راهنمای قدم‌ به‌ قدم متقاضیان سبدگردانی

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

سرمایه‌گذاران به روش‌های مختلف می‌توانند سرمایه خود را وارد بازار سرمایه نمایند. در مدیریت سرمایه به شیوه سبدگردانی، با توجه به اهداف سرمایه‌گذار و سطح ریسک‌پذیری شما، سبدی از دارایی‌های مختلف شامل اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا، سهام شرکت‌های ارزنده و گواهی‌های کالایی مثل زعفران و زیر و هر ابزار مالی که سازمان بورس مجوز سبدگردانی آن را صادر کرده باشد تشکیل می‌شود. (منظور از سبد دارایی یا سبد سهام، مجموعه‌ای از دارایی‌ها و یا سهام است که برای کسب سود خریداری می‌شوند)

ما در سبدگردانی چه خدماتی ارائه می دهیم؟

ما در شرکت سبدگردان آگاه، با دارابودن تخصص و تجربه بیش از یک دهه در مدیریت دارایی و کسب بیش از ۱۱۰۰۰% بازدهی در این مدت، پس از شناسایی اهداف مالی و تعیین سطح ریسک‌پذیری شما، اقدام به تشکیل بهترین و مناسب ترین سبد از دارایی‌های مالی برای شما می‌نماییم. خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار با بررسی‌های کارشناسانه افراد خبره در قالب کدمعاملاتی تحت مالکیت سرمایه گذار و با وکالت از او توسط سبدگردان مطابق با قرارداد قانونی تنظیم شده توسط سازمان بورس انجام می‌شود. همچنین در راستای اجرای عملیات سبدگردانی به نمایندگی از سرمایه‌گذار نسبت به شرکت در مجامع و اعمال حق رأی سهام، دریافت سود و عملیات مربوط به افزایش سرمایه اقدام می‌نماییم.

فرایندی که سبدگردان آگاه برای مدیریت سرمایه شما طی می‌کند:

 1. ابتدا در جلسه‌ای حضوری یا از طریق ویدئو کنفرانس و تماس تلفنی، جزییات کامل سبدگردانی را در اختیار شما قرار می‌گیرد.
 2. ما با توجه به اهداف سرمایه گذاری شما، افق زمانی سرمایه‌گذاری، محدودیت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری دارید و در نهایت میزان ریسک‌پذیری‌تان استراتژی مناسب سرمایه‌گذاری را تدوین می‌کنیم.
 3. در مرحله بعد برای ارائه خدمات سبدگردانی در قالب چهارچوبی منسجم با شما قرارداد سبدگردانی منعقد می‌کنیم. لازم به ذکر است مفاد قرارداد توسط سازمان بورس تهیه و تنظیم شده است و مدت زمان قرارداد یک ساله ولی قابل فسخ در مدت های کمتر بوده و از این منظر محدودیتی وجود نداشته و جریمه‌ای شامل حال سرمایه‌گذاران محترم نیست.
 4. چنانچه سرمایه شما بصورت آورده سهام باشد، پس از بررسی پورتفوی شما توسط کارشناسان ما، سهام موردنظر از کد معاملاتی شما به کد جدید سبدگردانی که  پس از عقد قرارداد به نام شما ایجاد می‌شود منتقل می‌گردد.
 5. عملیات تیم سبدگردان آغاز می‌شود و با توجه به اطلاعات به‌دست آمده در مرحله قبل، تیم سبدگردان آگاه به بررسی شرایط بازار پرداخته و سبدی بهینه از دارایی‌ها برای شما تهیه می‌کند. نتایج این بررسی‌ها از طریق پنل سبدگردانی در اختیار شما سرمایه‌گذاران محترم قرار داده شده و شما می‌توانید به صورت روزانه مشاهده کنید که در سبد شما چه اتفاقی می‌افتد.
 6. بطور مرتب با توجه به شرایط بازار، تصمیم گیری در خصوص سهام و انتخاب و تخصیص دارایی برای سبد شما انجام می‌شود. در ادامه انجام بهینه معاملات، ثبت رویدادها، پیگیری سود تقسیمی و سایر عملیات اجرایی در این مرحله صورت می‌گیرد.
 7. سبدگردانی آگاه، اهداف تعیین شده برای سبد دارایی‌های شما را پیگیری می‌کند و سعی خود را بر به حداقل رساندن انحراف از اهداف و همین طور تجدید ارزیابی و بهینه‌سازی پورتفوی سرمایه گذاران قرار می‌دهد.

قصد ما این است که به پشتوانه تیم سبدگردان خود و با در نظر گرفتن اهداف شما سرمایه‌گذاران، اگر در صنعت یا سهامی تغییرات اساسی ایجاد گردید، اقدام به تجدید ارزیابی پورتفو نماییم.

هزینه و کارمزد سبدگردانی

کارمزد سبدگردانی آگاه به شرح زیر است:

 1.  ثابت: ۱% درصد از میانگین ارزش سبد خواهد بود که در طول مدت قرارداد به صورت روزانه محاسبه و توسط شرکت سبدگردان در انتهای قرارداد دریافت خواهد شد.
 2. مبتنی بر عملکرد: این کارمزد به صورتی تدوین شده که منافع شرکت سبدگردان و سرمایه‌گذار در یک راستا تعریف می‌شود. بدین صورت که تا سقف نرخ سود بدون ریسک کارمزدی دریافت نمی‌شود و بیش از آن مقدار، کارمزد مبتنی بر عملکرد ۲۰% است.

لازم به ذکر است که کارمزدها بر اساس میزان سرمایه و شرایط سرمایه گذار قابل مذاکره خواهد بود.

گزارش عملکرد سبدگردانی آگاه

سبدگردانی آگاه بصورت مستمر و به کمک روش‌های متنوع نسبت به گزارش عملکرد سبد سرمایه گذاران اقدام می کند. این گزارشات شامل؛ جزئیات دارایی‌های سبد شما، معاملات انجام شده، بازدهی و … است.گزارش عملکرد سبدها به صورت دوره ای در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

چگونه می‌توانید به گزارشات سبدگردانی خودتان دسترسی یابید؟

گزارشاتی که در خصوص عملکرد سبد خود می‌توانید داشته باشید به ۲ صورت کلی شامل؛ گزارشات ماهانه و روزانه، از طریق انتشار در پنل سبدگردانی شما در دسترس شما قرار می‌گیرد.

چه اوراقی را در سبد دارایی‌های شما قرار می‌دهیم؟

انواع مختلفی از اوراق بهادار با درآمد ثابت، کالایی، سهام شرکت‌ها در سبد دارایی‌ شما قرار داده می‌شود. ترکیب انواع این دارایی‌ها با توجه به فرایندهایی که در مراحل قبل توضیح داده شد؛ بصورت بهینه انجام می‌گیرد.

برای مدیریت دارایی شما از چه روش‌های تحلیلی استفاده می‌کنیم؟

روش‌های کلی تجزیه و تحلیل که تیم تحلیلی سبدگردانی آگاه مورد استفاده قرار می‌دهند، ترکیبی از دو روش تکنیکال و بنیادی است. سبدگردانان ما پس از طی مراحل تحلیل بنیادی از جمله بررسی کلی اقتصاد و بازار و صنایع و شرکت‌ها، با استفاده از نمودارهای صنایع، شاخص و قیمت‌ها به تحلیل سبد تحت مدیریت خود می‌پردازند.

مهم‌ترین ویژگی سبدگردانی اختصاصی آگاه این است که ابتدا تمایلات و ویژگی‌های مشتریان را بررسی و سپس به تشکیل دارایی می‌پردازد.

سبدگردانان آگاه از چه منابع اطلاعاتی استفاده می‌کنند؟

تیم تحلیل سبدگردانی آگاه از دو بخش اطلاعات شامل جهانی و داخلی استفاده می‌کنند.

برخی از منابع به شرح زیر است:.

 • شبکه کدال: سایت مرجع انتشار گزارشات مالی شرکت های حاضر در بازار سرمایه، www.codal.ir 
 • سایت بورس اوراق بهادار: مرجع آمار معاملات سهام و آتی های مبتنی بر سهام، www.irbourse.ir 
 • سایت سازمان بورس: مرجع قوانین، مقررات، آیین نامه ها و دستورالعملهای بازار سرمایه، www.seo.ir 
 • سایت بورس کالای ایران: مرجع آمار معاملات کالاها و آتی های مبتنی بر کالا،www.ime.co.ir 
 • سایت فرابورس ایران: مرجع آمار معاملات سهام در بازار فرابورس،www.irfarabourse.ir 
 • پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران:www.sena.ir 
 • سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران http://www.irica.gov.ir 
 • سایت مرکز آمار ایران https://www.amar.org.ir 
 • سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران https://www.cbi.ir 
 • سایت شرکت های پذیرفته شده در بورس 
 • سایتهای بورسهای جهان، اطلاع رسانی قیمت محصولات فلزی، پتروشیمی و …. و بازارها و صنایع مختلف 
 • سایت های معتبر اطلاع رسانی در مورد بازارهای بین المللی از جمله www.bloomberg.com 

شرایط سبدگردانی چیست؟

الف- داشتن میزان حداقل سرمایه لازم برای تشکیل سبد موقتا ۵ میلیارد تومان

ب- در نظر داشتن اینکه دوره سبدگردانی حداقل ۱ سال است. البته می‌توان قرارداد را با توجه به درخواست سرمایه گذار قبل دوره یک ساله فسخ کرد و در این خصوص جریمه‌ای به ایشان تعلق نخواهد گرفت.

ج- سرمایه گذار در طول قرارداد سبدگردانی مجاز به برداشت از حساب خود است. به شرطی که از حداقل مبلغ ذکر شده در بند الف کمتر نشود.

د- قبول شرایط بازار و قوانین سبدگردانی از طرف سرمایه‌گذار

سابقه فعالیت شرکت سبدگردان

شرکت سبدگردان آگاه به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه آگاه است که در شهریور ۹۷ به ثبت رسیده است. البته فعالیت مدیریت دارایی از سال ۸۷ با مدیریت کارگزاری آگاه انجام میشد که طبق تصمیمات هیأت مدیره، این فعالیت در حال حاضر با مدیریت شرکت سبدگردان آگاه انجام می‌پذیرد.

خدمات سبدگردان آگاه در شهرستان‌ها

سرمایه گذاران می‌توانند در این خصوص به شعب ما در شهرستان‌های مختلف مراجعه کنند و به صورت ویدئو کنفرانس جلسه معرفی و مشاوره سبدگردانی برای ایشان تشکیل شود. اگر در استفاده از تلفن راحت‌تر هستید، می‌توانیم مشاوره و اطلاعات موردنیاز را از طریق گفتگوی تلفنی در اختیار شما قرار دهیم.

راه‌های ارتباطی مشتریان با سبدگردان چیست؟

پس از عقد قرارداد سبدگردانی و شروع کار، اطلاعات ورود به پنل آنلاین جهت مشاهده گزارشات، بازدهی سبد و خرید و فروش‌ها وجود دارد. شما سرمایه‌گذار محترم می‌توانید با اطلاعات تماسی که در اختیارتان می‌گذاریم، مستقیما با کارشناس سبدگردانی در ارتباط باشید.

مدارک مورد نیاز برای سبدگردانی چیست؟

مدارک شناسایی مانند کارت‌ملی، شناسنامه و کدبورسی شما لازم است. در صورتی که قصد دارید سهامی که قبلا خریده‌اید را به عنوان سرمایه اولیه وارد سبد دارایی‌هایتان کنید، باید از طریق کارگزار ناظر آن اوراق، اقدام نمایید.

برای دریافت مشاوره سبدگردانی می‌توانید با کلیک بر روی دکمه زیر روز و ساعت مد نظر خود را اعلام کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

 

مقالات مرتبط

52 Comment
محمد فردادی ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
|

سلام و درود خدمت شما
لطفا در مورد دریافت شعبه سبد گردانی توضیح می دهید

جمشید ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
|

هر نفر می‌تونه با چند سبد گردان قرارداد امضا کنه؟ فقط با یک سبد گردان؟ یا چند سبد گردان؟

سیداحمد موسوی ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
|

آیا شرکت های سبدگردان شرایط اعطا نمایندگی در دیگر استان ها و شهرستان ها را دارند؟ چگونه؟

سید حبیب جزایری ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
|

باسلام.مقداری پس انداز برای سرمایه گذاری دارم ولی هیچ اطلاعی از بورس ندارم. راهنمایی نمایید

مصطفی ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|

با عرض سلام وخسته نباشید

من یک سوال در مورد مراحل عقد قرارد داد داشتم. برای دریافت کد سبدگرانی آیا لازم است ابتدا مبلغ واریز شود و قرارداد بسته شود یا ابتدا قرارداد بسته می شود و پس از دریافت کد سبدگردانی واریز وجه صورت می گیرد؟

با تشکر

زینب حیدری ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
|

با سلام
من در سبد گردانی و صندوق مشترک تقریبا هم زمان سرمایه گذاری کردم .الان بعد از تقریبا سه ماه مقایسه که می کنم میبینم صندوق سود بیشتر با کارمزد کمتر داره.
اگه براتون ممکن توضیح بدید ایا من درست فکر می کنم یا نه؟یعنی صندوق سود اوری بالاتری داره؟

علیرضا ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
|

سلام
در حال حاظر برای سبد گردانی چقدر باید سرمایه داشت ؟؟

حمید ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
|

با سلام
۱-در توضیحات گفته اید حد اقل ۳ میلیارد تومان سرمایه برا سبد گردانی اختصاصی، مثال عددی برا کارمزد بر مبنای ۱.۵ میلیارد هست. یعنی عملاً مبلغ کم تر هم قبول می کنید؟
۲- در قم هم نمایندگی دارید لطفاً؟

منصور جعفری ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
|

سلام، اگر در طول یک سال(بر فرض محال) سبد شما ضرر کرد، چه مسئولیتی را می پذیرید؟

نبی اله مختارزاده ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
|

مثل همیشه عالی