خصوصیات سرمایه‌گذاران موفق در بازار بورس چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
what are successful investor's characteristics in capital market

به اشتراک‌گذاری پست

سرمایه‌گذاری همواره یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در طول دوران زندگی هر شخص است. برخلاف استعدادهای ذاتی برای موفقیت در حوزه‌های تخصصی مانند هنر، موسیقی، ورزش و … موفقیت در سرمایه‌گذاری اکتسابی بوده و تنها نیاز به کسب مهارت‌های لازم دارد. بنابراین بسیاری از افرادی که تاکنون در بازارهای مالی وارد نشده‌اند با کسب چنین مهارت‌هایی می‌توانند در آن موفق شوند. در این مقاله به بیان برخی از خصوصیات مهم که سرمایه‌گذاران موفق در بازار بورس دارند، می‌پردازیم.

۱/ ایجاد برنامه و پایبند بودن به آن

برنامه‌ریزی برای دوره‌های زمانی مختلف در زندگی و پایبند بودن به آن، همیشه از اصول اولیه موفقیت در هر حوزه‌ای بوده است. سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام نیز نیازمند برنامه است. هنگامی که برنامه دقیقی برای هر فعالیت و حرکت خود داشته باشید، تمرکز کافی و کامل برای دستیابی به اهداف موردنظر خود دارید که این موضوع شما را از اتلاف وقت و سردرگمی که شما را از مسیر موفقیت خارج می‌کند، دور نگه می‌دارد. برنامه شما باید به‌گونه‌ای باشد که در راستای سرمایه‌گذاری‌تان بوده و قدم‌های مورد نیاز برای موفقیت را در بر داشته باشد. یکی از مزایای برنامه‌ریزی و پایبندی به آن، تبدیل شدن عادت‌های خوب به رفتار است. بدین صورت می‌توانید عادت‌های اشتباه را به تدریج از زندگی خود حذف کرده و عادات خوب را جایگزین آن کنید.

۲/ نوشتن اهداف و انتظارات

نوشتن اهداف یکی از راه‌های رسیدن به آن‌ها است. چه بسا اهداف بسیار و مناسبی که افراد در ذهن خود دارند ولی هیچگاه به آن‌ها نرسیده‌اند. اما بسیاری از متخصصان نوشتن اهداف را به صورت واضح و با جزئیات کامل شرط دستیابی به آن‌ها بیان کرده‌اند. بسیاری از تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که نوشتن اهداف، احتمال رسیدن به آن‌ها را بیشتر خواهد کرد. در سرمایه‌گذاری نیز اهداف باید به طور روشن تعیین شود. از جمله این که در سرمایه‌گذاری قرار است چه چیزی به دست بیاید، در چه مدت زمانی این سرمایه‌گذاری انجام ‌شود و سایر موارد جزئی نیز باید در تعیین اهداف لحاظ شود.

۳/ کسب آموزش و اطلاعات

یادگیری مداوم یکی از خصوصیات مهم افراد موفق در بازار بورس است. این افراد هیچ‌گاه کسب آموزش در این حوزه را کافی ندانسته و زمان زیادی را برای یادگیری اختصاص می‌دهند. مطالعه کتب و مجلات اقتصادی و تجاری، جستجو در پایگاه‌های اطلاعات بورسی و منابع خبری موثق یکی از عادت‌های روزانه برای موفقیت در سرمایه‌گذاری‌ افراد است. به عبارت دیگر، نقطه قوت این افراد در سرمایه‌گذاری، دانش و شناخت کافی است. کمبود اطلاعات و آگاهی در طولانی مدت ممکن است ضررهای جبران‌ناپذیری را برای افراد ایجاد کند. قرار گرفتن در روند تغییرات و رویدادهای تازه و افزایش علم در زمان کوتاهی اثرات خود را نشان می‌دهد. ذهن افرادی که همواره به دنبال مطالب جدید هستند، پویا بوده و در اخذ تصمیمات به موقع به آن‌ها کمک می‌کند.

۴/ صبر و آینده‌نگری

دنیای سرمایه‌گذاری، دنیایی پرتلاطم، بحرانی و همراه با نوسان است. حضور در چنین فضایی نیازمند یک روحیه آرام و صبور است که بتواند در بحران‌ها بهترین تصمیمات را بگیرد. صبور بودن نیز به تنهایی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری کافی نیست. ایجاد برنامه زمانی با تکیه بر نگاه بلندمدت باید همواره در نظر گرفته شود. ثروتمند شدن در بازار بورس و سهام یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این هدف نیاز به سپری کردن وقت کافی برای انتخاب سهام با ارزش در بازار و نگه داشتن آن برای رسیدن به ارزش ذاتی و کسب سود است.

۵/ همراه شدن با افراد متخصص و حرفه‌ای

حتماً شنیده‌اید که از قدیم می‌گویند برای شناخت کسی باید ببیند با چه کسانی دوست است. افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید و وقت می‌گذرانید، تأثیرگذارترین افراد در رسیدن به اهداف و موفقیت شما هستند. هرچه تعامل شما با افراد متخصص و حرفه‌ای در حوزه بازار بورس بیشتر باشد، احتمال موفقیت شما نیز در سرمایه‌گذاری بیشتر خواهد شد. هم‌نشینی و مصاحبت با افرادی که در زمینه‌ی بازار سهام حرفی برای گفتن دارند، اعتمادبه‌نفس شما را نیز بهبود می‌بخشد. داشتن اعتماد به نفس نیز یکی از خصوصیات افراد موفق در بورس است. این افراد با شنیدن هر خبر، بدون فکر، هیجانی و احساسی دست به عمل نمی‌زنند. آن‌ها با دوستان متخصص خود صحبت می‌کنند، اطلاعات بیشتری گردآوری می‌کنند و در نهایت با تکیه بر دانش و بینش خود، تصمیم می‌گیرند. حضور در کنار حرفه‌ای‌ها، عاملی است که در افزایش سود بسیار مؤثر است و شک و تردید در سرمایه‌گذاری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

۶/ داشتن استراتژی معاملاتی

داشتن استراتژی معاملاتی مانند راهنمای سفر است. برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس نیاز به راهنما دارید و با تعیین استراتژی معاملاتی درست می‌توانید به هدفی که در سرمایه‌گذاری به دنبال آن هستید برسید. استراتژی‌های معاملاتی مختلفی تاکنون در بازار سهام معرفی و مورد استفاده قرار می‌گیرند که شما می‌توانید بر اساس شرایط و اهداف سرمایه‌گذاری خود آن‌ها را انتخاب کنید. در مقالات گذشته و بلاگ آگاه اینوست به بیان برخی از استراتژی‌های معاملاتی پرداختیم. با جست‌وجو در خصوص انواع استراتژی‌های معاملاتی و تعیین مناسب‌ترین آن‌ها، رسیدن به بازدهی‌های بالا در بازار بورس، کار سختی نخواهد بود. فقط باید این موضوع را در نظر بگیرید که استراتژی‌های معاملاتی برای هر شخصی با دیگری می‌تواند متفاوت باشد. به کار بردن استراتژی معاملاتی دوستان خود که با کمک آن، سود زیادی را در بازار بورس به دست آورده تضمین نخواهد کرد که برای شما نیز همان‌گونه عمل کند. شرایط، خصوصیات، اهداف و بسیاری از موارد دیگر در هر شخصی متفاوت است. بنابراین باید هر شخصی استراتژی معاملاتی خود را ایجاد کرده و از آن استفاده کند.

کلام آخر

برای کسب سود در بازار بورس، خصوصیات و صفات مختلفی نیاز است. برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق در معاملات سهام، علاوه بر داشتن هوش مالی، باید بر روی تقویت این خصوصیات نیز تلاش کرد. در این مقاله به برخی از خصوصیات ضروری که هر سرمایه‌گذار موفق در بازار بورس آن‌ها را باید داشته باشد، اشاره کردیم. در صورتی که از آن‌ها به خوبی استفاده شود، می‌توان تأثیرات مثبت هر یک را در سرمایه‌گذاری خود مشاهده کرد. به طور کلی برای موفقیت در بازار بورس، پیش‌زمینه‌های بسیاری نیاز است که وجود آن‌ها می‌تواند موفقیت در بازار بورس را تضمین کنند.

[views id=”11825″]

مقالات مرتبط

1 Comment
زهره اسمعیلی ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
|

ممنون از وقتی که گذاشتید.