کلاهبرداری در سبدگردانی بورس چیست؟

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه
کلاهبرداری در سبدگردانی

به اشتراک‌گذاری پست

یکی از انواع کلاهبرداری‌هایی که ممکن است در بازار بورس رخ دهد کلاهبرداری در سبدگردانی است اما این مسئله چگونه امکان‌پذیر است؟ دریافت سود بیشتر از مفاد قرارداد توسط شرکت‌ها، تنها نمونه‌ای از کلاهبرداری در این حوزه است. اما با توجه به قانونی که در رابطه با سبدگردانی در کشور ما وجود دارد و این که عمل سبدگردانی در بازار توسط شخص انجام نمی‌شود و تنها شرکت‌های معتبر هستند که مجوز این کار را دارند، می‌توان راهکاری برای این گونه کلاهبرداری‌ها پیدا کرد. در این مطلب بیشتر خواهیم گفت که کلاهبرداری در سبد گردانی چیست؟

ویدیو نحوه کلاهبرداری در سبدگردانی بورس

آیا امکان کلاهبرداری در سبدگردانی وجود دارد؟

برای انجام خدمات سبدگردانی، افراد و شرکت‌های مختلفی به صورت رسمی و غیر رسمی فعالیت می‌کنند. در یکی از بندهای قرارداد، مقدار سود دریافتی توسط سبدگردان ذکر شده است. این درصد می‌تواند برای شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. اما در برخی از مواقع افرادی که به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کنند، سود بیشتری را از سرمایه‌گذار می‌گیرند یا حتی در برخی مواقع میزان ضرر کمتری را پرداخت می‌کنند که این یک نوع کلاهبرداری در روز روشن است.
زمانی که موسسه سبدگردانی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار باشد این دست کلاهبرداری‌ها امکان‌پذیر نیست اما در صورتی که سبدگردانی را به شخص یا مجموعه‌ای بدون مجوز واگذار کنید، ممکن است کلاهبرداری صورت بگیرد. به همین دلیل است که استفاده از خدمات دارای مجوز از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین از افشای اطلاعات خود از جمله کد بورسی و سایر اطلاعات مهم پرهیز کنید. تا زمانی که قرارداد رسمی معتبری بین شما و شرکت سبدگردان و همچنین شخص امین امضا نشده باشد، نباید اطلاعات شخصی سرمایه خود را در اختیار افراد یا موسسات قرار دهید.

سبدگردانی چیست؟

برای این که با کلاهبرداری در سبد گردانی بورس مواجه نشوید، بهترین کار کسب اطلاعات در این زمینه است. پس بهتر است در ابتدا با واژه سبدگردانی آشنا شوید. به نظارت و انتخاب کردن گروهی از سرمایه‌گذاری‌ها که با توجه به ریسک و هدف بلند مدت یک مشتری مناسب است، سبدگردانی گفته می‌شود. شخصی که این مسئولیت را بر عهده دارد سبدگردان خوانده می‌شود. این اشخاص به جای مشتری سهام‌هایی را خرید و فروش می‌کنند. مهمترین دلیل کمک گرفتن از این افراد، همان‌طور که گفتیم داشتن دانش کافی و آشنا بودن با بازار بورس است. همچنین لازم است بدانید در ازای انجام این خدمات، شخص مدیر سبد صورتحساب و کارمزدی را دریافت می‌کند. همان‌طور که گفتیم برای جلوگیری از کلاهبرداری و دزدی مهمترین کار اعتماد کردن به یک شرکت معتبر است، از این رو شرکت سبدگردان آگاه با داشتن بهترین متخصصان می‌تواند در این زمینه کمک بسیاری به شما کند.

امین سبدگردان چه کسی است؟

برای جلوگیری از کلاهبرداری در سبد گردانی بورس، حضور یک امین سبدگردانی بسیار مهم است. اما وظیفه این شخص چیست؟ شخص امین یک فرد حقوقی و ناظر فعالیت‌های سبدگردانی است. برای انتخاب این شخص حتما باید قراردادی نوشته شود؛ در غیر این صورت نمی‌توان عمل سبدگردانی را بر عهده کسی قرار داد. در صورت عدم قرارداد با سازمان‌های رسمی یا حتی شخص، ممکن است مشکلات بسیاری برای شما ایجاد شود و حتی کل سرمایه خود را از دست بدهید.

چگونه می‌توان از کلاهبرداری سبدگردانی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از کلاهبرداری در سبد گردانی بورس، مهمترین نکته‌ای که باید بدانید، عدم افشای اطلاعات مانند نام کاربری و رمز عبور است. افشای این اطلاعات می‌تواند باعث از بین رفتن تمام دارایی و سرمایه شما شود. به همین دلیل است که شرکت سبدگردان در قرارداد ذکر می‌کند که این اطلاعات محرمانه هستند و هیچ‌کس نباید از آن‌ها اطلاعی داشته باشد. در صورتی که قصد دارید برای سرمایه خود از یک سبدگردان استفاده کنید، حتما از شرکت‌های معتبر و رسمی در این حوزه کمک بگیرید.

انواع روش‌های کلاهبرداری در بورس

علاوه بر کلاهبرداری در سبدگردانی بورس، این روزها شاهد مدل‌های دیگری از کلاهبرداری در بازار بورس نیز هستیم. کلاهبرداری در این حوزه مسئله‌ای جدید نیست اما این روزها با توجه به رونق گرفتن این حوزه، افراد سودجو نیز افزایش پیدا کرده‌اند و باعث شده‌اند افراد زیادی سرمایه‌های خود را از دست بدهند. در ادامه به سایر شیوه‌های کلاهبرداری می‌پردازیم.

کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی

یکی از شایع‌ترین روش‌های کلاهبرداری در سبد گردانی بورس، شبکه‌های اجتماعی هستند. شکی نیست که این روزها رسانه‌های اجتماعی نقش بزرگی پیدا کرده‌اند اما بسیاری از سودجویان نیز با انتشار سیگنال‌های اشتباه و فریب دادن سرمایه‌گذران اقدام به کلاهبرداری در این حوزه کرده‌اند. همچنین برخی از افراد نیز با تولید محتوایی جذاب، سرمایه‌گذران را جذب و با گرفتن اطلاعات محرمانه آن‌ها اقدام به سو استفاده از سرمایه آن‌ها می‌کنند.
بازار بورس از جمله بازارهایی است که می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد داشته باشد؛ به همین دلیل سودجویان زیادی در اطراف این بازار وجود دارند. با توجه به گسترش پیدا کردن تبلیغات در فضای مجازی ریسک این روش بسیار افزایش پیدا کرده است به همین دلیل بهتر است به تبلیغاتی که در این رسانه‌ها پخش می‌شود اعتماد چندانی نکنید.

حساب سازی و کلاهبرداری

گفتیم که سبدگردانی و مدیریت سرمایه باید توسط شرکت‌های معتبر انجام شود. بیشتر مواقع بسیاری از شرکت‌های غیر رسمی و بدون مجوز با ساختن و منتشر کردن اطلاعات نادرست، سرمایه‌گذاران را به سمت خود می‌کشانند و با دریافت اطلاعات آن‌ها اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. برای انتخاب سبدگردان حتما باید از شرکت‌های معتبر کمک بگیرید و تحقیقاتی را نیز درباره فعالیت‌های مالی و سابقه شرکت انجام دهید. شرکت سبدگردان آگاه، می‌تواند بهترین گزینه برای مدیریت سرمایه شما باشد.

استفاده از اطلاعات برای کلاهبرداری

فاش شدن اطلاعات از دیگر مواردی است که در کلاهبرداری در سبد گردانی بورس نقش بزرگی دارد. همان‌طور که می‌دانید کارگزاری‌های بازار بورس اطلاع کاملی از تمامی سفارشات دارند و می‌توانند به راحتی با بالا رفتن میزان خرید یک سهام، افزایش قیمت آن را پیش‌بینی کنند. در صورتی که شرکت کارگزار شرکت معتبر و رسمی نباشد می‌تواند در این لحظه سهام را خریداری و بعد از فروش، سود بسیاری کسب کند. به همین دلیل است که واگذار کردن سبدگردانی به شرکت‌های معتبر اهمیت بسیاری زیادی دارد.

مجازات شرکت‌های غیر رسمی سبدگردانی

در بیشتر مواقع کلاهبرداری در سبدگردانی بورس، به واسطه اشخاص یا شرکت‌های بدون مجوز و غیر رسمی انجام می‌شود. به همین دلیل با توجه به ماده ۵۲ قانون بازار اوراق بهادار، سازمان بورسی می‌تواند از این موسسات و اشخاص شکایت کند. در صورتی که شرکت مجوز نداشته باشد مجازات‌های مختلفی در طی مراحل متعدد برای آن‌ها صادر می‌شود. از جمله مجازات سبدگردانی بدون مجوز و شکایت از سبدگردان بدون مجوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخطار کتبی و درج نکردن در پرونده
  • اخطار کتبی به همراه درج در پرونده
  • تعلیق کردن فعالیت‌های مالی به مدت یکسال
  • سلب کردن صلاحیت مدیران

درباره شرکت سبد گردان آگاه

انتخاب یک موسسه و شرکت معتبر تاثیر بسیاری در جلوگیری از کلاهبرداری در سبدگردانی بورس می‌گذارد. شرکت سبدگردان آگاه یکی از این موسسات معتبر است. این مجموعه به دلیل سابقه طولانی در زمینه مدیریت دارایی‌ها از جمله موسسات معتبر است. همچنین کلیه فرایندهای این مجموعه در قالب صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردانی اختصاصی به صورت شخصی انجام می‌شود. لازم به ذکر است کلیه فعالیت‌های مجموعه زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار است. از دیگر ویژگی‌های مثبت این مجموعه می‌توان به تیم متخصص اشاره کرد. این مجموعه از سه تیم در حوزه‌های تحلیل، سبدگردانی و پشتیبانی تشکیل شده است که تمامی اعضای تیم دارای دانش به روز در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت هستند.

کلام آخر

در این مقاله گفتیم که کلاهبرداری در سبدگردانی بورس چیست؟ و این کار توسط اشخاص یا شرکت‌های غیر معتبر و بدون مجوز انجام می‌شود. بهترین کار برای جلوگیری از این اتفاقات، پیدا کردن موسسات دارای مجوز است. برای این که بتوانید به لیست موسسات دارای مجوز دسترسی پیدا کنید، کافی است در سامانه نهادهای مالی بازار سرمایه ایران، نهادها و شرکت‌هایی را که مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار دارند پیدا کنید. این سامانه امکانات متعددی دارد و شما با استفاده از فیلترهای مختلف می‌توانید به شرکت‌های سبدگردان دارای مجوزی چون آگاه، دسترسی داشته باشید.

مقالات مرتبط

0 Comment

نظری ثبت نشده است