logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست ؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست ؟
تفاوت سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری چیست

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست ؟

در طول بیش از ۱ دهه فعالیت مدیریت دارایی آگاه و همکاری با هزاران سرمایه گذار، همواره با این سوالات مواجه شده‌ایم که « تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری چیست ؟»، «در سبدگردانی چه خدمات متفاوتی ارائه می‌شود؟» یا «سرمایه گذاری در صندوق ها بهتر است یا سبدگردانی اختصاصی؟»؛ در این مقاله سعی شده تا با مقایسه خدمات سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری، تصویری شفاف‌تر و دقیق‌تر از این دو ابزار مالی برای علاقه‌مندان و سرمایه گذاران محترم ارائه شود.

حضور در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاری همواره مد نظر سرمایه گذاران است. با نگاهی به بازدهی این بازار در بلند مدت و مقایسه آن با سایر بازارها در ایران به ظرفیت بالای کسب سود در بازار سرمایه پی می بریم که این تفاوت در تصویر زیر به وضوح نمایان است:

حال سوال اینجاست که چطور در بازار سرمایه حضور داشته باشیم. دو گزینه کلی پیش روی ماست:

 

 1. سرمایه گذاری مستقیم و توسط خود شخص در انواع اوراق بهادار از جمله سهام، اوراق بدهی و اوراق مشتقه و ….
 2. سرمایه گذاری غیرمستقیم که به دو شیوه انجام می‌شود؛ از طریق خرید واحدهای انواع صندوق های سرمایه گذاری و یا تشکیل سبد اختصاصی توسط شرکتهای سبدگردان.

 از آنجا که همواره این سوال مطرح می‌شود که تفاوت سرمایه گذاری در صندوق ها با تشکیل سبد اختصاصی چیست در ادامه بحث به تفاوت‌های این دو ابزار مالی از منظر سرمایه گذاران اشاره می کنیم. تفاوت‌های این دو ابزار در عناوین زیر طبقه‌بندی شده است :

 • اختصاصی بودن سرمایه گذاری
 • دریافت مشاوره و اطلاع از وضعیت سبد
 • تنوع دارایی ‌ها
 • هزینه های قابل پرداخت

اختصاصی بودن سرمایه گذاری

شاید دور از واقعیت نباشد اگر بگوییم ریسک مهم‌ترین فاکتور در هر سرمایه گذاری است. (با انواع ریسک سرمایه گذاری آشنا شوید) ممکن است به نظر برسد که بازده مهم‌ترین اصل سرمایه گذاری باشد ولی بازده خود تابعی از ریسک و میزان ریسک پذیری افراد است. به جرأت می‌توان گفت که قشر بزرگی از سرمایه گذاران نسبت به درجه ریسک‌پذیری خود آگاه نیستند یا اگر به لحاظ ذهنی از سطح ریسک‌پذیری خود مطلع باشند این تصور صرفاً تصوری شهودی است و ممکن است منطبق با واقعیت نباشد. در صندوق های سرمایه گذاری یک سبد برای تمامی سرمایه گذاران با درجات مختلف ریسک‌پذیری تشکیل می‌شود ولی در سرویس سبدگردانی اختصاصی ضمن اینکه سطح ریسک سرمایه گذار شناسایی می شود، برنامه ها و اهداف مالی او نیز به تفکیک هر شخص دریافت می گردد، سبدی متنوع از انواع اوراق بهادار اعم از سهام شرکت‌های ارزنده، اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا و سایر اوراق کالایی برای ایشان تشکیل می شود به گونه ای که اهداف سرمایه گذار از طریق ایجاد یک پرتفوی اختصاصی محقق گردد. در سرویس سبدگردانی ترکیب پرتفوی یک جوان ۳۰ ساله مجرد و پرریسک و با سطح مالی متوسط که هیچ تجربه قبلی نداشته با یک فرد بازنشسته و با تجارب قبلی سرمایه گذاری و با ریسک کم و توان مالی بالا متفاوت خواهد بود و از آنجا که سطح ریسک این افراد، بازده مورد انتظار و نیازهای نقدینگی آن ها با هم یکسان نیست، ترکیب دارایی های پیشنهادی برای آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

دریافت مشاوره و پنل سبدگردانی

یکی از مشکلات سرمایه گذاران خصوصاً در مورد بازار سرمایه عدم آشنایی با این بازار و شناخت روندها و افق این بازار است. این مسئله تصمیم زمان ورود و خروج به بازار را برای ایشان دشوار می‌کند. از طرفی پایش تمام بازارها و جزئیات آن‌ها برای سرمایه گذاران امری زمان‌بر و دشوار است. به عنوان مثال بر اساس شرایط موجود و چشم انداز سال ۲۰۲۰ اقتصاد جهانی، موقعیت انگلستان در کشمکش برگزیت، جنگ تجاری امریکا و چین و شرایط خاص اقتصادی ایران ماه های پیش رو و سال میلادی بعد زمانهایی است که تصمیمات سرمایه گذاری در آن ها پیچیده است. در سبدگردانی اختصاصی این مشکل دیده شده و با بهره‌مندی از تیم ‌های متخصص تحلیل که به صورت مستمر در حال پایش بازارهای داخلی و خارجی هستند و اختصاص یک مشاور به هر سرمایه گذار عملاً این نگرانی برای سرمایه گذار برطرف خواهد شد؛ چرا که به صورت مستمر آماده پاسخگویی به سرمایه گذاران و رفع تمامی ابهامات ایشان هستند. از طرف دیگر در سبدگردانی اختصاصی به هر سرمایه گذار پنلی اختصاص داده می‌شود که ایشان می‌توانند از طریق این پنل به صورت آنلاین نظاره‌گر تغییرات سبد خود و خرید و فروش‌های سبد خود باشند که همچون امکانی در صندوق‌های سرمایه گذاری فراهم نیست.

تنوع دارایی ها 

یکی از مفاهیم پایه‌ای تئوری پورتفوی مدرن، تنوع دارایی هاست. ترکیب دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی از دیگر تفاوتهای موجود بین این دو ابزار مالی است. در ایران ساختار امید نامه صندوق ها به گونه‌ای است که عمده داراییهای صندوق‌ها یا در سهام، طلا، اوراق با درآمد ثابت و یا ترکیبی از سهام و اوراق است. در صندوق‌های سهام حداقل باید ۷۰ درصد پرتفوی در سهام باشد یا صندوق طلا طبق امیدنامه خود عمده دارایی خود را باید به طلا اختصاص دهد این درحالی است که در یک سال گذشته (اول مهرماه ۹۷ تا اول مهرماه ۹۸) طلا تقریباً ۸% بازده منفی ایجاد کرده است؛ لذا یک صندوق نمی‌تواند مناسب همه افراد باشد و از طرفی نیز این امکان در صندوق ها وجود ندارد که هر سرمایه گذار سبد مخصوص به خود را داشته باشد. در این خصوص دو راه وجود دارد: یکی اینکه شخص سرمایه گذار از این دانش برخوردار باشد که از طریق سرمایه گذاری در انواع مختلف صندوق ها ترکیب بهینه را ایجاد کند که این روش نیازمند تخصص، تجربه و دانش بالایی است و یا اینکه از طریق ایجاد یک سبد اختصاصی ترکیب بهینه را ایجاد نماید. سبدگردانی اختصاصی با ترکیب متنوعی از دارایی ها و انعطاف پذیری بالا برای تغییر وزن هرکدام از دارایی ها این امکان را برای سرمایه گذار فراهم می‌آورد که ریسک خود را تا حد مطلوبی کاهش دهد.

هزینه های قابل پرداخت

اساساً محصول سبدگردانی اختصاصی به دلیل گستره خدماتی وسیع‌تر از نظر هزینه، محصولی گران‌تر از صندوق های سرمایه گذاری است. وجود یک مشاور اختصاصی برای سرمایه گذار، ایجاد یک ترکیب پرتفوی بر حسب شرایط بازارهای موازی سرمایه گذاری، بکارگیری تعداد قابل توجهی متخصص سرمایه گذاری،  ارائه گزارش‌های تحلیلی، توجه به سطح ریسک و انتظارات و اهداف مالی سرمایه گذار در ایجاد سبد اختصاصی و اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری، موضوعاتی است که باعث تفاوت هزینه این محصول با صندوق‌های سرمایه گذاری می‌شود که در آن یک مدیر سرمایه گذاری، بدون وجود تعامل مستقیم با سرمایه گذاران و ارائه گزارش و تحلیل و بدون دریافت اطلاعات مالی و سطح ریسک پذیری افراد به فعالیت سرمایه گذاری در طبقات به مراتب محدودتری از دارایی ها می‌پردازد. 

 هم اکنون حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سبدگردانی اختصاصی موقتاً ۵ میلیارد تومان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در خصوص نحوه سرمایه گذاری در سبدگردانی اختصاصی می توانید به لینک زیر مراجعه کرده و فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

نویسنده: مهدی گودرزی، معاون سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه

بازدیدها: 300,650

29 دیدگاه
 • علیرضا
  پاسخ
  ارسال شده در09:38,1398/08/18

  ممنون بابت مقاله مفیدتون. به نظرم مهمترین مسئله حذف احساسات شخصی از سرمایه گذاری هست که اثر مواقع باعث تصمیمات هیجانی میشه. این مورد در صندوق ها هم اتفاق میافته و سبدگردانی راه کار خوبی برای حرفه ای کردن تصمیم گیری هست.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در09:13,1398/08/19

  به نظرم میرسه در شرایطی که بازار تخصصی تر و پیچیده تر باشه اون موقع استفاده از سبد گردانی میتونه سود بیشتری رو عاید سرمایه گذاران و ریسکهای رو مدیریت کنه . در شرایطی که بازار سرمایه روند رشدی داره و بهترین بازاره( البته تشخیص این موضوع هم برای خودش پروژه ایه ) طبیعتا” صندوق میتونه محصول بهتری باشه .

  • مهدی رضائی
   پاسخ
   ارسال شده در13:52,1398/09/04

   آفرین. این یک نکته واقعا کاربردی در انتخاب بین صندوق یا سبدگردان هست. یک سوال هم در همین رابطه وجود داره و اون اینکه آیا سبدگردانها در دوران رکود میتونن در کمترین حالت، سود بانکی رو تامین کنن یا ممکنه سوددهی کمتر از اون هم داشته باشن؟

    • رضائی
     پاسخ
     ارسال شده در09:54,1398/09/05

     منظور نظرم این بود با سرمایه مثلا ۱۰۰ میلیون تومان، بهترین انتخاب در شرایط حاضر از بین صندوقها (سود ثابت/سهام/طلا و …) و سبدگردانها کدام هست؟
     نظر به اینکه همه بازارها یک دوره رشد دو ساله رو پشت سر گذاشتند و کلا رکود هست و چشم انداز روشنی (لااقل از نظر بنده) وجود ندارد.

 • سمانه
  پاسخ
  ارسال شده در16:31,1398/08/19

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  میه لطفا بفرمایید منظورتون از “سرمایه گذاری در طبقات به مراتب محدودتری از دارایی ها” در صندوق ها چیست؟

 • علیرضا ذ
  پاسخ
  ارسال شده در22:29,1398/09/10

  عالی و جامع توضیح دادید سپاس

 • میرصابر
  پاسخ
  ارسال شده در08:27,1398/10/14

  سبد ها مهمترین معتبرترین راه سرمایه‌گذاری برای افراد مبتدی و معاملات ریسکی هست

 • محمد حسن
  پاسخ
  ارسال شده در16:43,1398/11/27

  با سلام
  ایا کارگزاری با مبلغ ۵۰۰ میلیون سبد گردانی انجام میدهد؟

 • مهدي
  پاسخ
  ارسال شده در15:28,1398/12/12

  سلام بسیار عالی و مفید

 • مهدي
  پاسخ
  ارسال شده در15:30,1398/12/12

  Like

 • مهدی برازنده
  پاسخ
  ارسال شده در20:42,1399/02/24

  با سلام
  ایا کار گزاری با ۱.۵ میلیارد تومان سبد گردانی اختصاصی انجام میدهد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:21,1399/02/27

   با سلام و احترام
   دوست عزیز در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی آگاه ۱۰ میلیارد تومان است.

