل معامله رو فقط باید تو بورس فروخت؟ نمیشه به خود صندوق با قیمت ابطال فروخت؟! البته اگه اینطو باشه همه دارا یکم رو از تو بورس میخرن میرن به صندوق دارا میفروشن!

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:28,1399/06/18

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، شما برای خرید و فروش واحد های صندوق‌های قابل معامله در بورس(ETF) تنها از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود باید اقدام فرمایید.

 • مرتضی
  پاسخ
  ارسال شده در17:02,1399/07/01

  با سلام و احترام
  می خواستم از واحد های صندوق سرمایه گذاری مدیریت روت با نماد مدیر بخرم. وقتی که سفارش خرید میزارم سیستم پیام میده که باید مضربی از ۱۰ باشد در حالیکه تفاوت رقم اول اولین قیمت خرید یا دومین و سومین قیمت خرید یک ریال یک ریاله یعنی مضربی از ۱۰ نیست. لطفا راهنمایی کنید که چگونه سفرش بزاریم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:52,1399/07/02

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، منظور تعداد واحدهای درخواستی شما برای خرید باید مضربی از ۱۰ باشد. برخی صندوق‌ها برای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری خود حداقل تعداد لازم تعیین می‌کنند.

 • اکرم بربری مقدم
  پاسخ
  ارسال شده در09:23,1399/07/27

  سلام. من صندوق مشترک آگاه دارم . برای صدورش حضوری اقدام کردم. الان برای ابطال مثلا ۱واحد آن باید حضوری برم یا از طریق سایت هم میشود ابطال کرد؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:25,1399/07/27

   با سلام و احترام
   شما می توانید برای ابطال از طریق سایت صندوق نیز اقدام نمایید.

 • زهرامطهری
  پاسخ
  ارسال شده در23:14,1399/09/06

  سلام خسته نباشید خواستم بگم برای ثبت نام این صندوق باید کجا بریم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:07,1399/09/08

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، شما می‌توانید با داشتن کد بورسی، واحدهای صندوق های قابل معامله در بورس مانند صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) و صندوق درآمد ثابت یاقوت را از طریق سامانه های معاملاتی در ساعت بازار خریداری کنید. در صورت نداشتن کد بورسی میتوانید به سایت http://www.ex.agah.com مراجعه کنید.برای صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه باید به صورت حضوری به شعب کارگزاری آگاه مراجعه کرده و با در دست داشتن مدارک هویتی (اصل شناسنامه و کارت ملی)، فرم درخواست صدور واحدهای صندوق مورد نظر خود را تکمیل کنید.

 • hassan
  پاسخ
  ارسال شده در00:45,1399/10/25

  سلام و خسته نباشید.
  ببخشید یه سوال داشتم….صندوقهای قابل معامله (آگاس..کمند..ووو) رو میشه همون روزی که خریدیم , همون روز هم بفروشیم؟ (مثل سهام)
  مثلا ساعت ۱۰ بخریم و ۱۱ بفروشیم؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:28,1399/10/27

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، خرید و فروش واحدهای صندوق های قابل معامله در بورس مانند سهام بوده و شما در تایم بازار از طریق پنل معاملاتی خود قادر به خرید و فروش واحدها هستید.

 • farshad
  پاسخ
  ارسال شده در23:26,1399/12/12

  سلام آیا خرید صندوق درامد ثابت سقف دارد اگر دارد چند تومان است؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:06,1399/12/13

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، هر شخص حقیقی میتواند تا ۵ درصد از کل واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت مبتنی بر صدور و ابطال را خرید انجام دهد و برای صندوق های قابل معامله در بورس محدودیتی وجود ندارد.

 • ساسان
  پاسخ
  ارسال شده در14:31,1400/06/19

  سلام
  اگر کسی میزان سرمایه اش ؟برای واحدهای صندوق آگاس چند میلیآرد باشد چگونه باید واحد صندوق بخرد یا بفروشد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:00,1400/06/20

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، برای خرید صندوق های قابل معامله در بورس محدودیتی وجود ندارد. همچنین شما می توانید از سرویس سبدگردانی اختصاصی آگاه که حداقل سرمایه لازم آن مبلغ ۵ میلیارد تومان است، استفاده کنید.

 • هادی
  پاسخ
  ارسال شده در18:30,1400/09/20

  با سلام
  من در پذیره نویسی صندوق اتکا تهران شرکت کردم چطور میتونم انصراف بدم
  با تشکر

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:22,1400/09/21

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، لطفاً در این خصوص با مدیریت صندوق مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 • مجتبی خامسی
  پاسخ
  ارسال شده در19:27,1400/10/04

  سلام،،،،برای صندوقهای درآمدثابت قابل معامله ، چجوری سود ثابت رو محاسبه میکنن و بهمون میدن؟؟ شاید کلا ده روز نگهش داشتیم،،،سودِ اون ده روز چجوری محاسبه و پرداخت میشه؟؟؟ اصن بابت ده روز سودی پرداخت میکنن یا نه؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:07,1400/10/05

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، صندوق هایی که پرداخت سود دارند معادل ۲۰ الی ۲۲% سالانه سود به صورت ytm محاسبه و به حساب سرمایه گذار واریز می گردد و در صندوق هایی که بدون پرداخت سود می باشند سرمایه گذار از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود کسب می کند. همچنین از زمانی که واحدهای صندوق را خریداری نمایید سود محاسبه و به قیمت واحدهای شما اضافه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما