کاربرد صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

یکی از اهدافی که سرمایه‌گذاران در تلاش برای رسیدن به آن هستند، آزادی مالی است. برای دستیابی به این آزادی، احتیاج است که روش‌های سرمایه گذاری را بشناسید تا از این طریق بتوانید ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنید و برای پیشرفت آن قدم بردارید.
یکی از روش‌های سرمایه گذاری، بازار بورس است که اگر سرمایه‌گذاران از این روش به درستی استفاده کنند بازدهی بسیار خوبی نصیب‌شان می‌شود. ولی همه افراد از روش‌های سرمایه گذاری اطلاعات کامل و جامعی ندارند.
بسیاری از افراد نمی‌دانند که صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟ بنابراین هدف ما در این مقاله ارائه اطلاعاتی درباره این موضوع است که صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟ در ادامه همراه ما باشید.


این ویدئو را حتما ببینید!


صندوق سرمایه گذاری چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که به دلایل مختلف مانند نداشتن وقت و دانش کافی در رابطه با سرمایه گذاری‌های موجود، فقط می‌توانند از طریق بانک سرمایه گذاری کنند‌. بنابراین این فرصت را از خود می‌گیرند که بتوانند توسط سرمایه گذاری‌های دیگر بازدهی کسب کنند.
سرمایه گذاری یکی از ابزارهای بازدهی است که این فرصت عالی را به کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، می‌دهد. این سرمایه گذاری برای افرادی مناسب است که تصمیم دارند به صورت غیر مستقیم سرمایه گذاری کنند یا این که اطلاعات و وقت کافی برای سرمایه گذاری به صورت مستقیم را ندارند. در این نوع سرمایه گذاری، سودی که فرد به دست می‌آورد، بیشتر از سودی است که بانک می‌دهد.

مزیت‌های صندوق سرمایه گذاری؟

برای شناخت صندوق سرمایه گذاری مشاع در ابتدا باید با مزایای صندوق‌ها آشنا شویم. به طور کلی مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از:

• مدیریت کردن دارایی‌ها: یکی از مزیت‌هایی که صندوق سرمایه گذاری دارد مدیریت پول شما به صورت حرفه‌ای است. این صندوق‌ها ابزاری برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود تا بتوانند از طریق مهارت‌ها و توانایی‌های افراد متخصص سرمایه گذاری کنند. تحلیلگران و مدیران صندوق تلاش می‌کنند تا گزینه‌های مناسبی برای خرید و فروش جستجو و برای سرمایه گذاری خود عملکرد خوبی پیدا کنند.

• کاهش ریسک سرمایه گذاری: طبق قوانینی که سازمان بورس دارد، صندوق‌های سرمایه گذاری باید از اوراق بهادار و دارایی‌های نقدی به وجود آیند. قسمتی از این دارایی‌هایی که از اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی به وجود می‌آیند، باعث می‌شود ریسک سرمایه گذاری به مقدار قابل توجهی کم شود. در اصطلاح به شکل گرفتن این سبد دارایی، متنوع‌سازی دارایی نیز می‌گویند. سرمایه‌گذار می‌تواند مبلغی را پرداخت کند و این سبد را بخرد و از ریسک سرمایه گذاری در بورس فاصله بگیرد.

‌• نقدینگی بالا: یکی از مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری این است که سریع‌تر و آسان‌تر می‌توانید پول خود را نقد کنید. این عملیات را بازارگردان انجام می‌دهد. یعنی بازارگردان صندوق موظف است هر زمانی که شما پول خود را بخواهید، این کار را برای شما انجام دهد.

• صرفه‌جویی به نسبت مقیاس: هدف صندوق‌های سرمایه گذاری جمع‌آوری دارایی‌های کوچک و سرمایه گذاری آن‌ها در امور بزرگ است. مثلا شاید کل مبلغی که برای سرمایه گذاری دارید یک میلیون تومان است، به همین دلیل نتوانید سرمایه گذاری‌های متنوعی داشته باشید. اما با توجه به تعداد بالای سرمایه گذاری در صندوق، این امکان برایتان به وجود می‌آید که متنوع سرمایه گذاری کنید. همچنین سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باعث صرفه‌جویی می‌شود زیرا به دلیل حجم زیاد سرمایه گذاری در این صندوق‌ها، هزینه‌هایی مثل بررسی، تحلیل، خرید و فروش، در بین سرمایه‌گذاران پخش می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟

