logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

کاربرد صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > کاربرد صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

کاربرد صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

یکی از اهدافی که سرمایه‌گذاران در تلاش برای رسیدن به آن هستند، آزادی مالی است. برای دستیابی به این آزادی، احتیاج است که روش‌های سرمایه‌گذاری را بشناسید تا از این طریق بتوانید ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنید و برای پیشرفت آن قدم بردارید.
یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری، بازار بورس است که اگر سرمایه‌گذاران از این روش به درستی استفاده کنند بازدهی بسیار خوبی نصیب‌شان می‌شود. ولی همه افراد از روش‌های سرمایه‌گذاری اطلاعات کامل و جامعی ندارند.
بسیاری از افراد نمی‌دانند که صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟ بنابراین هدف ما در این مقاله ارائه اطلاعاتی درباره این موضوع است که صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟ در ادامه همراه ما باشید.


این ویدئو را حتما ببینید!

 


صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که به دلایل مختلف مانند نداشتن وقت و دانش کافی در رابطه با سرمایه‌گذاری‌های موجود، فقط می‌توانند از طریق بانک سرمایه‌گذاری کنند‌. بنابراین این فرصت را از خود می‌گیرند که بتوانند توسط سرمایه‌گذاری‌های دیگر بازدهی کسب کنند.
سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای بازدهی است که این فرصت عالی را به کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، می‌دهد. این سرمایه‌گذاری برای افرادی مناسب است که تصمیم دارند به صورت غیر مستقیم سرمایه‌گذاری کنند یا این که اطلاعات و وقت کافی برای سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم را ندارند. در این نوع سرمایه‌گذاری، سودی که فرد به دست می‌آورد، بیشتر از سودی است که بانک می‌دهد.

مزیت‌های صندوق سرمایه‌گذاری؟

برای شناخت صندوق سرمایه‌گذاری مشاع در ابتدا باید با مزایای صندوق‌ها آشنا شویم. به طور کلی مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از:

• مدیریت کردن دارایی‌ها: یکی از مزیت‌هایی که صندوق سرمایه‌گذاری دارد مدیریت پول شما به صورت حرفه‌ای است. این صندوق‌ها ابزاری برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود تا بتوانند از طریق مهارت‌ها و توانایی‌های افراد متخصص سرمایه‌گذاری کنند. تحلیلگران و مدیران صندوق تلاش می‌کنند تا گزینه‌های مناسبی برای خرید و فروش جستجو و برای سرمایه‌گذاری خود عملکرد خوبی پیدا کنند.

• کاهش ریسک سرمایه‌گذاری: طبق قوانینی که سازمان بورس دارد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید از اوراق بهادار و دارایی‌های نقدی به وجود آیند. قسمتی از این دارایی‌هایی که از اوراق با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی به وجود می‌آیند، باعث می‌شود ریسک سرمایه‌گذاری به مقدار قابل توجهی کم شود. در اصطلاح به شکل گرفتن این سبد دارایی، متنوع‌سازی دارایی نیز می‌گویند. سرمایه‌گذار می‌تواند مبلغی را پرداخت کند و این سبد را بخرد و از ریسک سرمایه‌گذاری در بورس فاصله بگیرد.

‌• نقدینگی بالا: یکی از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که سریع‌تر و آسان‌تر می‌توانید پول خود را نقد کنید. این عملیات را بازارگردان انجام می‌دهد. یعنی بازارگردان صندوق موظف است هر زمانی که شما پول خود را بخواهید، این کار را برای شما انجام دهد.

• صرفه‌جویی به نسبت مقیاس: هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری جمع‌آوری دارایی‌های کوچک و سرمایه‌گذاری آن‌ها در امور بزرگ است. مثلا شاید کل مبلغی که برای سرمایه‌گذاری دارید یک میلیون تومان است، به همین دلیل نتوانید سرمایه‌گذاری‌های متنوعی داشته باشید. اما با توجه به تعداد بالای سرمایه‌گذاری در صندوق، این امکان برایتان به وجود می‌آید که متنوع سرمایه‌گذاری کنید. همچنین سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باعث صرفه‌جویی می‌شود زیرا به دلیل حجم زیاد سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، هزینه‌هایی مثل بررسی، تحلیل، خرید و فروش، در بین سرمایه‌گذاران پخش می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

شاید بسیاری از افراد اسم مشاع به گوش‌شان نخورده باشد و بعد از شنیدن آن بپرسند که صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟ صندوق سرمایه‌گذاری مشاع یا صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، برای سرمایه‌گذارانی که سرمایه کم دارند این امکان را فراهم می‌کند که با قرار دادن این سرمایه‌ها در کنار هم، سرمایه‌های بزرگ‌تری شکل دهند.
در این عملیات افرادی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، سرمایه خود را در یک صندوق می‌گذارند و به نسبت سرمایه‌ای که گذاشته‌اند، در صندوق سهیم می‌شوند. این صندوق‌ها که دارای یک شخصیت حقوقی واحد هستند از جمع شدن سرمایه‌های کوچک‌تر تشکیل می‌شوند. این سرمایه زیادی که به وجود آمده است قابلیت این را دارد که وارد بازارهای مختلفی مثل بورس شود و یک سبد سهام را به وجود آورد که با رشد و پیشرفت این سبد، تمامی اعضا یا شرکا با هم رشد می‌کنند.
صندوق مشاع نوعی واسطه مالی ساده محسوب می‌شود که این اجازه را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که به قصد سرمایه‌گذاری پول‌هایی که دارند را روی هم انباشته کنند. صندوق سرمایه‌گذاری مشاع دارای یک مدیر است که مسئولیت پول‌های جمع شده را با کمک گرفتن از ابزارهای سرمایه‌گذاری بر عهده دارد. وقتی فردی اقدام به سرمایه‌گذاری در صندوق مشاع می‌کند در واقع مالک قسمتی از سهام می‌شود که در صندوق مشاع موجود است. به عبارتی یک سهامدار صندوق می‌شود.
آیا می‌دانید یکی از بهترین ابزارهای مالی تهیه شده در صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟ گواهی صندوق مشاع از مهمترین آن است؛ زیرا سرمایه‌گذاری در آن بسیار راحت و آسان است‌. یعنی احتیاج نیست که افراد درگیر تحلیل سرمایه‌گذاری‌ها شوند و این موارد را به راحتی در اختیار قرار می‌دهند.
با جمع شدن سرمایه‌های کوچک، سرمایه بسیاری به وجود می‌آید که به عامل مولد در بازار سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود. ولی بزرگترین سودی که صندوق مشاع دارد، استفاده کردن از مزیت پرگونه‌سازی است.

پرگونه‌سازی (DIVERSIFICATION) در صندوق سرمایه‌گذاری مشاع چیست؟

پرگونه‌سازی نوعی ایده برای توزیع سرمایه در بین ابزارهای متفاوت سرمایه‌گذاری با نسبت‌های مختلف است. استفاده از پرگونه‌سازی در سرمایه‌گذاری، ریسک را شدیدا کم می‌کند. یکی از مهمترین پایه گوناگونی، خرید تعدادی سهم به جای یک سهم است. صندوق مشاع این امکان را فراهم‌ می‌کند که انواع مختلف سهام را خریداری کنیم.

صندوق مشاع چند نوع است؟

صندوق‌های مشاع را می‌توان به ۲ دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. بیشترین فعالیت صندوق مشاع بلند مدت در زمینه سهام، سهام ممتاز و اوراق بهاداری است که درآمد کمی دارند.
صندوق‌های مشاع کوتاه مدت نیز شامل صندوق‌های مشاع بازار پول می‌شوند. در دهه ۸۰ صندوق‌های مشاع کوتاه مدت، رقیب‌های خوبی برای حساب سپرده سرمایه‌گذاری محسوب می‌شدند. در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار، خانوارهایی که در صندوق مشاع کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کرده بودند، نرخی بیشتر از سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی دریافت می‌کردند.
در صندوق‌های مشاع، زمانی که تعداد سرمایه‌گذاران بالا می‌رود، سرمایه صندوق هم زیاد می‌شود و این سهامداران به نسبت زمانی که سرمایه‌گذاری را شروع کردند در سود و زیان شراکت دارند. در تعدادی از کشورها مثل کشور امارات، افرادی که خارجی هستند به راحتی و مستقیم نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند ولی در صندوق سرمایه‌گذاری مشاع این کار مانعی ندارد.

جمع بندی

صندوق سرمایه‌گذاری مشاع یا صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، به شرکت یا نهادهایی گفته می‌شود که سرمایه اندک افراد را جمع‌آوری و آن را در سبدی از سهام یا اوراق سرمایه‌گذاری می‌کنند.
سخن آخر این که به شرکت‌های کارگزاری بورس اوراق بهادار نیز طبق آیین‌نامه، این امکان داده می‌شود که به سرمایه‌گذاران خدمات مشاوره و سبدگردانی ارائه کنند.

2 دیدگاه
 • فاطمه سید مرادی
  پاسخ
  ارسال شده در05:53,1401/01/10

  با سلام من همسر خانم فاطمه سید مرادی هستم والبته دو دخترم نیز کد بورسی دارند که یکی در مفید ویکی دیگر در فارابی هستند من حدود ۱۲ سال هست در بورس هستم البته خودم هم خواستم به آگاه بیایم ولی متاسفانه به دلیل ضعف در سیستم های نرم افزاری وسخت افزاری شما نتوانستم وارد بشوم واینکه الان تقریبا در این شش ماه هم آگاه وهم مفید فقط در حال تبلیغ در مورد صندوقها هستند و من سئوالم این هست من که با مطالعه حداقل سه ساله وارد بورس شدم اگر میخواستم وارد صندوقهای بورسی بشوم خوب ازهان اول اصلا وارد بورس نمیشدم پس تشویق سهام داران به صندوق به نظر من کار قشنگی نیست وبجای آن تقویت سایت همفکران و دادن مشاوره برای خرید و فروش سهم خیلی بهتر ه البته تمام کارهای خرید و فروش همسرم را من انجام میدهم ویک بارهم تو هم فکران بصورت آزمایشی عضو شدم برای یک هفته که مثل مثلا فارابی که انجا هم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:56,1401/01/14

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، دیریت دارایی آگاه در تمام شرایط بازار همواره فرصت های مناسب سرمایه گذاری را شناسایی می کند و در تلاش برای حفظ ارزش سرمایه افراد و‌ کسب بالاترین بازده مورد انتظار است. بازار سرمایه به دلیل ماهیت نوسانی آن ریسک بالایی دارد اما شما میتوانید مدیریت سرمایه خود را به مدیران حرفه ای سپرده تا با دانش و تجربه خود در این حوزه ریسک سرمایه گذاری در این بازار را برای شما مدیریت نمایند. همچنین ورود به بازارسرمایه نیازمند دانش تخصصی و زمان کافی برای تحلیل این بازار از جوانب مختلف است در نتیجه این بازار نیازمند تصمیمات آگاهانه برای سرمایه گذاری است. بهترین کار برای سرمایه گذاری در بورس اگر دانش یا تسلط کافی ندارید استفاده از خدمات مدیریت دارایی مثل صندوق های سرمایه گذاری است.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما