تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست ؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
تفاوت سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری چیست

به اشتراک‌گذاری پست

در طول بیش از ۱ دهه فعالیت مدیریت دارایی آگاه و همکاری با هزاران سرمایه گذار، همواره با این سوالات مواجه شده‌ایم که « تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست؟»، «در سبدگردانی چه خدمات متفاوتی ارائه می‌شود؟» یا «سرمایه گذاری در صندوق ها بهتر است یا سبدگردانی اختصاصی؟»؛ در این مقاله سعی شده تا با مقایسه خدمات سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری، تصویری شفاف‌تر و دقیق‌تر از این دو ابزار مالی برای علاقه‌مندان و سرمایه گذاران محترم ارائه شود.

حضور در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاری همواره مد نظر سرمایه گذاران است. با نگاهی به بازدهی این بازار در بلند مدت و مقایسه آن با سایر بازارها در ایران به ظرفیت بالای کسب سود در بازار سرمایه پی می بریم که این تفاوت در تصویر زیر به وضوح نمایان است:

حال سوال اینجاست که چطور در بازار سرمایه حضور داشته باشیم. دو گزینه کلی پیش روی ماست:

  1. سرمایه گذاری مستقیم و توسط خود شخص در انواع اوراق بهادار از جمله سهام، اوراق بدهی و اوراق مشتقه و ….
  2. سرمایه گذاری غیرمستقیم که به دو شیوه انجام می‌شود؛ از طریق خرید واحدهای انواع صندوق های سرمایه گذاری و یا تشکیل سبد سرمایه گذاری اختصاصی توسط شرکتهای سبدگردان.

 از آنجا که همواره این سوال مطرح می‌شود که تفاوت سرمایه گذاری در صندوق ها با تشکیل سبد اختصاصی چیست در ادامه بحث به تفاوت‌های این دو ابزار مالی از منظر سرمایه گذاران اشاره می کنیم. تفاوت‌های این دو ابزار در عناوین زیر طبقه‌بندی شده است :

  • اختصاصی بودن سرمایه گذاری
  • دریافت مشاوره و اطلاع از وضعیت سبد
  • تنوع دارایی ‌ها
  • هزینه های قابل پرداخت

اختصاصی بودن سرمایه گذاری

شاید دور از واقعیت نباشد اگر بگوییم ریسک مهم‌ترین فاکتور در هر سرمایه گذاری است. ممکن است به نظر برسد که بازده مهم‌ترین اصل سرمایه گذاری باشد ولی بازده خود تابعی از ریسک و میزان ریسک پذیری افراد است. به جرأت می‌توان گفت که قشر بزرگی از سرمایه گذاران نسبت به درجه ریسک‌پذیری خود آگاه نیستند یا اگر به لحاظ ذهنی از سطح ریسک‌پذیری خود مطلع باشند این تصور صرفاً تصوری شهودی است و ممکن است منطبق با واقعیت نباشد. در صندوق های سرمایه گذاری یک سبد برای تمامی سرمایه گذاران با درجات مختلف ریسک‌پذیری تشکیل می‌شود ولی در سرویس سبدگردانی اختصاصی ضمن اینکه سطح ریسک سرمایه گذار شناسایی می شود، برنامه ها و اهداف مالی او نیز به تفکیک هر شخص دریافت می گردد، سبدی متنوع از انواع اوراق بهادار اعم از سهام شرکت‌های ارزنده، اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا و سایر اوراق کالایی برای ایشان تشکیل می شود به گونه ای که اهداف سرمایه گذار از طریق ایجاد یک پرتفوی اختصاصی محقق گردد. در سرویس سبدگردانی ترکیب پرتفوی یک جوان ۳۰ ساله مجرد و پرریسک و با سطح مالی متوسط که هیچ تجربه قبلی نداشته با یک فرد بازنشسته و با تجارب قبلی سرمایه گذاری و با ریسک کم و توان مالی بالا متفاوت خواهد بود و از آنجا که سطح ریسک این افراد، بازده مورد انتظار و نیازهای نقدینگی آن ها با هم یکسان نیست، ترکیب دارایی های پیشنهادی برای آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

دریافت مشاوره و پنل سبدگردانی

یکی از مشکلات سرمایه گذاران خصوصاً در مورد بازار سرمایه عدم آشنایی با این بازار و شناخت روندها و افق این بازار است. این مسئله تصمیم زمان ورود و خروج به بازار را برای ایشان دشوار می‌کند. از طرفی پایش تمام بازارها و جزئیات آن‌ها برای سرمایه گذاران امری زمان‌بر و دشوار است. به عنوان مثال بر اساس شرایط موجود و چشم انداز سال ۲۰۲۰ اقتصاد جهانی، موقعیت انگلستان در کشمکش برگزیت، جنگ تجاری امریکا و چین و شرایط خاص اقتصادی ایران ماه های پیش رو و سال میلادی بعد زمانهایی است که تصمیمات سرمایه گذاری در آن ها پیچیده است. در سبدگردانی اختصاصی این مشکل دیده شده و با بهره‌مندی از تیم ‌های متخصص تحلیل که به صورت مستمر در حال پایش بازارهای داخلی و خارجی هستند و اختصاص یک مشاور به هر سرمایه گذار عملاً این نگرانی برای سرمایه گذار برطرف خواهد شد؛ چرا که به صورت مستمر آماده پاسخگویی به سرمایه گذاران و رفع تمامی ابهامات ایشان هستند. از طرف دیگر در سبدگردانی اختصاصی به هر سرمایه گذار پنلی اختصاص داده می‌شود که ایشان می‌توانند از طریق این پنل به صورت آنلاین نظاره‌گر تغییرات سبد خود و خرید و فروش‌های سبد خود باشند که همچون امکانی در صندوق‌های سرمایه گذاری فراهم نیست.

تنوع دارایی ها 

یکی از مفاهیم پایه‌ای تئوری پورتفوی مدرن، تنوع دارایی هاست. ترکیب دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی از دیگر تفاوتهای موجود بین این دو ابزار مالی است. در ایران ساختار امید نامه صندوق ها به گونه‌ای است که عمده داراییهای صندوق‌ها یا در سهام، طلا، اوراق با درآمد ثابت و یا ترکیبی از سهام و اوراق است. در صندوق‌های سهام حداقل باید ۷۰ درصد پرتفوی در سهام باشد یا صندوق طلا طبق امیدنامه خود عمده دارایی خود را باید به طلا اختصاص دهد این درحالی است که در یک سال گذشته (اول مهرماه ۹۷ تا اول مهرماه ۹۸) طلا تقریباً ۸% بازده منفی ایجاد کرده است؛ لذا یک صندوق نمی‌تواند مناسب همه افراد باشد و از طرفی نیز این امکان در صندوق ها وجود ندارد که هر سرمایه گذار سبد مخصوص به خود را داشته باشد. در این خصوص دو راه وجود دارد: یکی اینکه شخص سرمایه گذار از این دانش برخوردار باشد که از طریق سرمایه گذاری در انواع مختلف صندوق ها ترکیب بهینه را ایجاد کند که این روش نیازمند تخصص، تجربه و دانش بالایی است و یا اینکه از طریق ایجاد یک سبد اختصاصی ترکیب بهینه را ایجاد نماید. سبدگردانی اختصاصی با ترکیب متنوعی از دارایی ها و انعطاف پذیری بالا برای تغییر وزن هرکدام از دارایی ها این امکان را برای سرمایه گذار فراهم می‌آورد که ریسک خود را تا حد مطلوبی کاهش دهد.

هزینه های قابل پرداخت

اساساً محصول سبدگردانی اختصاصی به دلیل گستره خدماتی وسیع‌تر از نظر هزینه، محصولی گران‌تر از صندوق های سرمایه گذاری است. وجود یک مشاور اختصاصی برای سرمایه گذار، ایجاد یک ترکیب پرتفوی بر حسب شرایط بازارهای موازی سرمایه گذاری، بکارگیری تعداد قابل توجهی متخصص سرمایه گذاری،  ارائه گزارش‌های تحلیلی، توجه به سطح ریسک و انتظارات و اهداف مالی سرمایه گذار در ایجاد سبد اختصاصی و اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری، موضوعاتی است که باعث تفاوت هزینه این محصول با صندوق‌های سرمایه گذاری می‌شود که در آن یک مدیر سرمایه گذاری، بدون وجود تعامل مستقیم با سرمایه گذاران و ارائه گزارش و تحلیل و بدون دریافت اطلاعات مالی و سطح ریسک پذیری افراد به فعالیت سرمایه گذاری در طبقات به مراتب محدودتری از دارایی ها می‌پردازد. 

 هم اکنون حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سبدگردانی اختصاصی موقتاً ۵ میلیارد تومان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در خصوص نحوه سرمایه گذاری در سبدگردانی اختصاصی می توانید به لینک زیر مراجعه کرده و فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

[views id=”9182″]

مقالات مرتبط

29 Comment
رضا ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
|

با سلام و احترام
در سایت شما اطلاعاتی راجع به بازدهی سبدگردانی وجود نداره.
لطفا یک مقایسه تقریبی بین صندوق در سهام و سبدگردانی با ریسک بالا رو بفرمایید تا بشه بهتر تصمیم گرفت. ممنونم.

گریلی ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
|

سلام
با مبلغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومن میخوام وارد بشم ، سبد گردانی یا صندوق
کدومش سهولت داره و ریسکش بایینه
نحوه پرداخت عوایدش ماهانه هست یا سالانه ؟
البته من به اصل پولم به مدت یک سال نیاز نداره یعنی پیشبینیم اینطوره
لطفاً راهنمایی بفرمائید

محمد جواد آسترکی ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
|

باسلام سرمایه گذاری در سبدگردان بهتره یا خرید سهام دولتی مثل دارا دوم و سهام نفت؟ ممنون از پاسخگویی تون

صدیقه نوین روز ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
|

با سلام
با ۶۰۰ میلیون تومان این کارگزاری سبد گردانی دارد ؟

رضا تیموری ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
|

سلام مبلغ که من میخوام سرمایه گذاری کنم ۲۰ ملیارده ولی مشگلی که هست صندوقها به طور واضح سود دهیشون ثبت شدست وهر روز مشخصه ولی سبد گردانیها مشخص نیست و نمیتونیم مثلا بگیم سال ۹۸ صندوق آگاه پر بازده ترین سبد گردانی رو داشته چطور باید تصمیم بگیریم کدوم سبد گردانی؟؟

محمد ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
|

سلام خسته نباشید
من ۶۰میلیون سرمایه دارم
ب نظر شما بدم ب شرکت های سبد گردان ک در این صورت تو کدوم شرکت سبدگردان بزارم ؟
یا بزارم تو صندوق ک در این صورت تو چ صندوقی بزارم؟
لطفا راهنمایی بفرمایید

مهدی برازنده ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
|

با سلام
ایا کار گزاری با ۱.۵ میلیارد تومان سبد گردانی اختصاصی انجام میدهد؟

مهدي ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
|
مهدي ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
|

سلام بسیار عالی و مفید

محمد حسن ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
|

با سلام
ایا کارگزاری با مبلغ ۵۰۰ میلیون سبد گردانی انجام میدهد؟