مدیریت دارایی چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه
مدیریت دارایی چیست

به اشتراک‌گذاری پست

شاید بتوان تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری را یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تصمیمات هر کسی در طول زندگی دانست. افراد برای کسب درآمد و رفاه بیشتر، پرداخت هزینه‌های زندگی، اتفاقات غیرمنتظره و غیره نیاز دارند تا در کنار درآمد خود به فکر سرمایه‌گذاری نیز باشند. بازارها و گزینه‌های مختلف زیادی وجود دارد که افراد برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند. بازار مسکن، طلا، ارز، سهام و غیره از این دست گزینه‌ها هستند. مدیریت دارایی، گزینه جدید سرمایه‌گذاری است که اخیراً مورد توجه قرارگرفته و توانسته جای خود را میان سرمایه‌گذاران باز کند. برای بسیاری از افراد شاید درک عمیقی از فعالیت مدیریت دارایی و در کل سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد. همچنین دانش و تجربه کمی بین سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه وجود دارد که سبب شکاف بین بازده‌های کسب‌شده در سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود. شناخت سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی کمک می‌کند تا افراد بتوانند آگاهانه‌تر و بهتر درباره گزینه‌های سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرند و با اطمینان بیشتری سرمایه خود را چند برابر کنند.

مدیریت دارایی چیست؟

مدیریت دارایی دو تعریف کلی دارد. رایج‌ترین تعریف مدیریت دارایی مربوط به مدیریت دارایی‌ های فیزیکی قابل اندازه‌گیری و غیرقابل اندازه‌گیری در شرکت‌ها است. مدیریت دارایی‌ های فیزیکی در واقع استفاده بهینه از منابع موجود است و یکی از راه‌های بکارگیری درست شرکت‌ها از تجهیزات است. سیستم مدیریت دارایی در یک سازمان توسط گروهی از افراد که مسئولیت پایه‌ریزی اهداف و سیاست‌های مدیریت دارایی را دارند، انجام می‌شود.

تعریف دیگر مدیریت دارایی مربوط می‌شود به مدیریت دارایی‌های مالی که نوعی خدمت مالی و سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرارگرفته است. این خدمت مسئول کنترل و مدیریت سرمایه افراد و کسب بازدهی است. در فرآیند مدیریت دارایی، سرمایه‌گذاری توسط مدیران یا شرکت‌های مدیریت دارایی به نیابت از سرمایه گذار انجام می‌پذیرد.منظور ما در این مقاله از مدیریت دارایی، مدیریت دارایی‌ های مالی است.

مدیریت دارایی چگونه کار می‌کند؟

هدف مدیریت دارایی حفظ ارزش دارایی در مرحله اول و سپس افزایش ثروت است. مدیریت دارایی تلاش می‌کند در وهله اول ارزش سرمایه افراد را حفظ کند و این سرمایه را در منابع مختلف سرمایه‌گذاری کند و در مرحله دوم به افزایش آن کمک می‌کند. این افزایش ثروت با شناسایی پتانسیل‌های موجود در بازار انجام می‌شود. فرآیند مدیریت دارایی بدین گونه است که همه فرصت‌های موجود در بازار شناسایی می‌شود و بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند.

مدیران دارایی چه کسانی هستند؟

مدیران دارایی وظیفه بررسی فرصت‌های بازار را دارند. آن‌ها افراد حرفه‌ای و متخصصی هستند که گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنند، بازارهای متعددی را در نظر می‌گیرند، تجزیه و تحلیل می‌کنند تا به نمایندگی از مشتریان خود سرمایه‌گذاری کنند. شرکت‌های مدیریت دارایی سرمایه افراد را می‌پذیرند و آن را در ابزارهای مالی مختلف از جمله اوراق با درآمد ثابت که عملکردی مشابه عملکرد سپرده‌های بانکی را دارند، اوراق مبتنی بر طلا که به طور مستقیم بازار طلا و به طور غیر مستقیم بازار ارز را پوشش می‌دهند، سهام شرکت‌های ارزنده و تمامی ابزارهای مالی‌ای که جواز سرمایه‌گذاری در آن‌ها توسط نهادهای قانون‌گذار و تصمیم‌گیرنده صادر شده، سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها این سرمایه‌گذاری را طبق دستورالعمل‌های موجود و فرآیندهای داخلی خود انجام می‌دهند. این خدمت در کل دنیا به افرادی ارائه می‌شود که به دنبال کسب سود از بازارهای مالی هستند امّا به هر دلیلی یا زمان کافی برای کسب سود از این بازارها را ندارند و یا آشنایی و تسلط لازم را بر این بازارها ندارند.

مدیران دارایی با در نظر گرفتن متغیرهای متعدد مانند شرایط منحصر به فرد مشتری، میزان ریسک‌پذیری، ترجیحات و اهداف سرمایه‌گذاری او کار می‌کنند. آن‌ها به عنوان وکیل یا نماینده مشتری هستند و با دانش تخصصی خود به جای سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرند. مدیران دارایی موقعیت‌ها را بر اساس نیازهای مشتری، میزان نقدینگی، اصول زندگی و مسائل روانشناسی در نظر می‌گیرند.می‌توان گفت که مدیران دارایی تأثیرگذارترین عامل در انتخاب خدمت مدیریت مالی است. تجربه، تخصص و مهارت مدیر دارایی است که سبب می‌شود تا این سرمایه‌گذاری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها دارای مزیت رقابتی شود. شناسایی به ‌موقع فرصت‌های مناسب، پذیرش ریسک و تصمیم درست از خصوصیات یک مدیر دارایی است که می‌تواند حتی در شرایط بد اقتصادی و رکود بازار نیز بازده‌های مطلوب را کسب کند. بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری در مدیریت دارایی، شناسایی و انتخاب شرکت مدیریت دارایی متخصص، مهم‌ترین قدم است.

مدیریت دارایی برای همه

بسیاری از شرکت‌های مدیریت دارایی برای ایجاد دسترسی به خدمت حرفه‌ای مدیریت دارایی در کنار ارائه پرتفوی اختصاصی به مشتریان خاص خود، پرتفوی‌هایی مشترک ایجاد می‌کنند تا سرمایه افراد مختلف را در آن سرمایه‌گذاری کنند و همه افراد بتوانند از این خدمت منتفع شوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده را در ابزارهای مختلف قرار می‌دهند و بازده کسب‌شده را بر اساس میزان سرمایه اشتراک گذاشته شده به افراد تخصیص می‌دهند. بنابراین همه افراد و سرمایه‌گذاران با سرمایه‌‎های خرد نیز می‌توانند از طریق واسطه‌های مالی از سرمایه‌گذاری پرسودتری بهره ببرند.

شرکت‌های مدیریت دارایی دنیا بیشتر بر روی افراد ثروتمند و سرمایه‌های کلان کار می‌کنند اما درعین‌حال چندین شرکت بزرگ مدیریت دارایی روی سرمایه‌گذاران کم‌درآمد و متوسط تمرکز می‌کنند ولی به دلیل این که حجم سرمایه بالاتری را نسبت به شرکت‌های دیگر دریافت می‌کنند، عملکرد بهتری را نیز می‌توانند نشان دهند. برای سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری افراد می‌توانند بر اساس ترجیحات و ریسک‌پذیری خود صندوق‌های مختلف را در نظر بگیرند و با کسب اطلاعات درباره صندوق مورد نظر، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.باتوجه به فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران، در این سرمایه‌گذاری نیز شناسایی و انتخاب مدیر صندوق اولین و مهم‌ترین قدم است. لازم است افراد قبل از انتخاب صندوق مورد نظر خود، اطلاعات صندوق‌ها را کسب کنند و پس از شناخت مدیر صندوق به سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

در شکل زیر می‌توان انواع روش‌های استفاده از خدمت مدیریت دارایی را مشاهده کرد:

مدیریت دارایی شامل صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی

کلام آخر

خدمت مدیریت دارایی چندین سال است که در کشورهای توسعه‌یافته دنیا جای خود را پیدا کرده و مورد استقبال فراوانی قرارگرفته است. با توجه به اینکه بازار سرمایه یکی از بازارهای جدید در ایران به‌حساب می‌آید (سابقه ۵۰ ساله دارد)، خدمت مدیریت دارایی نیز خدمتی جدید در ایران است (که از سال ۸۷ در ایران آغاز شد) و افراد کمی از وجود این خدمت مطلع هستند. باوجود این که این سرویس به‌تازگی مورد توجه قرارگرفته اما در همین مدت کوتاه بازده‌های بسیار بیشتری نسبت به سایر بازارهای دیگر ار ایجاد کرده است که می‌توان به آینده درخشان آن در ایران بسیار امیدوار بود.در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی اختصاصی موقتاً ۵ میلیارد تومان است، شما می‌توانید با کلیک بر روی دکمه زیر درخواست مشاوره سبدگردانی خود را ثبت کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

[views id=”9488″] 

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است