بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

در روزهای پرنوسان بازار بورس و اوراق بهادار، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری اولویت سهامداران است اما این رویکرد مستلزم اقداماتی است که چندان هم ساده نیستند. اگر سهامدار مدیریت پورتفوی خود را بر عهده داشته باشد، باید بر اساس پیش‌بینی آینده بازار و شناخت انواع ریسک‌های سرمایه‌گذاری و همچنین توانایی تحلیل شرکت‌های بورسی، بهترین تصمیم را بگیرد. راه دیگری نیز برای کاهش ریسک‌های بازار وجود دارد: خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل مدیریت و راهبری توسط کارشناسان بورسی و مطلعین بازار، در روزهای پرنوسان بورس انتخاب مطمئنی برای سهامداران هستند. اما بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری چه زمانی است؟
در این مقاله علاوه بر مرور ارکان صندوق های سرمایه گذاری، به سوالاتی در مورد زمان مناسب برای خرید و فروش صندوق‌ها نیز پاسخ می‌دهیم.

انواع صندوق های سرمایه‌گذاری

صندوق های سرمایه گذاری بر اساس نوع دارایی و همچنین نحوه معاملات، به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند: بر اساس نوع دارایی به صندوق درآمد ثابت، صندوق سهامی، مختلط، صندوق طلا و … و بر اساس نحوه معاملات به صندوق‌های ETF و مبتنی بر صدور و ابطال.
در صندوق‌های صدور و ابطالی، خرید و فروش یونیت یا واحدهای صندوق مانند خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها انجام نمی‌شود و قواعد جداگانه‌ای دارد. برای شروع سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باید به صورت حضوری از طریق شعب یا از طریق سامانه مخصوص صندوق اقدام کرد. در مورد صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد معاملاتی ضرورت ندارد اما ثبت نام و احراز هویت سجام باید انجام شود.

منظور از صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری به معنای خرید آن توسط سهامدار است. رویه خرید به این شکل است که فرد سهامدار درخواست صدور واحدهای صندوق را ثبت می‌کند، درخواست به مدیر صندوق ارجاع داده می‌شود و مدیر با آن موافقت می‌کند. قیمت واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری بر اساس NAV معاملات روز بعد از درخواست صدور تعیین می‌شود.

منظور از ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری چیست؟

ابطال نیز به معنای فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری توسط سهامدار است. رویه ابطال نیز مانند رویه صدور، با ارجاع درخواست سهامدار به مدیر صندوق آغاز می‌شود.
قیمت ابطال نیز مانند صدور بر اساس NAV معاملات فردای صندوق تعیین می‌شود. وجه حاصل از فروش واحدهای صندوق نیز بین ۳ تا ۷ روز کاری به حساب سهامدار واریز خواهد شد.

NAV چیست؟

 (Net Asset Value)، به معنای ارزش خالص دارایی یک صندوق است. NAV با کسر بدهی‌های صندوق از ارزش کل دارایی‌های آن به دست می‌آید:

NAV

NAV

NAV صدور و ابطال چیست؟

NAV صدور عبارت است از هزینه‌ای که سهامدار برای خرید واحدهای صندوق می‌پردازد. باید در نظر داشت که این رقم همواره مقداری بیشتر از NAV صندوق است؛ زیرا موقع خرید کارمزد نسبت به معامله اعمال می‌شود.
در مقابل NAV ابطال نیز همواره مبلغی کمتر از NAV صندوق است زیرا کارمزد فروش نیز بر معامله واحدهای صندوق اضافه می‌شود.
مفهوم NAV در مورد صندوق‌های etf‌ نیز اهمیت بسیاری دارد. رویکرد بنیادی معتقد است: «قیمت سهام در بلندمدت به سمت ارزش واقعی آن حرکت خواهد کرد.» این قاعده در مورد واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری نیز صدق می‌کند. یعنی زمانی که یک صندوق etf‌ در بازار با قیمتی بالاتر از nav‌ معامله می‌شود، باید به فروش فکر کرد و زمانی که صندوق با قیمتی کمتر از nav‌ معامله می‌شود، احتمال رشد قیمت در آینده زیاد است و این یک فرصت مناسب برای خرید محسوب می‌شود.

بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری چه زمانی است؟

هر کسی که وارد یک حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود، باید برای خروج نیز برنامه‌ای داشته باشد. صندوق‌ها با مدیریت حرفه‌ای و کادر متخصص، عملیات رصد و تحلیل بازار را برای افراد انجام می‌دهند اما تصمیم‌گیری در مورد زمان مناسب صدور و ابطال، به عهده شخص سرمایه‌گذار است. بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری چه زمانی است؟ پاسخ این سوال به چند فاکتور بستگی دارد:

• استراتژی معاملاتی فرد سهامدار

• وضعیت بازار

• نوع صندوق

اگر فرد برای سرمایه‌گذاری خود اهداف بلندمدتی در نظر گرفته باشد، بهترین زمان برای ابطال صندوق های سرمایه گذاری پس از رسیدن یا نزدیک شدن به آن اهداف است.
از طرف دیگر این زمان بستگی به نوع صندوق و وضعیت بازار نیز دارد. خریداران صندوق درآمد ثابت معمولا افراد ریسک‌گریزی هستند و خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها در بازار نزولی انتخاب مناسبی است.
این صندوق‌ها عموما سودی بیشتر از سود سپرده‌های بانکی به دارندگان واحدهای خود پرداخت می‌کنند. پس مادامی که بازار روند نزولی دارد و با نوسان همراه است، ابطال واحدهای صندوق درآمد ثابت استراتژی خوبی نیست.
در مقابل اما در بازار صعودی و زمانی که پیش‌بینی‌ها از رونق بورس حکایت دارد، ابطال واحدهای صندوق درآمد ثابت گزینه دور از ذهنی نیست. چون می‌توان با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی و یا صندوق‌های سهامی و مختلط سود بیشتری کسب کرد. در مورد صندوق‌های سهامی و مختلط، اگر بازار حال و روز خوبی نداشته باشد؛ احتمال از بین رفتن اصل سرمایه نیز وجود دارد. به همین خاطر باید دید بازار به کدام سو حرکت می‌کند و پیش‌بینی‌ها از آینده بازار چگونه است.

تعیین حد سود و ضرر

تعیین حد سود و ضرر، یکی از ملزومات سرمایه‌گذاری است و مانع تصمیمات احساسی و هیجانی می‌شود. می‌توان با استفاده از این مفاهیم، بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری را تخمین زد. این روش به ویژه در مورد صندوق‌های سهامی کاربرد دارد. منظور این است که قبل از اقدام به خرید واحدهای صندوق، تصمیم بگیرید که اگر قیمت تا چه حدی کاهش یابد برای ابطال اقدام می‌کنید؟ به این ترتیب می‌توانید از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنید.
در مورد حد سود نیز همین قاعده حکفرما است. قبل از اقدام به خرید تصمیم بگیرید که در چه رقمی اقدام به فروش می‌کنید؟ این رقم معمولا عددی است که پیش‌بینی می‌کنید پس از آن روند نزولی آغاز خواهد شد.
تعیین حد سود و ضرر با رویکردها و روش‌های مختلفی انجام می‌شود و البته این کار، ظرافت‌های بسیاری دارد. مخصوصا در مورد صندوق‌های etf می‌توان با استفاده از روش‌های تکنیکال و با در نظر گرفتن سطوح حمایت و مقاومت، حد سود و ضرر را مشخص کرد.

نرخ شکست و مدت ماندگاری چیست؟

نرخ شکست به جهت بازدارندگی سهامداران از فروش واحدهای صندوق یا برداشت سرمایه از سپرده‌های بلندمدت بانکی معین می‌شود. بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای نرخ شکست هستند. یعنی قبل از مدت‌زمان معین شده، اگر فرد سهامدار اقدام به ابطال واحدهای صندوق کند، درصدی از سود خود را از دست می‌دهد. مدت ماندگاری نیز به همین معنی است. اگر سهامدار واحدهای صندوق را بر خلاف مدت ماندگاری ابطال کند، ممکن است با جریمه ۱ تا ۵ درصدی همراه شود. طبیعتا در این موارد، بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری وقتی است که مشمول جریمه نشوند.

کلام آخر

انتخاب خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری در روند نزولی بازار، انتخابی هوشمندانه است. به همین خاطر بسیاری از سهامداران در سال‌های گذشته و تغییر شرایط بازار به سمت سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها رفته اند. بهترین زمان ابطال صندوق های سرمایه گذاری و همچنین صدور واحدها، اولا بر اساس استراتژی فرد سهامدار و ثانیا بر اساس وضعیت کلی بازار و نوع صندوق تعیین می‌شود.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند علاوه بر حفظ اصل سرمایه فرد سهامدار سود مناسبی را نیز نصیب او کنند. شناخت زمان مناسب ابطال واحدهای صندوق به مانند شناخت زمان مناسب برای خرید و فروش یک سهم است. یعنی به تحلیل و بررسی تمام عوامل تاثیرگذاربر آینده بازار و وضعیت صندوق بستگی دارد.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است