 • محمد
  پاسخ
  ارسال شده در12:01,1399/02/27

  سلام خسته نباشید
  من ۶۰میلیون سرمایه دارم
  ب نظر شما بدم ب شرکت های سبد گردان ک در این صورت تو کدوم شرکت سبدگردان بزارم ؟
  یا بزارم تو صندوق ک در این صورت تو چ صندوقی بزارم؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:24,1399/02/27

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی اگاه ۱۰ میلیارد تومان است. شما براساس استراتژی‌های سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری خود، می‌توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید.
   همچنین برای بررسی عملکرد سایر شرکت‌های سبدگردان و صندوق‌های سرمایه گذاری می‌توانید به وبسایت آن‌ها و یا سایت فیپیران مراجعه کنید.

 • رضا تیموری
  پاسخ
  ارسال شده در05:03,1399/03/09

  سلام مبلغ که من میخوام سرمایه گذاری کنم ۲۰ ملیارده ولی مشگلی که هست صندوقها به طور واضح سود دهیشون ثبت شدست وهر روز مشخصه ولی سبد گردانیها مشخص نیست و نمیتونیم مثلا بگیم سال ۹۸ صندوق آگاه پر بازده ترین سبد گردانی رو داشته چطور باید تصمیم بگیریم کدوم سبد گردانی؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:39,1399/03/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در بخش سبدگردانی آگاه می‌توانید بازدهی نمونه‌هایی از سبدهای آگاه در سال ۹۸ را مشاهده نمایید.

 • صدیقه نوین روز
  پاسخ
  ارسال شده در11:16,1399/04/10

  با سلام
  با ۶۰۰ میلیون تومان این کارگزاری سبد گردانی دارد ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:17,1399/04/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در حال حاضر حداقل سرمایه برای سبدگردان ۱۰ میلیارد تومان است.

 • محمد جواد آسترکی
  پاسخ
  ارسال شده در16:13,1399/05/26

  باسلام سرمایه گذاری در سبدگردان بهتره یا خرید سهام دولتی مثل دارا دوم و سهام نفت؟ ممنون از پاسخگویی تون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:09,1399/05/29

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، هر سرمایه گذار می‌تواند براساس استراتژی‌های معاملاتی و میزان ریسک پذیری خود حوزه‌های سرمایه گذاری مختلفی را انتخاب کند.

 • گریلی
  پاسخ
  ارسال شده در01:36,1399/06/21

  سلام
  با مبلغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومن میخوام وارد بشم ، سبد گردانی یا صندوق
  کدومش سهولت داره و ریسکش بایینه
  نحوه پرداخت عوایدش ماهانه هست یا سالانه ؟
  البته من به اصل پولم به مدت یک سال نیاز نداره یعنی پیشبینیم اینطوره
  لطفاً راهنمایی بفرمائید

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:37,1399/06/22

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی اگاه در حال حاضر موقتا ۷ میلیارد تومان است. ما به شما صندوق های سرمایه گذاری را پیشنهاد می‌کنیم. شما براساس میزان ریسک پذیری خود می‌توانید هریک از صندوق های درآمد ثابت، مختلط و یا در سهام راانتخاب نمایید.
   برخی از صندوق‌ها به صورت دوره ای پرداخت سود دارند و برخی دیگر پرداخت سود دوره ای نداشته و شما از افزایش ارزش واحدهای صندوق منتفع خواهید شد.شما اطلاعات انواع صندوق ها را می‌توانید از سایت فیپیران بررسی نمایید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می‎توانید مقاله آموزش سایت فیپیران (fipiran) – بخش صندوق ها را مطالعه نمایید.

 • ارسال شده در19:30,1399/07/12

  با سلام و احترام
  در سایت شما اطلاعاتی راجع به بازدهی سبدگردانی وجود نداره.
  لطفا یک مقایسه تقریبی بین صندوق در سهام و سبدگردانی با ریسک بالا رو بفرمایید تا بشه بهتر تصمیم گرفت. ممنونم.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:21,1399/07/13

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، در منو سبد گردانی نمونه هایی از عملکرد تیم مدیریت دارایی آگاه در بخش سبد گردانی ارائه شده است. شایان ذکر است که در سبدگردانی، پرتفویی اختصاصی متناسب با ریسک پذیری و اهداف سرمایه گذاری افراد تشکیل می شود در صورتیکه در صندوق های سرمایه گذاری این اختصاصی بودن لحاظ نمیشود در نتیجه مقایسه بازده سبدگردانی با صندوق های در سهام امکان پذیر نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما