سرمایه در گردش چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
سرمایه در گردش چیست ؟

به اشتراک‌گذاری پست

از مولفه های مهمی که با استفاده از آن می توانیم به این نکته پی ببریم که آیا یک سهام می تواند سود سازی کند یا خیر؟ دانستن میزان سرمایه در گردش آن سهم است. آیا میدانید سرمایه در گردش چیست؟ اگر جز کسانی هستید که مستقیماً در بازار بورس فعالیت می کنند پس حتماً باید مفهوم این جمله را بدانید و اگر نمی دانید احتمالاً هیچ آموزش تخصصی درباره ی بورس ندیده اید. اگر بخواهم به ساده ترین روش ممکن بگویم اصلی ترین سرمایه ای که برای شما در شرکت ها به سود سازی می پردازد همین سرمایه در گردش است. این سرمایه میزان پولی است که در اختیار مسئول امور مالی قرار دارد. اگر خواستید در واحد یا شرکتی سرمایه گذاری کنید حتما بدانید که اصلاً سرمایه در گردش چیست؟ سپس اقدام به سرمایه گذاری کنید.

آموزش و بررسی مفهوم سرمایه در گردش

آیا میدانید سرمایه در گردش چیست؟

در کسب و کار قطعاً باید سرمایه ای وجود داشته باشد. این سرمایه در قالب های گوناگون خود را نشان میدهد، برای مثال: یک سرمایه در قالب تجهیزات است، یک سرمایه در قالب نرم افزار خاصی است یا … . باید بدانید هر کدام از این موارد می توانند به عنوان سرمایه در کسب و کار محسوب شوند. اما بهترین نوع سرمایه در گردش میزان پولی است که به عنوان خالص ترین پول می توانید روی آن حساب کنید. شاید هنوز به خوبی نمی دانید که سرمایه در گردش چیست؟ اجازه دهید با ذکر یک موضوع بهتر توضیح دهم. مثلاً یک شرکت را که در بازار بورس هم پذیرفته شده است در نظر بگیرید. زمانی که می خواهید اقدام به سرمایه گذاری در قالب خرید سهام آن شرکت کنید، یکی از مهمترین مولفه هایی که باید قبل از خرید کردن در نظر بگیرید همین سرمایه در گردش شرکت مورد نظر است. این سرمایه مستقیماً می تواند در سود سازی و میزان تولیدات شرکت موثر باشد و همچنین در کسب سود شما نیز تعیین کننده خواهند بود. شیوه ی محاسبه این سرمایه در گردش برای شرکت ها اندکی متفاوت است و به همین علت امکان اختلاف نظر در نوع محاسبه ها وجود دارد، اما همگی از یک الگو پیروی می کنند. بهترین و ساده ترین تعریف برای محاسبه سرمایه در گردش عبارت است از: باقی مانده ای که شامل کسر بدهی ها از دارایی های جاری شرکت می باشد.

اهمیت پی بردن به سوال سرمایه در گردش چیست؟ در کجا مشخص می شود؟

سرمایه ی شرکتی که بتواند در فرصت های موقتی سود کسب کند، نه تنها در بلند مدت میتواند به جایگاه های جهانی برسد بلکه در کوتاه مدت نیز ورشکسته نخواهد شد و می تواند علاوه بر سود سازی برای سهامداران حقیقی و حقوقی، به ارزش واقعی خود نیز در بازار سرمایه دست یابد. اما اجازه دهید هر مورد را جداگانه بررسی کنیم:

سود سازی و ارتباط با ورشکستگی :

یکی از مواردی که جز اهمیت های مهم دانستن پاسخ سوال سرمایه در گردش چیست؟ شمرده می شود همین است که بدانید آیا شرکت میتواند برای خودش سود ساز باشد یا حقوق کارگرانش را هم شما باید پرداخت کنید؟ پی بردن به این نکته یک کار تخصصی و مهم است که البته باید از گزارش های تفصیلی شرکت ها که اگر حسابرسی شده باشند بسیار بهتر است، مشخص خواهد شد. یعنی بسیاری از افرادی که می خواهند در بعضی شرکت ها اقدام به سرمایه گذاری کنند برای تحلیل و بررسی های خود از متخصصان می خواهند تا آنها شرکت های مورد نظرشان را بررسی کنند و به میزان سرمایه در گردش آنها پی ببرند. این اطلاعات می تواند به نوع یا مقدار سرمایه گذاری کمک کند. برای مثال اگر شرکتی نتوانست سود سازی خوبی در کوتاه مدت داشته باشد اما سرمایه در گردش خوبی داشت می توانید برای بلند مدت روی آن بررسی و اقدام کنید. برعکس این موضوع نیز درست است. یعنی اگر شرکتی سود سازی خوبی در کوتاه مدت داشت ولی سرمایه ی در گردش کم و حتی منفی داشت نباید سرمایه گذاری های بلند مدتی بر روی آن داشته باشید. به یاد داشته باشید این موضوع را از سوال سرمایه در گردش چیست؟ فهمیدید.

اگر خودتان به محاسبه سرمایه در گردش شرکت ها پرداختید به این نکات توجه کنید

بعد از اینکه دانستید سرمایه در گردش چیست؟ اگر خودتان آموزش دیدید و تمایل داشتید که شخصاً به پردازش اطلاعات موجود در شرکت ها بپردازید، باید به توضیحات و اصطلاحات موجود دقت کنید. البته ورود به صورت فردی را به خاطر وجود ریز بینی های خاصش پیشنهاد نمی دهیم زیرا بیشتر افراد اشتباه های محاسباتی می کنند و خسارت به بار می آورند. بلکه راه مناسب این است که: باید به یک تیم ماهر اعتماد کنید و از آنها برای محاسبه سرمایه در گردش استفاده کنید. اگر شخصاً اقدام کردید مهمترین نکته هایی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

۱٫ حسابرسی شده :

اگر چه در تعیین یا خروجی اعداد و ارقامی که شرکت ها ارائه می دهند بیشترشان درست است اما توجه داشته باشید در محاسبه ی آنها آیا میزان دارایی های خالص را به عنوان سرمایه محسوب می کنند؟ یا دارایی های ناخالص را هم در حسابرسی استفاده می کنند!؟ هر کدام از این موارد که جزء مبانی امور مالی شرکت قرار داشته باشد در برنامه ریزی شما اختلاف زیادی ایجاد کرده و در قالب اعداد خود را نشان خواهد داد و همچنین در میدان عمل به صورت ضرر و زیان برای اصل سرمایه خواهد بود. آنچه باید بررسی کنید سرمایه خالص است، زیرا آن به عنوان دست توانای شرکت ها محسوب می شود. اگر خواستید در مورد شرکت ها بدانید سرمایه در گردش چیست؟ به دارایی های خالص آنها مراجعه کنید.

۲٫بدهی های جاری یا خالص :

یکی از پنهان ترین ارقامی که معمولاً دیده نمی شوند و یا حتی ممکن است حسابرسان هم در بررسی های خود آن را نادیده بگیرند و یا اختلاف داشته باشند همین مورد است. همیشه در کنار دارایی های خالص بدهی های خالص و جاری نیز وجود دارد. این مورد با توجه به بی ثباتی اقتصاد کشور به صورت ۱۰۰% قابل محاسبه نیست ولی می توانید بیش از ۹۵% را محاسبه کنید. این مورد به زبان ساده تر یعنی همزمان با وجود دارایی های جاری و خالص برخی مخارج جاری یا به عبارت بهتر همان تنخواه وجود خواهند داشت. حتماً این مورد را هم بررسی کنید.

چه چیز هایی از سرمایه یا بدهی های جاری را می توانیم جز سرمایه در گردش حساب کنیم؟

هر شرکت درآمد و بدهی های خاص خود را دارد، لذا برای محاسبه ی سرمایه در گردش هر شرکت باید بدانید که در چه حوزه ای فعالیت دارد. این فعالیت را در تمام ابعادش دنبال کنید؛ یعنی چه در بخش تولید، چه در بخش سرمایه گذاری ها و چه در بخش فروش محصولات باشند، همه را بدانید. البته مجدد ذکر می کنم که هر شرکت متفاوت است و باید موردی بررسی شود. پس از شناسایی فرصت های گوناگونی که برای شرکت وجود دارد مخارج احتمالی او را محاسبه کنید و در نهایت قطعاً خواهید دانست که آیا سود سازی دارد؟ و یا اصلاً با سرمایه اش می خواهد چکار کند. برای مثال شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر با نماد بورسی کویر در سال ۱۳۹۸ به دنبال افزایش میزان سرمایه ناخالص خود بود، البته به صورتی که بتوان این سرمایه ی شرکت را نقد کرد، لذا به فکر تامین معادن بیشتری برای تولید فولاد افتاد؛ در نتیجه در سال ۱۳۹۹ افزایش سرمایه اولیه خود را در مرداد ماه انجام داد. پس از آن مجدداً باقی مانده ی سهام خود که به صورت حق تقدم بود را حراج کرد. در نهایت شرکت سرمایه ای که بدست آورده بود را در سال کنونی یعنی در سال ۱۴۰۰ به خرید یک معدن جدید اختصاص داد. این چند جمله ی کوتاه نشان از سادگی این مسیر نیست بلکه راهی بود که در طی سه سال متوالی طی شد و فقط با استفاده از علم به صورت این چند جمله ی کوتاه خود را نشان داد. لذا هر زمانی که برایتان سوال پیش آمد که سرمایه در گردش چیست؟ برای پاسخ باید به منابع زیادی مراجعه کنید تا در نهایت بتوانید دقیقاً از تصمیمات احتمالی شرکت مطلع شوید. اما شاید برایتان سوال شود دیگر چرا احتمالی؟ پس از تلاش های بسیار باید تصمیم دقیق باشد؟ این احتمالی بودن به خاطر آن است که اگر هیئت مدیره شرکت تصمیمش را عوض کرد و یا شرایط سیاسی و اقتصادی کشور دچار تغییر شد متعجب نشویم.

جمع بندی

گفتیم که سرمایه در گردش از مولفه‌های مهمی است که با بررسی آن می‌توانیم به سودساز بودن سهم یک شرکت پی ببریم. سرمایه درگردش مستقیما در سودسازی شرکت، میزان تولیدات آن و در نهایت در کسب سود شما موثر است. پس یکی از اقداماتی که قبل از خرید یک سهم باید به آن اقدام کنید این است که بدانید سرمایه در گردش چیست؟ و آن را محاسبه کنید. برای محاسبه سرمایه در گردش، به دارایی‌های خالص و بدهی‌های خالص شرکت توجه کنید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است