سبدگردانی اختصاصی

یک سرمایه‌گذاری هدفمند و حرفه‌ای

سبدگردانی اختصاصی در یک نگاه

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی یکی از مهمترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به شمار می‌رود. در این روش تیم حرفه‌ای و با تجربه از متخصصان سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی فرد را در بازار سرمایه بر عهده می‌گیرد و سبدی مختص به سرمایه‌گذار و متناسب با اهداف مالی و سطح ریسک‌پذیری برای او تشکیل می‌دهد. در سبدگردانی اختصاصی، سرمایه‌گذاران به جای سپری کردن زمان زیاد برای بررسی بازار و تلاش برای کسب دانش و تخصص بالا در زمینه بازارهای مالی، مدیریت دارایی‌شان را به تجربه و تخصص بالای سبدگردان می‌سپارند.

پربازده‌ترین سبدگردان کدام است؟

یکی از مهمترین موضوعات در سبدگردانی اختصاصی، انتخاب پربازده‌ترین سبدگردان برای مدیریت دارایی‌ها است. سبدگردانی متخصص و قابل اعتماد که عملکرد خوبی در گذشته داشته و بازدهی مناسبی را برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد کرده باشد. داشتن تیم تحلیلگر قوی و خدمات ارائه شده از دیگر معیارهای انتخاب پربازده ترین سبدگردان محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید بدانید بهترین و پربازده‌‌ترین سبدگردان‌ بورس کدام موسسه یا کارگزاری است، بهتر است بگوییم که در لیست پربازده ‌ترین سبدگردان‌ها، سبدگردان آگاه در رده اولین‌ها قرار دارد. سبدگردان آگاه با سال‌ها تجربه و تکیه بر مدیریت حرفه‌ای و با تجربه، توانسته نام خود را در میان پربازده‌ترین سبدگردان‌های کشور قرار دهد.

قرارداد سبدگردانی اختصاصی آگاه به صورت یک ساله منعقد می‌شود و در دوره پرداخت سود سالانه امکان برداشت وجه وجود دارد. همچنین فسخ قرارداد بعد از درخواست کتبی ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد و جریمه‌ای نیز در پی نخواهد داشت.

نحوه سرمایه‌گذاری در سبدگردانی اختصاصی آگاه

 

در گام نخست، ما باید شناخت کاملی از نیازها و اهداف شما به دست آوریم و شرایط و قوانین مرتبط را با هم مرور کنیم. همچنین توضیحات کاملی درباره نحوه فعالیت، بندهای قرارداد، کارمزدها و سایر موارد با شما مطرح خواهیم کرد.

فرم سنجش ریسک برای این است که تصمیمات سبدگردان، متناسب با نیازها و ریسک‌پذیری شما اتخاذ شود.

پس از توافق با شما، پیش‌نویس قرارداد سبدگردانی برای‌تان ارسال می‌شود. در این مرحله در صورتی که قبلا سهام خریده‌اید و قصد دارید آن را به سرمایه‌تان اضافه کنید، سهم‌های مورد نظر را به کد معاملاتی شخصی‌تان نزد کارگزاری آگاه انتقال می‌دهید. همچنین واریز وجه به حساب شرکت سبدگردان آگاه از سوی شما انجام می‌شود.

شرکت سبدگردان آگاه، با تیمی از متخصصان و باتجربه‌های بازار سرمایه، مدیریت دارایی شما را در بورس بر عهده می‌گیرد. همیشه امکان برداشت سود حاصل از سبدگردانی برای شما وجود دارد و می‌توانید سرمایه‌تان را افزایش یا کاهش دهید.

ثبت درخواست مشاوره اختصاصی سبدگردانی

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سؤالات متداول

چگونه سرمایه‌گذاری در سبد را آغاز کنیم؟

با کلیک روی لینک “فرم مشاوره سبدگردانی“ می‌توانید مشاوره رایگان دریافت کنید.

آیا شرکت سبدگردان آگاه دارای مجوز است؟

بله، مجوز سبدگردانی این شرکت صادر شده است و به صورت دوره‌ای تمدید می‌شود.

مدت زمان قرارداد سبدگردانی چقدر است؟

قرارداد سبدگردانی یک ساله منعقد می‌شود. یکی از دلایل آن این است که در بازه زمانی یک ساله، شرکت‌های بورسی تمام گزارش‌های خود را ارائه می‌دهند، سود سال مشخص می‌شود، مجمع سالانه شرکت برگزار و سود نقدی اعلام خواهد شد. همچنین تاثیرات فروش فصلی در سود شرکت‌ها دیده می‌شود، بودجه کل کشور اجرا شده و به طور کلی تمام تحولات اقتصادی تاثیرگذار در بازار سرمایه در این بازه زمانی رخ می‌دهند.

از طرفی چون سبدگردان به دنبال افزایش حداکثری سود است، بنابراین سهم‌هایی انتخاب می‌شوند که برای آن‌ها افزایش سود پیش‌بینی شده باشد. نکته مهم این است که امکان دارد شرکت مربوطه این افزایش سود را به جای پایان فصل تابستان در پایان فصل پاییز اعلام کند، بنابراین باید سهم با دید میان مدت خریداری و نگه‌داری شود. به همین خاطر انعقاد قرارداد یک ساله ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش و احتمال سودآوری بیشتر را افزایش می‌دهد. سبدگردان یا سرمایه‌گذار با اعلام کتبی به طرف مقابل، می‌توانند طی مدت قرارداد، آن را فسخ کنند.

حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی چقدر است؟

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی اختصاصی آگاه، موقتا ۵ میلیارد تومان است. البته این عدد در شرایط زمانی مختلف تغییر می‌کند اما به دلیل وجود هزینه‌های عملیاتی و سایر هزینه‌ها، پذیرش سرمایه‌های پایین‌تر از این مبلغ برای شرکت به‌صرفه‌ نیست.

آیا میزان سود سبدگردانی تضمینی است؟

خیر، «تحمل ریسک بالاتر به منظور کسب بازده بیشتر» به عنوان یک اصل در سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. بنابراین تضمین سود در سبدگردانی وجود ندارد.

آیا می‌توان در سبدگردانی اختصاصی انتظار درآمد ثابت ماهیانه داشت؟
با توجه به اینکه نوسان قیمت یکی از عوامل اصلی موجود در بازار سهام است و با در نظر گرفتن این نکته که سهام برای سبد با دید میان‌مدت و بلندمدت خریداری می‌شود، در سبدگردانی نمی‌توان درآمد ثابت ماهانه داشت.
در سبدگردانی اختصاصی در چه دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری می‌شود؟

در سبدگردانی اختصاصی، دارایی سرمایه‌گذار متناسب با اهداف مالی و درجه ریسک‌پذیری او در ترکیبی از اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا، سهام شرکت‌های ارزنده و گواهی‌ سپرده کالایی سرمایه‌گذاری می‌شود.

 
آیا امکان مشاهده خرید و فروش‌های سبدگردان را خواهیم داشت؟

بله، امکان مشاهده خرید و فروش‌ها در پنلی که در اختیار سرمایه‌گذار گذاشته می‌شود، وجود دارد.

آیا قبل از اتمام قرارداد، امکان برداشت مقداری از سرمایه یا سود وجود دارد؟

سرمایه‌گذار طی مدت قرارداد می‌تواند سرمایه اولیه خود را افزایش دهد. همچنین این امکان برای او فراهم شده است که طی مدت قرارداد، بخشی از سرمایه را برداشت و یا حتی با درخواست کل سرمایه، قرارداد را فسخ کند. در صورت درخواست بخشی از سرمایه توسط سرمایه‌گذار، سبدگردان در فاصله زمانی ۲ تا ۵ روز کاری بعد از درخواست کتبی، موظف به پرداخت وجه است اما این امر استثنائاتی نیز دارد. فرض کنید دارایی شما در سهم‌هایی سرمایه‌گذاری شده است که نماد معاملاتی آن‌ها توسط سازمان بورس متوقف شده  و امکان معامله وجود ندارد، در این صورت سبدگردان با فروش سایر سهم‌های موجود در سبد، تا جایی که امکان دارد وجه موجود را به شما پرداخت خواهد کرد.

اگر در سبدگردانی اختصاصی سودی حاصل نشد و سبد متحمل ضرر شد، تکلیف چیست؟

یکی از مهمترین ویژگی‌های سبدگردانی اختصاصی، عدم وجود تضاد منافع بین شرکت سبدگردان و سرمایه‌گذار است، چرا که بخش اصلی کارمزد سبدگردانی وابسته به سودآوری بیشتر از نرخ سود بدون ریسک است. در صورتی که سود سبدگردانی کمتر یا برابر با نرخ سود بدون ریسک باشد، تمام آن متعلق به سرمایه‌گذار است اما اگر سود بیشتر باشد، درصدی از سود مازاد حاصل شده به شرکت سبدگردان تعلق می‌گیرد و بخش عمده‌ آن همچنان متعلق به سرمایه‌گذار خواهد بود. بنابراین منطق حاکم بر سبدگردانی و هدف اصلی آن کسب سودی بیش از نرخ سود بدون ریسک است که این منطق هم شرکت و سرمایه‌گذار را منتفع خواهد کرد و هم ریسک و دغدغه‌ سرمایه‌گذار را برای تحمل زیان کاهش می‌دهد.

آیا می‌توانیم به غیر از وجه نقد، سهامی که قبلا خریده‌ایم را در اختیار سبدگردان قرار دهیم؟

بله، آورده سرمایه‌گذاران در سبدگردانی اختصاصی هم می‌تواند وجه نقد و هم دارایی سهام باشد. البته سبد‌گردان قبل از قبول دارایی سهام، فهرست آن را مورد بررسی قرار می‌دهد چرا که امکان دارد برخی از این سهم‌ها، به دلیل عدم نقدشوندگی، فرآیند مدیریت دارایی را پرچالش و سبدگردان را در اجرای تعهدات خود با مشکل مواجه کنند. به عبارت دیگر برخی از سهم‌ها مدت‌ها است که بنا به دلایلی بسته‌اند یا اینکه برخی دیگر از آن‌ها به دلیل شناوری پایین نقد شوندگی کمی دارند، بنابراین طبیعی است که سبدگردان نتواند این سهم‌ها به عنوان آورده سرمایه‌گذاران بپذیرد.

زنبیل خرید