logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

اوراق تسه چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > سبدگردانی  > اوراق تسه چیست؟
اوراق امتیاز تسهیلات مسکن یا اوراق تسه

اوراق تسه چیست؟

بانک مسکن تسهیلات متعددی را برای افرادی که تمایل به خرید یا ساخت خانه داشته باشند فراهم کرده است. وام مسکن یکی از راه‌های تأمین مالی برای خانه است. افراد باید در بانک مسکن سپرده‌ی بانکی داشته باشند و پس از گذشت یک سال امکان دریافت وام مسکن و تسهیلات آن را متناسب با سرمایه‌ی سپرده گذاری شده خواهند داشت. البته باید در نظر داشته باشیم سقف مشخصی برای این سپرده گذاری تعیین می‌شود که در طول زمان متناسب با رشد مبلغ مسکن این سقف هم افزایش پیدا کرده است. شاید این مدت برای یک سری از افراد زمان زیادی باشد بنابراین بانک مسکن برای اشخاصی که تمایل به دریافت تسهیلات خرید خانه در زمان کوتاه‌تری داشته باشند اوراق تسهیلات مسکن را ارائه کرده است. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که اوراق تسه چیست و چه کاربردی دارد.

اوراق تسه

اوراق امتیاز تسهیلات مسکن یا اوراق تسه اوراق بهاداری است که توسط بانک مسکن منتشر می‌شود و در بازار فرابورس معامله می‌شود. اشخاص به سه روش می‌توانند اوراق مسکن را معامله کنند: ۱٫ افتتاح حساب قرض‌الحسنه در بانک مسکن به مبلغ ۴۰ میلیون تومان (برای ساکنین شهر تهران) به مدت یک سال و دریافت ۱۲۰ میلیون تومان (با حساب ۴۰ میلیون تومان سپرده شخص) با بهره ۸ درصدی که سقف این وام به تفکیک استان‌ها متفاوت است. ۲٫ مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب سپرده ممتاز که در این حالت باید ۲۷ میلیون تومان را به اندازه سه ماه در بانک نگه دارید و پس از سه ماه بانک به ازای هر ۲۷ میلیون تومان در نوبت اول ۳ برگ حق تقدم تسهیلات مسکن و در ماه‌های بعد در هر ماه یک برگ به ازای هر ۲۷ میلیون تومان به سپرده‌گذار اعطا می‌شود. این اوراق ۱۵ام هر ماه به سپرده‌گذار اعطا می‌شود که بعد از ماه اول قابلیت معامله دارد. ۳٫ راه سوم افتتاح حساب کارگزاری‌ها و کد آنلاین جهت خرید و فروش اوراق است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

ویژگی‌های اوراق تسه

با توجه به اینکه اوراق تسه در بازار بورس معامله می‌شود دارای محدودیت‌ها و ویژگی‌هایی هستند.

۱- اوراق ممتاز تسهیلات مسکن دارای محدودیت اعتبار هستند. اعتبار این اوراق از زمان صدور به مدت دو سال است. در برخی مواقع امکان تمدید این اوراق تا ۶ ماه دیگر نیز است. برای مثال اوراق تسه صادره در مهر ۱۳۹۷ تا مهر ۱۳۹۹ اعتبار دارد.

۲- برای هر سری از اوراق تسه نماد مخصوصی تعریف می‌شود که شامل کلمه «تسه» (سه حرف ابتدایی تسهیلات) و چهار عدد است که مشخص کننده ماه و سال صدور اوراق است. برای نمونه «تسه۹۸۱۰» نمایانگر اوراق امتیاز تسهیلات مسکن صادر شده در دی ماه سال ۱۳۹۸ است. 

۳- نماد معاملاتی این اوراق پس از انجام مراحل قانونی و سپرده شدن نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، در ابتدای ماه بعد در بازار فرابورس بازگشایی شده و قابل معامله خواهد بود. 

۴- ارزش هر برگه اوراق تسه ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال است.

۵- اوراق تسهیلات تسه پانزدهم هر ماه به دارندگان حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز بانک مسکن ارائه می‌شود.

۶- هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی می‌تواند نسبت به ثبت سفارش خرید ۱۶۰ برگه اقدام کند.

۷- کارمزد خرید اوراق تسه ۰٫۰۰۴۹  و کارمزد فروش آن ۰٫۰۰۲۴ است.

۸- براساس قوانین سازمان بورس خریداران این اوراق حداقل تا ۴ ماه پس از خرید آن‌ها امکان معامله و فروش را ندارند. مگر اینکه ۴ ماه یا کمتر تا سررسید اوراق باقی‌مانده باشد.

۹- اوراق تسه براساس فاصله زمانی که تا سررسید خود دارند قیمت‌های مختلف و متغیر دارند و تابع میزان عرضه و تقاضا هستند. به‌طور معمول هرچه مدت زمان سررسید این اوراق بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می‌شود، امّا بر اساس میزان عرضه و تقاضا در معاملات، گاه این مسئله نقض می‌شود.

۱۰- افراد دارنده اوراق تسه می‌توانند تا زمان انقضای اوراق برای دریافت وام مسکن اقدام کنند. به دلیل نیاز به زمان کافی برای اقدام به دریافت وام باید توجه داشت که نباید اوراق نزدیک به سررسید را خریداری کرد.

۱۱- همچنین لازم است متقاضیان خرید اوراق مسکن پیش از انجام معامله، تاریخ انتشار اوراق و مدت زمان باقی مانده از اعتبار آن را رؤیت کنند که این مدت با دوره‌ای که قصد سرمایه گذاری دارند منطبق باشد. بدیهی است گذشت تاریخ مصرف اوراق به منزله بی‌اعتبار شدن آن اوراق و زیان خریدار است.

۱۲- در صورتی که دارنده اوراق تسه در مدت اعتبار از تسهیلات آن استفاده نکند مبالغ سرمایه گذاری شده به او باز نمی‌گردد.

۱۳- باتوجه به اینکه میزان وام برای هر فرد بستگی به محل دریافت وام و سایر شرایط دارد و این مبلغ بین بازه ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است بنابراین افراد باید با توجه به میزان وامی که می‌توانند دریافت کنند تعداد مشخصی از اوراق تسه را خریداری کنند.

۱۴- افراد می‌توانند برای مشاهده اوراق تسه به سایت tsetmc.com مراجعه کرده و لغت «تسهیلات» یا «تسه» را جستجو کرده و فهرست همه اوراق تسه که تاکنون منتشر شده است را مشاهده کنند.

۱۵- دامنه نوسان اوراق تسه مانند سایر سهام و اوراق مورد معامله در بازار دارای دامنه نوسان ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل است.

بیشتر بخوانید: اختیار فروش تبعی چیست؟

نحوه خرید اوراق تسه

برای استفاده از اوراق امتیاز تسهیلات بانک مسکن متقاضی پیش از اقدام به خرید باید از شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن مطلع شود. متقاضی در صورت داشتن کد بورسی می‌تواند اوراق تسه را از طریق سامانه‌های کارگزاری به صورت آنلاین و یا از طریق تماس تلفنی یا حضوری خریداری نماید. در صورتی که فرد کد معاملاتی نداشته باشد پس از ثبت‌نام در سامانه آگاه اکسپرس به نشانی www.ex.agah.com،  جهت احراز هویت با به همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی  باید به یکی از شعب کارگزاری آگاه یا دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کند. پس از صدور کد معاملاتی، فرد می‌تواند با واریز مبلغ مورد نیاز به حساب کارگزاری و تکمیل فرم درخواست، آن اوراق مذکور را خریداری کند. برگه گواهی اوراق خریداری شده پس از سه روز کاری آماده تحویل به مشتری بوده و مشتری می‌تواند آن را به بانک مسکن ارائه نماید. پس از انجام مراحل بانکی و دریافت وام از بانک مسکن اوراق مربوطه توسط شعبه بانک باطل شده و قابل فروش نخواهد بود. حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات از محل این اوراق براساس میزان تسهیلات دریافتی متفاوت خواهد بود و توسط بانک مسکن تعیین می‌شود.

مثال

فرض کنید که شما براساس محل زندگی خود نیاز به وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی دارید. برای استفاده از اوراق ممتاز تسهیلات مسکن شما به ازای هر برگه ۵۰۰٬۰۰۰ تومان می‌توانید وام دریافت کنید؛ بنابراین شما باید ۲۰۰ برگه اوراق تسه خریداری نمایید. با توجه به محدودیت تعداد ۱۶۰ برگه در هر جلسه معاملاتی شما باید در یک جلسه معاملاتی تعداد ۱۶۰ برگه و در جلسه معاملاتی بعدی تعداد ۴۰ برگه را خریداری کنید. پس از خریداری اوراق٬ باید برگه گواهی اوراق و سایر مدارک مورد نیاز را به یکی از شعب بانک مسکن برده و اوراق تسه خود را به وام تبدیل نمایید.

کلام آخر

همان‌طور که توضیح دادیم برای خرید خانه وام‌های مسکن مختلفی وجود دارد. یکی از راه‌های خرید خانه استفاده از اوراق ممتاز تسهیلات مسکن است که این اوراق در بازار فرابورس معامله می‌شوند. افراد متقاضی که برای نخستین بار درصدد خرید خانه هستند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. اوراق تسه به عنوان یک حق امتیاز برای دریافت وام مسکن محسوب می‌شود که می‌توان آن را از فرابورس تهیه کرد که با هر برگ اوراق می‌توان از بانک مسکن ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کرد.

بازدیدها: 7,793

22 دیدگاه
 • مهدی میرزایی
  پاسخ
  ارسال شده در16:48,1399/02/04

  ممنون از شما. مفید بود.

 • حمید
  پاسخ
  ارسال شده در00:37,1399/02/05

  بسیار عالی بود.

 • حمید
  پاسخ
  ارسال شده در23:52,1399/02/06

  الان اوراقی که بابت تسهیلات خریداری میکنیم،بعد بخوایم میتونیم بفروشیم؟اصلا این اوراق تسه که خرید میکنیم بعد از تسویه تسهیلات قابلیت فروش داره؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:34,1399/02/14

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، بله امکان فروش برای این اوراق هست. برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیست. سرمایه گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند بهتر است تا قبل از به پایان رسیدن مهلت اعتبار آن، اوراق تسهیلات مسکن را در بازار به فروش برسانند.

 • رضا خانی
  پاسخ
  ارسال شده در20:55,1399/02/07

  ممنون
  خیلی اطلاعات مفیدی بود

 • عسل
  پاسخ
  ارسال شده در16:22,1399/02/15

  مفید بود ممنون

 • مسیح
  پاسخ
  ارسال شده در18:07,1399/03/17

  سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  من در دی ماه تعدادی اوراق از طریق بورس خریداری کردم ولی امکان استفاده مهیا نشد. پس از گذشت بیش از چهار ماه از تاریخ خرید هنوز امکان فروش اوراق رو ندارم. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در12:36,1399/03/20

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، از طریق کارگزاری خود این مشکل را پیگیری نمایید.

 • فائزه احمدی
  پاسخ
  ارسال شده در21:51,1399/04/11

  باسلام،ما سال قبل وام مسکن زوجین گرفتیم ۶۰ تومن یکسال گذاشتیم،الان بعداز اینکه وام رو گرفتیم هرماه پیام میاد که تعدادی اوراق به شما تعلق گرفته،یعنی ما الان میتونیم اینارو بفروشیم؟هرماه که میاد یعنی همه ماه ها یا فقط یک ماه به ما تعلق میگیره؟ از کجا بفهمیم برای چندماه به ما تعلق گرفته چون پیام هارو حذف کردیم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در10:57,1399/04/17

   با سلام و احترام
   دوست عزیز، براساس قوانین سازمان بورس خریداران امکان فروش اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، برای اوراق منتشرشده از آبان ماه ۹۴ به قبل (تسه ۹۴۰۸ به قبل)، ۲ ماه پس از خرید آن میسر خواهد بود. البته این محدودیت برای نمادهایی که ۴ ماه از مدت معاملات آن‌ها باقی است، اعمال نمی‎شود.
   این محدودیت زمانی برای کلیه اوراق منتشرشده بعد از آبان ماه ۱۳۹۴ (تسه بعد از ۹۴۰۸)، ۴ ماه پس از خرید آن است؛ یعنی خریدار تا ۴ ماه بعد از خرید اوراق تسه پس از ۹۴۰۸، امکان فروش آن را ندارد.
   بخش دوم سوالتان متاسفانه مفهوم نبود.

 • مهدی
  پاسخ
  ارسال شده در11:11,1399/06/01

  سلام من تسه ۹۹۰۱خریدم زمان فروشش کی هست چون هرچقت میخوام بفروشم میزنه سهام‌موجود نیست

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در08:33,1399/06/03

   با سلام و احترام
   دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارگزاری تماس حاصل نمایید.

 • اسماعیل امیری
  پاسخ
  ارسال شده در16:11,1399/10/23

  با سلام
  من چندتا از این اوراق از طریق حساب مسکن بهم تعلق گرفته،کد بورسی هم دارم
  میشه بفرمایید چطور میشه این اوراق رو تو پرتفوم داشته باشم

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:48,1399/10/24

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، لطفاً با همکاران ما در کارگزاری با شماره تلفن ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • سهیل
  پاسخ
  ارسال شده در10:23,1399/10/29

  باسلام من اوراق ته ۹۸۰۸را ۴ماه بشتر است خریداری کردم و به ذلایلی قادر به گرفتن وام نیستم ب و می‌خواهم آن را بفروشم در پرتفوی من دارایی ۰است چگونه می‌شود آن را فروخت

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در11:06,1399/10/29

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، لطفاً با همکاران ما در کارگزاری با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 • مجتبی
  پاسخ
  ارسال شده در05:05,1400/06/18

  خیلی خیلی ببخشید ،من با این همه توضیحات دوستان و شما متوجه نشدم و سوالی داشتم ؟ من برای دریافت وام از طریق بانک اقدام به خرید اوراق مسکن نمودم و سپس بعد از تشکیل پرونده ،بانک مبلغ چهل ملیون تومن به من با اقساط ۶۰ ماهه وام دادن ،حالا سوال من اینکه که اون اوراق مال من هستش و میتونم اون رو بفروشم و اگه میتونم از چه زمانی میتونم بفروشم اوراق تسه خودم رو ؟ سپاسگذارم قبل از هر جوابی

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در13:38,1400/06/21

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، بله اوراق متعلق به شماست و با استفاده از آن اوراق وام گرفته اید و امکان فروش ندارید.

 • رویا
  پاسخ
  ارسال شده در18:54,1400/07/27

  سلام وقت شما بخیر

  اگر بعد از خرید اوراق تسه اقدام به دریافت وام کنیم / بعد از چهار ماه و یا بعد از تسویه وام میتوانیم اوراق خود را به فروش برسانیم ؟؟

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در15:38,1400/08/03

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، اوراق تسهیلات مسکن به جای سپرده‌گذاری شخص متقاضی وام در بانک مسکن خریداری می‌شود و در صورت استفاده باطل شده و قابل معامله مجدد نیستند.

 • یاسین دارابی
  پاسخ
  ارسال شده در14:18,1400/10/15

  سلام قربان بنده تشتباها مقداری تسه خرید کردم… سیستم اخطاری موقع خرید صادر نکرد که بلافاصله قابل فروش نیست یا تعهدنامه ای قبلش تایید کنم… الان مشکلی که دارم اینه که توی کارگزاری قابل روئیت نیست و موجکدی صفر میزنه… چه راه حلی داره درست بشه… آیا ماده تبصره ای وجود داره که زودتر بشه فروخت؟؟ ممنونم از لطف شما

  • Agahinvest
   پاسخ
   ارسال شده در09:46,1400/10/18

   باسلام و احترام؛
   دوست عزیز، با همکاران ما در کارگزاری با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ارتباط با ما

آدرس شرکت سبدگردان آگاه:

تهران- خیابان نلسون ماندلا-کوچه مدیر-خیابان شهید علی یزدان پناه- پلاک 91

کدپستی: 1968837141

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما