بزرگترین شرکت‌های مدیریت دارایی دنیا

مدت زمان مطالعه این مطلب: 6 دقیقه
بزرگترین شرکت های مدیریت دارایی در جهان

به اشتراک‌گذاری پست

همانطور که گفته شد مدیریت دارایی یعنی انتخاب بهترین چیدمان دارایی‌ها بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی و مالی که توسط  فردی خبره با توجه به خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و میزان سرمایه‌ سرمایه‌گذار انجام می‌شود. در این مطلب با ما همراه باشید تا نگاه دقیق‌تری به سبدگردانی و معرفی بزرگترین شرکت های مدیریت دارایی در جهان داشته باشیم.

مدیریت دارایی در شرکت های سبدگردانخصوصیات سبدگردان

زمانی که از خبره بودن سبدگردان صحبت به میان می‌آید، منظور چیست؟ طبق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، سبدگردان به عنوان پیش‌شرط باید دارای تحصیلات عالی دانشگاهی در یکی از رشته‌های مالی، حسابداری یا  اقتصاد باشد. این موضوع تنها به عنوان یک پیش‌شرط مطرح شده و شرط اصلی سبدگردان شدن، شرکت در آزمون‌های بازار سرمایه و موفقیت در دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای صادر شده از سوی سازمان بورس است. در این خصوص، فردی که دارای تحصیلات عالی دانشگاهی است ابتدا باید موفق به اخذ گواهینامه «اصول بازار سرمایه» شود تا بتوان نتیجه گرفت که این فرد اصول پایه و قوانین مرتبط با بازار سرمایه و معاملات را می‌داند.

سپس شخص باید موفق به اخذ گواهینامه‌ «تحلیل‌گری بازار سرمایه» گردد. یعنی فرد به درجه‌ای برسد که به عنوان یک کارشناس برجسته بتواند عوامل مرتبط و تاثیر‌گذار بر بازارهای مختلف مالی بخصوص بورس اوراق بهادار را تجزیه و تحلیل کند. مرحله بعدی دریافت گواهینامه «مدیریت سبد اوراق بهادار» است تا بتواند به صورت عملی ازتحلیل‌ها استفاده کند و بر اساس مولفه‌هایی همچون ریسک، بازده، زمان و سرمایه، تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرد.

زمان موردنیاز و تجربه موفق

از آنجا که آزمون هر کدام از این گواهینامه‌ها طی فواصل زمانی خاصی برگزار می‌شود، برای اخذ این سه گواهینامه،بعد از اتمام تحصیلات عالی دانشگاهی، حدودا دو سال زمان لازم است. امّا از نظر ما در کارگزاری آگاه، چنین فردی صرفا شرایط لازم را برای سبدگردانی دارد و نه شرایط کافی را.

تجربه عاملی است که بسیار برای ما حائز اهمّیت است. تجربه موفّقیت‌آمیز فرد در بازار سرمایه (نه صرفا حضور در بازار بلکه حضور فعال، موفق و سودآور)، فاکتوری است که به ما می‌گوید فرد سبدگردان چه میزان بازدهی در شرایط مختلف بازار می‌تواند کسب کند. آیا قدرت تصمیم‌گیری در شرایط دشوار را دارد؟ آیا بر احساسات خود می‌تواند در معاملات غلبه کند؟ آیا از بُعد روانشناسی، سلامتی لازم جهت مدیریت سرمایه را دارد؟ پس تجربه موفقیت‌آمیز در کنار سایر عوامل توضیح داده شده، شرایط لازم و کافی را برای امر سبدگردانی توسط یک فرد را فراهم می‌کند.

سبدگردانی در ایران

در ایران فعالیت سبد‌گردانی هم در قالب سبد‌های اختصاصی و هم در قالب صندوق‌ های سرمایه گذاری به صورت جدی از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. در مورد اینکه شرکت‌های دارای مجوز سبدگردان چه میزان سبد در اختیار دارند، اطلاعات دقیقی در دست نیست امّا اطلاعات تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت این شرکت‌ها، در سایت fipiran.com منتشر می‌شود و در دسترس عموم قرار دارد.

سبدگردانی و مدیریت دارایی در سایر کشورها

در این مطلب نگاهی به آمار بزرگترین سبدگردان‌های دنیا از لحاظ میزان دارایی‌های تحت مدیریت، تعداد پرسنل و سایر اطلاعات مهم آن‌ها می‌اندازیم.

به طور مثال شرکتی مانند black rock بیش از ۱۰ برابر تولید ناخالص داخلی کشورمان، دارایی تحت مدیریت دارد و چنین عدد بزرگی در معادلات بین‌المللی تعیین‌کننده است. این شرکت‌ها ساختارهای مستحکمی برای جمع‌آوری منابع سرمایه‌گذاران و مدیریت آنها و در آخر پاسخگویی مناسب به سرمایه گذاران را دارند. ما در کارگزاری آگاه در حال کوشش هستیم تا بتوانیم رویه‌های این شرکت‌ها را تا حد ممکن شناسایی و با تطبیق با محیط فرهنگی و اقتصادی کشورمان، آنها را پیاده سازی نماییم.

بر طبق آماری که سال ۲۰۱۶ توسط IPK منتشر شد مدیریت دارایی توسط مدیران سبدهای سرمایه‌گذاری در این سال  نسبت به سال قبل ۱۲% رشد را نشان می‌دهد. هر چند این میزان رشد از نرخ رشد  ۱۷/۸۵ درصد سال ۲۰۱۴ کمتر است اما به نسبت سال ۲۰۱۳ که نرخ رشد  ۸/۹ درصد بود افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۶ دارایی تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری  ۵۶/۳ تریلیون یورو برآورد شده این در حالیست که در سال ۲۰۱۵ این مبلغ ۵۰/۳ تریلیون یورو، در سال ۲۰۱۴ مبلغ  ۴۲/۷ تریلیون یورو، در سال ۲۰۱۳ مبلغ  ۳۹/۲ تریلیون یورو و در سال ۲۰۱۲ ، مبلغ  ۳۶/۳ تریلیون یورو بوده است.

بزرگ‌ترین سبدگردانان جهان

در جدول زیر ۱۰ شرکتی که بیشترین مبالغ سرمایه‌گذاری در این سبدها سرمایه گذاری شده است را معرفی می‌کنیم.

بر طبق آمارها شرکت BlackRock با دارایی ۴٫۷ تریلیون یورویی سهم ۷٫۸ درصد از کل دارایی‌های تحت صندوق‌های سرمایه‌گذاری دنیا را به خود اختصاص داده است. این در حالیست که ۱۰ شرکت مذکور بالا، سهم ۳۳ درصدی از کل دارایی‌ها را دارند.

در زیر توجه شما را به خلاصه‌ای از اطلاعات غول‌های سبد‌گردانی در دنیا جلب می‌کنیم.

Black Rock – 1

شرکت BlackRock در سال ۱۹۸۸ میلادی در شهر نیویورک با هدف مدیریت دارایی جهانی تاسیس شد. این شرکت با ۱۳۵ تیم سرمایه‌گذاری در ۳۰ کشور دنیا و با داشتن مشتری از ۱۰۰ کشور، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان است. طبق آخرین آمارها این شرکت در سال ۲۰۱۶ چیزی بالغ بر ۵٫۱ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت خود داشته که همین حجم سرمایه موجب شده تا به BlackRock لقب شبه‌بانک داده شود. این شرکت دارای مشتریانی از نقاط مختلف دنیاست که شامل موسسات دولتی، شرکت‌ها، بنیادها، و میلیون‌ها نفر از افراد است که برای دوران بازنشستگی، شرایط بهتر آموزشی فرزندان خود و در کل برای یک زندگی بهتر وارد این مجموعه می‌شوند.

Vanguard – 2

این شرکت در سال ۱۹۷۵ میلادی در ایالت پنسیلوانیای امریکا تاسیس شد. طبق برآورد در ماه مارچ ۲۰۱۶ میزان دارایی تحت مدیریت این شرکت چیزی بالغ بر  ۳/۶ تریلیون دلار است. طبق آخرین تخمین‌ها شرکت Vanguard حدود ۱۴ هزار کارمند در آمریکا و سایر کشورها دارد و این تعداد می‌تواند گویای بزرگی و گستردگی فعالیت این شرکت در زمینه مدیریت دارایی در سرتاسر دنیا باشد. صندوق‌های قابل معامله در بازار بورس (ETF) شرکت Vanguard با دارایی حدود ۴۵۱ میلیارد دلار بعد از صندوق ETF شرکت Black Rock بزرگترین صندوق است.

بیشتر بخوانید: etf چیست؟

State Street Global Advisors – 3

این شرکت در سال ۱۹۷۸ میلادی در شهر بوستون ایالت متحده تاسیس شد. در حال حاضر دارایی تحت مدیریت این شرکت حدود  ۲/۳ تریلیون دلار تخمین زده شده است و با داشتن ۲۵۰۰ کارمند در ۲۵ منطقه دنیا توانسته به عنوان سومین شرکت مدیریت‌کننده دارایی نام خود را در سطح دنیا ثبت کند.

Fidelity Investments – 4

مقر اصلی این شرکت در شهر بوستون امریکاست. این شرکت با ۱۰ دفتر در این منطقه و همچنین ۱۹۰ مرکز در سرتاسر ایالات متحده به عنوان چهارمین شرکت بزرگ دنیا در زمینه مدیریت دارایی است. این شرکت در ۸ کشور دیگر اروپایی، آسیایی و استرالیا به ارائه خدمات به مشتریان خود می پردازد. این شرکت با قدمت ۷۱ ساله و با تعداد حدود ۴۵ هزار کارمند تقریبا مدیریت دارایی چیزی بالغ بر ۲٫۱ تریلیون دلار را به عهده دارد.

BNY Mellon Investment Management – 5

این شرکت در سال ۲۰۰۷ از ادغام The Bank of New York و شرکت مالی Mellon تشکیل شد. این شرکت به عنوان پنجمین شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ دنیا مبلغی حدود ۱/۷۲ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت دارد. قابل ذکر است The Bank of New York به عنوان قدیمی‌ترین بانک در ایالت متحده و همچنین بیستمین بانک قدیمی جهان در سال ۱۷۸۴ توسط الکساندر همیلتون تاسیس گردیده بود. طبق آخرین آمارها که در اواخر سال ۲۰۱۵ منتشر شد این کمپانی بیش از ۵۱۲۰۰ کارمند داشت.

J.P. Morgan Asset Management – 6

جی‌پی مورگان به عنوان یک رهبر جهانی در ارائه‌‌ی مشاوره مالی به شرکت‌های مهم، دولت‌ها و بانک‌ها در بیش از ۱۰۰ کشور است. این شرکت با دارایی تحت مدیریت در حدود ۱/۵ تریلیون دلار به عنوان ششمین شرکت بزرگ مدیریت دارایی نام خود را در دنیا به ثبت رسانده است.

Pacific Investment Management Company ( PIMCOP ) – 7

این شرکت در سال ۱۹۷۱ در ایالت کالیفرنیای امریکا آغاز به کار کرده و در حال حاضر با حدود ۲۲۰۰ کارمند در ۱۲ کشور دنیا، مدیریت مبلغی حدود  ۱/۵ تریلیون دلار را  بر عهده دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردانی و راه‌حل‌های مالی از جمله خدمات این شرکت است و حدود ۲۳۰ مدیر پرتفو با سابقه کار بطور میانگین ۱۵ سال در اختیار دارد.

Capital Group – 8

شرکت Capital در سال ۱۹۳۱ در شهر لس انجلس آمریکا تاسیس شد. این شرکت از جمله قدیمی‌ترین و بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در آمریکاست که طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶ دارایی حدود  ۱/۳۹ تریلیون دلار را تحت مدیریت دارد. گروه Capital در حال حاضر با حدود ۷ هزار کارمند در سراسر جهان توانسته رتبه‌ هشتمین شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری در جهان را به نام خود ثبت کند. از خدمات این شرکت می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت اختصاصی دارایی و خدمات برنامه‌های بازنشستگی اشاره نمود.

Prudential Financial – 9

این شرکت در سال ۱۸۷۵ در ایالت نیوجرسی امریکا تاسیس شد. از فعالیت‌های این شرکت می‌توان به صندوق‌های سرمایه گذاری، بیمه عمر، طرح‌های بازنشستگی و مشاور املاک اشاره کرد. طبق آخرین آمار منتشر شده حدود ۴۸ هزار کارمند در ۳۰ کشور دنیا در این شرکت مشغول به کار هستند. رقم ۱/۲ تریلیون دلار آخرین تخمین از میزان دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت است.

۱۰ – Legal & General Investment Management

این شرکت انگلیسی در سال ۱۸۳۶ میلادی در شهر لندن با هدف ارائه خدمات مالی تاسیس شد. بیمه عمر، بیمه عمومی، مستمری بازنشستگی و سرمایه گذاری از جمله خدمات این شرکت است. طبق آخرین برآورد، تعداد ۸۵۰۰ کارمند در شعب این شرکت در سراسر جهان برای ۱۰ میلیون مشتری مشغول به کار هستند و دارایی حدود ۱ تریلیون دلار را مدیریت می‌کنند.

نتیجه گیری

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری است که در ایران بسیار ناشناخته مانده و متاسفانه افراد خیلی کمی از این خدمات اطلاع دارند. نقش شرکت‌های مدیریت دارایی و سبدگردان‌ بزرگ در بازارهای مالی دنیا غیرقابل انکار است و به نظر می‌رسد در ایران نیز می‌بایست اهمیت بیشتری برای این موضوع قائل شد. گروه آگاه نیز با تجربه و اعتبار چندین ساله، حضور و فعالیتی موفق در بازار سرمایه داشته است؛ ما افرادی را برای سبدگردانی انتخاب می‌کنیم که از بین نخبگان بازار باشند تا با عملکرد خود رضایت سرمایه‌گذاران را فراهم آورند.

[views id=”5676″]

 

مقالات مرتبط

5 Comment
فرشاد ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
|

چگونه میشود نمونه یکی از این شرکتا رو تاسیس کرد؟
برای شروع چه باید کرد و به چقدر سرمایه نیاز داریم؟
متوسط زمانی که این شرکت ها تاسیس میشن تا اینکه در دنیا حرفی برای گفتن دارن چقدره؟

محمد ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
|

سلام چگونه می شود در این شرکت ها سرمایه گذاری کرد؟

https://vidao.ir ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
|

سلام عالی بود