سرمایه‌ گذاری با سرمایه کم

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
سرمایه گذاری با پول کم در ایران

به اشتراک‌گذاری پست

در نوع نگرش و تصمیم‌ گیری هر فرد، شرایط اجتماعی و اطرافیان تاثیرگذار هستند. یعنی شما بازتابی از هر آنچه که سایرین گفته‌اند را به نمایش می‌گذارید. حال اگر باور دارید که سرمایه‌گذاری با سرمایه کم هیچ ثمره‌ای ندارد به نظر شما این تفکر از کجا نشات می‌گیرد؟! آیا برایتان سوال نشده است که باید موضوعات تخصصی را از افراد متخصص پرسید؟ یعنی از افراد هوشمند و خود ساخته سوال کنید که آیا سرمایه‌ گذاری با سرمایه کم نتیجه‌ای دارد یا خیر؟ در این مقاله با یکدیگر این نوع سرمایه گذاری در بورس را بررسی می‌کنیم تا بدانیم آیا واقعا سرمایه‌ گذاری با سرمایه کم نتیجه ای دارد یا خیر؟

بررسی نظریه‌های مختلف در مورد سرمایه‌گذاری با سرمایه کم

همیشه ترس از ندانستن موضوعاتی که در آینده برایمان اتفاق می‌افتند، باعث می‌شود تا به صورت کامل نتوانیم از قدرت ذهن‌مان استفاده کنیم و در نتیجه اکثر راه‌های زندگی را به صورت غریزه‌ای طی می‌کنیم؛ اما در عصر حاضر که تکنولوژی می‌تواند علم زیادی را به ما نشان دهد، باید من و شما بتوانیم از آن استفاده کنیم و راه‌های قدیمی و غریزه‌ای را کنار بگذاریم. بیایید راه پیشنهاد شده توسط علم را برویم و نتیجه بی‌نظیر آن را دریافت کنیم. نظریه علمی در موضوع سرمایه‌گذاری با سرمایه کم چه می‌گوید و چه توانایی‌هایی را در اختیار ما می‌گذارد؟ در پاسخ به این سوال با بررسی نتیجه‌دهی و بازدهی سرمایه‌گذاری نظری متفاوت را بیان خواهیم کرد:

۱- نتیجه‌دهی

برخلاف باورهای عمومی، علم بهترین و امن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌کند. علم، سرمایه‌گذاری با سرمایه کم اما به طور مداوم در طول سال‌های متوالی را نتیجه بخش می‌داند. یعنی اگر با توجه به میزان درآمد سالانه خود مقداری مشخص از آن را به سرمایه‌گذاری اختصاص دهید، در طول ۴ سال می‌توانید نتیجه اعجاب آورش را مشاهده کنید. شاید بعضی‌ها بگویند در طول چهار سال با انجام هر کاری می‌توانیم منفعت ببریم، چرا سرمایه‌گذاری کنیم؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که خاصیت منحصر به فرد سرمایه‌گذاری داشتن سود شناور و اثر مرکب است. وجود این موضوع در امر سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا نه تنها شما بتوانید سود بیشتری را کسب کنید بلکه خواهید توانست که به یک شرکت هم کمک کنید تا او بتواند توسعه‌های لازم را پیدا کند. در این صورت همیشه به یاد داشته باشید که با سرمایه‌ای کم توانستید سودهای خوبی به دست آورید.

۲- بازدهی طولانی از لحاظ زمان

شاید این موضوع بیشترین اختلاف نظر را به خود اختصاص دهد. یعنی اکثر افراد می‌خواهند در کمترین زمان ممکن به پول‌های زیاد برسند. اما نکته مهم سرمایه‌گذاری را فراموش کرده‌اند. نکته اصلی سرمایه‌گذاری، بلند مدت بودن آن است. در موضوع بحث نیز به یاد داشته باشید که شما می‌خواهید با سرمایه‌ای کم سرمایه‌گذاری کنید؛ به همین علت نباید انتظار بازدهی کوتاه مدت داشته باشید. برای انجام سرمایه گذاری در بورس با سرمایه کم حتما باید نگاه‌تان بلند مدت باشد.

مزیت سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک

زمانی که فواید یک موضوع را بدانیم دیگر در مورد آن جبهه‌گیری نمی‌کنیم. سرمایه کم اگر چه نمی‌تواند توجه افراد زیادی را به خود جلب کند اما با گذر زمان قدرت خود را به نمایش می‌گذارد. در ادامه مهمترین مولفه‌های قدرت این نوع سرمایه‌گذاری را برایتان می‌گویم:

۱٫ اندک بودن

معمولاً هزینه‌های اندکی که در طول روز انجام می‌دهیم، اصلا به چشم نمی‌آیند. در صورتی که می‌توانیم با استفاده از نکته سرمایه‌گذاری در ابتدا هزینه‌های خود را مدیریت کنیم و سپس مقداری معین از درآمدمان را برای آینده پس‌انداز کنیم.

۲٫ نگاه بلند مدت

بلند مدت بودن این سرمایه‌گذاری باعث می‌شود از گیر افتادن در دام‌های سوداگران بازارهای سرمایه‌گذاری رها شویم و بدون داشتن دغدغه روزانه برای سرمایه‌تان به انجام فعالیت‌های روزانه بپردازید. بلند مدت بودن زمان سرمایه‌گذاری علاوه بر اعطای آرامش خاطر، توانایی مرکب بودن را هم دارد.

۳٫ بازدهی بیش از انتظار

بلند مدت بودن سرمایه‌گذاری با سرمایه کم باعث می شود بعد از اتمام مدت زمان سرمایه‌گذاری، معجزه آن را ببینید. یعنی شما توانستید سرمایه‌های کوچک خود را تبدیل به سرمایه‌ای قابل توجه کنید و دیگر می‌توانید با آن کسب و کار دلخواه خود را راه‌اندازی کنید یا خانه مورد نظرتان را بخرید.

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم

با توجه به آمارهایی که تاکنون ارائه شده‌اند، می‌توانیم بگوییم که بازار بورس در بلندمدت بیشترین بازدهی را داشته است. مهمترین بازارهای دیگری که در داخل کشور فعال یا نیمه فعال هستند شامل سکه، طلا، ارز، رمزارز، مسکن، خودرو، صندوق های سرمایه گذاری و … می‌شوند. با توجه به نوع انتخاب شما در بازاری که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید، باید میزانی از سرمایه‌تان را تخصیص دهید.
فرض کنید شما برای سرمایه‌گذاری با سرمایه کم بازار بورس را انتخاب کردید. حال دو راه در پیش دارید:

  • اول: می‌توانید خودتان آموزش ببینید و به معامله کردن و سرمایه‌گذاری بپردازید.
  • دوم: یک صندوق را برای خود انتخاب کنید. در صورتی که راه دوم را انتخاب کردید، باید با توجه به میزان سرمایه‌ای که بازارگردان به شما اعلام می‌کند، سرمایه‌گذاری را تجربه کنید. با توجه به میزان گزارشات اعلام شده، بازار بورس گزینه‌ جذابی برای سرمایه‌گذاری است. البته تصمیم گیرنده نهایی خود شما خواهید بود.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری هوشمندانه

راز مهم کسب درآمد با اثر مرکب

دارن هاردی فرد ثروتمندی است که با مهارت‌های خود توانست به سرمایه‌ای عظیم برسد. او در کتاب معروف خود یعنی در کتاب اثر مرکب، برای این که دیگران هم بتوانند مانند او به ثروت برسند می‌گوید که: «به دست آوردن ثروت و پول یک اتفاق موقتی نیست و حاصل تصمیمات هوشمندانه کوچک است». یعنی هر فرد مسئول زندگی خودش است و باید بداند که چه انتخاب‌های کوچکی او را به هدفش نزدیک می کند. همچنین هر فرد باید بداند چه انتخاب‌هایی او را از هدفش دور می‌کند. این آگاهی، علم جامعی در اختیار فرد قرار می‌دهد و او خواهد دانست که باید چگونه گام‌های درستی برای رسیدن به اهدافش بردارد.
او می‌گوید: «سرمایه‌گذاری فقط شما را به پول نمی‌رساند؛ بلکه داشتن تفکر سرمایه‌گذاری در بلندمدت شما را ثروتمند خواهد کرد». نکته مهمی که جناب دارن هاردی در کتاب خود به عنوان شاهکار معرفی می‌کند، تاثیر اثر مرکب است. شاید برای شما سوال شود که ارتباط اثر مرکب با سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک چیست؟ دارن هاردی می‌گوید: مهم نیست تا چه اندازه‌ای برای رسیدن به هدف فاصله دارید و اصلا آیا تاکنون کاری انجام داده‌اید یا خیر!؟ بلکه او می‌گوید با کمک گرفتن از مهارت تعیین هدف، حتی با سرمایه‌ای اندک اما با نگاه بلند مدت می‌توانید به نقطه دلخواهتان برسید. او می گوید: «اگر برای حداقل سه سال روزی فلان مبلغ را پس‌انداز و در نهایت آن را سرمایه‌گذاری کنید، بعد از گذشت این سه سال اثر مرکب را به چشمان خود خواهید دید».

چه بازارهایی برای سرمایه گذاری با سرمایه کم مناسب نیست؟

شاید به خاطر اتفاقی که در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ در بازار بورس افتاد، اعتماد بیشتر حقیقی‌ها سلب شد و دیگر تمایلی به انجام هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری نداشته باشند. اما این اعتقاد درست نیست و نباید چنین دیدگاهی را به بازارهای سرمایه‌گذاری داشته باشید. این بازار فقط محل انجام معاملات نیست، بلکه بهترین محل برای سرمایه‌ها محسوب می‌شود. به یاد داشته باشید باید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید تا بتوانید سرمایه‌های خود را افزایش دهید.

جمع‌بندی

شاید برای بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری یعنی قراردادن حجم زیاد پول در یکی از بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک برایشان مفهومی نداشته باشد. سرمایه اندک اگر چه نمی‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند اما قدرت خود را با گذر زمان به نمایش می‌گذارد. روش صحیح سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک را در این مقاله بخوانید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است