مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
what is portfolio management advantage

به اشتراک‌گذاری پست

همان طور که در مقالات گذشته آگاه اینوست توضیح دادیم، سبدگردانی اختصاصی یکی از خدمات ویژه مدیریت دارایی است. این خدمت را می‌توان نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای همه افراد جامعه دانست. به دلیل جذابیت بازار بورس و سهام، تمایل اشخاص برای سرمایه‌گذاری در این بازار افزایش یافته است. از طرف دیگر، سازوکار بازار  بورس پیچیدگی‌های زیادی دارد که افراد قبل از سرمایه‌گذاری باید با این موضوعات آشنا باشند. استفاده از سبدگردانی اختصاصی یکی از روش‌هایی است که به افراد کمک می‌کند تا در بازار بورس حضور داشته باشند و سود کسب کنند. در ادامه مزایای سبدگردانی اختصاصی را توضیح می‌دهیم.

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی یک روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازارهای بورس و سهام است. سرمایه‌گذاران منابع مالی خود را در اختیار  یک تیم حرفه‌ای که دانش بالایی از سرمایه‌گذاری دارند، می‌گذارند و این افراد به جای مشتریان خود، اقدام به خریدوفروش دارایی‌های مالی مانند سهام، اوراق مشارکت، صندوق های سرمایه گذاری و … می‌کنند. سرمایه‌گذاری در چنین بازارهایی نیازمند سپری کردن زمان  کافی برای بررسی و پایش مستمر بازارها، کسب اطلاعات، پیگیری اخبار سیاسی و اقتصادی، تحلیل عملکرد شرکت‌های سهامی، بررسی روند گذشته بازار و قیمت سهام، تجزیه و تحلیل و سایر فعالیت‌ها است. این فعالیت‌ها نه‌تنها به زمان نیاز دارد بلکه باید تخصص کافی برای انجام هرکدام از آن‌ها را نیز دارا بود. با توجه به این موارد، سبدگردانی موقعیتی را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند تا به جای سپری کردن زمان برای بررسی بازار و کسب آموزش و تخصص در این حوزه، از سودهای جذاب بازار بورس باز نمانند. سبدگردان‌‎ها با توجه به سال‌ها تجربه و تخصصی که دارند، از همه مراحل سرمایه‌گذاری آگاه هستند و با صرف زمان کافی، بررسی‌های میدانی را انجام داده و سبد اختصاصی برای مشتریان خود تشکیل می‌دهند.

سبدگردان کیست؟

سبدگردان فردی باتجربه و متخصص در حوزه بازارهای مالی به خصوص بازار بورس و سهام است که سال‌ها تجربه فعالیت و معامله در این بازارها را داشته و در این حوزه مطالعات فراوانی انجام داده است. این افراد زمان زیادی را صرف گردآوری اطلاعات در مورد بازارها و قیمت سهام انجام می‌دهند و بر اساس تجزیه و تحلیل بنیادی و تکنیکال سهام، موقعیت‌های سودآور بازار و سهام بالقوه را انتخاب کرده و نقدینگی مشتریان خود را در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. این افراد تحت نظارت نهادهای مربوطه بوده و دارای مجوزهای لازم برای سبدگردانی هستند. بنابراین افراد می‌توانند سرمایه خود را در اختیار سبدگردان قرارداده و با بستن قرارداد در مدت مشخص و سایر شرایط دلخواه، از سرمایه‌گذاری در انواع بازارها منتفع شوند. در واقع سبدگردان به عنوان وکیل مشتری خود، همه اقدامات لازم برای سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد و بر اساس شرایط مشتری، میزان سرمایه، بازده مورد انتظار و میزان تحمل ریسک‌پذیری او اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

مزایای سبدگردانی اختصاصی

همان طور که توضیح دادیم سبدگردانی اختصاصی یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. این خدمت مزایای بسیاری برای افراد به ارمغان می‌آورد. مزایای زیر را برای سبدگردانی اختصاصی می‌توان برشمرد:

۱- عدم نیاز به دانش خاص و صرف وقت

فعالیت در بازار سرمایه نیازمند سپری کردن زمان کافی برای کسب اطلاعات و آموزش و همچنین بررسی مداوم است. عوامل خرد و کلان بسیاری بر روند این بازار تأثیرگذار است که سرمایه‌گذاران باید با آن‌ها آشنا باشند. عوامل اقتصادی، سیاسی، بین‌المللی و … می‌توانند روند کلی بازار را تغییر دهند. بنابراین باید قبل از ورود به بازار سهام نسبت به این عوامل شناخت پیدا کرد. از طرف دیگر بازار سرمایه بازارها و دارایی‌های مالی متنوعی نیز دارد. بازار بورس اوراق بهادار تهران و بازار فرابورس، بازار بورس کالا و انرژی، اوراق مشتقه مانند اوراق آتی و اوراق اختیار معامله و سایر دارایی‌ها در بازار بورس وجود دارند که هرکدام قوانین و مقررات، شرایط و ساختار مخصوص به خود را دارند. بررسی همه این ضوابط و شرایط نیاز به کسب آموزش‌های فراوان و صرف زمان زیادی دارد  وقتی فردی سبدگردانی اختصاصی را انتخاب می‌کند دیگر نیاز به سپری کردن زمان طولانی و کسب دانش‌های تخصصی ندارد. سبدگردان به جای او همه اقدامات لازم را انجام داده و در قبال دریافت کارمزد، سود سبد تشکیل شده را به فرد می‌دهد.

۲- مدیریت حرفه‌ای

به دلیل پیچیدگی‌های بالای بازار بورس و تغییرات مداومی که این بازار دارد، حتی افرادی که زمان زیادی را در این بازار سپری کرده‌اند نمی‌توانند ادعا کنند که کامل با سازوکار آن آشنا هستند. تفاوت سرمایه‌گذاری مستقیم مانند خریدوفروش سهام و اوراق توسط خود فرد با سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مانند سبدگردانی، بهره‌مندی از دانش مالی متخصصان بازار سرمایه است که به‌طور مستمر در حال بررسی بازارهای داخلی و خارجی هستند. این متخصصان، سال‌ها تجربه فعالیت در بازارهای مالی داشته و عملکرد خوبی در این بازارها کسب کرده‌اند. این افراد شناخت قابل قبولی بر صنایع مختلف و شرکت‌ها  دارند و در بحران‌ها و نوسان‌های غیرعادی بازار، با تکیه بر تحلیل‌های واقعی و دانش خود و به دور از هرگونه هیجان و رفتارهای احساسی عمل می‌کنند.

۳- اختصاصی بودن

افرادی که سبدگردانی اختصاصی را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند در ابتدا باید به سؤالات بسیاری درباره موضوعات مختلفی پاسخ دهند. این اتفاق با حضور سبدگردان اختصاصی آن‌ها و طی جلسات متعددی روی می‌دهد تا سبدگردان به طور کامل با روحیات و انتظارات مشتریان خود آشنا شده و سبدی اختصاصی برای آن‌ها تشکیل دهد. اطلاعاتی مانند میزان سرمایه‌ای که فرد تمایل دارد در اختیار سبدگردان قرار دهد، میزان بازدهی که فرد انتظار دارد تا  در طول مدت سبدگردانی  کسب نماید، میزان تحمل ریسک‌پذیری که فرد دارد، اهداف مالی آینده و هر موردی که برای سبدگردانی نیاز است باید به سبدگردان داده شود. پس از تشکیل سبد اولیه ،با پایش مداوم بازار و کنترل ریسک‌های موجود توسط سبدگردان، دارایی سبد تغییر خواهد کرد تا همزمان با کاهش ریسک  سود افزایش یابد. اختصاصی بون سبد این اطمینان را به فرد می‌دهد که همه انتظارات او در سرمایه‌گذاری‌اش لحاظ شود. بدین صورت سبدگردانی اختصاصی این بینش را به فرد می‌دهد که بتواند با انتظارات واقعی خود آشنا شده و در بازاری که سراسر ریسک است، سود معقولی کسب کند. سبدگردان در طول مدت سبدگردانی گزارش کارکرد سبد را به شخص سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد و فرد می‌تواند نظرات خود را در رابطه با دارایی‌های مالی‌اش، اعمال کند.

۴- انعطاف‌پذیری و تنوع دارایی‌ها

بازارهای مالی مانند بازار بورس و سهام، دارایی‌های متنوعی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. افراد نیز برای کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری خود باید بتوانند سبدی متنوع تشکیل دهند. برای مثال در یک سبد سرمایه‌گذاری باید بتوان انواع سهام صنایع مختلف را قرار داد. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اوراق مشارکت از دارایی‌های با ریسک کمتر هستند که نسبت به سهام نوسان پایین‌تری دارند و می‌توان آن‌ها را نیز در پرتفوی خود قرار داد. بررسی عملکرد این همه دارایی برای افراد عادی شاید کاری طاقت‌فرسا به نظر برسد. اما با سبدگردانی اختصاصی، فرد دیگر نگران ریسک‌های بازار و نوسان‌ قیمت‌ها نیست. سبدگردان با انتخاب دارایی‌های متنوع از ریسک بسیار کم تا ریسک بالا از بازارهای موازی، سبدی متنوع و کم ریسک تشکیل می‌دهد تا در مواقعی که قیمت برخی سهام و دارایی‌ها با افت مواجه می‌شود، سایر دارایی‌ها توان جبران این افت یا ضرر را داشته باشند.

۵- معاف از مالیات

یکی دیگر از مزایای سبدگردانی اختصاصی این است که این خدمت از مالیات معاف است. برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاران به این حوزه و افزایش نقدینگی در بازار بورس، که یکی از بازارهای مولد برای تولید و رونق اقتصاد است، طرح تشویقی معافیت مالیاتی برای آن در نظر گرفته شده است. بنابراین سود حاصل از سبدگردانی اختصاصی به طور کامل به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد.

کلام آخر

سبدگردانی اختصاصی فعالیتی است که در ابتدای راه است و با افزایش استقبال از سرمایه‌گذاری در بازار بورس، با رونق بیشتری همراه شده است. به دلیل مزایای بسیاری که این خدمت دارد و  همچنین وجود نوسان‌های بالای بازار بورس، نیاز است تا افراد این روش را به جای سرمایه‌گذاری مستقیم و خریدوفروش سهام، بیشتر مورد نظر قرار دهند. مدیریت دارایی آگاه تحت نام شرکت سبدگردان آگاه با بهره‌گیری از تیم‌های حرفه‌ای و متخصص در ۴ حوزه مشاوره، سبدگردانی، تحلیل و پشتیبانی، خدمت سبدگردانی را به افراد علاقه‌مند ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت سبدگردان آگاه، می‌توانید به مطالب مرتبط در این سایت مراجعه کنید.

[views id=”11685″]

مقالات مرتبط

4 Comment
رضا ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
|

سلام این مبلغ رو ما به شما بدیم یک سال بعد چند برابر میشه؟

فاطمه نوروزی ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
|

بنده هم میخوام عضوسبدگردان شماباشم