logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

اوراق مرابحه چیست و چه انواعی دارد؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > اوراق مرابحه چیست و چه انواعی دارد؟

اوراق مرابحه چیست و چه انواعی دارد؟

اوراق بهادار با نام‌های مختلفی خرید و فروش می‌شوند. یکی از اصطلاحاتی که ممکن است با آن مواجه شده باشید، اوراق صکوک یا اوراق مرابحه است. این اصطلاحات از فقه برگرفته شده‌اند و راهکاری برای تامین منابع مالی بدون نقض قوانین معامله در اسلام محسوب می‌شوند. در این مقاله ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که اساسا منظور از مرابحه چیست و سپس انواع و اقسام آن را با ذکر مثال بررسی خواهیم کرد.

اوراق مرابحه چیست؟

تعریف اوراق مرابحه چندان روشن نیست اما در جست‌وجوی معنای این اصطلاح تقریبا در همه منابع به یک تعریف واحد می‌رسیم:

«اوراق مرابحه نوعی از اوراق بهادار است که صاحبان آن به صورت مشاع، مالک مال یا دینی هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده است. صاحب ورق مالک آن دین است. این اوراق بازدهی ثابت دارند و می‌توان آن‌ها را در بازار ثانویه به فروش رساند.»

برای فهم بهتر این مفهوم، لازم است ابتدا مبحث صُکوک را درک کنیم. این کلمه جمع صک است که خود صورت معرب کلمه چک به شمار می‌رود. در فقه اسلامی این اصطلاح را برای همه انواع سفته، سند و حواله‌های مالی به کار می‌برند. در حقیقت، صک سندی برای بدهی مالی است. اوراق صکوک در کشورهای اسلامی، جایگزین اوراق قرضه هستند. این اوراق انواع مختلفی دارند: صلم، اصطناع، مشارکت، مضاربه، مزارعه، مرابحه و … .

بیع مرابحه از گذشته تا کنون در بین مردم رواج داشته است. در این نوع از معامله، فروشنده مبلغ تمام‌شده کالا را با احتساب هزینه‌های نگهداری و حمل و نقل، به اطلاع خریدار می‌رساند و درخواست مبلغی اضافی به عنوان سود می‌کند. مثلا می‌گوید قیمت تمام‌شده فلان کالای مشخص صد هزار تومان است و من آن را با قیمت صد و ده هزار تومان در اختیار شما می‌گذارم. خریدار ممکن است مبلغ را نقدا یا به صورت اقساط پرداخت کند. طبیعتا در حالت اقساط، نرخ سودی که فروشنده دریافت می‌کند بیشتر خواهد بود. نکته مهم این است که خریدار باید در زمان معامله قیمت واقعی و دقیق جنس و نرخ سود را بداند. اگر در آینده مشخص شود که فروشنده در این مورد دروغ گفته است، طبق اصل خیار فسخ می‌توان قرارداد بیع را فسخ کرد.

انواع اوراق مرابحه

همان طور که گفته شد دولتهای بعضی از کشورهای اسلامی، از این مفهوم بیع در فقه استفاده میکنند و اوراق مرابحه را به جای اوراق قرضه به فروش میرسانند تا معاملات با قوانین شریعت تناقضی نداشته باشند. این کار با روشهای مختلفی انجام میشود که آنها را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد:

اوراق مرابحه تامین مالی

همان طور که از نام آن پیدا است، این نوع از اوراق برای تامین منابع مالی استفاده میشود. در بعضی از موارد، دولت یا سازمانها، منابع نقدی کافی برای خرید مایحتاج خود ندارند و میخواهند از طریق فروش اوراق مرابحه تامین مالی مبلغ مورد نیاز را به دست آورند. در چنین شرایطی مراحل زیر طی خواهند شد:

 

• سازمان، شرکتی را به عنوان واسطه تاسیس یا انتخاب میکند.

• این شرکت اوراقی را به اندازه مبلغ مورد نیاز منتشر میکند و به فروش میرساند.

• مایحتاج را به صورت نقدی میخرد و به عنوان وکیل دارندگان اوراق، با اضافه کردن مبلغی سود و به صورت اقساط به سازمان اولیه میفروشد.

• سازمان متعهد میشود در سررسیدهای زمانی مشخص، اقساط را از طریق شرکت واسط به دست دارندگان اوراق برساند.

 

به عنوان مثال میتوان به اوراق مرابحه وزارت بهداشت اشاره کرد. در سال ۹۶ وزارت بهداشت در راستای تامین منابع مالی لازم برای اجرای طرح تحول سلامت، اقدام به فروش اوراق مرابحه کرد. منابع نقدی برای خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز بودند. مردم میتوانستند از طریق فرابورس اوراق را خریداری کنند و در ازای آن، وزارت بهداشت متعهد شد سود سالانهای به مبلغ ۱۷ درصد، در فواصل زمانی شش ماهه به خریداران پرداخت کند. توجه داشته باشید که این اوراق قابل خرید و فروش هستند. یعنی صاحبان آنها میتوانند صبر کنند تا در زمان سررسید، اصل و سود سرمایه خود را دریافت کنند یا قبل از آن اوراق را با مبلغ سود کمتری به فروش برسانند. از دیدگاه فقه اسلامی، در مورد اصل مرابحه شک و شبههای وجود ندارد اما خرید و فروش این اوراق، که در واقع خرید و فروش دین محسوب میشود، هنوز محل بحث و اشکال است.

اوراق مرابحه تامین نقدینگی

گفته می‌شود این روش، ابتکار بخش خصوصی اقتصاد مالزی است و نخستین بار توسط آن‌ها اجرایی شده است. این نوع از اوراق نیز به منظور تامین منابع نقدی به فروش می‌رسند. در این حالت نیز یک شرکت واسط وجود دارد که منابع نقدی را با فروش اوراق از مردم دریافت می‌کند و به سازمان دولتی می‌دهد اما در ازای آن، صاحب بخشی از اموال سازمان خواهد شد. در حقیقت، سازمان دولتی بخشی از اموال خود را به فروش می‌رساند و هزینه آن را نقدا دریافت می‌کند. سپس، آن اموال را دوباره به صورت نسیه و با پرداخت مبلغ اضافه‌ای به عنوان سود، بازخرید می‌کند.

کارخانه‌ای را در نظر بگیرید که نیاز به تامین ۱۰ میلیارد تومان  نقدینگی دارد. یک شرکت واسط تاسیس یا انتخاب می‌کند و کار فروش اوراق مرابحه را به آن می‌سپارد. شرکت واسط اوراق را به مردم می‌فروشد، پول نقد را جمع‌آوری می‌کند و در اختیار کارخانه می‌گذارد و یکی از دستگاه‌های صنعتی را به وکالت از صاحبان اوراق به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان خریداری می‌کند و همان دستگاه را با مبلغ ۱۲ میلیارد تومان و به صورت اقساط دوباره به کارخانه می‌فروشد.

همه چیز مثل حالت قبلی است. کارخانه باید مبلغ دریافتی را با سود آن به خریداران پرداخت کند. در این مدت نیز حق استفاده از دستگاه را خواهد داشت فقط مالکیت را برای مدتی واگذار و دوباره به صورت اقساط آن را بازخرید کرده است.

بیشتر بخوانید: اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

اوراق مرابحه تامین سرمایه شرکت‌های تجاری

در این مدل، یک شرکت به عنوان بانی و تامین‌کننده سرمایه شروع به فعالیت می‌کند. این شرکت اوراق مرابحه را به مردم می‌فروشد و با سرمایه به دست آمده، کالاهای مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های دیگر را خریداری می‌کند. سپس این کالاها را به صورت اقساطی به آن‌ها می‌فروشد و مبلغی را نیز به عنوان سود به ارزش واقعی کالا اضافه می‌کند. سازمان‌ها باید در فواصل معین اقساط را پرداخت کنند و شرکت واسط باید سود را، با کسر کارمزد خود، به دارندگان اوراق برساند و با اصل سرمایه، تجارت را ادامه دهد.

هر کسی که این اوراق را در اختیار داشته باشد، در سرمایه‌های شرکت، اعم از نقدی و غیر نقدی، سهیم است. به همین دلیل، این اوراق ماهیتی شبیه اوراق سهام دارند.

اوراق مرابحه رهنی

بانکی را در نظر بگیرید که تسهیلاتی را به صورت اقساط به سازمان‌ها یا نهادهای دولتی داده است تا در آینده به صورت اقساط و با دریافت سود، آن را پس بگیرد. حالا می‌خواهد مبلغ تسهیلات را به صورت نقدی در اختیار داشته باشد. بنابراین، شرکت واسطی را تاسیس یا انتخاب می‌کند که با انتشار اوراق مرابحه، مبلغ را به صورت نقدی از مردم دریافت کند. در ازای دریافت این مبلغ، دین را با سود کمتری به شرکت واسطه می‌فروشد. سپس تضمین می‌کند که در سررسید اقساط، مبالغ را از بدهکاران دریافت کند و از طریق شرکت واسطه به دست مردم برساند. در این حالت، بانک از مقداری از سود خود چشم پوشی کرده است تا بتواند مبلغ را به صورت نقد در اختیار داشته باشد.

بازار ثانویه اوراق مرابحه

در همه انواعی که مطرح شد، امکان خرید و فروش اوراق مرابحه قبل از سررسید وجود دارد. یعنی هر کسی که با پرداخت مبلغ معینی اوراقی را به عنوان بیع مرابحه خریداری کرده است، می‌تواند آن‌ها را در بازار ثانویه بفروشد. هر یک از این اوراق ارزش مشخصی دارند که اصطلاحا به آن ارزش اسمی گفته می‌شود. کسی که بخواهد قبل از رسیدن زمان سررسید آن‌ها را بفروشد، مبلغی کمتر از این ارزش اسمی دریافت خواهد کرد. هر چه زمان فروش به زمان سررسید اوراق نزدیک‌تر باشد، قیمت فروش به قیمت اسمی نزدیک‌تر و نرخ تنزیل کمتر خواهد بود.

در همه انواعی که نام برده شد، به جز نوع سوم، دارندگان اوراق مرابحه، در واقع مالک یک دین یا سند مالی با سررسید معین هستند و این دین را در بازار ثانویه به شخص ثالثی می‌فروشند. در نوع سوم، صاحب اوراق در سرمایه‌ها و دارایی‌های شرکت سهیم است و می‌تواند هر وقت که بخواهد سهم خود را به فروش برساند. نرخ فروش در هر مورد تقریبا مشخص و معین است.

سخن آخر

با توجه به این توضیحات، مشخص شد که منظور از اوراق مرابحه چیست. متوجه شدیم که اوراق صکوک که یکی از انواع آن مرابحه نام دارد، روشی است برای تامین سرمایه و نقدینگی، که در آن سازمان‌ها و موسسات با روش‌های مختلفی، مبالغ مورد نیاز خود را از مردم دریافت می‌کنند و سپس طی اقساط معین و با نرخ سود معین، مبلغ را به آن‌ها بازمی‌گردانند. این روش جایگزین اوراق قرضه در سیستم تجارت است و با استفاده از امکانات فقه اسلامی تدوین شده است.

بازدیدها: 39,799

62 دیدگاه
 • نبی اله مختارزاده
  پاسخ
  ارسال شده در22:10,1398/11/25

  بسیار هم خوب

 • سعید
  پاسخ
  ارسال شده در11:29,1398/12/12

  آیا امکان فروش اوراق مرابحه قبل از تاریخ سر رسید آن وجود دارد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:31,1398/12/13

   با سلام و احترام
   بله دوست عزیز، امکان فروش اوراق مرابحه قبل از تاریخ سر رسید با قیمتی کمتر از ارزش اسمی آن وجود دارد.

  • علیرضا
   پاسخ
   ارسال شده در15:04,1398/12/14

   بله در متن کامل و مشخص بیان شده است که قابل فروش قبل از تاریخ سر رسید است .

 • reza sadeghi
  پاسخ
  ارسال شده در11:57,1398/12/12

  عالی

 • احمد
  پاسخ
  ارسال شده در12:09,1398/12/12

  بسیار مفید و سودمند. دستتون درد نکنه

 • ehsan
  پاسخ
  ارسال شده در12:14,1398/12/12

  سپاس

 • محمدرضا
  پاسخ
  ارسال شده در12:54,1398/12/12

  جالبه

 • علی امامقلی زاده
  پاسخ
  ارسال شده در13:09,1398/12/12

  سلام تفاوت اوراق مرابحه به اوراق قرضه چیست؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:42,1398/12/17

   با سلام و احترام
   اوراق مرابحه به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی، همچون اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست، بلکه ایجاد ابزاری ابتکاری است که منطبق بر قوانین شریعت اسلام باشد. اوراق مرابحه بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. یعنی رابطه بین صادرکننده و خریدار اوراق قرضه رابطه وام‌دهنده و وام‌گیرنده است که نرخ بهره وام هم ثابت است و این موجب ربا می‌شود.

 • ارسال شده در13:24,1398/12/12

  tanx

 • الهه برزگر
  پاسخ
  ارسال شده در14:05,1398/12/12

  ممنون و تشکر

 • میر حمید حسینی
  پاسخ
  ارسال شده در14:32,1398/12/12

  با سلام
  مطالب جالبی بود
  سپاس

 • محمد خراشادیزاده
  پاسخ
  ارسال شده در14:32,1398/12/12

  ممنون از کارگزاری برای اطلاعات خوبش.

 • میلاد شیری
  پاسخ
  ارسال شده در14:54,1398/12/12

  بسیار عالی

 • یاسرمحمودی
  پاسخ
  ارسال شده در15:31,1398/12/12

  سلام بیسار مطلب مفیدی بود ممنونم

 • محمدحسن
  پاسخ
  ارسال شده در15:39,1398/12/12

  ممنون .استفاده کردیم.

 • محمدحسن
  پاسخ
  ارسال شده در15:40,1398/12/12

  بسیار عالی

 • سعید سوری
  پاسخ
  ارسال شده در15:50,1398/12/12

  ممنون

 • Elin1a
  پاسخ
  ارسال شده در17:12,1398/12/12

  بالاخره با عوض کردن اسمش بهش صورت اسلامی دادن یا چی

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:43,1398/12/17

   با سلام و احترام
   اوراق مرابحه به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی، همچون اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست و خود دارای ارزش است ونشان دهنده مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. یعنی رابطه بین صادرکننده و خریدار اوراق قرضه رابطه وام‌دهنده و وام‌گیرنده است که نرخ بهره وام هم ثابت است و این موجب ربا می‌شود.
   این دو اوراق در موارد دیگری نیز باهم متفاوت هستند، به عنوان مثال در صکوک که اوراق مرابحه نیز در گروه اوراق صکوک قرار می‌گیرد امکان افزایش اصل دارایی و در نتیجه ارزش خود ورقه صکوک وجود دارد در حالی که اصل بدهی در اوراق قرضه قابلیت افزایش ندارد.

 • مصاد
  پاسخ
  ارسال شده در17:51,1398/12/12

  ممنون ازتوضیحات خوب وعالی

 • بهفر
  پاسخ
  ارسال شده در19:35,1398/12/12

  ممنون

 • محمد گودرزی
  پاسخ
  ارسال شده در20:11,1398/12/12

  با سلام . وتشکر از زحمات واطلاعات داده شده . به نظرم همه همان طور که فرمودید همان اوراق قرضه می باشد فقط بخاطر حل مسایل شرعی و ربوی میباشد

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:45,1398/12/17

   با سلام و احترام
   اوراق مرابحه به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد. این اوراق مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند.

 • ارسال شده در21:16,1398/12/12

  مثل همیشه نکته خوبی بود اوراق مرابحه

 • ابولفضل معتمدی
  پاسخ
  ارسال شده در22:58,1398/12/12

  بسیار عالی

 • MaMad
  پاسخ
  ارسال شده در00:41,1398/12/13

  ممنون

 • آنا
  پاسخ
  ارسال شده در01:21,1398/12/13

  عالی و جامع بود

 • Sana
  پاسخ
  ارسال شده در09:15,1398/12/13

  تشکر از توضیحات کامل

 • ارسال شده در10:45,1398/12/13

  چه زیبا
  دین ما همیشه راه خودش رو برای معاملات پیدا میکنه
  خداروشکر
  تشکر از اطلاعات خوبتون

 • اسماعیل شمعی
  پاسخ
  ارسال شده در18:19,1398/12/13

  نکته خوبی بود. استفاده کردیم……

 • pezhman
  پاسخ
  ارسال شده در21:14,1398/12/13

  با سلام و تشکر از آموزش های شما آیا نرخ سود و زمان سررسید این اوراق برای هر یک مشخص است
  ضمناً آیا در ساعات خرید و فروش سهام بورس معامله می شود؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در17:06,1398/12/17

   با سلام و احترام
   خیر همه اوراق مرابحه دارای سر رسید معین نیستند. بله این اوراق را می‌توان در تایم معاملات در بازار ثانویه معامله نمود.

 • ر.نوری
  پاسخ
  ارسال شده در23:25,1398/12/13

  ممنون از مطالب مفیدی که بیان میکنید. همیشه این موضوعات برایم سوال بود که جواب اونا رو گرفتم. با تشکر

 • الهام
  پاسخ
  ارسال شده در00:05,1398/12/14

  عالی بود

 • نیما
  پاسخ
  ارسال شده در10:10,1398/12/14

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بسیار عالی بود مخصوصاً زمانیکه توضیحات رو همراه با یک مثال همراه می کنید بیان مطلب واضح و روشن تر میشه
  تشکر

 • محمد باقرپور
  پاسخ
  ارسال شده در11:50,1398/12/14

  مطلب مفید و آموزنده بود.

 • فرزین
  پاسخ
  ارسال شده در12:25,1398/12/14

  ما که نفهمیدیم فرقش با اوراق قرضه چیه فقط اسمشو عوض کردن؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:00,1398/12/17

   با سلام و احترام
   اوراق مرابحه همچون اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست، بلکه ابزاری منطبق بر قوانین شریعت اسلام باشد. اوراق مرابحه بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است و دارندگان اوراق مرابحه بصورت مشاع مالک یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها و منافع حاصل از آنها می‌باشند. در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند، اوراق قرضه بیانگر مبلغ وام با سود مشخص است که در سررسیدهای معین پرداخت می‌گردد.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:03,1398/12/17

   با سلام و احترام
   اوراق مرابحه همچون اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست.اوراق مرابحه بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است و دارندگان این اوراق بصورت مشاع مالک مجموعه‌ای از دارایی‌ها و منافع حاصل از آنها می‌باشند. در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند و بیانگر مبلغ وام با سود مشخص است که در سررسیدهای معین پرداخت می‌گردد.

 • علی
  پاسخ
  ارسال شده در13:31,1398/12/14

  متن بسیار روانی بود و استفاده کردم . ممنون

 • حامد
  پاسخ
  ارسال شده در14:10,1398/12/14

  سلام مطلب جالبی بود ممنون

 • یاسر
  پاسخ
  ارسال شده در14:35,1398/12/14

  کاش معادل فارسی برای این لغات استفاده بشه

 • رضایی
  پاسخ
  ارسال شده در14:57,1398/12/14

  با سپاس از نکات مطرح شده

 • زهرا حبیبی
  پاسخ
  ارسال شده در15:47,1398/12/14

  فرقش با نزول چیه ؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در17:06,1398/12/17

   با سلام و احترام
   دارندگان اوراق مرابحه به صورت مشاع، مالک دارایی مالی (دینی) هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده است و دارنده‌ی ورق مالک و طلبکار آن دین است. این اوراق دارای ارزش ذاتی بوده و بازدهی ثابت دارند و دارندگان اوراق مرابحه می‌توانند تا سررسید منتظر بمانند و از سود مرابحه استفاده کنند و یا قبل از سررسید اوراق خود را در بازار ثانوی به فروش برسانند. این اوراق مبتنی بر فقه اسلام است و ربوی نیست.

 • مختار رشیدی
  پاسخ
  ارسال شده در17:07,1398/12/14

  همه مطالب باشگاه عالی هستند . شما به رسالت اجتماعی خود به خوبی عمل می کنید .

 • Sinavasepehr
  پاسخ
  ارسال شده در18:31,1398/12/14

  عالی بود

 • سجادعابدی
  پاسخ
  ارسال شده در19:25,1398/12/14

  سلام اقا من امروز ۵۰۰هزار تومن واریز کردم به حساب کارگذاری ولی هنوز به حسابم نیامده چیکار کنم?

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در17:05,1398/12/17

   با سلام و احترام
   شما باید با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید

 • عليزاده
  پاسخ
  ارسال شده در06:10,1398/12/15

  بسیار مفید

 • محمد
  پاسخ
  ارسال شده در12:07,1398/12/15

  سلام راحت و قابل فهم توضیح داده شده بسیار تشکر

 • سمیراحاتمی
  پاسخ
  ارسال شده در18:44,1398/12/15

  عالی بود

 • سمیراحاتمی
  پاسخ
  ارسال شده در18:45,1398/12/15

  عالی بود به اطلاعاتم اضافه شد

 • ارسال شده در02:31,1398/12/16

  سلام
  توی بورس همچین موردی هستش ؟
  خب بعد از اینکه سازمان اقساطشو تموم کرد چی میشه ؟ ( منظورم توی بورسه )

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در17:04,1398/12/17

   با سلام و احترام
   دوست عزیز تنها اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری دارا ماهیت اوراق سهام شرکت‌ها است و می‌ تواند بدون سررسید معین منتشر شود سایر اوراق دارای سر رسید معین هستند و پس از اتمام اقساط، اعتبارشان به پایان می‌رسد.

 • عبدالله
  پاسخ
  ارسال شده در13:22,1398/12/16

  ممنون از مطالب مفیدتون

 • حمید
  پاسخ
  ارسال شده در20:44,1399/06/23

  چرا مثلا در اراد۲۲ کلا روزهایی که معامله انجام شده است،از اول سال ۹۹ تا الان به ۲۰ روز هم نرسیده؟
  و این که قیمت اسمی هر ورقه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال هستش اما الان داره به قیمت ۷۰۰٫۰۰۰ ریال معامله میشود؟
  اگر به قیمتی کمتر از قیمت اسمی به فروش برسد آیا از مبلغی که بابت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در اول پذیره نویسی پرداخت کرده ،ضرر میکند؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:43,1399/06/24

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کارگزاری تماس حاصل نمایید.

 • لاله میرزایی
  پاسخ
  ارسال شده در11:09,1399/06/28

  اوراق بدهی چیست؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:23,1399/06/29

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، اوراق بدهی (اوراق قرضه) نظیر انواع اوراق مشارکت، اوراق خزانه اسلامی و … به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت می‌شود و آنجا که پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد می‌شود، بدون خطر محسوب شده و مورد اطمینان سرمایه‌گذار است و ریسک آن بسیار پایین است. به بیان دیگر سرمایه‌گذار بخشی از سرمایه خود را در محلی سرمایه‌گذاری کرده است که برای آن سود ضمانت شده در نظر گرفته شده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما