همه چیز درباره‌ی کاربرد یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در بورس

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
کاربرد هوش مصنوعی در بورس

به اشتراک‌گذاری پست

استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های به روز همیشه می‌تواند ما را یک قدم جلوتر از دیگران قرار دهد، به ویژه وقتی صحبت از زمینه‌هایی مثل بورس و سرمایه گذاری باشد. دو نمونه از بهترین تکنولوژی‌های امروز در بازار بورس «هوش مصنوعی» و «یادگیری ماشین» نام دارند که به تازگی پا به این عرصه گذاشته‌اند. با استفاده از این دو عامل و پلتفرم‌های وابسته به آن می‌توان بازدهی معاملات را افزایش داد، در هزینه و وقت صرفه جویی کرد و نهایتاً درصد ریسک را تا حد قابل توجهی کاهش داد. اما ابتدا باید این دو عامل را بهتر بشناسیم.

هوش مصنوعی چیست؟

شاخه‌ای از علوم رایانه که هدف اصلی‌ آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد. به عبارتی دیگر هوش مصنوعی ماشینی است که به گونه‌ای برنامه‌نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد هوش مصنوعی نوعی شبیه‌سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است. هوش مصنوعی ضعیف جایی است که ما در حال حاضر در آن قرار داریم، هوش مصنوعی عمومی آینده‌ای است که قصد رفتن به آنجا را داریم و سوپر هوش مصنوعی آینده‌ای است که برای هوش مصنوعی می‌بینیم که حاصل تکامل و هوشمند شدن هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر در زمینه‌های متنوعی مثل بازار سرمایه از هوش مصنوعی استفاده می‌شود. به کارگیری هوش مصنوعی در هر حوزه‌ای به افزایش سرعت در فرآیندها، انجام با دقت کارها، کاهش خطاها، آنالیز و تجزیه و تحلیل داده‌ها، کمک به تصمیم‌گیری، تشخیص رفتار و احساسات افراد و به طور کلی هوشمندانه کار کردن منجر می‌شود. به عنوان مثال جهت پیش بینی روند یک شاخص می‌توان از هوش مصنوعی کمک گرفت.

یادگیری ماشین چیست؟

یادگیری ماشین یکی از زیر مجموعه‌های هوش مصنوعی است که به سیستم‌ها این امکان را می‌دهد تا به صورت خودکار یادگیری و پیشرفت داشته باشند؛ بدون اینکه نیاز باشد تا یک برنامه‌نویسی مخصوص به آن یادگیری ویژه را انجام داد. تمرکز اصلی یادگیری ماشین بر توسعه برنامه‌هایی است که بتوانند با دسترسی به داده‌ها، به طور خودکار از آن‌ها برای یادگیری خود سیستم استفاده کنند.

در یادگیری ماشین فرآیند یادگیری با مشاهدات یا داده‌ها آغاز می‌شود و سیستم از مثال‌ها، تجارب مستقیم یا دستور‌العمل‌ها و.. استفاده می‌کند تا به یک الگو مشخص برسد و بر اساس آن الگو شروع به تصمیم گیری و حل مسئله کند. هدف اصلی یادگیری ماشین آن است که به کامپیوتر اجازه بدهیم بدون دخالت و کمک انسان به طور اتوماتیک یادگیری داشته باشند و بتواند بر اساس مشاهدات و داده‌ها رفتار خود را تنظیم کند.

کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در بازار سرمایه

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شاید به تنهایی نتوانند تاثیر گذار باشند اما وقتی با هم تلفیق می‌شوند توانایی انجام کارهای بزرگتری دارند. اجازه دهید از یک مثال شروع کنیم؛ برنامه‌ای را تصور کنید که روند یک نمودار در بازار سهام را پیش بینی می‌کند. ابتدا هوش مصنوعی وارد می‌شود تا آمار و ارقام موجود بر روی نمودار را دریافت، تجزیه و پردازش کند. پس از ذخیره اطلاعات بدست آمده آن را با یادگیری ماشین در میان می‌گذارد و ماشین طبق اطلاعاتی که دارد یک نتیجه به شما می‌دهد. مانند “طبق اطلاعاتی که ماشین یاد گرفته است، این نماد در بورس نوسان مثبت خواهد داشت”. در حقیقت هوش مصنوعی کار تجزیه و پردازش را بر عهده دارد و زیر مجموعه آن که یادگیری ماشین است، وظیفه یادگیری و ارائه اطلاعات را انجام می‌دهد. با این تفاسیر بهتر است نگاهی جزئی‌تر به کاربردهای این پلتفرم‌ها داشته باشیم.

۱- پیش‌بینی دقیق قیمت سهام

همان‌طور که گفتیم این سیستم چیزی به نام «احساس» یا «روان» ندارد و فقط منطقی رفتار می‌کند. با این حساب بدون درنظر گرفتن خرافات و احساسات به ارائه‌ی نتایج از داده‌های تاریخی که به دقت آن می‌افزاید، اقدام می‌کند.

۲- کم کردن ریسک

همه افراد از متضرر شدن در بازار بیزار هستند. آگاهی از بستر ایمن و مطمئن سرمایه‌گذاری برای افراد ضروری است. یادگیری ماشین در این مبحث با استفاده از حجم داده‌هایی که در اختیار دارد، وارد کار شده و شروع به اسکن آن‌ها می‌کند. سپس با توجه به یک چهارچوب قانونی به شما می‌گوید که به عنوان مثال این شرکت سابقه‌ی خوبی دارد یا نه. این مورد حتی در جهت شناسایی کلاهبرداران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما را از معرض مورد تقلب قرار گرفتن ایمن می‌سازد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین این است که نیازی به مداخله انسانی ندارد. این موضوع سرعت ما را در زندگی روزمره به شدت افزایش می‌دهد، مدیریت زمان ما را معنادارتر و دیدگاه ما را بزرگ‌تر میکند. به بیان بهتر به کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مانند استخدام کارمندی است که کاملا دقیق بوده، به صورت مستمر درحال یادگیری است، خسته نمی‌شود، قدرت پردازش خوبی دارد و می‌تواند سفارشی سازی شود. آیا واقعاً انسانی به این شکل وجود دارد؟ مسلماً خیر و این موضوع تنها هوش مصنوعی ضعیف است.

بهترین پلتفرم‌های هوش مصنوعی برای استفاده

پس از شناخت کامل این فناوری، بهتر است سرویس‌ها و پلتفرم‌هایی که خدمات هوش مصنوعی به اشخاص ارائه می‌دهد را بشناسیم. این موضوع به ما کمک می‌کند تا زمانی که به این ابزار نیاز داشتیم بتوانیم بهترین آن‌ها را گزینش و به کار بگیریم.

۱- J4 Capital

این سیستم یکی از معروف‌ترین سرویس‌های بازار است که می‌تواند نمودارها را تا چند روز آینده پیش‌بینی کند، مشاوره بدهد و شاخص‌های خاصی را طبق اطلاعاتی که بدست می‌آورد، تولید کند. جالب است بدانید به تازگی یکی از تحلیل‌گران را نیز در پیش‌بینی نوسان شکست داده است.

۲- Epoque

اپوکو یک شرکت سوئیسی است که با یک پلتفرم سه موتوره در حال سرویس‌دهی به مشتریان است.

موتور استراتژی؛ برای تجزیه و تحلیل معاملات بالقوه. موتور سفارش؛ برای انجام اقدامات عملیاتی و ایجاد سفارش و موتور لاجیکال؛ برای رسیدگی به درخواست های فروش و سپس استفاده از یادگیری ماشین برای بهبود عملکرد.

۳- Ai trading

شرکتی در انگلستان – لندن است که تجارت و هوش مصنوعی را با هم ترکیب می‌کند تا با اسکن بازارها فرصت‌های خرید و فروش را پیدا کند. در حقیقت رفتاری بر پایه تلفیق کردن دارد تا نتایج تحلیل بنیادی و تکنیکال را در دو بخش مصنوعی و انسانی با هم ادغام کند و یک چهارچوب از آن خارج نماید. همچنین امور معاملات را نیز انجام می‌دهد و برای انجام معاملات از قراردادهای هوشمند بلاکچین استفاده می‌کند.

۴- کلید سبز-green key 

یک فناوری واقع در شیکاگو است که به‌منظور تحلیل و انجام امور روزمره ساخته شده است. تأسیس آن به عنوان یک ابزار یا دستیار با هدف تسریع امور و افزایش بازدهی صورت گرفته است. جمع آوری اخبار، تبدیل داده‌ها، یاداشت برداری و اعلان را می‌توان در این فناوری مشاهده کرد.

۵- Trading Technologies

این شرکت نیز در شیکاگو مستقر است که از چندین بازار از جمله فارکس و بورس پشتیبانی می‌کند. با استفاده از سرویس‌های آن می‌توانید با بررسی سوابق یک شرکت یا یک ارز میزان ریسک خود را کاهش داده و با اطمینان بیشتری وارد آن بازار شوید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده است تمام اطلاعاتی که در این زمینه منتشر  و درحال کار هستند را بررسی و پس از اطمینان از صحت‌ هر یک آن‌ها را در اختیارتان قرار دهیم. با این وجود در زمینه پلتفرم‌های معرفی شده هنوز مشخص نیست که توانایی و امکان سرویس‌دهی به ایرانیان وجود دارد یا خیر و تاکنون سیستم بومی یا ایرانی در این زمینه ساخته نشده است. گذشته از این موارد، در حال حاضر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در مراحل ابتدایی خود قرار دارند که با این حساب توانسته‌اند در برخی مواقع بهتر از تحلیلگران اقدام به تحلیل نوسانات یک سهم کنند. این موضوع نشان می‌دهد که این تکنولوژی و فناوری می‌تواند در چند سال آینده بازار را در دست بگیرد. در صورتی که فرصت کافی دارید، می‌توانید با تحقیقات بیشتر سهمی در این زمینه داشته باشید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است