آیا سود تضمینی در سبدگردانی صحت دارد؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

در چند سال گذشته بازار بورس از هر زمانی داغ‌تر و پرطرفدارتر بوده است. بسیاری از مردم سرمایه‌ خود را صرف خرید سهم‌های مختلف کرده‌اند و بسیاری دیگر فعالیت خود را به عنوان مشاور، کارگزار، سبدگردان و … در بازار بورس آغاز کرده‌اند. در این مقاله به بررسی مقوله و فعالیت در عرصه‌ سبدگردانی می‌پردازیم. سوال بسیاری از افرادی که مایل به فعالیت در حیطه‌ سبدگردانی بورس هستند این است که آیا سود تضمینی در سبدگردانی صحت دارد؟ میزان سود حاصل از فعالیت در بازار بورس از طریق شرکت‌های سبدگردانی چقدر است؟ و سوالات مشابه دیگر. برای رسیدن به جواب این سوالات با ما باشد.

سبدگردانی چیست؟

پیش از پرداختن به این سوالات لازم است مفهوم سبدگردانی را با هم مرور کنیم. این که سبدگردانان بورس چه کاری انجام می‌دهند؟ به طور کلی افراد می‌توانند به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند. در واقع بسیاری از افراد دانش لازم را درباره‌ خرید و فروش سهم‌های مختلف دارند و می‌دانند که باید چه سهم‌هایی را معامله و در چه زمانی معاملات را متوقف کنند؛ اما دسته‌ دیگر هیچ گونه دانش و اطلاعاتی در این رابطه ندارند و فعالیت آن‌ها در بازار بورس به شکل غیرمستقیم انجام می‌شود.
سبدگردانان بورس با چنین افرادی سروکار دارند. در سبدگردانی با توجه به میزان ریسک‌پذیری افرادی که دانش تحلیل وضعیت بازار بورس را ندارند، یک سبد از سهم‌های مختلف تشکیل می‌شود و سبدگردانان، سبد سهام مشتریان را با دانش و اطلاعاتی که در رابطه با سهم‌های مختلف دارند مدیریت می‌کنند.
فعالیت در سبدگردانی بر خلاف صندوق های سرمایه‌گذاری، به صورت اختصاصی انجام می‌شود. با توجه به این مورد و مزایای سبدگردانی، بسیاری از افراد با کمترین میزان سرمایه و ریسک‌پذیری فعالیت خود را در بازار بورس آغاز و به سودی قابل توجه دست پیدا می‌کنند.

محاسبه‌ میزان سود حاصل از سبدگردانی

به قطعیت نمی‌توان اطلاعاتی را درباره کسب سود تضمینی در سبدگردانی ارائه داد. اما با توجه به این موضوع که سود حاصل برای شرکت‌های سبدگردان نیز وابسته به فعالیت، تلاش و تخصص آن‌ها است، می‌توان به تلاش مداوم سبدگردانان برای کسب سود بیشتر اطمینان داشت.
همان‌طور که گفته شد شرکت‌های سبدگردان، سبدهای اختصاصی هر یک از سرمایه‌گذاران را با همکاری مشاوران و کارشناسان متخصص مدیریت می‌‌کنند. این گروه متخصص اطلاعاتی کامل در رابطه با سهم‌های مختلف دارند و می‌توانند وضعیت بازار بورس را به بهترین شکل تحلیل کنند. در هر یک از این سبدهای اختصاصی سهم‌های مختلف وجود دارد که با توجه به میزان سرمایه مشتریان و ریسک‌پذیری آن‌ها در انجام معاملات مختلف بورسی خریداری شده‌اند.
به طور قطعی نمی‌توان مبلغ ثابتی را به عنوان سود حاصل از سبدگردانی تعیین کرد و همان‌طور که گفته شد، چیزی به عنوان سود تضمینی در سبدگردانی وجود ندارد و همه چیز به شرایط بازار و قدرت تحلیل و پیش بینی درست سبدگردانان بستگی دارد.
وضعیت بازار هیچ زمان ثابت نیست و شرایط به طور مداوم در حال تغییر هستند. به طور قطع زمانی که وضعیت بازار بورس مساعد باشد، کسب سود تضمینی در سبدگردانی معنا پیدا می‌کند و در مقابل، هنگامی که اوضاعی نابسامان بر بازار بورس حاکم باشد، نمی‌توان کسب سود بالا را تضمین شده دانست.
در واقع سود تضمینی در سبدگردانی به این بستگی دارد که سرمایه خود را به یک شرکت سبدگردان معتبر بسپارید. شرکتی که با افراد متخصص و تحلیل‌گران حرفه‌ای همکاری می‌کند و در نتیجه می‌تواند سود بسیاری را برای شما فراهم آورد. البته باید در نظر داشته باشید که میزان سودی که از همکاری با این شرکت‌ها به دست می‌آید از سود حاصل از فعالیت انفرادی در بازار بورس خیلی بیشتر است و ضرر آن هم کمتر است.

کسب سود تضمینی در سبدگردانی چگونه ممکن است؟

گفتیم که در کل همه چیز بستگی به شرایط بازار دارد. با این وجود میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و سرمایه‌ای که در ابتدا در سبد خود می‌گذارند نیز، میزان سود حاصل از سبدگردانی را تعیین می‌کند. در واقع برای کسب سود بالا از طریق سبدگردانی، باید فردی ریسک‌پذیر باشید.
هر چه صفت ریسک‌پذیری در شما کمرنگ‌تر باشد، ممکن است از انجام معاملات پرسود باز بمانید و به سود بالای مد نظر خود دست پیدا نکنید. سازمان بورس کشور تعیین سود مشخص و تضمین شده از طرف شرکت‌های سبدگردان را ممنوع اعلام کرده است.
به طور کلی بهتر است تبلیغات و بازار گرمی‌های بعضی از شرکت‌های سبدگردان مبنی بر کسب سود تضمینی در سبدگردانی را باور نکنید و پیش از این که همکاری خود را با هر یک از این شرکت‌ها آغاز کنید، پیشینه و موفقیت شرکت مورد نظر خود در دوره‌ فعالیت آن تحت بررسی قرار دهید.

آیا می‌توان به شرکت‌های سبدگردان اعتماد کرد؟

چگونه می‌توان از کسب سود تضمینی در سبدگردانی اطمینان حاصل کرد؟ آیا می‌توان به شرکت‌های سبدگردان اعتماد کرد و سرمایه‌ خود را به آن‌ها سپرد؟ مشکل بسیاری از افراد این است که بدون دانش وارد بازار سهام می‌شوند و سرمایه‌ خود را به باد می‌دهند. در عین حال هیچ اعتمادی به مشاوران بورس و سبدگردانان ندارند و از سود تضمینی در سبدگردانی مطمئن نیستند.
نکته‌ مهم در رابطه با شرکت‌های سبدگردانی این است که هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند به شکل اختصاصی و بدون مجوز فعالیت کنند. هر یک از افرادی که مایل به تاسیس شرکت سبدگردانی هستند باید در ابتدا برای اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار کشور اقدام و فعالیت خود را به شکل کاملا قانونی آغاز کنند.
با توجه به این که سازمان بورس بر فعالیت شرکت‌های سبدگردان نظارت دارد، نگرانی‌های بسیاری از افراد برای همکاری با سبدگردانان برطرف شده است و تمایل آن‌ها به فعالیت در بازار بورس از طریق این شرکت‌ها و کسب سود تضمینی در سبدگردانی افزایش پیدا کرده است.
فعالیت شرکت‌های سبدگردانی برای مدیریت سبدهای اختصاصی هر یک از افراد، تحت نظر مشاوران حرفه‌ای و متخصص بازار بورس انجام می‌شود. به این ترتیب تمامی سرمایه‌گذاری‌ها به شکل مطمئن انجام می‌شود و کسب سود از انجام معاملات بورسی تضمین شده خواهد بود.
این افراد متخصص وضعیت بازار بورس را به شکل حرفه‌ای تحلیل می‌کنند و شرایط را برای انجام معاملات بورسی و خرید و فروش سهم‌های مختلف مورد سنجش قرار می‌دهند. به این ترتیب بسیاری از افراد با تکیه بر کسب سود تضمینی در سبدگردانی فعالیت خود در بازار بورس را آغاز می‌کنند. شرکت سبدگردان آگاه سابقه فعالیت درخشان در زمینه مدیریت دارایی را دارد و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. این مجموعه از سه تیم در حوزه‌های تحلیل، سبدگردانی و پشتیبانی تشکیل شده است که تمامی اعضای تیم دارای دانش به روز در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت هستند.

نحوه محاسبه‌ کارمزد شرکت‌های سبدگردان

با تکیه بر کسب سود تضمینی در سبدگردانی و مطمئن بودن شرکت‌های مختلف سبدگردانی، افراد بسیاری از این طریق به بازار بورس وارد شده‌اند و در واقع یک فعال بورسی هستند. در عین حال تعداد شرکت‌های سبدگردان در حال زیاد شدن است.
موضوع دیگر این است که برای کسب سود تضمینی در سبدگردانی باید چه بهایی پرداخت کرد؟ به عبارت دیگر نحوه محاسبه کارمزد شرکت‌های سبدگردان به چه صورت انجام می‌شود؟ مسلما شرکت‌های سبدگردان با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند، مبلغی مشخص را به عنوان کارمزد از تمامی مشتریان دریافت می‌کنند. این کارمزد چقدر است؟ تمامی افرادی که از طریق شرکت‌های سبدگردان وارد بازار بورس می‌شوند و سبد اختصاصی دارند، باید در طول هر ماه مبلغ مشخصی را به عنوان کارمزد به سبدگردانان پرداخت کنند.
البته کارمزد کلی تنها به این مورد ختم نمی‌شود، شرکت‌های سبدگردان مبلغی اضافی را به عنوان کارمزد متغیر دریافت می‌کنند که این مبلغ با توجه به میزان سود حاصل از سبدگردانی و انجام معاملات پرسود برای مشتریان متغیر است. میزان کارمزد متغیری که باید به سبدگردان بپردازید در ابتدا و در زمان عقد قرارداد به شکل توافقی مشخص شده است و شما متعهد هستید که بعد از انجام شدن هر معامله‌ پرسودی، این مبلغ را پرداخت کنید.
کارمزد ثابت نیز به صورت درصدی و با توجه به میزان سرمایه‌ای که در سبد شما قرار گرفته مشخص می‌شود. کارمزد ثابت معمولا بین ۱ الی ۲ درصد از این سرمایه است. در کل باید گفت که کارمزد پرداختی به سبدگردانان برای هر شرکت فرق می‌کند و با توجه به سیاست‌ها و شرایط شرکت مورد نظر مشخص می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله گفتیم که دو شیوه برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که یکی از آن‌ها سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس است. این نوع سرمایه‌گذاری شامل سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سبدگردانی اختصاصی می‌شود.
سبدگردانان مسئولیتی در قبال ضررهای وارده از انجام معاملات مختلف ندارند اما هر چقدر سبدگردانان برای انجام معاملات خوب و پرسود تلاش کنند، سود بیشتری برای خود و مشتریان کسب می‌کنند. برای دانستن این موضوع که سود تضمینی در سبدگردانی صحت دارد یا خیر؟ این مطلب را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است