logo-agahinvest

شرکت سبدگردان آگاه با 20 میلیارد ریال سرمایه ثبت شده، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه شروع به کار کرده است. با تجربه سال‌ها مدیریت سرمایه، این شرکت قادر است دارایی شما را در بورس اوراق بهادار مدیریت کند.
کسب سود بدون نیاز به درگیری‌ها و دغدغه‌های فکری و کمک تیم مدیریت سرمایه آگاه و تحلیلگران برتر اکنون برای شما فراهم شده است.

ایمیل: info@agahinvest.com
تلفن: 02182154200
آدرس: تهران، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از میرداماد، بن بست پیروز، پلاک ۱۳

صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

شرکت سبدگردان آگاه > صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

تعریف صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه سرمایه‌گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده و تحت نظارت آن فعالیت می‌نماید. این صندوق‌ها با تجمیع وجوه سرمایه‌گذاران و در اختیار داشتن منابع مالی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، تلاش می‌کنند این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم ‌کنند تا با دارایی مورد

نظر خود (هرچند اندک) در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری نموده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذاران با خرید واحدهای (یونیت)  صندوق قادر به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها هستند.

مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری

واحدهای سرمایه‌گذاری

واحدهای سرمایه‌‎گذاری کوچکترین جز صندوق‌ها را تشکیل می‌دهند که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز: این واحدها قبل از شروع دوره‌ی پذیره‌نویسی اولیه توسط مؤسس یا مؤسسان صندوق به منظور تشکیل سرمایه‌ی اولیه برای شروع فعالیت صندوق خریداری می‌شوند. از ویژگی‌های این نوع از واحدها می‌توان به غیر قابل ابطال ولی قابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیز هستند.
  • واحدهای سرمایه‌گذاری عادی: این واحدها پس از شروع فعالیت صندوق منتشر می­شود و از ویژگی‌های آن می‌توان به قابل ابطال و غیرقابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این نوع از واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیستند.

ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV)

ارزش خالص دارایی‌ها از طریق کسر بدهی‌های صندوق از ارزش روز کل پرتفو (سبد دارایی‌ها) بدست می‌آید.

 

 

بدهی های صندوق – ارزش روز کل پرتفو = ارزش خالص دارایی ها

 

 

بر این اساس اگر بخواهیم ارزش خالص دارایی‌ها را به ازای هر سهم بدست آوریم کافی است ارزش خالص دارایی‌ها را بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم کنیم:

 

 

ارزش خالص دارایی ها

—————————————

تعداد واحد های صندوق

قیمت صدور (فروش ) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت صدور یا فروش واحدهای سرمایه‌گذاری، که بر مبنای خالص ارزش دارایی صدور ( NAV صدور) تعیین می‌شود، همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری است؛ زیرا وجه نقد حاصل از فرایند صدور واحد سرمایه‌گذاری باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید اختصاص یابد که به طور طبیعی مستلزم پرداخت کارمزد خرید است. برای پرهیز از تحمیل هزینه‌ی معاملات و سایر هزینه‌های احتمالی ورود سرمایه‌گذار جدید به سرمایه‌گذاران قبلی در واقع به میزان خالص آورده‌ی سرمایه‌گذار جدید، واحدهای سرمایه‌گذاری در اختیار وی قرار می‌گیرد.

قیمت ابطال (بازخرید) واحدهای سرمایه‌گذاری

قیمت بازخرید یا ابطال واحدهای سرمایه گذاری بر پایه خالص ارزش دارایی ابطال (NAV ابطال) و با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود و مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. در واقع، در صورت تمایل سرمایه‌گذار به خروج از صندوق، این اطمینان برای او وجود دارد که پول خود را با کسر هزینه‌های متعارف معاملات دریافت می‌کند.

قیمت آماری

 به دلایلی ممکن است در برخی مقاطع زمانی تعدادی از سهام‌ موجود در سبد اوراق بهادار صندوق، بازار فعال نداشته باشند؛ در نتیجه، آخرین قیمت اعلام شده در تابلوی معاملاتی نمی‌تواند ارائه‌کننده‌ واقعیات موجود و قیمت واقعی و منصفانه‌ این نوع سهام باشد. به همین دلیل، به مدیر صندوق این اختیار داده شده است که در چارچوب دستورالعمل مربوط، بتواند در شرایط مشخص،  قیمت برخی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری را تا حدودی تعدیل کند. قیمت آماری تنها یک مبنای مقایسه‌ای است و در آن

آخرین قیمت بسته شدن سهام (بدون اعمال تعدیل مدیر) منظور شده است. بنابراین، در شرایطی که مدیر هیچ‌یک از قیمت‌های سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق را تعدیل نکرده باشد، قیمت‌های آماری صدور و ابطال اعداد واحدی را نشان می‌دهند.

ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نمونه ساختار عملیاتی یک صندوق در قالب نمودار زیر نشان داده شده است:

ارتباط با ما

آدرس شعب شرکت سبدگردان آگاه:

1- تهران، بلوار اندرزگو، بعد از سلیمی جنوبی، پلاک 52، ساختمان سام اندرزگو، طبقه دوم

2- تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان دستگردی (ظفر)، نبش کوچه ناصری، پلاک 2551، برج کیان، طبقه هفدهم

3- تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، روبه‌روی پارک دلاوران، پلاک70، طبقه فوقانی جین وست

کدپستی: 75113-19176

تلفن: 91004001-021

نمابر: 82154250-021

پست الکترونیک: info@agahinvest.com

تماس با ما