نحوه محاسبه سود سبدگردانی

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

 

یکی از مفاهیم جالب در بازار سرمایه سبدگردانی است و در حالت کلی می‌توان گفت: «سبدگردان فردی است که سهامدار، سرمایه خود را به او می‌سپارد و علاوه بر این، سبدگردان مدیریت سهام سرمایه‌گذاران را بر عهده دارد و با توجه به دانش و تجربه‌ای که دارد سهم‌های مختلفی را خرید و فروش می‎کند». سبدگردان‌ها در ازای فعالیتی که در بازار بورس انجام می‌دهند سودی دریافت می‌کنند و در حالت کلی مقدار سود سبدگردانی به تجربه و تخصص سبدگردان بستگی زیادی دارد.

 

سود سبدگردانی چقدر است؟

 

یک سبدگردان ابتدا باید ویژگی‌های سرمایه‌گذار مانند سطح ریسک‌پذیری، میزان سرمایه و … را مورد بررسی قرار دهد؛ سپس سبدی مناسب برای سرمایه‌گذار تشکیل دهد و به صورت مرتب سبد را نظارت و مدیریت کند. همچنین به سبدگردانی، مدیریت پرتفو نیز گفته می‌شود. در ادامه این مطلب عواملی که روی میزان سود سبدگردانی تاثیرگذار هستند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
سود سبدگردانی در حالت کلی بر اساس مجموعه مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌شود و میزان کارمزد سبدگردان در زمان عقد قرارداد به صورت کامل مشخص می‌شود. برای محاسبه کارمزد سبدگردان از دو روش زیر استفاده می‌شود:

 

۱٫ در این روش ابتدا ماهانه میزان تغییر ارزش پرتفوی محاسبه و کارمزد سبدگردان نیز از اختلاف آن دریافت می‌شود.

 

۲٫ در این روش نیز کارمزد هر کدام از سهم‌ها بعد از فروخته شدن آن‌ها تعیین می‌شود.

 

میزان سود سبدگردانی چقدر است؟

 

سبدگردان‌ها تحت نظر شرکت‌های سبدگردانی فعالیت می‌کنند و شرکت‌های سبدگردانی همواره تلاش می‌کنند تا منافع سرمایه‌گذار و سبدگردان را در یک راستا قرار دهند تا طرفین بتوانند سود خوبی را از بازار بورس دریافت کنند.
سود سبدگردانی به دو صورت ثابت و متغیر بررسی می‌شود که کارمزد ثابت سبدگردان به صورت سالانه و در پایان قرارداد به میزان یک تا دو درصد از آورده‌های نقدی سرمایه‌گذار تعیین می‌شود و کارمزد متغیر سبدگردان که مبتنی بر عملکرد است نیز در ازای کسب سودی مناسب در نظر گرفته می‌شود. مقدار کارمزد متغیر سبدگردان با توجه به توافق بین سبدگردان و سرمایه‌گذار در شرکت‌های مختلف متفاوت است و در بیشتر شرکت‌های سبدگردانی، در صورتی یک سبدگردان سود متغیر دریافت می‌کند که در طول سال بتواند سودی بالاتر از سود بانکی برای سرمایه‌گذار کسب کند.
در حالت کلی می‌توان گفت که میزان سود سبدگردانی متغیر است. زیرا بورس غیر قابل پیش بینی است و نمی‌توان از بازار بورس انتظار سودی ثابت و تضمین شده داشت. در حالتی که بازار سرمایه رشد خوبی داشته باشد عموما سبدگردان‌ها نیز سود بیشتری دریافت می‌کنند. علاوه بر این، زمانی که بازار سرمایه رشد خوبی ندارد، مدیر سبدگردانی همواره سعی دارد تا سبدهایی که تحت مدیریت او قرار دارند افت کمتری را نسبت به شاخص کل داشته باشند. در نتیجه می‌توان گفت اگر تیم سبدگردانی تخصصی باشند می‌توانند سود بیشتری را نسبت به عرف بازار کسب کنند.
یک سبدگردان زمانی حق دارد از سرمایه‌گذار کارمزد دریافت کند که بتواند برای او سودآفرینی کند و بازدهی بیشتری را کسب کند. بنابراین سبدگردان‌ها همواره تلاش می‌کنند تا برای سرمایه‌گذاران سود بیشتری را کسب کنند و با این کار بتوانند کارمزد خود را نیز افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: پربازده ترین سبدگردان

 

آیا سبدگردان در زیان سرمایه‌گذار سهیم است؟

 

با توجه به این که در بازار بورس فرض بر این است که سرمایه‌گذار با توجه به درک ریسک بازار سبدگردان خود را انتخاب می‌کند، بنابراین اگر سرمایه‌گذاری او با زیان همراه شود سبدگردان در زیان سرمایه‌گذار سهیم نمی‌شود و کل زیان متعلق به سرمایه‌گذار است. بنابراین می‌توان گفت سود سبدگردانی در گرو کسب سود بیشتر سرمایه‌گذار است.

 

نحوه انتخاب سبدگردان مناسب

 

در زمان انتخاب سبدگردان بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید تا بتوانید شرکت سبدگردان مناسبی را انتخاب کنید و در آینده سود بیشتری را از سهام خود در بازار بورس به دست آورید.
• شرکت سبدگردان باید دارای مجوز رسمی از سازمان بورس باشد تا بتواند دارایی سهامداران را مدیریت کند. همچنین شما باید سبدگردانی را انتخاب کنید که قابل اعتماد و دارای تخصص بالایی است.
• قبل از انتخاب شرکت سبدگردان بهتر است سابقه قبلی شرکت در زمینه مدیریت سرمایه را مورد بررسی قرار دهید.
• شرکت سبدگردانی را انتخاب کنید که دارای تحلیل گرانی قوی و متخصص باشد.
• خدماتی که شرکت سبدگردان به سهامداران ارائه می‌دهد را مورد بررسی قرار دهید.
• در مورد میزان کارمزدی که شرکت از سهامداران دریافت می‌کند اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

شرکت سبدگردان چه خدماتی را به سهامداران ارائه می کند؟

 

۱٫ بستن قرارداد با سهامداران
۲٫ تنظیم جلسات با سهامداران
۳٫ گزارش ماهیانه‌ای از خلاصه بازدهی به سهامداران
۴٫ پشتیبانی قدرتمند
۵٫ در اختیار قرار دادن سامانه به سهامداران. در این سامانه گزارش خرید و فروش سهام، گردش حساب، تعداد دارایی‌، میزان سود، بازدهی سبد و … به صورت مرتب مورد بررسی قرار می‌گیرد تا سهامدار بتواند اطلاعات لازم را در مورد سبد دارایی خود به دست آورد.

 

بررسی مزایای استفاده از سبدگردانی در بازار بورس

 

یک شرکت سبدگردان توسط معامله‌گران، مدیران و تحلیل گران متخصص و با تجربه اداره می‌شود. به همین دلیل استفاده از خدمات شرکت سبدگردانی برای سرمایه‌گذاری دارای مزایای است. برخی از مزایای استفاده از شرکت سبدگردان در بازار بورس عبارتند از:

  • در یک شرکت سبدگردانی افرادی با تجربه و متخصص مشغول به فعالیت هستند. بنابراین اگر سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری خود از سبدگردانی با تجربه کمک بگیرد میزان ریسک او کاهش پیدا می‌کند
  • تشکیل سبد سرمایه‌گذاری مناسب و ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری
  • پیشگیری از بروز رفتارهای هیجان‌انگیز به دلیل آشنایی سبدگردان‌ها با خطاهای ادراکی
  • مدیریت نسبتا خوب سبد
  • مدیریت کردن سرمایه نقدی سهامدار با قابلیت حفظ نقد کنندگی
  • مدیریت زمان
  • کاهش میزان ریسک سهامدار

 

برای انتخاب یک سبدگردان مناسب باید چه معیارهایی را در نظر داشته باشیم؟

 

انتخاب سبدگردان با تجربه اهمیت زیادی دارد و هر چقدر سبدگردان مدیریت و تخصص بیشتری داشته باشد درصد سود سهامدار نیز بیشتر می‌شود. برای انتخاب سبدگردانی مناسب بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید.

۱٫ بررسی سابقه مدیریت شرکت سبدگردان
۲٫ بررسی سابقه تحلیل گران و معامله گران
۳٫ محبوبیت شرکت در بین سهامداران بورس
۴٫ بررسی میزان سرمایه در اختیار شرکت سبدگردان
۵٫ بررسی عملکرد شرکت سبدگردان
۶٫ بررسی نحوه سودآوری شرکت سبدگردان در چند سال اخیر (توجه داشته باشید که به نحوه سودآوری شرکت در زمان‌هایی که بازار بورس نزولی است نیز باید توجه داشته باشید).
۷٫ خدمات ارائه داده شده از سوی شرکت سبدگردان را مورد بررسی قرار دهید و به این نکته توجه داشته باشید که شرکتی مناسب تر است که بتواند خدمات قابل توجهی را در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد.

 

جمع بندی

 

هر چقدر عملکرد سبدگردان در زمینه مدیریت دارایی بهتر باشد سهامدار سود بیشتری را از سهام خود دریافت می‌کند. علاوه بر این هر چقدر میزان سود سهام یک سرمایه‌گذار بیشتر باشد، سود سبدگردانی نیز افزایش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذار باید کارمزد بیشتری را به شرکت سبدگردانی پرداخت کند.
بنابراین می‌توان گفت منافع سبدگردان و سرمایه‌گذار در یک راستا قرار دارند. بهتر است شما قبل از سرمایه گذاری در بورس در صورتی که تجربه‌ای در این زمینه ندارید سبدگردانی با تجربه و متخصص را انتخاب کنید. زیرا ممکن است در صورت نداشتن تجربه و تخصص لازم در این بازار زیان زیادی را متحمل شوید و سرمایه خود را از دست دهید. شرکت سبدگردان آگاه با کسب بازدهی بالا در طول ۱۳ سال گذشته توانسته همواره پربازده‌ترین بستر سرمایه‌گذاری در کشور باشد و در حال حاضر حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی اختصاصی مبلغ ۵ میلیارد تومان می‌باشد.

 

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است