شاید بسیاری از افراد اسم مشاع به گوش‌شان نخورده باشد و بعد از شنیدن آن بپرسند که صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟ صندوق سرمایه گذاری مشاع یا صندوق سرمایه گذاری مشترک، برای سرمایه‌گذارانی که سرمایه کم دارند این امکان را فراهم می‌کند که با قرار دادن این سرمایه‌ها در کنار هم، سرمایه‌های بزرگ‌تری شکل دهند.
در این عملیات افرادی که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند، سرمایه خود را در یک صندوق می‌گذارند و به نسبت سرمایه‌ای که گذاشته‌اند، در صندوق سهیم می‌شوند. این صندوق‌ها که دارای یک شخصیت حقوقی واحد هستند از جمع شدن سرمایه‌های کوچک‌تر تشکیل می‌شوند. این سرمایه زیادی که به وجود آمده است قابلیت این را دارد که وارد بازارهای مختلفی مثل بورس شود و یک سبد سهام را به وجود آورد که با رشد و پیشرفت این سبد، تمامی اعضا یا شرکا با هم رشد می‌کنند.
صندوق مشاع نوعی واسطه مالی ساده محسوب می‌شود که این اجازه را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که به قصد سرمایه گذاری پول‌هایی که دارند را روی هم انباشته کنند. صندوق سرمایه گذاری مشاع دارای یک مدیر است که مسئولیت پول‌های جمع شده را با کمک گرفتن از ابزارهای سرمایه گذاری بر عهده دارد. وقتی فردی اقدام به سرمایه گذاری در صندوق مشاع می‌کند در واقع مالک قسمتی از سهام می‌شود که در صندوق مشاع موجود است. به عبارتی یک سهامدار صندوق می‌شود.
آیا می‌دانید یکی از بهترین ابزارهای مالی تهیه شده در صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟ گواهی صندوق مشاع از مهمترین آن است؛ زیرا سرمایه گذاری در آن بسیار راحت و آسان است‌. یعنی احتیاج نیست که افراد درگیر تحلیل سرمایه گذاری‌ها شوند و این موارد را به راحتی در اختیار قرار می‌دهند.
با جمع شدن سرمایه‌های کوچک، سرمایه بسیاری به وجود می‌آید که به عامل مولد در بازار سرمایه گذاری تبدیل می‌شود. ولی بزرگترین سودی که صندوق مشاع دارد، استفاده کردن از مزیت پرگونه‌سازی است.

بیشتر بخوانید: بازدهی صندوق های سرمایه گذاری

پرگونه‌سازی (DIVERSIFICATION) در صندوق سرمایه گذاری مشاع چیست؟

پرگونه‌سازی نوعی ایده برای توزیع سرمایه در بین ابزارهای متفاوت سرمایه گذاری با نسبت‌های مختلف است. استفاده از پرگونه‌سازی در سرمایه گذاری، ریسک را شدیدا کم می‌کند. یکی از مهمترین پایه گوناگونی، خرید تعدادی سهم به جای یک سهم است. صندوق مشاع این امکان را فراهم‌ می‌کند که انواع مختلف سهام را خریداری کنیم.

صندوق مشاع چند نوع است؟

صندوق‌های مشاع را می‌توان به ۲ دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. بیشترین فعالیت صندوق مشاع بلند مدت در زمینه سهام، سهام ممتاز و اوراق بهاداری است که درآمد کمی دارند.
صندوق‌های مشاع کوتاه مدت نیز شامل صندوق‌های مشاع بازار پول می‌شوند. در دهه ۸۰ صندوق‌های مشاع کوتاه مدت، رقیب‌های خوبی برای حساب سپرده سرمایه گذاری محسوب می‌شدند. در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار، خانوارهایی که در صندوق مشاع کوتاه مدت سرمایه گذاری کرده بودند، نرخی بیشتر از سرمایه گذاری در سپرده‌های بانکی دریافت می‌کردند.
در صندوق‌های مشاع، زمانی که تعداد سرمایه‌گذاران بالا می‌رود، سرمایه صندوق هم زیاد می‌شود و این سهامداران به نسبت زمانی که سرمایه گذاری را شروع کردند در سود و زیان شراکت دارند. در تعدادی از کشورها مثل کشور امارات، افرادی که خارجی هستند به راحتی و مستقیم نمی‌توانند سرمایه گذاری کنند ولی در صندوق سرمایه گذاری مشاع این کار مانعی ندارد.

جمع بندی

صندوق سرمایه گذاری مشاع یا صندوق سرمایه گذاری مشترک، به شرکت یا نهادهایی گفته می‌شود که سرمایه اندک افراد را جمع‌آوری و آن را در سبدی از سهام یا اوراق سرمایه گذاری می‌کنند.
سخن آخر این که به شرکت‌های کارگزاری بورس اوراق بهادار نیز طبق آیین‌نامه، این امکان داده می‌شود که به سرمایه‌گذاران خدمات مشاوره و سبدگردانی ارائه کنند.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است