logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

۵ نکته مهم برای انتخاب یک سبدگردان

بازدیدها: 1,234

بسیاری از افراد درکنار کسب و کار خود مشتاق‌اند، در بازارهای مالی نیز سرمایه گذاری کنند و بخشی از سرمایه خود را در بورس به معامله بپردازند اما به دلیل کمبود وقت برای آموزش، تحلیل بورس، رصد روزانه بازار و نداشتن دانش کافی برای انجام معامله و نبود اطلاعات کافی از این بازار، اقدامی برای سرمایه گذاری مستقیم نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند مدیریت سرمایه خود را به فرد سبدگردان، واگذار کنند تا آن فرد با دانش مالی که دارد به سرمایه گذاری در بازارهای مالی و کسب سود بپردازد.

به قول یک ضرب‌المثل انگلیسی که بیان می‌کند: پول (ثروت)، مانند پرنده بال دارد، اگر دقیق نباشی فورا می‌پرد (Riches have wings)، به این نکته اشاره می‌کند که افراد علاقه‌مند به بورس و بازارهای مالی، در صورتی که مدیریت سرمایه خود را به فرد خبره و دانا واگذار نکنند، احتمال اینکه سرمایه‌ای که با زحمت بدست آمده است را به کلی از دست بدهند، افزایش می‌یابد. لذا در این مطلب سعی شده است به ۵ نکته مهمی که برای انتخاب بهترین سبدگردان، لازم و ضروریست اشاره گردد تا افراد با آگاهی بیشتری به انتخاب سبدگردان مناسب بپردازند.

۱- سبدگردان میبایست متخصص و قابل اعتماد باشد.

سبدگردان نهاد مالی است که برای مدیریت دارایی، می‌بایست مجوز رسمی از سازمان بورس را دریافت کرده باشد. برای دریافت این مجوز، سبدگردان لازم است شرایطی از قبیل: حداقل سرمایه ۲ میلیارد تومان، تیم تحلیل قوی با مدارک حرفه ای و مرتبط و در آخر امکان احراز صلاحیت حرفه‌ای سهامداران و اعضای هئیت مدیره را داشته باشد.

سرمایه گذاران باید به این نکته توجه کنند که سرمایه خود را در اختیار افراد و سبدگردا‌ن‌های بدون مجوز با وعده بازدهی‌های چند صد درصدی قرار ندهند چراکه قراردادهای منعقد شده با این افراد، علاوه بر اینکه هیچ اعتباری ندارند بلکه از هیچ مرجع قانونی، قابل پیگیری نیستند.

۲- سابقه قبلی شرکت سبدگردان در مدیریت سرمایه بررسی شود.

یکی از نکات مهم انتخاب سبدگردان مناسب، بررسی میزان موفقیت در مدیریت سبد‌ها و میزان بازدهی‌های کسب شده در عملکرد گذشته سبد گردان است. که معمولا شرکت‌های سبدگردان علاوه بر سبدهایی که در اختیار دارند به مدیریت دارایی صندوق های سرمایه گذاری نیز می‌پردازند که با مراجعه به وب سایت هر صندوق، میزان عملکرد هر سبدگردان مشخص می‌گردد.

به عنوان مثال مدیریت دارایی آگاه، بیش از ۱۰ سال است که به مشاوره و مدیریت سرمایه مشغول بوده که صندوق آگاه طی این ۱۰ سال، بیش از ۵۸۰۰% بازدهی داشته است. این تیم افزون بر ۲۶ هزار میلیارد ریال دارایی را در قالب صندوق های سرمایه گذاری و سبد های اختصاصی مدیریت می‌کند و درحال حاضر غالب بر ۲۰ هزار سرمایه گذار دارد و ۹۰ سبد را به صورت اختصاصی مدیریت می‌کند.

۳- شرکت سبدگردان دارای تیم تحلیل و سبدگردانی قوی باشد.

یکی دیگر از معیارهای انتخاب سبدگردان مناسب، خوشنامی سبدگردان در بین سرمایه گذاران است.

با جستجو در اینترنت، بررسی سایت شرکت‌های سبدگردان و شبکه‌های اجتماعی، می‌توان میزان خوشنامی سبد گردان را ارزیابی نمود همچنین با پرس و جو از مشتریان و سرمایه گذارانی که قبلا در آنجا سرمایه گذاری کرده‌اند نیز می‌توان اطلاعات مناسبی کسب کرد.

ساختار مدیریت سرمایه آگاه، دارای ۳ تیم اجرایی که شامل تحلیلگران، سبدگردانان و تیم پشتیبانی است که این تیم در زمینه مدیریت پرتفولیو، حسابداری، سرمایه‌گذاری، مهندسی مالی متخصص‌اند و فارغ‌التحصیلان CFA هستند و همچنین ۲ سال پی در پی از سوی سازمان بورس در بین تمام مدیران سرمایه گذاری، عنوان برترین مدیر را کسب کرده‌اند .

۴- خدماتی که شرکت سبدگردان به سرمایه گذاران ارائه می‌کند را مدنظر قرار دهید.

الف) بستن قرارداد و تنظیم جلسه با سرمایه گذار:

سبدگردان موظف است قبل از تشکیل سبد اختصاصی، اقدام به تنظیم قرارداد سبدگردانی نماید که در این قرارداد مواردی همچون تعهدات سبدگردان، میزان کارمزدی که سبدگردان به صورت توافقی از سرمایه گذار دریافت می‌کند و نحوه گزارش‌دهی سبدگردان به سرمایه گذار تعیین و مشخص می‌گردد. بعد از تنظیم قرارداد، سبدگردان لازم است میزان ریسک پذیری فرد را بسنجد. مثلا زمانی که سرمایه گذار ریسک گریز است از اوراق مشارکت و اوراق اجاره که بازدهی ثابتی دارد برای تشکیل سبد استفاده کند و برای افرادی که ریسک پذیر هستند درصد بیشتری از دارایی سبد را به سرمایه گذاری در سهام اختصاص ‌دهد.

ب) گزارش ماهانه:

بعضی از شرکت‌های مدیریت سرمایه به صورت ماهانه، گزارش‌هایی از خلاصه بازدهی بازارهای موازی در یکسال گذشته و چشم انداز سرمایه گذاری در این بازارهای موازی را ارائه می‌کنند همچنین سبدگردان، ماهانه از منظر خود، صنایع منتخب بازار سرمایه را معرفی می‌کند و برآیندی از دیدگاه خود را در مورد سرمایه گذاری در بازار پول، سرمایه، سکه و طلا را ارائه می‌نماید.

ج) پشتیبانی:

کلیه خدمات که شامل: انجام امور مالی سرمایه گذار (واریز و برداشت)، ایجاد دسترسی به سامانه معاملات سبدگردان و مشاوره به سرمایه گذار در بخش پشتیبانی مدیریت سرمایه صورت می‌گیرد.

د) سامانه معاملاتی:

شرکت‌های سبدگردان می‌بایست سامانه ای را دراختیار سرمایه گذاران قرار دهند که گزارش خرید و فروش‌ها، گردش حساب سبد گردان و پرتفوی سرمایه گذار، تعداد دارایی‌ها و میزان سود و بازدهی سبد را به طور مرتب در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.

تیم سبدگردانی آگاه نیز علاوه بر برگزاری جلسات حضوری، ارسال گزارش ماهانه، پشتیبانی و مشاوره سرمایه گذاران، دارای سامانه معاملاتی است که در اختیار سرمایه گذار قرار می‌گیرد تا در این خصوص ابهامی برای ایشان باقی نماند.

۵- به میزان کارمزدی که شرکت سبدگردان از سرمایه گذاران دریافت می‌کند توجه نمایید.

در سبدگردانی دو نوع کارمزد وجود دارد: کارمزد ثابت و کارمزد متغیر که این مقدار با توجه به میزان سوددهی سبد، متفاوت است و درواقع به صورت توافقی با سرمایه گذار دریافت می‌شود.

کارمزدثابت:

این کارمزد به‌طور سالانه و در انتهای قرارداد و به صورت درصدی از سرمایه اولیه دریافت می‌گردد.

کارمزد متغیر:

براساس میزان درصد بازدهی کل سبد در طول دوره یکساله، محاسبه و اخذ می‌گردد.

روش کار به این صورت است: زمانی‍که سود به اندازه بهره بانکی در سبد حاصل شود از سرمایه گذار کارمزدی دریافت نمی‌شود (سود بانکی برای شرکت های مختلف بین ۱۸ تا ۲۵ درصد متغیر است.) و هنگامی که سود سبد، بیشتر از بهره بانکی شد، کارمزد سبدگردان به صورت توافقی بین سرمایه گذار و سبدگردان تعیین می‌گردد که این مقدار برای شرکت های مختلف، متفاوت است.

4 دیدگاه
 • مجید گرامی
  پاسخ
  ارسال شده در۱۹:۴۱,۱۳۹۸/۰۳/۲۶

  رنج کارمزدهای ثابت و متغیر آگاه معمولا در چه رنجی قرار دارد .
  حداقل پذیرش سرمایه برای تشکیل سبد در آگاه چقدر است ؟ممنون

  • reza.h
   پاسخ
   ارسال شده در۱۶:۰۷,۱۳۹۸/۰۴/۰۱

   با سلام و احترام

   برای اطلاع از کارمزدهای ثابت و متغیر صندوق‌های آگاه شما می‌توانید به امیدنامه هر صندوق مراجعه فرمایید.

 • ربابه
  پاسخ
  ارسال شده در۱۰:۲۴,۱۳۹۸/۰۴/۰۸

  باعرض سلام وخسته نباشی حداقل موجودی برای سرمایه گذاری درسبدگردانی چقدراست ومقدارکارمزدثابت ومتغیرآن چقدرمی باشد باتشکرفراوان

  • reza.h
   پاسخ
   ارسال شده در۱۵:۴۷,۱۳۹۸/۰۴/۱۰

   با سلام و احترام

   حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی ۸۰۰ میلیون تومان است. کارمزد ثابت ۱ درصد از ارزش جاری داریی شما برای آورده‌های بین ۸۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان است و برای آورده‌های بالای ۱ میلیارد تومان کارمزد ثابت تعلق نمی‌گیرد. کارمزد متغیر هم به این صورت محاسبه می‌شود که اگر تا ۱ سال تا سقف ۲۰% سود برای شما شناسایی شد تمام ۲۰% متعلق به شماست، اگر بیش از ۲۰% سود برای شما شناسایی شود ما در ۲۰% مازاد با شما شریک هستیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۸۲۱۵۴۲۱۰-۰۲۱ (آقای حق‌کردار) تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت