تفاوت سبدگردانی و بازارگردانی چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

به اشتراک‌گذاری پست

در ایران و جهان سرمایه گذاری در بورس همواره رونق داشته است اما در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته و به شکل فوق‌العاده‌ای از آن استقبال شده است. گروهی ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به سبدگردان‌ها بسپارند و گروهی دیگر با خرید صندوق های سرمایه گذاری به نوعی پول خود را در اختیار بازارگردان‌ها قرار می‌دهند. هدف هر دو گروه این است که سرمایه خود را از خطرات بازارهای مالی دور نگه‌ دارند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که تفاوت سبدگردانی و بازارگردانی چیست؟ و کدام‌یک از این روش‌ها می‌تواند برای سرمایه‌گذار سود خوبی به همراه داشته باشد؟ با ما همراه شوید تا در پاسخ به این سوالات در ابتدا با مفهوم بازارگردانی و سبدگردانی آشنا شویم و سپس تفاوت‌های میان این دو روش را بدانیم.

منظور از بازارگردانی چیست؟

بازارگردان‌ها افراد یا شرکت‌هایی هستند که با هدف برقراری بهتر تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین کسب سود بیشتر از معاملات، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در بازار بورس می‌کنند. این دسته از افراد حجم زیادی از اوراق بهادار را در اختیار داشته و می‌توانند با افزایش حجم معاملات از عدم تعادل کوتاه مدت میان عرضه و تقاضا در بازارهای مالی جلوگیری کنند.
لازم به ذکر است که بازارگردان‌ها دارای مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذاری هستند تا بتوانند اقدام به خرید و فروش اوراق کرده و نظم و آرامش را در بازارهای مالی حفظ کنند. همان‌طور که می‌دانیم بین سبدگردانی و بازارگردانی تفاوت‌هایی وجود دارد که لازم است سرمایه‌گذاران در مورد آن‌ها اطلاعات لازم داشته باشند. در واقع وظیفه اصلی که می‌توانیم برای بازارگردانی بیان کنیم، حفظ تعادل در بازارهای مالی است.
در اصل بازارگردانان کمک می‌کنند تا صف‌های خرید و فروش در بازارهای سهام کمتر ایجاد شود. البته باید به این مسئله نیز اشاره کنیم که این تنها هدف بازارگردان‌ها نیست، اما می‌تواند یکی از مهمترین وظایف آن‌ها به حساب آید. به طور کلی باید بازارگردان‌‎ها را مسئول تامین حداقل میزان عرضه و تقاضای بازارهای مالی دانست.

منظور از سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی یکی دیگر از مفاهیمی است که در بازارهای مالی با آن مواجه می‌شویم. سبدگردانی و بازارگردانی هر دو روش‌هایی هستند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند از اصل سرمایه خود بهترین سود را به دست آورند؛ اما این دو روش تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
به زبان عامیانه سبدگردان کسی است که مقدار سرمایه اولیه سرمایه‌گذار را دریافت می‌کند، سپس شما را با ریسک‌ها و نوسانات بازار آشنا می‌کند. سپس از سرمایه شما در بازارهای مالی استفاده کرده و در صورتی که سودی به دست آورد با شما در کسب سود شریک می‌شود.
اصولا افرادی سرمایه خود را به سبدگردان‌ها می‌سپارند که در مورد بازارهای مالی هیچ نوع دانش و تخصصی ندارند. آن‌ها نگران این هستند که نتوانند به بهترین نحو ممکن اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و اصل سرمایه خود را نیز در بازارهای مالی از دست بدهند. بنابراین ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به افرادی که اقدام به سبدگردانی و بازارگردانی می کنند بسپارند و با خیال راحت منتظر کسب سود از سرمایه‌گذاری خود باشند. البته باید بگوییم سبدگردان‌ها کارشناس‌های متخصص و حرفه‌ای در بازار بورس هستند و مسلما می‌توانند ریسک را به خوبی مدیریت کنند و سود خوبی برای سرمایه‌گذار بسازند. ما در شرکت سبدگردان آگاه، با دارابودن تخصص و تجربه بیش از یک دهه در مدیریت دارایی و کسب بهترین بازدهی در این مدت، پس از شناسایی اهداف مالی و تعیین سطح ریسک‌پذیری شما، اقدام به تشکیل بهترین و مناسب ترین سبد از دارایی‌های مالی برای شما می‌نماییم.

مهمترین مزایای سبدگردانی و بازارگردانی

همان‌طور که پیش از این بیان کردیم، سپردن سرمایه اولیه به سبدگردان‌ها معمولا توسط افرادی انجام می‌شود که به تازگی وارد بازارهای مالی شده‌اند. آن‌ها در مورد این بازار اطلاعاتی ندارند و نمی‌توانند روند معاملاتی مناسبی برای خود در نظر بگیرند یا آن‌که زمان کافی برای یادگیری بورس ندارند. بنابراین سرمایه خود را به دست سبدگردان می‌دهند تا بتواند با کمترین میزان ریسک، بیشترین سود را برای آن‌ها به ارمغان آورد.
از سوی دیگر بازارگردانی نیز در کنار سبدگردانی وجود دارد. بازارگردانان رکنی در صندوق های سرمایه گذاری هستند که سعی در به تعادل رساندن عرضه و تقاضا دارند. افرادی که سرمایه خود را با روش‌های سبدگردانی و بازارگردانی در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند در برابر نوسانات شدید بازار مطمئن باشند که سرمایه خود را از دست نمی‌دهند.
از سوی دیگر آن‌ها می‌توانند به تناسب، سود بهتر و بیشتری به دست آورند. زیرا ریسک بازارهای مالی بسیار زیاد است و اگر شخصی از دانش و مهارت بالایی برخوردار نباشد، نمی‌تواند در بازارهای مالی از جمله بازار بورس، سود خوبی به دست آورد.

تفاوت سبدگردانی و بازارگردانی

بازارگردانی و سبدگردانی در چند مورد با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از این تفاوت‌ها در نوع هدف آن‌هاست. سبدگردان‌ها به دنبال آن هستند که بهترین روش کسب سود از سرمایه اولیه را به دست آورند. در حالی بازارگردان‌ها به دنبال آن هستند که سهام را بین خریدار و فروشنده به گونه‌ای منتقل کنند که آرامش در بازار حفظ شود.
در واقع باید بگوییم که بازارگردانی در طرف مقابل معامله‌های عادی در بازارهای مالی قرار می‌گیرد. به این صورت که اگر شخصی تمایل داشته باشد سهام خود را به فروش برساند، بازارگردان اقدام به خرید آن می‌کند اما زمانی که بازار دچار هیجان می‌شود و سرمایه‌گذاران عادی بسیاری به دنبال خرید سهام هستند، بازارگردان‌ها فروشنده می‌شوند.
پس باید بگوییم سبدگردانی و بازارگردانی از این منظر با یکدیگر تفاوت دارند که بازارگردان‌ها به دنبال ایجاد تعادل نسبی قیمت سهام در بازارهای مالی هستند. در حالی که سبدگردان‌ها به دنبال انجام معامله پر سود و کسب سود بالاتر برای سرمایه‌گذار هستند تا بتوانند سهم خود را از سود به دست آمده بردارند.
در واقع هر دو روش‌ به دنبال کسب سود سرمایه‌گذاران هستند اما بازارگردانی نسبت به سبدگردانی بیشتر درگیر حفظ تعادل و آرامش در بازار بورس است. در حالی که سبدگردانی بیشتر به دنبال کسب سود بیشتر از معامله‌هایی است که انجام می‌دهد.
گفتنی است که هیچ شرکت یا صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌تواند به طور کامل میزان سودی را که از معاملات خود به دست می‌آورد تضمین یا به طور دقیق پیش‌بینی کند. از این رو نمی‌توانیم بگوییم سود کدام یک از این دو روش سرمایه‌گذاری بیشتر است اما از آنجایی‌که سبدگردان‌ها از آزادی عمل و انعطاف بیشتری در معاملات خود برخوردارند، می‌توان گفت نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری عملکرد بهتری داشته‌اند. این در حالیست که اگر بازارگردان‌ها در بهترین زمان اقدام به خرید و فروش سهام از خریداران و فروشندگان کنند آن‌ها نیز می‌توانند سود خوبی برای سرمایه‌گذاران خود کسب کنند.

جمع بندی

بازار بورس و دیگر بازارهای مالی از پیچیدگی خاصی برخوردار نیستند اما فعالیت در آن‌ها نیاز به مهارت و دانش دارد تا سرمایه‌گذاران درگیر خطرات سرمایه‌گذاری نشده و بهترین سود را از سرمایه‌گذاری در این بازار به دست آورند. پس اگر تمایل دارید وارد بازارهای مالی شوید و در این بازارها سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است در ابتدا با خواندن این مقاله، در مورد سبدگردانی و بازارگردانی اطلاعات به دست آورید و سپس بهترین روش را برای سرمایه‌گذاری در این انتخاب کنید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است