logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

چگونه در بورس طلا وسکه بخریم و بفروشیم؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > چگونه در بورس طلا وسکه بخریم و بفروشیم؟
چگونه در بورس طلا و سکه بخریم و بفروشیم

چگونه در بورس طلا وسکه بخریم و بفروشیم؟

در سال‌های اخیر خرید طلا و سکه به یکی از روش‌های پس انداز تبدیل شده است به طوری که افراد زیادی تمایل به سرمایه‌گذاری در این بخش دارند. معمولا همه افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، به خرید فیزیکی طلا و سکه اقدام می‌کنند و کمتر کسی از سایر روش‌ها، مانند صندوق طلا و سکه آگاهی دارند. در واقع بورس به عنوان یک بازار سرمایه، امکان خرید طلا و سکه را برای افراد فراهم کرده است. حال اگر این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟

ویدیو را حتما ببینید!

 

 

 

روش‌های خرید طلا/سکه در بازار بورس

برای پاسخ به سوال چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟ باید بگوییم که روش‌های متعددی در این حوزه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. البته خرید و فروش در بازار بورس یک کار تخصصی است و اگر اطلاعات کامل و جامعی در این حوزه نداشته باشید ممکن است نه تنها سودی نصیب شما نشود بلکه ضرر کنید. بنابراین قبل از هر اقدامی نیاز به شناخت این بازار و نحوه خرید و فروش در آن دارید. به همین دلیل در ادامه به سه روش موجود در حوزه خرید طلا و سکه در بازار بورس اشاره خواهیم کرد.

۱٫ گواهی سپرده سکه

گواهی سپرده نوعی اوراق بهادار است که موید مالکیت فرد بر مقداری معین از کالایی مشخص است. پشتوانه این نوع اوراق بهادار قبض انبار استاندارد است که توسط انبارهای ثبت شده در بورس صادر می‌شود. در واقع هنگامی که می‌گوییم گواهی سپرده سکه، منظور ما این است که به وسیله این گواهی می‌توانید بعد از خرید سکه، آن‌ها را از خزانه بانک‌های مورد تایید تحویل گرفته و در صورت نیاز و با صلاح دید خود در صورت افزایش قیمت، گواهی سپرده خود را به فروش برسانید.
این نوع گواهی‌ها از روز شنبه تا چهارشنبه در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. حداقل میزان خرید در این روش یک سکه است. در بین روش‌های خرید طلا/سکه در بازار بورس، این روش از جمله روش‌های کم ریسک است و به همین دلیل بیشتر مورد توجه خریداران و فروشندگان طلا/سکه قرار می‌گیرد.

۲٫ صندق کالا با پشتوانه طلا

در پاسخ به سوال چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟ یکی از موارد دیگر خرید، استفاده از صندوق های طلا است. در واقع می‌توان گفت صندوق سرمایه گذاری سکه و طلا یکی از صندوق‌های مشترک و قابل معامله است که بر روی اوراق مبتنی بر طلا یا گواهی سپرده، سرمایه‌گذاری می‌کند. در این روش مدیر صندوق، طلا و سکه‌های مورد نیاز را از بانک یا بازار خریداری و در بانک عامل سرمایه‌گذاری می‌کند.
به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری سکه و طلا نوعی سرمایه‌گذاری غیر مستقیم است که بر پایه نرخ طلا و ارز جهانی است. علت این موضوع را می‌توان این گونه توضیح داد که درصد عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش روی گواهی طلا و سکه است و همان‌طور که می‌دانید قیمت طلا به دو عامل قیمت اونس جهانی و نرخ ارز وابسته است. گفتنی است که حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در این روش ۵۰۰۰۰۰ تومان است.
در حال حاضر ۴ صندوق در حوزه سرمایه‌گذاری طلا و سکه در بازار بورس فعالند که در ادامه به معرفی این ۴ صندوق خواهیم پرداخت:
• صندوق لوتوس با نماد سکه و طلا: این صندوق از سال ۹۶ فعالیت خود را توسط شرکت لوتوس پارسیان آغاز کرده است. ارزش خالص دارایی این صندوق در حدود ۹۶۰۰ میلیارد ریال می باشد.
• صندوق مفید با نماد عیار: این شرکت توسط شرکت سبدگردان در سال ۹۷ تاسیس شده است. ارزش خالص دارایی این صندوق در حدود ۳۳۰۰ میلیارد ریال است.
• صندوق سکه طلای زر با نماد زر: زمان آغاز فعالیت این صندوق به سال ۹۶ بازمی‌گردد. مدیریت این صندوق به عهده شرکت تامین سرمایه امید است و ارزش خالص دارایی آن در حدود ۵۸۰۰ میلیارد ریال است.
• صندوق کیان با نماد گوهر: این صندوق هم فعالیت خود را از سال ۹۶ آغاز کرده است. ارزش خالص دارایی‌های این صندوق در حدود ۶۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

۳٫ شمش طلا از بازار فیزیکی بورس

خرید و فروش طلا در این روش از طریق تالار طلا انجام می‌شود. این تالار در زیر مجموعه بازار صنعتی قرار گرفته و تمام افرادی که به نحوی در بازار فیزیکی بورس کالایی را خریداری می‌کنند می‌توانند در این بازار نیز سرمایه‌گذاری داشته باشند و هیچ‌گونه محدودیتی برای این افراد وجود ندارد. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این روش ۱ کیلوگرم و حداکثر آن ۵ کیلوگرم شمش طلا است.

مزایای خرید طلا/سکه از بازار بورس

حال که به سوال چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟ آشنا شدید ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که خرید از این بازار چه مزایایی نسبت به روش‌های سنتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور کلی خرید از بازار بورس میزان ریسک را به شدت کاهش می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید بازار طلا و سکه یک بازار پر نوسان است که در طی یک ماه شاهد تغییرات بسیاری در آن هستیم. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بازار به یک سرمایه‌گذاری پر ریسک تبدیل شده است. بنابراین استفاده از بازار بورس می‌تواند میزان ریسک را برای شما از هر جهت کاهش دهد.
در رابطه با سایر مزایای خرید طلا/سکه از بازار بورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کاهش ریسک نرخ ارز در بازار جهانی و بهره بردن از تغییرات به وجود آمده در قیمت اونس طلای جهانی
• کاهش ریسک نوسانات قیمت طلا
• کاهش ریسک تورم
• کاهش ریسک نگه‌داری فیزیکی طلا و سکه
• کاهش ریسک تعیین اصالت سکه و طلا در خرید فیزیکی
• میزان نقدشوندگی بالا
• امکان مقایسه قیمت طلا در بازار جهانی
• کاهش خطر سرقت

معایب خرید طلا/سکه در بازار بورس

هنگامی که سوال چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟ مطرح می‌شود به دنبال آن، سوالات متعدد دیگری نیز به وجود می‌آید. برای مثال ممکن است یکی از سوالات این باشد که آیا خرید و فروش طلا و سکه در این بازار معایبی هم دارد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که این نوع خرید و فروش هم مانند هر روش دیگر خرید و فروش، ممکن است در کنار مزایایی که دارد معایبی هم داشته باشد. می‌توان به موارد زیر به عنوان معایب این روش اشاره کرد:
• یکی از مهمترین معایب این نوع خرید و فروش، وجود دامنه معین ۵ تا ۱۰ درصدی برای صندوق سرمایه‌گذاری است. در واقع باید این طور بگوییم که اگر شما در بازار فیزیکی به خرید طلا و سکه بپردازید و قیمت طلا و سکه در ۳۰ روز افزایش یابد، شما در نهایت می‌توانید با فروش طلا و سکه خریداری شده، ۳۰ درصد سود داشته باشید. اما در خرید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس سود و ضرر شما در یک دوره مشخص تعیین می‌شود.
• از دیگر معایب خرید و فروش طلا در بازار بورس می‌توان به احتمال بسته شدن صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد.
• معاملات طلا و سکه در بازار بورس فقط در ساعات مشخصی در روز انجام می شود و فقط در این بازه زمانی امکان خرید و فروش برای شما وجود دارد.
• معاملات طلا و سکه در بازار بورس فقط با داشتن کد معاملاتی امکان‌پذیر است و این در حالی است که در خرید فیزیکی نیازی به وجود این کد نیست.

جمع بندی

در پاسخ به سوال چگونه در بورس طلا/سکه بخریم و بفروشیم؟ سه روش را معرفی کردیم که به وسیله آن‌ها می‌توانید به راحتی یک سرمایه‌گذاری پرسود و امن را در بازار سرمایه تجربه کنید. گواهی سپرده صندوق، شمش طلا از بازار فیزیکی بورس و صندوق کالا با پشتوانه طلا سه روش معرفی شده در این مقاله هستند.

9 دیدگاه
 • یگانه
  پاسخ
  ارسال شده در09:54,1400/07/22

  اطلاعات خوبی بود .لی من همچنان دو دلم

 • جعفر خلیلی یکتا
  پاسخ
  ارسال شده در12:01,1400/10/13

  سلام من کد بورسی دارم یکی از نمادهای سکه و طلا رو انتخاب کردم و تو پرتوی گذاشتم ..نمیدونم صندوق الان جکار میکنه میخوام عضو صندوق باشم . ریسک بالا نداشته باشم .چطوری ؟
  ممنون

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:42,1400/10/13

   باسلام احترام؛
   دوست عزیز، صندوق طلای زرین آگاه مبتنی بر طلا و قابل معامله در بورس است. این صندوق بیشتر دارایی خود را در گواهی سپرده کالایی سکه طلا و مابقی را به اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا اختصاص می‌دهد و به این ترتیب یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط محسوب می‌شود که ریسک‌های خرید طلای فیزیکی را پوشش می‌دهد به این ترتیب شما از منافع نوسانات بازار طلا در بلند مدت بهره مند می‌شوید.
   برای دریافت مشاوره رایگان سرمایه گذاری با مشاوران آگاه با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • رسول عبداللهی
  پاسخ
  ارسال شده در19:11,1400/11/06

  سلام پس از سررسید اگر سکه خود را دریافت نکنیم هزینه نگهداری آن توسط بانک چقدر می باشد؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:12,1400/11/30

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، به تعرفه‌ی بانک نگه‌دارنده سکه‌ها بستگی دارد و اعداد تعرفه در بانک ها متغیر است.

 • محمدرضا
  پاسخ
  ارسال شده در10:24,1400/11/24

  باسلام وادب
  من جهت خرید سکه از طریق بورس میخوام اقدام کنم اما در زمان خرید سکه علیرغم داشتن موجودی حساب باپیغام “عدم موجودی کافی” مواجه شدم علت چیست

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در14:11,1400/11/30

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، لطفاً با همکاران ما در کارگزاری با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • اسماعیل جباری
  پاسخ
  ارسال شده در13:49,1401/02/07

  با سلام
  برای خرید طلا و سکه نیاز به کد آتی هستش ؟؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:54,1401/02/31

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، برای خرید سکه نیازی به داتشن کد آتی نیست و با کد بورسی هم میتوانید خرید و فروش کنید. شما می توانید صندوق طلا مانند صندوق طلای زرین آگاه با نماد مثقال را با کد بورسی کارگزاری خود خرید و فروش کنید. این صندوق بهترین ابزار برای پوشش قیمت سکه و دلار است.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان سرمایه گذاری با مشاوران آگاه با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما